Notices
 

Thread: Sfaturi...

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 23 of 23
  1. Sfaturi... 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    pt ca vad ca dupa votul intens daca sa facem consilierea matrimoniala privata sau nu, nu s-au postat intrebari despre relatiile matrimoniale, deschid eu postul acesta.
    catalina, tu aveai intrebari. pune-le si fetele iti vor raspunde, inchallah...
     
     

  2.  
    #21
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Iubita surioara Nour, BAARKALLAH familia ta,ce frumos,sa citesti, nu te mai saturi;da,exista astfel de cupluri,dar...din ce in ce mai rar!
    ALLAH swt,sa ajute pa toti sa gaseasca ceea ce si-au dorit sa aiba intodeauna!
    AMIN
     
     

  3.  
    #22
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    mashAllah fetelor...
    acuma va citi si eu postarile si normal ca din multe ma regasesc si eu ...cam asa e o casatorie cu bine cu rau cu laude cu reprosuri...
    sunt ffff mica in ale casniciei da nah..eu am zis sa il obisnuiesc de la inceput cu mine...sa invatam sa facem amandoi compromisuri...
    si ma ajuta multsi ma sprijina mult...acu nahh imi mai arunca o din aia...da mama nu face asa...sau mama face altcumva...si asta cu vasele spalate la moment exact...cam asa e la toti arabii...de parca isi luara spalatoare de vase...:smile33: da ma ajutamult..ca stie ca fetita e sensibila rau si cum se ia apa calda foarte des ca sa nu fac eforturi le spala el cu apa rece nu asteapta si nu lasa sa vina apa calda pentru spalat vase si sa incalzesc nici atata....eu crezusem ca el o fii asa...dar vad ca e mai "arabesc"stilul asta....
    in fine la fel si cu curatenia si cu tot....dar il mai bantui mult si daca incepe sa ridice putin tonul nemeritat atunci imi tremura o buza si imi licare o lacrima de toata ziua sta sa ma impace,iar daca e meritat imi trag privirea de vinovata si nu vorbesc ca stiu ca asta il enerveaza...si se calmeaza....
    asa ca nadyuca cauta-i u punctul ala sensibil al lui si trage un pic de el si cu mulltaaa calmitate si pupici il mai inmoi......invata-l sa faca si el compromisuri...si asta pentru tine si pentru familia voastra...
    sa aud de bine fetelor si sa aud de casatorii fericite si vase spalate
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  4.  
    #23
    Harnic
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    226
    Thanked
    0
    Rep Power
    263
    salam aleikom!

    - mai fetelor ....parca m-am regasit in povestea fiecareia dintre voi cu cate ceva.
    - deci care va sa zica toti arabeii(sau cel putin ai nostrii celor care scriem aici ) au ,,boala vaselor,,.
    - ce-nseamna sa deschidem astfel de subiecte?aflam ca de fapt nu numai ,,mie,, mi se-ntampla toate
    - ca sa ma conformez ,,tiparului,, va spun ca si al meu sot are ce are cu vasele....bine...si nu numai
    -insa l-am ,,tratat,, de aceasta boala inca de la inceputul casatoriei ,spunandu-i ca nu vine nimeni sa le spele in locul meu ,asa ca ...mai devreme sau mai tarziu...tot eu o sa le spal.
    - daca tot nu le suporta...sa le spele el.oricum,daca se aduna tot mie imi va fi greu dar..daac mie imi place sa imi ingreunez treburile prin casa..asta e.
    -mai fetelor...a avut efect metoda asta.
    -sincera sa fiu,cu rusine recunosc ,ca eu sunt mai imprastiata decat el.dar am devenit asa.nu am fost dintotdeauna.pai cand vedeam ca el cat e de ordonat dar isi mai arunca una alta ...am inceput si eu ca vb aia...tot eu strang.
    -dar acum sunt in faza in care daca las casa vraiste...2 zile...nici nu ..miauna
    -gata...stie ca va veni ,,tornada ,, si va curata totul ca si cum nici nu a fost ...ce a fost.


    - cand ne mai ciondanim...o facem numai din nimicuri si am ajuns la faza in care nu mai putem tine suparare si ma bufneste rasul imediat ce se intoarce cu spatele sa iasa din camera iar el ma simte ca ma umflu sa nu rad si se intoarce cu zambet care sterge ca ...cu buretele discutia avuta.

    - dar la ineputuri...in tineretile noastre...nu ne amenintam cu divortul nici unul nici altul .insa daca aveam pistoale ne impuscam reciproc de ..n...ori.
    -eram doua firi incapatanate,ambitioase,nici unul nu vroia sa cedeze numai ca sa-i faca pe plac celuilalt,fiecare considera ca are dreptate,nici unul nu gresea cu nimic...si tot asa.
    - daca ne vedea cineva in acele vremuri...ar fi bagat mana-n foc ca nu ramanem impreuna, mai ales sa ajungem sa ne intelegem ,sa ne completam,sa nu putem sta unul fara celalalt ...ce mai?

    -deaceea am zis la inceput ca ma regasesc in fiecare din povestirile voastre.
    -eu nu indraznesc sa dau sfaturi nimanui in cazuri familiare pt ca imi amintesc cum era cand ma sfatuia cineva pe mine si mereu ziceam ca acea persoana vorbeste frumos pt ca nu a avut un caz ca al meu...
    -cu siguranta fiecare va stii la un momentdat cum sa-si rezolve problemele ,,interne,, chiar daca initial zice ca nu mai are nici o idee,
    -totul va veni de la sine!
    -si peste ani si ani se va face haz de ceea ce candva parea ,,necaz,,!


    ==numai bine va doresc,muta intelegere ,intelepciune,si fericire cat mai multa!!!
     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Cateva sfaturi in educatia copilului
    By imanikka in forum Copii
    Replies: 17
    Last Post: 10-29-2007, 05:12 PM
  2. Sfaturi pentru Ramadhaan
    By Rafa' in forum Islamul
    Replies: 0
    Last Post: 06-25-2007, 05:10 PM
  3. Am nevoie de ajutor si unele sfaturi
    By ALEX in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 01-18-2007, 01:57 PM
  4. Sfaturi pt mamici
    By amal in forum Copii
    Replies: 4
    Last Post: 08-22-2006, 04:48 PM
  5. 15 sfaturi pentru a castiga bunavointa lui Allah
    By huda_alrahim in forum Islamul
    Replies: 5
    Last Post: 06-09-2006, 10:34 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •