Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 30
  1. Re: Clona-islam? 
    #1
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    Ca tot veni vorba de nunti... care sunt "limitele" ca o nunta sa fie islamica? Ma refer la muzica ascultata, cheltuielile de nunta ( pt. ca stiu ca cheltuiala ca risipa de bani este haram), hainele purtate... . De mixajul femei-barbati stiu ca e haram, nu doar la petreceri, ci si cu alte ocazii. Dar ma intereseaza daca o nunta cu multi invitati, mult zgomot si mese intinse, rochie de mireasa, resturant/sala inchiriata si alte asemenea lucruri sunt sau nu sunt islamice.
    Dupa parerea mea, nu sunt, dar poate ma insel.. astept parerile voastre si daca se poate, surse hadith sau Qoran care sa releve aceste concluzii ( pareri).
    Salam alaikum.
     
     

  2. Re: Clona-islam? 
    #2
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

    draga surioara,
    arunca o privire pe acest link, inshaallah, vei primi cateva lamuriri...

    http://islamqa.com/index.php?ref=11446&ln=eng



    assalamu alaikum wa rahmatu-llah




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  3. Re: Nunta in Islam si limitele date de modestie 
    #3
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    Multumesc surioara, cam astea erau lucrurile de care stiam si eu. Alhamdulillah, ca sa nu facem ceva haram am preferat o nunta "in familie" si doar am trimis dulciuri catre prieteni dulciuri si vecini. Nu am dat petrecere, nu am schimbat verighetele si nu am facut poze. Mi se parea ciudat acest lucru si am avut impresia ca totul a trecut prea.. usor, am avut o urma de regret, insa mi-a trecut repede, gandindu-ma ca e mai bine asa decat sa fac o nunta-spectacol, asa cum se obisnuieste acum, care n-ar avea nimic in comun cu Islamul. Multi , sau majoritatea, in ziua de azi, fac nunti zgomotoase, inchiriaza localuri, aduc muzica, merg la studiouri foto, miresele au rochii "moderne" si nu poarta val, se schimba verighete si se primesc cadouri ... ca sa nu mai spun de mixajul femei-barbati la astfel de nunti... toate astea nu sunt departe de nuntile non-musulmanilor si mi se par nelalocul lor in lumea islamica, si totusi, sunt foarte frecvente si mai ales, incurajate ( mai ales de familiile mireselor). De asemenea, stiu ca e ne-islamic sa faci o ceremonie de logodna ( sau insusi conceptul de logodna este ne-islamic??-- corectati-ma daca gresesc), insa vad ca in tarile arabe ( nu stiu daca si in alte tari musulmane) asta este iarasi o practica foarte des intalnita.
    Legat de aceste lucruri, cine este interesat, poate vedea si linkul: http://www.jamiat.org.za/isl_wedding.html

    As salamu alaikum si fie ca Allah, subhana wa taala, sa ne tina pe calea cea dreapta.
     
     

  4. Re: Nunta in Islam si limitele date de modestie 
    #4
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    asslam 3laykom wr7mto allah!
    o sa scriu si eu cate un raspuns la unele randuri care hayah le-a a scris....


    Quote Originally Posted by HAYAH View Post
    Multumesc surioara, cam astea erau lucrurile de care stiam si eu. Alhamdulillah, ca sa nu facem ceva haram am preferat o nunta "in familie" si doar am trimis dulciuri catre prieteni dulciuri si vecini. Nu am dat petrecere, nu am schimbat verighetele si nu am facut poze.

    as vrea s ate intreb ce intelegi tu prin nunta "in familie"? adika faptul ca te-ai bucurat pt acest eveniment impreuna si langa persoane non-mahram, e mai bine decat daca ai fi facut o "petrecere" numai intre femei?
    pe de alta parte, scrie undeva in quran sau in sunna ca a da o petrecere e pacat? si aici ma refer la petreceri strict cu femei, deci sa se inteleaga ca nu vb la petreeri mixte..... si de ce nu poze??? si asta e tot pacat???? adika eu inteleg ca a imortaliza unele evenimente pe poze sau pe o camera video snt lucruri care apartin occidentului, insa ce e contra invataturii islamice?
    si ca sa skimbi verighetele, aici nu am inteles prea bine ce vrei sa zici... insa un lucru e sigur: pe vremea profetului mohammad se purtau bijuterii, kiar el a purtat un inel, iar femeile, si ele aveau, insa in limita bunului simt , adika nu jumate de kil pe tine de aur, sar un inel, nu scrie nicaieri ca e mult, fie el aur sau argint. iar cu privire la acest aspect, se stie ca e pacat pt barbati sa poarte aur, iar el, avea de argint....



    Mi se parea ciudat acest lucru si am avut impresia ca totul a trecut prea.. usor, am avut o urma de regret, insa mi-a trecut repede, gandindu-ma ca e mai bine asa decat sa fac o nunta-spectacol, asa cum se obisnuieste acum, care n-ar avea nimic in comun cu Islamul.
    Multi , sau majoritatea, in ziua de azi, fac nunti zgomotoase, inchiriaza localuri, aduc muzica, merg la studiouri foto, miresele au rochii "moderne" si nu poarta val, se schimba verighete si se primesc cadouri ... ca sa nu mai spun de mixajul femei-barbati la astfel de nunti... toate astea nu sunt departe de nuntile non-musulmanilor si mi se par nelalocul lor in lumea islamica, si totusi, sunt foarte frecvente si mai ales, incurajate ( mai ales de familiile mireselor).

    cred ca termenul de nunta -spectacol e putin deplasat... sunt multe nunti unde nu se inkiriaza localuri, pt ca sunt mult prea scumpe si nu toate familiile organizatoare au asa multi bani... cat despre muzica, sa stii ca exista cantece speciale de nunta, in care numele lui allah si al profetului mohammad nu sunt uitate..... iar daca vorbim de nunti religioase, unde mirii sunt oameni care respecta principiile islamului, unde femeia nu iese makiata pe strada, iti garantez eu ca se pot face nunti fara a se amesteca barbatii cu femeile, iar atunci cand mireasa e dusa la un studio foto, femeia nu numai ca isi pune hijab pe capul ei, ba mai mult ea isi acopera fatza cu un fel de voal.... alb si el....
    iar daca vorbim de faptul ca se incurajeaza astfel de manifestari, toate in limitele invataturii islamice, nu e nimik rau in asta. este un moment unik pt totii oamenii in viata lor, fie ei barbati sau femei....
    repet, atata timp cat nu ii pui aur la maini si la gat barbatului, cat nu se amesteca oamenii la petrecere, cat nu se aude muzica de genul nancy sau hayfa sau care mai e, cat femeia nu umbla in rokie de mireasa pe strada, toate astea sunt permise.
    iar ca rokiile de mireasa seamana cu cele occidentale, nu scrie in quran si nici nu este pomenit in sunna ca ar trebui sa ai nu stiu ce culoare la hainele de casatorie.


    De asemenea, stiu ca e ne-islamic sa faci o ceremonie de logodna ( sau insusi conceptul de logodna este ne-islamic??-- corectati-ma daca gresesc), insa vad ca in tarile arabe ( nu stiu daca si in alte tari musulmane) asta este iarasi o practica foarte des intalnita.


    iti spun eu ce inseamna o logodna in terminei mai mult sau mai putini islamici: cei doi soti sunt casatoriti dpdv islamic, adika au semnat cu martori, cu tot tacamul ceea ce se numeste nikah, insa nu isi consuma nunta lor decat dupa o perioada mai lunga de timp, de la cateva luni la 1-2 ani, depinde de fiecare.. poate ai sa ma ointrebi de ce... ei bine, raspunsul este f simplu: fara casatoria in fata unui sheikh, ati spune ca nu e islamic sa stai singur cu el intr-o incapere. iar daca casatoria s-ar consuma imediat, si in timp apar nepotriviri intre cei doi, atunci inseamna deja divort.... iar femeia deja numai e de puritatea care era inainte, si cum sa se mai casatoreasca ea ca prima oara,intelegeti voi.... asa, daca nu se potrivesc, e mai bine decat sa fie divortati....
    pe scurt, toata perioada asta intre logodna si casatoria propriu-zisa, care se face o " nunta-spectacol" este tokmai pt ca cei doi sa se cunoasca mai bine...


    Legat de aceste lucruri, cine este interesat, poate vedea si linkul: http://www.jamiat.org.za/isl_wedding.html

    As salamu alaikum si fie ca Allah, subhana wa taala, sa ne tina pe calea cea dreapta.
    totusi, nimeni nu zice sa ne comportam intr-un fel care contravi9ne invataturii islamice, insa in acelasi timp haideti sa nu facem in islam ceva greu de suportat si sa ne facem atatea procese de constiinta ca asta e pacat,ca asta e ca la non=musulmani..... islamul e ceva simplu daca e luat ca atare....
    si parerea mea, e ca trebuie luat pas cu pas, sa facem lucrurile cele mai importante, sa fim noi mai buni , si sa nu incalcam lucrurile care sunt fard in islam....
    cand traim intr=o societate in care compromisurile stau la tot pasul, cand sunt femei gata sa se puna in bratele oricarui iesit in cale, cu mai multa sau mai putina credulitate, cand pusul si datul jos al hejabului e ceva f simplu si fara pareri de rau... cadn suntem tentati sa facem mai mult rau decat bine, ar trebui sa ne gandim sa facem ce e fard si apoi sa ne gandim daca o nunta intre femei cu rokie alba de mireasca e mai mult sau mai putin pacat, pt ca seamana cu nuntile occidentalior!




     
     

  5. Re: Nunta in Islam si limitele date de modestie 
    #5
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    Draga sora Genan, poate nu am fost clara, sau poate nu m-ai inteles bine: cand spun schimb de verighete, nu spun ca nu cumparam si nu purtam verighete, insa acestea nu sunt schimbate ca un ritual, in cadrul unei ceremonii... cat despre muzica si petrecere, stiu care e muzica halal si sunt de acord cu ea, insa din ce se observa in tarile arabe mai ales, la petrecerile de nunta din ziua de azi, se pune muzica de toate soiurile, la volum super-mare, femeile danseaza cu barbatii, la masa stau femei si barbati si li se pare foarte normal asa... Nu zic ca prefer o petrecere in familie, insa daca nu cunosti alta lume acolo unde mergi si nu te simti bine sa socializezi in timp fff scurt cu oameni pe care abia i-ai cunoscut, e mai bine sa stai intre cei cu care ai ce imparti, nu? Iar in ceea ce priveste logodna, am intrebat daca e sau nu islamica, pentru ca chiar azi am citit pe un site al carui link l-am postat anterior, ca e neislamica, iar eu stiam pana acum , asa cum vazusem la toti musulmanii pe care ii cunosc personal, ca logodna de 1-2 ani, asa cum ai spus si tu, este practicata in tarile islamice.. deci nu mai stiu ce sa cred. Tu spui ca se semneaza un contract , cu martori.. ceea ce se numeste nikah.. si ca nu se consuma casatoria... pt. ca ei sa se cunoasca mai bine... iar daca lucrurile nu merg bine, se despart.. ok, dar cum se despart? Ce se intampla cu contractul? Eu inteleg prin nikah - casatorie, iar daca ei se despart, asta nu e divort?? Contractul ala, pur si simplu se anuleaza? Nu exista nicaieri inregistrat, deci ei nu apar ca si casatoriti in perioada asta? Atunci cum se numeste aceasta legatura dintre ei ?
    Cat despre poze, eu ador sa am poze, dar nu facute la un studio adica prefer instantaneele, mi se par mai naturale- probabil vb asa si pt ca mie imi convine, pt ca imi displace fff tare sa stau la poze, pt ca sunt timida si ma simt prost-- insa, dpdv islamic, inca nu sunt convinsa daca pozele sunt sau nu ok, pentru ca, iarasi precizez, am citit pe acelasi site mentionat mai sus ca ar fi neislamic ( acum nu am inteles prea bine ce nu e islamic: poza in sine, sau sa faci poze de nunta). Cunosc musulmani care nu au poze si nu fac poze niciodata si sunt ferm convinsi ca pozele sunt haram. Eu cred ca atata timp cat poza aia o fac doar ca sa am la ce sa ma uit peste ani de zile ca sa imi amintesc de tineretea mea.. nu are de ce sa fie haram.. insa, asta e pur parerea mea.
    In fine, asta e firea mea, mai retrasa, mai timida si simpla.. si de aceea pot sa am niste pareri care deriva din felul meu de a fi. Totusi, da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine: adica, daca o familie are bani, chiar trebuie sa faca o nunta in care sa risipeasca bani pe inchiriat local, pe tacamuri scumpe, haine si muzicanti de lux?? Astea nu sunt haram doar pt ca ei ar avea bani mai multi? Unde mai este modestia, in cazul asta?
     
     

  6. Re: Nunta in Islam si limitele date de modestie 
    #6
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    intr=o logodna de care vb eu, se poate anula acel certificat, asa cum se anuleaza si intr-o casatorie deja consumata... singura diferentza este aceea ca in cazul logodnei fata iese cu capul sus si cu toata onoarea... putandu-se casatori oricand vrea ea...

    cat despre acele nunti, nu e vb de risipa.... in rimul rand nu se face cu tacamuri , la nuntile traditionale, ca doara nu esti la tzara in romania cu daru' la masa.... acolo o nunta traditionala, se tine int-run spatiu inkiriat, cu mese si scaune, unde se servesc niste dulciuri si sucuri... si nu sunt muzicanti de lux, cum ii numesti tu, ca nu iti vine samy yusef sa-ti cante..... sunt fie oameni de prin orash care canta cu propriul glas, fie este unul care vine cu sute de cd-uri care le pune la dita-i aparatu cu dita boxe....

    si sa-ti mai zic ceva: am vazut mai multe nunti de acest gen decat tine (no offence, dar le stiu ritualu pederost) si iti pot spune ca putine sunt nuntile care se fac separat, fara sa se amestece barbati cu femeile, si care pun muzica de toate genurile..... in general, nuntile cu muzica de tot felul sunt cele care au amestecati barbatii cu femeile... iar ca e muzica tare, sa fim seriosiiiiiiiiiii , nu cred ca e ceva de care kiar trebuie sa ne legam... se aude muzica halal, si cuvinte care anuntza casatoria lor, ceva de genul "sa traiasca mireasa, sa fie fericita, sau mai stiu eu ce.... sincer, nu stiu de ce ai tu (si nu numai tu) impresie asa de proasta despre nuntile care se fac in tarile arabe , pt ca majoritatea dintre ele nu sunt kiar pe dos invataturii islamice.... dar ma rog... asta e parerea unora....

     
     

  7. Re: Nunta in Islam si limitele date de modestie 
    #7
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by HAYAH View Post
    Multumesc surioara, cam astea erau lucrurile de care stiam si eu. Alhamdulillah, ca sa nu facem ceva haram am preferat o nunta "in familie" si doar am trimis dulciuri catre prieteni dulciuri si vecini. Nu am dat petrecere, nu am schimbat verighetele si nu am facut poze. Mi se parea ciudat acest lucru si am avut impresia ca totul a trecut prea.. usor, am avut o urma de regret, insa mi-a trecut repede, gandindu-ma ca e mai bine asa decat sa fac o nunta-spectacol, asa cum se obisnuieste acum, care n-ar avea nimic in comun cu Islamul. Multi , sau majoritatea, in ziua de azi, fac nunti zgomotoase, inchiriaza localuri, aduc muzica, merg la studiouri foto, miresele au rochii "moderne" si nu poarta val, se schimba verighete si se primesc cadouri ... ca sa nu mai spun de mixajul femei-barbati la astfel de nunti... toate astea nu sunt departe de nuntile non-musulmanilor si mi se par nelalocul lor in lumea islamica, si totusi, sunt foarte frecvente si mai ales, incurajate ( mai ales de familiile mireselor). De asemenea, stiu ca e ne-islamic sa faci o ceremonie de logodna ( sau insusi conceptul de logodna este ne-islamic??-- corectati-ma daca gresesc), insa vad ca in tarile arabe ( nu stiu daca si in alte tari musulmane) asta este iarasi o practica foarte des intalnita.
    Legat de aceste lucruri, cine este interesat, poate vedea si linkul: http://www.jamiat.org.za/isl_wedding.html

    As salamu alaikum si fie ca Allah, subhana wa taala, sa ne tina pe calea cea dreapta.




    wa alaikum assalam wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

    ...mashaallah...gand la gand, draga surioara HAYAH ...

    ...articolul pe care l-ai dat tu in link...il postam si eu la sectia in engleza...
    ...doar in alta forma si de pe alt site....

    ...draga surioara Genan

    ... inshaallah...nu te supara...
    ...sigur, nimeni dintre noi nu are intentii rele si nici nu judeca pe nimeni, astaghfirAllah...

    ...insa...

    ...daca este sa cautam un model de nunta islamica...cel mai bine este sa cautam in Sunna...de aceea s-au si postat articole despre nunta Fatimei, radhiallahu anha...

    ...de aici incolo...fiecare poate citi, cugeta si face cum crede de cuviinta...

    ...fie ca Allah ta'ala sa ne tina departe de tot ceea ce ne-ar indeparta de la El...



    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  8. Re: Nunta in Islam si limitele date de modestie 
    #8
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    nu ummrasheed, stai linistita, nu e nimik cu suparare.... eu doar am expus aspecte care le vad la tot pasul...
    dar asa cum ai spus si tu, fiecare isi alege pt el!

    asslam 3laykom wr7mto allah!

     
     

  9. Re: Nunta in Islam si limitele date de modestie 
    #9
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715
    Quote Originally Posted by genan View Post
    intr=o logodna de care vb eu, se poate anula acel certificat, asa cum se anuleaza si intr-o casatorie deja consumata... singura diferentza este aceea ca in cazul logodnei fata iese cu capul sus si cu toata onoarea... putandu-se casatori oricand vrea ea...

    السلام عليكم و رحمة الله و بركاته



    mie una, sincer, imi suna cam ciudat "logodna" asta...

    adica de ce fata "iese cu capul sus si cu toata onoarea"??? Pai daca a fost Casatorita si s-a consumat casatoria si se intampla ceva dupa-aceea si divorteaza >>> nu mai iese cu toata onoarea?? isi pierde demnitatea?

    Adica? Daca ai un sot si divortezi nu mai poti merge cu demnitate? Ca doar nu ai facut nimic gresit, ci ai facut ceva bun. Eu nu cred ca un sot te dezonoreaza!

    "putandu-se casatori oricand vrea ea": adica? de ce nu s-a casatorit cu primul, daca tot voia? de ce logodna?.. sau si cu restul tot merge din logodna in logodna??

    mie una imi pare ciudata ideea asta...

    pai in vremea Profetului (sal Allahu alayhi wa salam) se practica asa?..

    sau de cand se obisnuieste asa (ca mai vazusem intr-un loc despre o sora.. tot asa, era logodita.. dupa-aceea i-a placut de altul, pur si simplu si a renuntat la primul.. pai e bine asa? _ mie mi s-a parut nedrept fata de el, in cazul asta )

    deci? cine ma lamureste si pe mine ce e cu logodna asta?

    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  10. Re: Nunta in Islam si limitele date de modestie 
    #10
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by daniela_muslimah View Post
    [السلام عليكم و رحمة الله و بركاته



    mie una, sincer, imi suna cam ciudat "logodna" asta...

    adica de ce fata "iese cu capul sus si cu toata onoarea"??? Pai daca a fost Casatorita si s-a consumat casatoria si se intampla ceva dupa-aceea si divorteaza >>> nu mai iese cu toata onoarea?? isi pierde demnitatea?


    isi pierde doar puritatea... adika tu vrei sa zici ca o femeie divortata mai are "indrazneala" sa ceara anumite conditii pt o eventuala recasatorire decat o fata integra care vrea sa se casatoreasca?

    Adica? Daca ai un sot si divortezi nu mai poti merge cu demnitate? Ca doar nu ai facut nimic gresit, ci ai facut ceva bun. Eu nu cred ca un sot te dezonoreaza!

    eu nu vb de orice fel de divort... nu prea m-ai inteles...
    ma refer la faptul ca, asa cum a zis aisha dupa postarea ta, daca stai "maxim afteva saptamani " saptamani cu el pt a lege mobila si mai stiu eu ce (lucruri care se aleg in 1-2 ani in majoritatea famiiilor) nu ai cum sa il cunosti mai deloooooc!!! adika nu s epate compara timpul petrecut pt o casatorie in cazul de cateva sapt cu cel in caul de 1 an.... pt ca daca dupa un an de casatorie apar divergente si se ajunge pana la bataie ce faci??? nu zic ca nu te poate bate si dupa casatorie, cu o logdna in prealabil , dar nu puteti spune ca te poti casatori cu un om dupa acteva saptamani de cand te-ai cunoscut cu el....
    deci, nu e vb ca ai facut sau nu ceva gresit.... e vb ca mai bine previi decat sa tratezi...


    "putandu-se casatori oricand vrea ea": adica? de ce nu s-a casatorit cu primul, daca tot voia? de ce logodna?.. sau si cu restul tot merge din logodna in logodna??

    tu intelegi cuvintele mele asa cum tu vrei....
    pai cum sa se casatoreasca cu primu daca ala la cea mai mica neintelegere o injura sau ii mai da si o palma? o sa zici ca daca asta se intampla in casatorie divortezi... pai si atunci ce faci, nu emrgi din logodna in logodna, mergi din casatorie in casatorie....... e mai inteligent asa?


    mie una imi pare ciudata ideea asta...

    pai in vremea Profetului (sal Allahu alayhi wa salam) se practica asa?..

    sau de cand se obisnuieste asa (ca mai vazusem intr-un loc despre o sora.. tot asa, era logodita.. dupa-aceea i-a placut de altul, pur si simplu si a renuntat la primul.. pai e bine asa? _ mie mi s-a parut nedrept fata de el, in cazul asta )

    eu nu vb de situatii in care vezi pe altu mai frumos, mai cu bani, mai cui nu stiu ce... eu vb de situatii in acre iti poti da seama ca nu e omul pt tine intr-un timp care nu e numit casatorie....

    sa stiti ca poate pare ciudat, dar ideea de a te casatorii dupa acteva saptamani de cand il cunosti, si asta poate duce la amplificarea parerilor ca femeia e numai un obiect. adika el gandeste ca "draga, daca nu te intelegi cu mine, divorteaza! eu oricand imi gasesc alta, la fel de virgina cum erai tu , dar tu cam greu mai ai posibilitatea asta fiind o femeie divortata..."

    si sa nu imi spuenti ca astea sunt povesti.. sunt lucruri acre oricand se pot intampla in jurul nostru.... si nu uitati ca rautatea si oamenii parsivi sunt mult mai des intalniti in ziua de azi, decat cei de pe vremea fiicei profetului mohammad ....


    ideea care as vrea sa o subliniez este ca femeia nu e nici un obiect, si cand te casatoresti cu unu trebuie sa stii cu cine ai de-aface, sa-l cunosti cat de cat....


    deci? cine ma lamureste si pe mine ce e cu logodna asta?

    [/FONT]

     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Femeia In Islam
    By nour_alaa in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 05-01-2007, 04:00 AM
  2. Arhiva 2 : Islam - Intrebari si raspunsuri
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 0
    Last Post: 12-11-2006, 03:55 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •