Notices
 
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 32
  1. Cum ne-am cunoscut 
    #1
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    Assalamu aleikom la toata lumea. Mi-ar face mare placere sa impart cu voi fericirea pe care Allah subhanahu wa ta'ala mi-a dat-o si sa va povestesc povestea mea, in special pentru ca aceasta poveste este despre vointa si binecuvantarea lui Allah subhanahu wa ta'ala. M-am nascut crestina dar alhamdulillah am vazut adevarul si ma rog lui Allah subhanahu wa ta'ala sa ma tina pe calea cea dreapta. Am inceput sa invat despre Islam nu de foarte mult timp, aprox. 2 ani si cred ca eram cam singurul musulman pe care il stiam. Nu m-a ajutat nimeni, am invatat cum am putut, ce am putut, am intrebat pe site-uri si pe unde apucat si stiam ca tie. am cumparat toate cartile pe care le-am gasit si desigur Quranul in lb romana alhamdulillah.
    Imi pierdusem speranta ca voi gasi pe cineva cu inima buna si pura, un musulman devotat, deci ma cam obisnuisem sa fiu singura, chiar si fara prieteni (pentru ca nu toti au reactionat pozitiv la schimbarea mea).
    Mi-am gasit un job, ma duceam si la facultate in acelasi timp, iar restul de timp liber il petreceam acasa: citind, gatind, invatand, tv, computer... nimic deosebit, dar eram multumita in linistea mea...
    Intr-o zi, rasfoiam forumul dvs si am gasit o conversatie despre matrimoniale, am intrat si am spus "de ce nu? sa vedem ce fel de oameni se gasesc pe astfel de siteuri". am primit niste emailuri dar nu am fost interesata pentru ca nici unul din acele emailuri nu avea scanteia aceea la care visam.
    Trebuie sa recunosc ca in adancul sufletului sunt o romantica incurabila si imi doream povestea mea de dragoste de vis. am inceput sa fiu dezamagita de acel site. pana cand intr-o zi, normal, a aparut el. de fapt, l-am gasit eu.
    I-am trimis un "zambet" si mi-a raspuns. Era primul caruia nu numai ca ii scriam inapoi, dar eu eram cea care facea primul pas. era ceva cu el care imi spunea ca merita sa il cunosc mai bine.
    era un musulman bun, foarte haios din egipt. am inceput sa vb pe messenger, nu era nimic deosebit de serios, fara detalii personale, mai mult despre islam, viata si foarte multe glume. omul asta avea un sens al umorului pe care oricine l-ar fi invidiat.
    cand veneam de la munca, imi terminam toate treburile si de abia asteptam sa fie online ca sa vb. deja imi placea si in acelasi timp ma speriam... de pe net? in nici un caz.!!!
    vorbeam foarte mult la telefon, nimic serios, nimic concret, eram prieteni buni. dar inima mea se incalzea si intr-un fel simteam ca ii apartin... dar cum? de ce? era un strain, era my cyber-buddy...
    Nu indrazneam sa il intreb daca va veni in romania, mi-era chiar teama sa-l intreb, mi-era teama de raspuns, ca va spune nu. omul asta era perfect, era mai mult decat visam...
    dupa o luna de chat, mi-a spus ca vine in romania. am incremenit. mi-a spus ca are niste afaceri. nu mi-a permis sa ma duc sa-l iau de la aeroport, a venit singur in constanta, bineinteles cu indrumarile mele la telefon. cand l-am vazut m-am indragostit pentru prima oara in viata mea, cu adevarat. am petrecut foarte mult timp impreuna, incercand sa aflam unul despre altlu cat mai multe. ne-am distrat de minune. era tot ce mi-am dorit in viata asta de la un sot, tovaras de viata, era chiar mai mult. e dragostea vietii mele.
    el e omul la care nici nu indrazneam sa visez. dupa 3 zile, m-a cerut in casatorie, am spus da fara sa ma gandesc, chiar daca parintii s-au opus.... am plecat in egipt dupa 3 sapt. da, mi-a fost frica. pentru ca normal ca nu stiam ce ma asteapta acolo, orice era posibil. dar acolo am gasit o viata de vis, exact ca in povestea de dragoste din visul meu, niste parinti extraordinari de scumpi si ce e cel mai important, pot sa aud in fiecare dimineata chemarea la rugaciune... moscheea e chiar langa noi. ceea ce e incredibil...
    acum, suntem casatoriti de 2 luni si traim in fiecare secunda o poveste de dragoste, nu pot folosi cuvinte sa descriu dar tot ce pot spune este ca asemenea dar nu poate fi decat de la Allah subhanahu wa ta'ala si nu conteaza cat de greu este pentru oricine sa urmeze calea islamului,niciodata sa nu ne pierdem speranta si credinta pentru ca Allah subhanahu wa ta'ala e atotputernic, vede si aude totul si da la fiecare ceea ce merita.
    Allah subahanahu wa ta'ala sa fie cu voi si sa va binecuvanteze sufletele cu pace!
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui Mahi EID pentru acest subiect

    bekolina (08-02-2007), dana (05-16-2007), Hayat (03-10-2007)

  3. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #11
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    Quote Originally Posted by Mahi eid View Post
    Assalamu aleikom surioarelor si alhamdulillah ca v-am gasit. inima mi se umple de fericire cand vad atatia oameni minunati.
    Eu locuiesc in Cairo, Nasr City alhamdulillah. Deocamdata sunt in Romania, Bucuresti si cateodata in Constanta dar ma voi intoarce curand in Cairo, acasa...
    salam
    Nu veti sta deloc si in Romania? Cand te reintorci in Cairo?
     

  4. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #12
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    Quote Originally Posted by genan View Post
    asslam 3laykom wr7mto allah

    sincer va spun, eu va admir pe cele care ati avut curaj sa incepeti o relatie si apoi sa ajungeti si la casatorie cu o persoana care ati cunoscut-o pe net.... spun curaj, pt ca eu una nu as indrzni sa fac asa... pt ca ma innebuneste gandul ca inafra de mine nu il stie nimeni , ca nu avem cunostinte comune care sa stie despre el ceva ce eu nu stiu, care sa poate vorbi despre el lucruri care eu nu le-am aflat..... praktik, la inceput relatiei voastre ati stiut despre el numai ce el va spunea... si din pacate in multe din astfel de cazuri acele lucrui sunt in majoritate minciuni si fetele respectie ajung sa se indragosteasca de o iluzie, de o speranta.... in cazul vostru, allah v-a ajutat si ati ajuns pana sa faceti o familie cu el , dar repet, e un lucru care nu se intampla in toata cazurie...

    mie mi se pare mult mai simplu si in acelasi timp mult mai convenabil sa cunosc un baiat, sa spun familiei mele despre el si apoi ei care sa caute informatii despre acel el... cu siguranta au mai multe cunostinte decat mine, si ar stii despre ce sa se dokumenteze si mai ales in ce mod.... pt ca , repet, el ii poate indruga ei verzi si uscate.....

    oricum, sa fiti fericite cu jumatatea care voi ati ales-o!
    Genan, ai dreptate, in multe cazuri fetele raman dezamagite in urma unei experiente cu cineva cunoscut pe net. Insa, speranta moare ultima, vorba aceea. Uneori, Allah subhana wa taala ne da cate o "lovitura" necesara, ca sa ne trezim la realitate, sau ca sa invatam o lectie. Alhamdulillah pentru tot. Tu esti musulmana din nastere si ai familie musulmana, deci nici nu ai avea nevoie sa iti pui sperantele in intalniri de gradul 0 pe net cand familia ta este alaturi de tine si te poate ajuta. Insa, o fata care stie ce vrea si are frica de Allah subhana wa taala, si care din pacate nu se poate baza pe familia ei, nu are nici macar un wally... tot ce are este increderea in Allah subhana wa taala si in acel om care ii vorbeste pe net.
    Numai Allah subhana wa taala stie cat de islamic sau neislamic sunt cladite relatiile si consolidate casatoriile noastre, indiferent de cum ne cunoastem, cu sau fara net, cu sau fara ajutorul familiei....
     

  5. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #13
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    voi stiti mai bine ce e mai bine pt voi...... eu doar am zis ca n sunt asa multe femei musulmane convertite si fara sot (ma refer ca majoritatea se convertesc cand cunosc islamul datorita "lui".....) de asta am zis ca fiind un nr destul de mic, puteti gasi prin cunostintele voastre .....

    dar asa cum ammai zis, fiecare face ce stie ca e mai bine pt el!

     

  6. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #14
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    Quote Originally Posted by genan View Post
    voi stiti mai bine ce e mai bine pt voi...... eu doar am zis ca n sunt asa multe femei musulmane convertite si fara sot (ma refer ca majoritatea se convertesc cand cunosc islamul datorita "lui".....) de asta am zis ca fiind un nr destul de mic, puteti gasi prin cunostintele voastre .....

    dar asa cum ammai zis, fiecare face ce stie ca e mai bine pt el!
    Daca ar fi asa usor.. eu, una , am incercat si asa si a fost mai rau decat cu necunoscutii de pe net.. sunt de parere ca barbati musulmani religiosi "buni de insuratoare" gasesti foarte greu in Romania, din cate observ, barbatii astia se... "strica" atunci cand vin la noi in tara.. in schimb, pe un site de matrimoniale , islamic, ai mult mai multe sanse sa gasesti un musulman, sot bun, cu care, insha'Allah, sa te intelegi de minune, iar daca nu iese bine, macar e responsabilitatea ta/lui, in schimb, atunci cand il cunosti prin cineva, deja lucrurile se complica. Cred ca oricum, tu ai ceva impotriva acestui mod de a cunoaste pe cineva si a incepe o familie ( prin intermediul internetului), de parca toti/toate care apeleaza la aceasta modalitate sunt persoane de neincredere, asa ca nu as dori sa mai lungim discutia.

    Salam alaikum
     

  7. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #15
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by HAYAH View Post
    Daca ar fi asa usor.. eu, una , am incercat si asa si a fost mai rau decat cu necunoscutii de pe net.. sunt de parere ca barbati musulmani religiosi "buni de insuratoare" gasesti foarte greu in Romania, din cate observ, barbatii astia se... "strica" atunci cand vin la noi in tara..

    scuza-ma, dar nu snt deacord cu asa ceva!!!!!!! sunt o gramada de barbati musulmani veniti in romania care nu se strika deloc!!!!!!!! poate kiar sunt mai buni decat altii de pe site uri de matrimoniale...

    si sa stii ca la faza asta ai jignit multe persoane pe care le cunosti sau nu....


    in schimb, pe un site de matrimoniale , islamic,

    exosta asa ceva? site matrimonial islamik?!?!?!?!?! sa fim seriosi.....

    ai mult mai multe sanse sa gasesti un musulman, sot bun, cu care, insha'Allah, sa te intelegi de minune, iar daca nu iese bine, macar e responsabilitatea ta/lui, in schimb, atunci cand il cunosti prin cineva, deja lucrurile se complica.

    cum adika se complika? in ce sens? nu e mai sigur? sansele sa fii mintita 100% sunt mult mai mici decat in cazul in care iti spune povesti cu feti frumosi pe net si defapt realitatea e cu totul si cu totul diferita/......

    Cred ca oricum, tu ai ceva impotriva acestui mod de a cunoaste pe cineva si a incepe o familie ( prin intermediul internetului), de parca toti/toate care apeleaza la aceasta modalitate sunt persoane de neincredere, asa ca nu as dori sa mai lungim discutia.


    eu nu "lungesc" discutii..... eu spun parerea mea, si tu esti libera sa o spui pe a ta, ca asa e frumos si civilizat, fiecare are dreptul la o parere, opinie, kiar daca ele nu sunt in concordanta una cu alta..... si kiar daca eu nu sunt adepta acestui fel de a te cunoaste unu cu altu....
    si o intrebare: care e diferenta intre unul care intra sa vb cu tine pe chat , printr-un simplu hello, ce mai faci, vrei sa vorbim?" si unul care te agatza pe strada, iti zice si el hello, si iti cere id-ul de mess ca sa mai vb din cand in cand.....???


    Salam alaikum

     

  8. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #16
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Eu cred ca este inutila discutia privind cum se intalnesc oamenii ... asta a fost destinul pana la urma... Genan stii ca te stimez mult , dar si tu ai ranit multa lume prin ultimele fraze ale postarii tale... Este greu sa intelegi ce inseamna o iubire imposibila si cat trebuie sa lupti sa fii fericita , si cate sacrificii trebuie sa faci. Pentru cei din familii musulmane este mai usor... Sa stii ca pe internet nu faci altceva decat sa te cunosti prin intermediul cuvintelor , comunicarii , pana si mimica fetei iti comnca foarte mult. Si asta asa pana te intalnesti si te casatoresti... Perioada de logodna pentru mine a fost anume acea perioada ... nu am iesit in oras , asa cum fac altii in perioada de logodna ,poate stai si plangi in fata unui calculator si stii ca poate soarta pana la urma nici n-o sa va uneasca. Eu de obicei nu am incredere in oameni , mai ales in musulmanii care sunt veniti in tara ptr a invata? Ti-ai pus intrebarea cumse intalnesc ei , cum isi intalnesc jumatatea? Tu crezi ca fata are pe cine intreba daca acest om este un bun musulman ? Sau cum baiatul afla mai multe despre fata.? In zilele noastre cel mai mare dusman iti este prietenul. Eu imi fac singur concluziile si nu am nevoie de parerea nimanui.

    Nustiu cel fel de musulmani sunt in Ro dar in Moldova e jale mare. La moschee se mai aratau fotografii pentru cei ce doreau sa-si caute sotie , dar cu barbati la 40 de ani scuze...sau cu niste urati...

    Si nu regret ca am suferit 2 ani in fata calculatorului , si nu regret ca am luptat pentru dragostea mea, faptul asta ne-a facut mai puternici ,si abia acum se simte ce inseamna comunicare in familie... O relatie fara probleme este slaba ( parerea mea ) , cel ptuin la noi in familie comunicarea ocupa un rol primordial, fiindca asta am facut 2 ani de zile ...

    Alla sa ne judece daca am facut ceva gresit

    Nu am vrut sa ranesc pe nimeni ...
     

  9. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #17
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    si eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni, am zis numai realitatea...
    adika eu inteleg f bine ca sunt N cupluri care si-au unit vietile si totul a inceput de la net, insa nu vad de ce sa se spuna ca cei care sunt in romania s-au stricat.... nu zic ca nu sunt si aici din astia, asa cum sunt stricati si in tarile arabe, dar haideti fetelor sa vedem si partea plina a pahrului, sa vedem masha allah cati sunt buni, cati nici nu beau, nici nu curvesc, nici nimik de genul asta..... pe astia de ce sa nu ii vedem si sa ii apaludam daca se poate spune asa, pt ca ei kiar merita respekt...

    si asa cum am mai zis, iman, tu esti unul din cazurile fericite , si ai avut kiar curaj....

     

  10. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #18
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    ok... putem sa revenim la mine si sa nu iscam scantei sau alte lucruri? haideti fetelor... cu totii avem aceeasi religie. uite, de exemplu, sa va povestesc ca eu de abia acum o sapt am cunoscut pentru prima oara in viata mea un barbat roman convertit alhamdulillah
    eram in bucuresti, veneam din constanta, cu bagaje multe, sotul meu ma astepta sus, nu stia cand vin, am vrut sa-i fac o surpriza. si atat de bine mi-a iesit ca atunci cand am ajuns in fata blocului mi-am dat seama ca nu am cheie. Cand la un moment dat iese un baiat pe la 25 de ani din bloc, si ma intreaba daca locuiesc acolo, i-am spus ca doar ce ne-am mutat. ma intreaba "esti turcoaica?", eu zambesc si zic "nu, sunt romanca". zambeste inapoi si imi spune "atunci, inseamna ca avem aceeasi religie, si eu sunt roman, dar sunt musulman convertit"... masha allah, am uitat si de oboseala si de bagaje, pur si simplu am simtit ca inima mi se umple de fericire cand vad oameni carora li se arata adevarul! masha allah masha allah masha allah!!!
    a fost foarte politicos, chiar l-a chemat pe portar, un tatar batran, si i-a spus ca doamna doar ce s-a mutat si sa ii cer ajutorul portarului de fiecare daca cand am nevoie de ceva.
    Allah Akbar! Allah Akbar! Allah Akbar!

    surioara Hayah, draga mea compatrioata egipteana eu ma intorc in egipt saptamana viitoare, inshaah allah, de abia astept sa ma duc acasa, am citit cu melancolie postul tau despre intoarcerea duminica dimineata, exact asa ma simteam si eu...
    spune-mi surioara, unde stai in Cairo, te pot ajuta cu ceva?
    Allah sa va aiba in mila si paza Sa. Alhamdulillah ca suntem credinta cea dreapta!
     

  11. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #19
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    Quote Originally Posted by genan View Post
    si eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni, am zis numai realitatea...
    adika eu inteleg f bine ca sunt N cupluri care si-au unit vietile si totul a inceput de la net, insa nu vad de ce sa se spuna ca cei care sunt in romania s-au stricat.... nu zic ca nu sunt si aici din astia, asa cum sunt stricati si in tarile arabe, dar haideti fetelor sa vedem si partea plina a pahrului, sa vedem masha allah cati sunt buni, cati nici nu beau, nici nu curvesc, nici nimik de genul asta..... pe astia de ce sa nu ii vedem si sa ii apaludam daca se poate spune asa, pt ca ei kiar merita respekt...

    si asa cum am mai zis, iman, tu esti unul din cazurile fericite , si ai avut kiar curaj....
    Draga surioara, eu sunt de acord cu tine aici, insa, cum ti-am spus, fiecare are posibilitatile lui. Eu nu cred ca am jignit pe cineva, am spus ca este " foarte greu", nu am spus "imposibil", deci nu i-am eliminat pe cei buni, stiu ca ei sunt aici, insa, mie nu mi-a scos nimeni in cale si nu mi-a prezentat nimeni un barbat demn de incredere, din contra. De obicei, oamenii buni de la noi de aici ori sunt insurati, ori deja si-au gasit jumatatea.. eu alte cazuri chiar nu cunosc, dar repet, eu am o viata complicata si probabil timpul/anturajul m-au facut sa stau departe de sansa sa cunosc aici pe cineva .. In fine, nu are rost sa ma explic sau sa explic situatia mea ( care sigur nu e singulara), insa am dorit sa vezi si tu ca nu am jignit pe nimeni, pentru ca nu i-am eliminat pe cei buni, iar cine citeste cu atentie poate sa isi dea seama de asta..
    In schimb, tu ai jignit pe sotul meu si poate si pe al altora, care s-au cunoscut pe net, prin intrebarea ta retorica, de altfel: "care e diferenta intre unul care intra sa vb cu tine pe chat , printr-un simplu hello, ce mai faci, vrei sa vorbim?" si unul care te agatza pe strada, iti zice si el hello, si iti cere id-ul de mess ca sa mai vb din cand in cand.....??? " Daca tu nu vezi nici o diferenta, e pt. ca tu nu stii si poate nu iti poti imagina cum se poate infiripa o relatie frumoasa pe net si ce presupune o astfel de relatie. In plus, daca chiar consideri ca nu exista situri matrimoniale islamice, jignesti probabil oameni , administratori de asemenea situri sau pe cei ce le incurajeaza, tocmai in ideea de a ajuta oameni aflati in situatia mea, a sorei Mehi sau Imanikkai, la un moment dat , din trecut....
    Inca o data, te rog sa incetezi in a imi rastalmaci cuvintele si a jigni pe mine si sotul meu. Ma faci sa imi para rau ca postez pe acest site referitor la experienta mea....asa ca mai bine ma retrag, deocamdata din discutie , probabil, mai tarziu, si de pe forum.
    Salam alaikum.
     

  12. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #20
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    surioara, what about me? mie nu-mi raspunzi?
     

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Legenda sau adevar?
    By ibadat in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 11
    Last Post: 08-21-2009, 12:31 PM
  2. Cum am imbratisat islamul
    By anapirvu in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 6
    Last Post: 05-11-2007, 07:39 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •