Notices
 

Thread: casatoria

Page 4 of 12 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 115
  1. casatoria 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Cred ca e important sa fie un subiect separat despre casatoria in islam, deoarece multi crestini nu stiu multe despre islam,si tot ce au auzit despre islam este ca un barbat poate avea 4 sotii,sau ca celui care fura i se va taia mana...si cam atat .
    Last edited by suleiman; 03-17-2006 at 04:16 PM.
     
     

  2.  
    #31
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum dragi surori.
    Am citit mesajele voastre si am o nelamurire.De ce daca pensatul este interzis(stiu ,dar tot il practic..)se recomanda si se practica vopsirea sprincenelor?
    De ce intreb?Pt. ca am eu senzatia ca nu "practica" in sine este interzisa ci "efectul " dorit si obtinut,nu?
    Adica care este scopul pensarii,infrumusetare(ceea ce consideram noi...) sau de a scapa de parul in exces care ne deranjeaza ,ne complexeaza..idiferent de motiv se obtine acelasi lucru,adica o schimbare a infatisarii pe care ne-a dat-o Allah,mai mult sau mai putin
    Deci,din moment ce vopsitul produce acelasi efect ,chiar daca nu la felde eficient ca pensatul,practicindu-l urmarim acelasi scop,de ce sa-l practicam?Oare nu este la fel "de " haram ca si pensatul??

    Asa cum am marturisit,si eu ma pensez .Singurul motiv pt. care am intervenit este acela ca mi se pare ca voi incurajati o practica haram in defavoarea altei practici haram
    Sa nu va suparati,asta e doar parerea mea si se poate sa gresesc...(las la o parte explicatiile savante de dupa care zic ca fara radacina sprincenelor am arata precum bull-dog-ul )
     
     

  3.  
    #32
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    nu stiu exact...si eu mi-am pus aceasta intrebare...si inca nu am inteles clar aceasta, pentru ca din citatul care mentioneaza ca femeile care smulg parul de pe fata sant blestemate, se poate intelege parul de oriunde de pe fata, insa savantii toti spun ca interdictia se refera la parul care este normal pentru o femeie sa-l aiba,adica sprancenele, si ca in zonele fetei in care o femeie nu trebuie sa aiba par (deasupra buzei, anterior urechii,etc) poate sa-l smulga. Si vopsitul sprancenelor schimba fizionomia fetei, dar nu mai smulgi parul...si pentru ca in citat este vorba de smulsul parului, atunci vopsitul este acceptat.

    Explicatia logica- de ce pensatul nu e permis in timp ce vopsitul e permis - poate fi una medicala. Pensatul, asa cuma zis una din surorile noastre mai devreme, duce in timp la lasarea pielii si la modificare in rau, definitiva a fizionomiei fetei. Sant femei care au practicat un pensat excesiv si care cand au dorit apoi sa aiba iar sprancene naturale, nu au mai avut cum, pentru ca parul sprancenelor nu s-a mai regenerat.

    In islam, lucrurile precizate sant corecte, desi nu se da o explicatie, dar daca ne gandim, vom gasi intotdeauna o explicatie logica. Poate ca profetul stia care este explicatia acestui lucru, dar nu a mai precizat-o. El a transmis doar ce i-a fost relatat de la ALLAH, fara sa intrebe sau sa comenteze,pentru ca ceea ce vine de la ALLAH este corect, si ALLAH stie mai bine decat noi ce este bine pentru noi.
    aceasta este doar o parere a mea, daca cineva are o parere mai corecta, sa o posteze.
     
     

  4.  
    #33
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

    Eu as mai adauga la cele scrise de amal, ca smulgerea firelor din sprincene, cu scopul de a le subtia ,era si este inca o practica a femeilor nemusulmance, iar Allah subhanahu wa ta'ala nu ne ingaduie sa-i imitam pe necredinciosi...
    Insa, de practicarea decolorarii sprincenelor, am auzit pina acum , numai la musulmance...

    At-Tabari relata ca sotia lui Abu Ishaq, intrind la A'isha, sotia Profetului saws, a intrebat-o : Femeia isi curata parul de pe frunte pt a fi mai placuta sotului ei? Iar A'isha i-a raspuns: Indeparteaza de la tine ceea ce nu este placut, cit este cu putinta!(Fath al-Bari, Kitab al-libas)

    Iar Allah ta'ala stie cel mai bine!...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  5.  
    #34
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by ummraschid
    Assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

    Eu as mai adauga la cele scrise de amal, ca smulgerea firelor din sprincene, cu scopul de a le subtia ,era si este inca o practica a femeilor nemusulmance, iar Allah subhanahu wa ta'ala nu ne ingaduie sa-i imitam pe necredinciosi...
    Insa, de practicarea decolorarii sprincenelor, am auzit pina acum , numai la musulmance...
    Iar Allah ta'ala stie cel mai bine!...
    UmmRachid ai spus cu ,, scopul de a le subtia,, . dar daca este cu alt scop , cum ar fi excesul. Stii am vazut foarte multa lume , chiar fetele si femeile in tarile musulmane si ceea ce tine de epilat si pensat , pentru ele este o regula. Parul de pe picioare , maini , zone intime trebuie sa dispara , si de pensat se penseaza. Chiar daca le decolorezi totusi firele de par nu-si schimba marimea si se observa , ceea ce ma enerveaza enorm.
    Cum a spus si Ummrashid :
    Allah stie mai bine!Allah Akbar.
     
     

  6. hehe 
    #35
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Ia uite ce de postari,bey da subiect de interes nu gluma...
    Intr--adevar ai dreptate sora Hannenica,dar numai partial.
    Prin pensare poti sa-ti schimbi forma sparanceneleor si astfel intervii in fizionomie ,chiar se pate sa ai o infatisare foarte deosebita dupa pensare ,pe cand in colorarea lor nu poti sa schimbi aceasta forma ci doar sa le faci alta culoare,ceea ce fireste este discutabil.Acum problema depinde de ce are fiecare in inima,dar daca hadisul care este sahih este asa nu poti lua cu usurinta lucrurile i parerea mea este ca trebuie sa cauti solutii,cu adevarat in Quran scrie :Si nu urma lucrul despre care nu ai stiinta...Ceea ce inseamna ca dc o ai,trebuie sa te folosesti de ea,caci pentru asta vei fi intrebat.
    Inshaa ALLAH sa ne ajute ALLAH swt pe toti sa fim dintre cei a caror socoteala va fi usoara!!!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #36
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Sincer,da sincer?
    Tot n-am priceput nika!

    Ce chestie ,cica mesajul e prea scurt si tre sa bag at least 50 de caractere.
    Chiar asa ,ce sa scriu ?Balarii ca acum?Admin,nu se poate face nimic in aceasta privinta?Poate omul vrea sa fie scurt si la obiect.`Pleasee
     
     

  8.  
    #37
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    pai se se bage admin, ca el stie religia islamica mai bine decat mine...sa explice el ce si cum e cu pensatul, daca fetele nu te-au convins..
     
     

  9.  
    #38
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    am avut si eu problema asta ...de cand am trecut islam si de cand am aflat ca e 7aram nu m-am mai pensat apoi sotul meu a fost plecat pt o luna in Kuwait si avand mai multe nelamuriri legate de islam a vb cu un imam de akolo si unul dintre subiectele de discutie a fost pensatul sprancenelor.I s-a spus ca e permis in cazul in care aceasta pensare se face doar pt sot si nu se penseaza foarte mult ca sa fie prea evident ci decat ceea ce este surplus lasandu-se forma naturala.Apoi am citit si cateva fatwa online despre acest subiect raspunsul fiind acelasi.Eu am inceput iar sa ma pensez doar pentru el,si acum deja nu stiu ce sa mai cred.
    Allah stie cel mai bine
     
     

  10.  
    #39
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Surorile mele"pensatul", veche noastra "problema"!
    Ce sa va spun decat adevarul sa cum eu il vad,inainte sa merg la OAMRA,stateam si mai imi furam cateva fire de ci de colo,dupa OAMRA:NU,nu mai m-am pensat doua luni aproape,si eram "lupoaica"cu doi iezi,ce sa fac, ce sa fac,ii zic sotului "auzi ce fac ma pensez,sau ce fac eu acum?",dragele mele surori si zice:tu ce vrei sa auzi,iar eu repede "destepta cum is zic"vreau sa imi zici sa ma pensez"
    La bufnit mai fetelor un ras si zice":smile33: sa o crezi tu!eu sa iti zicsa te pensezi? poti sa devi cat doua lupoaice si de la mine nu auzi asta!*
    Eh fetelor ce ziceti?Si intreab in stg ,in dr,nu am gasit nici un raspuns, sa "imi placa",si uite dragele mele surori,ZIC
    UITE NU IAU DECAT CE ESTE CA MUSTATA FIRELE DE PAR DE PE LANGA URECHE SPRE BARBIE IN JOS SI INTRE SPRANCENE SI DEASUPARA LA PLOAPE, O DATA LA LUNA DUPA PERIOADA OBLIGATORIE NOUA FEMEILOR ,CAND ESTE SA FACEM UDUL AL AKBAR !
    ALLAH (SWT) KARIM SI ALIM ;SUFLETELE nostre ii apartin si stie de ce am facut acest gest.
    (eu fetelor ma fac cu zahar
    Eu sincer va spun imi place sa privesc in oglinda dimineta cand ma scol sa ma rog salet al FEJAR sa vad o fata curata.
    Inshllah ALLAH sa primeasca de la noi rugaciunea si cerem iertare ptr aceste fapte;
    Sa ne bucuram si sa fim fericite alaturi de cei dragi noua.
    SW RW BW
     
     

  11.  
    #40
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamualaikum wa rahamatuAllahi wabarakatuhu,

    dragi surori, cum a spus si sora noastra batool, pensatul, namas, este interzis , haram, iar Profetul Muhammad saws, le-a blestemat atit pe cele care se penseaza, singure, sau roaga pe altcineva sa le penseze, ca si pe cele care efectueaza pt altele aceasta operatie.....

    odata ce am aflat acesta, ar trebui sa ne fie suficient, ca sa renuntam la pensatul sprincenelor.....
    intre sprincene, sau in alte parti ale fetei este permisa epilarea parului, deci, spor la epilat!...

    de asemenea, nici daca sotul uneia dintre noi ar ruga-o sa se penseze, nu ar trebui sa-i dea ascultare, pt ca este impotriva poruncilor lui Allah ta'ala...

    cit despre pensatul numai pt sot........pai, tot asa pot sa ma parfumez, sau sa ma si fardez , numai pt sot, .........mai mult, parfumul il pot indeparta, si fardul la fel, dar sprincenele sa le fac la loc........poate ca acolo unde a intrebat sotul tau, draga anna, or purta toate femeile niqab, deci, oricum, numai sotul le vede fata......

    subhanAllah, este o vorba.....daca ii intinzi un deget, el iti ia toata mina.......cam asa si cu surplusul sprincenelor...depinde de persoana...una poate considera surplus numai firele dintre sprincene, iar alta, considera surplus, tot ce" iese din linie".....

    iar Allah ta'ala stie cel mai bine, si tot El swt ne cunoaste mai bine decit noi insine...
    Allah subhanahu wa ta'ala sa va binecuvinteze pe toate, inshAllah, amin.




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

Page 4 of 12 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Casatoria dintre o crestina si un musulman
    By Mariyah in forum Viata de cuplu
    Replies: 57
    Last Post: 01-03-2011, 10:06 PM
  2. Casatoria in islam
    By iman99 in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 3
    Last Post: 06-18-2007, 08:42 PM
  3. Casatoria in islam
    By Anna in forum Viata de cuplu
    Replies: 0
    Last Post: 06-08-2006, 10:48 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •