Notices
 

Thread: casatoria

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112
Results 111 to 115 of 115
  1. casatoria 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Cred ca e important sa fie un subiect separat despre casatoria in islam, deoarece multi crestini nu stiu multe despre islam,si tot ce au auzit despre islam este ca un barbat poate avea 4 sotii,sau ca celui care fura i se va taia mana...si cam atat .
    Last edited by suleiman; 03-17-2006 at 05:16 PM.
     
     

  2.  
    Incepator
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    londra
    Posts
    72
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by suleiman
    Draga mea Nazirah.

    Se poate inlocui pensatul cu vopsirea sprancenelor cu oxidant.
    Asa fac femeile care nu vor sa pacatuiasca si in aceleasi timp vor sa faca o chestie care li se pare infrumusetare.
    sotul meu este musulman shiia si l-am intrebat despre pensat si mi-a spus ca nu este haram atata timp cat nu o faci in fata unui barbat si de ce sa fie haram atata timp cat iti cureti fata? nu te machezi ca sa iti schimbi fozionomia fetei,logic
     
     

  3.  
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by emilia
    sotul meu este musulman shiia si l-am intrebat despre pensat si mi-a spus ca nu este haram atata timp cat nu o faci in fata unui barbat si de ce sa fie haram atata timp cat iti cureti fata? nu te machezi ca sa iti schimbi fozionomia fetei,logic

    DRAGA EMILIA,PROFETUL NOSTRU IUBIT SALAHU ALEIHI WA SALAM A SPUS CLAR CA ESTE HARAM....
    DACA TU VREI SA ASCULTI DOAR CEEA CE SPUNE SOTUL TAU,ESTE ALEGEREA TA,"LOGIC"....
    DAR SA STII CA GASESTI MULTE CARTI ISLAMICE DE UNDE POTI SA INVETI CEEA CE NE ESTE PERMIS SI CEEA CE ESTE INTERZIS...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  4. Subtierea sprancenelor 
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Prin exagerarile in privinta infrumusetarii pe care islamul le-a interzis se numara si indepartarea parului sprancenelor adica pensarea pentru a le subtia sau pentru a le indeparta.
    Profetul sallahu aleyhi wa salam "le-a blestemat atat pe femeia care face aceasta operatiune cat si pe femeia care cere sa i se faca aceasta operatiune"
    Interzicerea subtierii spancenelor mai este confirmata cand ea este practicata de obicei de femeile desfrante sau non-musulmance.
    Unii savanti hanbaliti au acceptat depilarea fetei ,rumenirea obrajilor cu conditia ca sotul sa fie de acord cu aceste operatiuni intrucat ele sunt socotite operatii de impodobire.Insa An-Nawawi nu a acceptat depilarea fetei socotind-o ca facand parte din pensare care este oprita.Dar Abu Dawud in As-Sunnan raspunde acestei afirmatii spunand ca referirea ei se face numai la femeia care subtiaza spancenele si ca asta nu include si indepartarea parului de pe fata.
    At-Tabari a relatat ca sotia lui Abu Ishaq -o femeie tanara careia ii placea frumusetea-a intrat la Aisha sotia Profetului sallahu aleyhi wa salam si a intrebat-o:Femeia isi curata parul de pe frunte pentru a fii mai placuta de sotul ei?Iar Aisa i-a raspuns:Indeparteaza de la tine ceea ce nu este placut cat este cu putinta.

    Conteaza foarte mult intentia cu care facem diverse lucruri.

    Allah stie cel mai bine
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  5.  
    Harnic Nour0604's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Kuwait City
    Age
    39
    Posts
    150
    Thanked
    0
    Rep Power
    187

    Eu stiam ca este interzis pensat cu exceptia in cazul in care sprancenele ne-ar asemana cu cele ale unui barbat, daca sunt sprancenele atat de groase incat sa deranjeze privirea si acele sprancene ce cresc deasupra nasului(ca si cum unesc sprancenele).
    Nu mai stiu exact unde e sursa, dar am sa caut si am sa o postez aici.
     
     

  6. al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh 
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh

    am uitat sa precizec ca acelea scrise de mine mai sus au fost preluate din cartea Permis si interzis in islam


    nour habibti fa-ti semnatura mai mica ,micsoreaza poza plss
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Casatoria dintre o crestina si un musulman
    By Mariyah in forum Viata de cuplu
    Replies: 57
    Last Post: 01-03-2011, 11:06 PM
  2. Casatoria in islam
    By iman99 in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 3
    Last Post: 06-18-2007, 09:42 PM
  3. Casatoria in islam
    By Anna in forum Viata de cuplu
    Replies: 0
    Last Post: 06-08-2006, 11:48 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •