Notices
 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 46
  1. Hijab collection - second part 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
















     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui Mariyah pentru acest subiect

    naisrep (10-06-2008), sara h (12-06-2008)

  3. Re: Hijab collection - second part 
    #21
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Assalamu aleykum!
    De ce trebuie ca hijabul sa fie neaparat negru? Nu sunt sustinatoarea culorilor extreme...dar ma gandesc si in alt mod:
    Suntem in Romania...cand iesi cu hijab pe strada...automat toata lumea se uita la tine; vrei, nu vrei, tu reprezinti in mintea tuturor femeia musulmana. Daca esti imbracata din cap pana in picioare in negru, deja esti privita cu mila, esti o asuprita sau o "maicuta". CU ce strica un hijab de o alta culoare? Iti acopera parul, iti acopera gatul, iti acopera pieptul, nu e transaprent, nu este "electric".... Asa cum ne imbracam, asa vad ceilalti Islamul.
    Eu nu zic aici sa nu respectam regulile Islamului doar pentru a parea mai moderne, dar haideti sa nu facem Islamul gri-cenusiu...
    De exemplu in Arabia Saudita femeile de acolo poarta negru, poarta niqab.... si intr-adevar ai atrage f mult atentia cu un hijab verde...
     
     

  4. Re: Hijab collection - second part 
    #22
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221



    assalamu alaikumwa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,


    tuturor surioarelor care participa si celor care nu participa la aceasta discutie, pe care, fara sa vreau am infiripat-o...


    ...si totusi, recitind ce s-a scris pana acum, nu am vazut nicaieri ca s-ar fi scris ceva despre o obligativitate sau macar de recomandarea purtarii culorii negre...?!?

    ...nu inteleg de unde s-a dedus aceasta...poate din imaginea hijabului negru sub care scrie despre femeia imbracata modest...

    ...oricum ar fi, si de oriunde ati fi tras aceasta concluzie, imi pare rau, insa nu este parerea mea...

    ...insa cui ii place negrul, cu atat mai bine, inshaallah, sa poarte....



    Quote Originally Posted by imanikka
    ... dar cum ti s-ar parea astfel de hijab in pantaloni si cu o bluza pana la genunchi? Asta este islamic? Eu intotdeauna sunt la extreme , ori faci totul bine , ori nu faci nimic.

    surioara imanikka,

    spre deosebire de tine, eu imi imaginez foarte bine, o tanara musulmanca imbracata cu pantaloni largi, o bluza larga si lunga pana la genunchi, si un hijab peste pieptul si umerii ei...







    ...surioarelor dragi,
    poate ca este doar vina mea ca nu m-am exprimat suficient de CLAR...

    ...desi, sant convinsa ca cine ar fi vrut sa inteleaga, ar fi inteles!...

    ...hijaburile acelea, la care faceam referire, nu sant "prea colorate"... mai potrivit, sant PESTRITZE si sant stridente...

    ...desi multe surori musulmance, mashaallah, prefera negrul (si nu ma refer la tarile arabe) culoare care nu are nici cea mai mica legatura cu doliul, surorilor carora nu le place acesta, le ramane a opta pentru nuante mai clasice de oliv, ruginiu, bleumarin, sau pentru nuante mai " moderne" cum ar fi beige, gri perle, ciocolatiu, verde acvatic, toate nuantele de albastru, levantica, trandafiriu, culoarea piersicii, etc...


    ...in incheiere,
    inshaallah, un link pentru cine are timp , interes si considera ca mai are ceva de invatat...

    http://www.modernmuslima.com/hijabstyles.htm



    si inca cateva modele de hijab, care nu incap in acest post

    dar pe care le puteti admira in urmatorul....:smile26:



    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  5. Re: Hijab collection - second part 
    #23
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,


    ...hijaburile anuntate...














    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  6. Re: Hijab collection - second part 
    #24
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Mie imi place negru de mor insa am renuntat la a mai imbraca negru complet .
    Mie imi plac femeile din Emirate , poarta o esarfa mica neagra pe cap si apoi un fel de pelerina lunga neagra , mi se pare cea mai frumoasa imbracaminte, mai ales ca e ok si acolo nu crede nimeni ca esti deprimata, a si as mai vrea niste ochelari negri de soare .It`s a must desi cred ca te fac cam "smechera".
    Mie mi-au placut baticurile alea prez. de Iman si in special cel negru cu bulinutze albe , mi s-a parut super si nu-s de parere ca tre sa porti nu stiu cati km de batic pt ca oricum iti acoperi corpul cu o bluza nu? deci nu ramane descoperit.
    In plus am vazut multe sotii de imam si femei destul de stricte in islam care purtau acel batic care eu ii zic : turcesc , adica, simplu asezat, mediu ca marime si in culori inchise fara model.
    Eu am vazut zilele astea multe muslime la universitate, mai mult prin statiile de autobuz de acolo si ele nu cred ca frecventeaza forumurile pt ca aveau pantaloni-blugi, bluza/haina pana in talie si batic scurt care acoperea doar parul.
    Din cate stiu trebuie sa-ti acoperi si fundul nu?

    In fine,insa azi am vazut ceva ce mi s-a parut interesant.
    M-am urcat in 601 ca sa merg la servici era 8.30 si am ramas surprinsa/blocata de tot cand am intrat in autobuz. In tot autobuzul femei cu batic, baticutz sau esarfe prinse ca bentitze pe cap si fuste lungi sau pana la genunchi.
    Si cand au coborat , practic s-a golit autobuzul si au inceput sa -si dea mana intre toti si sa spuna : pace. Culmea, una se uita spre mine si imi zambi si pace ca aveam si eu ceva aruncat pe cap insa am tranversat strada in mod opus nezicand nimic. Si pe drum spre firma , am vazut iar multe femei cu baticutze care mergeau spre adunare. Dar multe de tot insa ce am obsevat e faptul ca se poarta batic la nivel simbolic pt ca el practic acopera un sfert din par sau mai putin si fusta la fel intrucat se poarta si peste genunchi putin si cu ciorapi de plasa si tocuri .

    Insa nu vad nimic simbolic daca porti un batic de marime medie si nu unul kilometric pt ca acopera parul, gatul si restul ramane ca hainele sa-si faca datoria sau trebuie neaparat sa mai port un strat de material?
    Observ ca aceasta discutie promoveaza asiduu esarfe f lungi/hijaburi insa haideti sa lasam asta ca o multitudine de optiuni pt hijab si nici intr-un caz sa incercam "desfiintarea", denuntarea baticului mediu, e o alternativa dar nu neaparat singura cale corecta.
    Acele femei din timpul profetului au dat un model de imbracaminte f influentat de mediu in care traiau insa tinand cont de regulile divine insa nu au dat un singur/exclusiv mod de imbracaminte.
    Nu scrie nicaieri in coran ca trebuie sa porti o singura culoare sau care este aceasta/care nu este aceasta.
    Islamul este simplu nu inteleg de ce omului ii place sa se complice.
    Allah a permis chiar femeilor ajunse la batranete sa nu mai poarte val daca nu sunt casatorite si nici nu se mai gandesc la asta.

    "Cat despre muierile ajunse de bătrâneţe, care nu mai nădaduiesc la căsătorie, nu este nici un păcat dacă ele îţi scot vălurile, însă fără a dori să-şi arate podoabele. Dar dacă se reţin e şi mai bine pentru ele. Şi Allah este Cel care Aude Totul şi Bineştiutor. "

    Allah este atat de intelegator cu fiinta umana si ne-a lasat Coranul spre ghidare .De ce sa complicam noi cuvantul lui?
     
     

  7. Re: Hijab collection - second part 
    #25
    Harnic Latifah's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucharest
    Age
    37
    Posts
    245
    Thanked
    20
    Rep Power
    280
    Surioarelor..totul trebuie facut cu masura. In culori inchise sau deschise, hijabul trebuie sa inspire modestia. Suntem libere sa alegem ce culoare dorim atata timp cat ne sta bine si nu abuzam.

    Lungimea hijabului poate scurta, medie sau lunga daca suntem acoperite. Spre exemplu am vazut multe muslime cu palton negru si cu hijab care se oprea la gat, bagat sub palton....nimic indecent. Insa vara, cand hainele sunt din material mai subtire si fara sa vrem ne pot contura trupul la o adiere de vant, cred ca ar trebui sa ne acoperim si bustul.

    Indiferent cum ar fi, atata timp cand indeplineste conditiile necesare nu vad de ce nu am purta scurt si deshic la culoare sau lung si negru...daca noi suntem sigure ca suntem acoperite corect.
    Bineinteles ca intr-un loc unde toate celelalte sunt in negru exista sansa sa nu ne simtim bine chiar si cu albastru inchis.

    Cred ca acum s-au clarificat lucrurile...
     
     

  8. Re: Hijab collection - second part 
    #26
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post
    [I][CENTER][FONT="Comic Sans MS"][COLOR="DarkOrchid"]




    ...surioarelor dragi,
    poate ca este doar vina mea ca nu m-am exprimat suficient de CLAR...

    ...desi, sant convinsa ca cine ar fi vrut sa inteleaga, ar fi inteles!...



    ...in incheiere,
    inshaallah, un link pentru cine are timp , interes si considera ca mai are ceva de invatat...

    http://www.modernmuslima.com/hijabstyles.htm


    Assalamu aleykum! Nu inteleg de ce te-ai simtit vizata din postari... Sincer nu a fost intentia mea (ma refer strict la mine), dar fiecare isi spune parerea aici... si sunt persoane care considera ca numai negru sau gri, sau orice culoare sumbra se numeste hijab...
    Si sincer...ironia ta nu isi avea locul... cel putin mie mi s-a parut mailioasa remarca "si considera ca mai are ceva de invatat..." sau "desi, sant convinsa ca cine ar fi vrut sa inteleaga, ar fi inteles!..."
    Allah stie cel mai bine cu ce intentie scrie fiecare, dar in nici un caz nu am postat sa fac pe cineva sa se simta prost...
     
     

  9. Re: Hijab collection - second part 
    #27
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Imi pare rau ca au aparut controverse , desi nu asta era intentia mea , si oricum fiecare are parerea sa. Nu am nimic impotriva culorii negre ptr hijab , doar ca am spus ca eu as opta pentru combinatia a doua trei culori , depinde de imbracaminte. Daca sunt sau nu culori intipatoare deja fiecare cu parerea sa. Important este intentia , daca iti pui hijabul ca impodobite clar ca e haram dar daca ti-l aranjezi putin nu inseamna ca nu esti modesta. Oricum trebuie sa te uiti in oglinda , ca altfel auzi : Uite-o si pe asta cu sacul in cap ( desi putin ma intereseaza). Atata timp cat esti intr-o tara ca Moldova ce nu ti-ai pune incap , oricum atragi atentia tuturor.

    Ceea ce e mult mai grav sa nu-l parfumam , sa nu sa se vada urechile, sa nu fie transparent ...

    Si hai sa fim serioase , cine isi cumpara la fiecare imbracaminte hijab? Avem cateva care incercam sa le asortam cu cat mai multe haine pe care le avem.

    Important este sa nu exageram .Intrecerea masurii, atunci când omul se bucura de ceva care este permis (halal), iar falirea este un aspect care tine mai degraba de intentie si de suflet decât de aparenta;, prin care omul voieste sa se mândreasca si sa apara superior membrilor sai.


    Profetul Muhammed - a zis:
    “Acela care îsi târaste straiele dupa el cu trufie, Allah nu se va uita la el în Ziua Invierii”.
     
     

  10. Re: Hijab collection - second part 
    #28
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    spre deosebire de tine, eu imi imaginez foarte bine, o tanara musulmanca imbracata cu pantaloni largi, o bluza larga si lunga pana la genunchi, si un hijab peste pieptul si umerii ei...
    Asta in cazul cand vezi pantaloni largi , dar in majoritatea cazurilor vb de fetere mai tinere poarta blugi mulati si pantaloni si bluza pana la genunchi ...

    Cat despre pantaloni , de orce fel nu pot sa afirm ca ar fi islamic acest mod de imbracaminte. Pantalonul imbracat sub o galabye e ok. Oricum despre pantalon sunt multe discutii contradictorii...

    In fine fiecare face cum crede ca este mai bine

    Allah sa ne aba in paza sa
     
     

  11. Re: Hijab collection - second part 
    #29
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221


    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,


    dragi surioare,
    si o saptamana binecuvantata!



    ...alhamdulillah,

    de fapt, gandim toate la fel si nici nu se putea altcum, caci Allah ta'ala a aprins iubirea pentru Islam si iubirea intru Allah in inimile noastre ...


    ...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa indeparteze de la noi, tot ceea ce ne-ar indeparta pe noi, de la El!

    inshaallah, amin!








    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  12.  
    #30
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    imi plac astea 2 hijaburi...le-am gasit pe www.2hijab.com dar cel mai bun site cu produse islamice este www.muslimbase.com cu sediul in uk..au o gama variata de produse, foarte frumoase si ieftine fata de tot ce gasesti pe alte situri de profil similar...

    Aceasta imagine a fost micsorata, apasa ma ca s-o vezi in dimensiunile reale


    Aceasta imagine a fost micsorata, apasa ma ca s-o vezi in dimensiunile reale
     
     

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Hijab virtual...
    By ummraschid in forum Islamul
    Replies: 3
    Last Post: 08-02-2007, 08:20 PM
  2. Pasaport cu hijab , se poate ?
    By sara in forum Masa rotunda
    Replies: 27
    Last Post: 07-28-2007, 07:25 PM
  3. Femeia In Islam
    By nour_alaa in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 05-01-2007, 05:00 AM
  4. Hijab collection - first part
    By Mariyah in forum Moda
    Replies: 7
    Last Post: 02-14-2007, 03:56 PM
  5. Replies: 11
    Last Post: 07-13-2006, 09:22 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •