Notices
 
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 32 of 32
  1. Cum ne-am cunoscut 
    #1
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    Assalamu aleikom la toata lumea. Mi-ar face mare placere sa impart cu voi fericirea pe care Allah subhanahu wa ta'ala mi-a dat-o si sa va povestesc povestea mea, in special pentru ca aceasta poveste este despre vointa si binecuvantarea lui Allah subhanahu wa ta'ala. M-am nascut crestina dar alhamdulillah am vazut adevarul si ma rog lui Allah subhanahu wa ta'ala sa ma tina pe calea cea dreapta. Am inceput sa invat despre Islam nu de foarte mult timp, aprox. 2 ani si cred ca eram cam singurul musulman pe care il stiam. Nu m-a ajutat nimeni, am invatat cum am putut, ce am putut, am intrebat pe site-uri si pe unde apucat si stiam ca tie. am cumparat toate cartile pe care le-am gasit si desigur Quranul in lb romana alhamdulillah.
    Imi pierdusem speranta ca voi gasi pe cineva cu inima buna si pura, un musulman devotat, deci ma cam obisnuisem sa fiu singura, chiar si fara prieteni (pentru ca nu toti au reactionat pozitiv la schimbarea mea).
    Mi-am gasit un job, ma duceam si la facultate in acelasi timp, iar restul de timp liber il petreceam acasa: citind, gatind, invatand, tv, computer... nimic deosebit, dar eram multumita in linistea mea...
    Intr-o zi, rasfoiam forumul dvs si am gasit o conversatie despre matrimoniale, am intrat si am spus "de ce nu? sa vedem ce fel de oameni se gasesc pe astfel de siteuri". am primit niste emailuri dar nu am fost interesata pentru ca nici unul din acele emailuri nu avea scanteia aceea la care visam.
    Trebuie sa recunosc ca in adancul sufletului sunt o romantica incurabila si imi doream povestea mea de dragoste de vis. am inceput sa fiu dezamagita de acel site. pana cand intr-o zi, normal, a aparut el. de fapt, l-am gasit eu.
    I-am trimis un "zambet" si mi-a raspuns. Era primul caruia nu numai ca ii scriam inapoi, dar eu eram cea care facea primul pas. era ceva cu el care imi spunea ca merita sa il cunosc mai bine.
    era un musulman bun, foarte haios din egipt. am inceput sa vb pe messenger, nu era nimic deosebit de serios, fara detalii personale, mai mult despre islam, viata si foarte multe glume. omul asta avea un sens al umorului pe care oricine l-ar fi invidiat.
    cand veneam de la munca, imi terminam toate treburile si de abia asteptam sa fie online ca sa vb. deja imi placea si in acelasi timp ma speriam... de pe net? in nici un caz.!!!
    vorbeam foarte mult la telefon, nimic serios, nimic concret, eram prieteni buni. dar inima mea se incalzea si intr-un fel simteam ca ii apartin... dar cum? de ce? era un strain, era my cyber-buddy...
    Nu indrazneam sa il intreb daca va veni in romania, mi-era chiar teama sa-l intreb, mi-era teama de raspuns, ca va spune nu. omul asta era perfect, era mai mult decat visam...
    dupa o luna de chat, mi-a spus ca vine in romania. am incremenit. mi-a spus ca are niste afaceri. nu mi-a permis sa ma duc sa-l iau de la aeroport, a venit singur in constanta, bineinteles cu indrumarile mele la telefon. cand l-am vazut m-am indragostit pentru prima oara in viata mea, cu adevarat. am petrecut foarte mult timp impreuna, incercand sa aflam unul despre altlu cat mai multe. ne-am distrat de minune. era tot ce mi-am dorit in viata asta de la un sot, tovaras de viata, era chiar mai mult. e dragostea vietii mele.
    el e omul la care nici nu indrazneam sa visez. dupa 3 zile, m-a cerut in casatorie, am spus da fara sa ma gandesc, chiar daca parintii s-au opus.... am plecat in egipt dupa 3 sapt. da, mi-a fost frica. pentru ca normal ca nu stiam ce ma asteapta acolo, orice era posibil. dar acolo am gasit o viata de vis, exact ca in povestea de dragoste din visul meu, niste parinti extraordinari de scumpi si ce e cel mai important, pot sa aud in fiecare dimineata chemarea la rugaciune... moscheea e chiar langa noi. ceea ce e incredibil...
    acum, suntem casatoriti de 2 luni si traim in fiecare secunda o poveste de dragoste, nu pot folosi cuvinte sa descriu dar tot ce pot spune este ca asemenea dar nu poate fi decat de la Allah subhanahu wa ta'ala si nu conteaza cat de greu este pentru oricine sa urmeze calea islamului,niciodata sa nu ne pierdem speranta si credinta pentru ca Allah subhanahu wa ta'ala e atotputernic, vede si aude totul si da la fiecare ceea ce merita.
    Allah subahanahu wa ta'ala sa fie cu voi si sa va binecuvanteze sufletele cu pace!
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui Mahi EID pentru acest subiect

    bekolina (08-02-2007), dana (05-16-2007), Hayat (03-10-2007)

  3. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #31
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Quote Originally Posted by Mahi EID View Post
    surioara Hayah, draga mea compatrioata egipteana eu ma intorc in egipt saptamana viitoare, inshaah allah, de abia astept sa ma duc acasa,

    Mahi esti in Egypt ? Un ai zis ca stai ? Eu stau in Rehab City , apoape de Cairo . Poate pastram leg , cunosc f multe romance aici .
    Allah sa fie cu tine si cu fam ta !
    Only ALLAH can judge me !
     

  4. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #32
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    DRAGI SURIOARE :HAYAH
    GENAN

    ALLAH SA VA BINECUVANTEZE SI CEEA CE AU ZIS SURIOARLE NOASTRE,UMMRASCHID ,SARA AU O MARE DREPTATE!

    Nu lastzi pe sheitan sa puna stapanire pe gandurile voastre,shi lasati-va loc de intzelegere!

    ALLAH ALIM SI DEJA NE-A SCRIS DESTINUL LA FIECARE!:smile06:

    Cu aceste mici randuri si cu rugamintea de a deschide un alt thread despre frumoasele voastre cunoshtintze va urez numai bine la toate si la totzi!

    SUBIECT INCHIS!
     

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Legenda sau adevar?
    By ibadat in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 11
    Last Post: 08-21-2009, 11:31 AM
  2. Cum am imbratisat islamul
    By anapirvu in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 6
    Last Post: 05-11-2007, 06:39 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •