Notices
 

View Poll Results: Considerati ca uniforma la scoala este necesara?

Voters
10. You may not vote on this poll
  • Da.

    9 90.00%
  • Nu. Pentru ca incalca libertatea de expresie a unei persoane.

    0 0%
  • Nu stiu. Nu-mi inspira nimic uniforma.

    1 10.00%
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 11 of 11
  1. Elevi refuzaţi la cursuri fără uniformă şcolară 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Zeci de elevi ai Liceului de construcţii-montaj din Drobeta-Turnu Severin nu sunt primiţi în incinta unităţii şcolare dacă nu poartă uniforma obligatorie

    Peste 120 de elevi de la Liceul de construcţii-montaj din Drobeta-Turnu Severin nu au fost lăsaţi ieri să intre în incinta unităţii în care învaţă şi s-au ales cu absenţe pe motiv că au venit îmbrăcaţi în geci şi blugi, şi nu în uniforme şcolare la cursuri. Interdicţia a fost instituită de directorul acestei unităţi de învăţământ, Petre Tăşilă.

    Decizia privind obligativitatea purtării uniformei şcolare se constituie în ordin, prevăzut în regulamentul şcolii, stabilit de directorul Petre Tăşilă. Directorul susţine că elevii care nu se vor supune acestor reguli nu mai vor fi primiţi la orele de curs sub nicio formă.

    „Regulamentul de ordine interioară e lege"

    ,,Am pus afişe prin tot liceul şi elevii ştiau că începând cu data de 12 martie 2006 nu vor mai fi lăsaţi să intre în liceu de profesori şi elevii de serviciu la orele de curs dacă nu au uniforma şcolară. E vorba de trei piese care costă în jur de 140 de lei. Culoarea - bleumarin. La fete, fustă sau pantaloni, sacou şi cravată, şi la băieţi - pantaloni, cravată şi sacou.

    Uniformele au fost comandate la o firmă admisă de părinţi, profesori şi elevi şi toate hainele au fost aduse în şcoală. S-au făcut tabele, s-a luat măsura la fiecare şi toţi au semnat. Foarte puţini elevi nu le-au luat că n-au adus toţi banii, însă regulamentul de ordine interioară este lege.

    La unul dintre articole, nu-mi vine acum în minte, se precizează clar că accesul în liceu se face cu legitimaţie, carnet de elev şi ţinută personalizată", ne-a declarat ieri directorul. „Vă spun eu, toţi elevii şi-au luat uniformele, dar nu vor să le poarte. Pentru cei de clasa a XII-a am stabilit să vină măcar cu sacoul pe ei, căci altfel nu-i vom primi. Eu nu cred că n-au nici măcar 70 de lei să-l plătească, mai ales că şi părinţii au fost de acord. Nu vom primi niciun elev în şcoală care nu respectă regulamentul!", ne-a mai declarat directorul Petre Teşilă.

    Elevii refuză uniforma

    Elevii liceului sunt de-a dreptul revoltaţi. ,,Mai avem două luni şi terminăm. Nu o să mai dăm niciun ban, nici măcar pe sacou. Avem şi noi alte cheltuieli şi nu ne putem permite. E absurdă chestia asta!", ne-a spus ieri un elev de clasa a XII-a al liceului. ,,Mie mi-au luat măsura prost cei de la croitorie şi uniforma este de două ori mai mare decât mine. Ce să fac acum cu ea?", se plângea o elevă ,,îmblugită" de clasa a IX-a. Inspectorul-şef al ISJ Mehedinţi, Doiniţa Chircu, susţine că nu poate interveni în acest scandal deoarece este vorba de un regulament intern al unui liceu. "Purtarea noii ţinute este un lucru bun şi acceptat de elevi, părinţi şi profesori. Elevii trebuie să respecte regulamentul de ordine interioară, iar eu nu am competenţa de a interveni în acest regulament", ne-a declarat Doiniţa Chircu.


    E vorba de trei piese care costă în jur de 140 de lei. Culoarea -bleumarin. La fete, fustă sau pantaloni, sacou şi cravată, şi la băieţi - pantaloni, cravată şi sacou... Vă spun eu, toţi elevii şi-au luat uniformele, dar nu vor să le poarte
    Petre Tăşilă,
    directorul liceului
     

  2. Re: Elevi refuzaţi la cursuri fără uniformă şcolară 
    #11
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Quote Originally Posted by criss View Post
    Buna dimineata fetelor!
    Pentru ca eu sunt profesor, sunt pentru uniforma, m-am saturat sa vad bikini dantelati, decolteuri cu banuti zornaitori, etc. La scoala la care am onoarea sa lucrez am impus elevilor pantalon, fusta negru sau bleumarin, acceptand si blugii nefranjurati sau brodati, si bluza alba. Dar ce credeti voi ca elevii se conformeaza??Ei vin tot cum ii taie capul, cateodata stau in aceeasi banca unul portocaliu cu unul rosu, sau alte diverse combinatii, de te doare capul uitandu-te la ei. Cand mama vine la scoala zica ca ea ii lasa pregatit cu ce trebuie sa se imbrace, dar copilul pleaca de acasa imbracat dupa cum il taie pe el capul. Ii mai trimiteam acasa sa se schimbe, dar e riscant pentru ca daca se intampla ceva cu elevul pe strada, raspundem pentru el. Asa ca, de multe ori suntem nevoiti sa acceptam curcubeul! Scoala e una de la marginea orasului si, in general ,avem copii crescuti in familii cu posibilitati financiare reduse si nu putem impune o uniforma care ar costa destul de mult pentru ei.
    Dar nu numai uniforma este o problema ci si igiena lasa de dorit, nu iti doresti sa intri intr-o clasa dupa ora de educatie fizica, la noi neexistand dusuri pentru ca elevii sa se spele, fara geamuri deschise nu poti sta. Eu cand intru in orice clasa, mai intai spun sa se deschida fereastra si sa isi stranga hartiile de la banca. De fapt, acum nici nu mai vorbesc doar fac un semn si ei executa!


    cu uniforma ar mirosi si mai rau pt ca nu toata lumea isi permite mai multe uniforme
    asa azi o bluza, mai alta, ai mai multe sanse sa fie una din ele mai curata
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •