Notices
 

Thread: Sfaturi...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 23
  1. Sfaturi... 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    pt ca vad ca dupa votul intens daca sa facem consilierea matrimoniala privata sau nu, nu s-au postat intrebari despre relatiile matrimoniale, deschid eu postul acesta.
    catalina, tu aveai intrebari. pune-le si fetele iti vor raspunde, inchallah...
     
     

  2.  
    #2
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    8
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    vreau si eu niste sfaturi din partea voastra .

    sunt casatorita.
    in general sunt multumita de casatoria mea, insa cu ce nu ma impac nicidecum este ca sotul meu sta foarte mult la calculator, si nu reusesc nicicum sa-l conving sa mai renunte la pasiunea lui...eu am doar 21 ani si imi place mult sa ma plimb, sa calatoresc, sa incerc experiente noi...insa el parca este lipit de scaun. am incercat si cu vorba buna si cu cearta, degeaba insa...este foarte incapatanat. oricat am incercat sa-l inteleg, mi se pare ca pierde multe din viata...ar putea face atatea insa el nu-si da seama...

    diferenta de varsta dintre noi este de 2 ani...deci nu este o diferenta semnificativa.
    Last edited by suleiman; 04-12-2006 at 01:27 PM.
     
     

  3.  
    #3
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Draga Xena,nu e un sfat dar iti pot spune ca "e o chestie de timp",nu aveti copii se vede,dar nu iti face griji e sufucient ca "ceva"nou,sa intervina si se va schimba.
    Ai incredere,au mai fost"patite si patiti",nu dezespera.
    Iar daca tu nu mai ai rabdare ca timpul sa aranjeze lucrurile,poti sa te folosesti de vasta imaginatie de care ori ce femei"dispune"!
    Iti urez mult curaj si rabdare.Cu drag
     
     

  4.  
    #4
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562


    Dragi surori am o nedumerire, este normal ca mai tot timpul sotul sa-i faca reprosari sotie(sa-i caute nod in papura) pentru orice subiect sau pentru orice tine de casa sau de persoana ei? Ce ar trebui ea sa faca?

    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  5.  
    #5
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by NaDia


    Dragi surori am o nedumerire, este normal ca mai tot timpul sotul sa-i faca reprosari sotie(sa-i caute nod in papura) pentru orice subiect sau pentru orice tine de casa sau de persoana ei? Ce ar trebui ea sa faca?


    si eu am aceeasi problema, si uneori ii caut si eu nod in papura si se mai calmeaza. ca si el e dezordonat, in schimb vrea in permanenta sa fie luna in casa, si sa strang dupa el. uneori imi mai spune ca mi s-a marit partea dorsala si atunci ii arat si eu burta lui.nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar iti zic ce fac eu. uneori mai iese fum dar asta e, ca suntem amandoi cu sange fierbinte , iar alteori cand are probleme cu alte persoane se racoreste pe mine si cand stiu ca e asa, il las sa zica ce vrea el si imi vad de treaba.
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Fetelor,linistiti-va!Barbatii nu au ce sa ne reproseze si de aceea ne cauta nod in papura.Se simt putin inferiori,sa zic asa ,pt ca minimum un repros pe zi ei aud de la noi si atunci ei trebuie sa-si ia revansa.
    Nu ca m-as lauda ,dar sotul meu nu are ce sa-mi reproseze ,eventul doar ca sunt prea buna cu el Ce sa faci,modestia asta... Si sa vedeti faza:el nu are voie sa plece de acasa fara sa ma pupe ca iese rau ;nu conteaza ora la care pleaca,nu conteaza unde si pt cat timp,el trebuie sa ma pupe(si eu pe el,bineinteles).Problema este ca eu i-am interzis sa mai intre incaltat in dormitor,si el dimineata prima data se incalta si dupa aceea vine sa ma pupe.Degeaba incearca sa-si ascunda picioarele sub pat,ca eu tot il "simt",si asa ne in fiecare zi.Eu nu-l pot intelege,dar fie...Intr-o zi plecam in graba de acasa si dupa ce m-am incaltat imi spune ca si-a lasat telefonul in dormitor si are nnevoie de el si sa ma duc sa-l iau.Eu,grabita,stresata,am intrat incaltata,bineinteles El,dupa mine:"Nu-mi spune ca ai intrat incaltata??!!!"El vrea sa-mi faca si poza,eu vreau sa-i spun ca datorita imprejurarii,el nu lasa,eu nu las... Si asa fetelor,nici in ziua de azi nu a uitat,si cand nu mai are ca sa zica,zbeng:smile33: isi aminteste ce am facut eu.Sincer,mie mi se pare fffffff amuzant,desi in fata lui sunt serioasa si chiar nervoasa.Asa ca ,de ce sa ne stresam?Macar de am fi vinovate.
     
     

  7.  
    #7
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Fetelor, asa este, va dau multa dreptate. Dar din punctul meu de vedere el pe mine ma STRESEAZA la max. Eu nu am nevoie de asta imi ajunge cele doua servici pe care le am. Si in plus nu am voie sa fiu stresata, mai ales cind incerci sa ramii insarcinata. E asta e alt subiect:smile33: Si al meu mai are un fel de a fii, atunci cind nu fac ce spune, sau diferite chestii tot zice "ca sa sarturat de mine, ca nu mai pote sta cu mine, ca nici nu arata a barbat insurat, ca trebuie sa-mi spuna de mii de ori sa fac ceva, ca nu-l ascult..." si multe altele. Pai daca is asa de greu de suportat de ce mai sta cu mine. Dragoste cu forta nu implic la nimeni, astafara allah. Nu i-am pus cutitul la git insoarate cu mine ori... Si deci va da-ti seama, eu una ma gindesc in fiecare zii ce ar trebui sa fac sau cum sa-mi duc viata daca el divorteaza de mine. Nu ma pot gindii la nimic altceva. Ce sa mai zic de scoala sau la copii.
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  8.  
    #8
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Nadia imi pare rau ca e chiar asa de grav la voi. si la noi uneori este cam tot asa, adica sa-mi spuna mereu ce sa fac, cum am spus in alt post el este obsedat sa fie totul luna in casa, toate oalele sa straluceasca, ....etc. uneori eu nu prea am chef sa fac nimic asa ca stau si atunci il apuca si pe el ia vezi colo ce fel e, ia uite hainele alea ce fel sunt, cu toate ca tot el cand se dezbraca se inghesuie una in alta. o data m-am certat cu el si i-am spus ca nu-i mai calc nimic si cum le pune inapoi asa o sa le aiba.prin balcon ma impiedic de toate suruburile lui si de dvd-uri. asta e una din partile lui proaste, la care ei ii dau raspuns imediat ca nu frate sa-mi tin gura inchisa deloc :smile33: .nu stiu cum ai putea sa rezolvi problema asta. doar sa incerci sa fii mai atenta si la cerintele lui, fetele din tarile lor sunt crescute sa tina casa luna, pe cand noi suntem crescute sa fim inteligente si sa incercam sa fim egale cu ei. alaltaseara cand a dat Genan testul lui einstein, am lasat chiuveta plina de blide si am stat sa rezolv testul, soacra-mea cand a auzit s-a uitat la mine de parca as fi omorat pe cineva , ea nu poate dormi daca a lasat o farfurie in chiuveta, decat daca doarme din picioare :smile16:
     
     

  9.  
    #9
    Incepator criss's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    55
    Thanked
    5
    Rep Power
    92
    amoodia sa stii ca si aici sunt soacre ca a ta. dar eu stiu una si buna: ea vorbeste, eu tac. bine, ca nici nu ne vedem prea des, dar nu are rost sa-mi fac dusmani degeaba.
    in ce priveste sotul te inteleg nadia, pt ca si al meu avea dese momente din aceastea la inceputul casniciei, numai ca eu ii aratam cladirea tribunalului si nu el mie. cu timpul s-a obisnuit cu stilul meu, dar si eu cu o parte din cerintele lui.
    cel mai tare ma streseaza intrebarea :"dar eu cu ce ma imbrac?", parca eu ii cer lui opinia referitor la imbracamintea mea!
    replica la "de ce intri incaltat peste tot?" este: "dar eu pt ce am nevasta?",bine ca el spune ca a glumit .nu prea vrea el sa ma supere pt ca eu cand sunt suparata nu vorbesc si asta il innebuneste.
    dar eu cred ca intr-o casnicie fiecare trebuie sa mai lase de la el si sa incerce sa- l inteleaga si pe celalalt. eu zic ca nu e bine sa pui totul la suflet, sa nu te gandesti la ce e mai rau si sa incerci sa comunicati cat mai mult.
     
     

  10.  
    #10
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Quote Originally Posted by NaDia
    Fetelor, asa este, va dau multa dreptate. Dar din punctul meu de vedere el pe mine ma STRESEAZA la max. Eu nu am nevoie de asta imi ajunge cele doua servici pe care le am. Si in plus nu am voie sa fiu stresata, mai ales cind incerci sa ramii insarcinata. E asta e alt subiect:smile33: Si al meu mai are un fel de a fii, atunci cind nu fac ce spune, sau diferite chestii tot zice "ca sa sarturat de mine, ca nu mai pote sta cu mine, ca nici nu arata a barbat insurat, ca trebuie sa-mi spuna de mii de ori sa fac ceva, ca nu-l ascult..." si multe altele. Pai daca is asa de greu de suportat de ce mai sta cu mine. Dragoste cu forta nu implic la nimeni, astafara allah. Nu i-am pus cutitul la git insoarate cu mine ori... Si deci va da-ti seama, eu una ma gindesc in fiecare zii ce ar trebui sa fac sau cum sa-mi duc viata daca el divorteaza de mine. Nu ma pot gindii la nimic altceva. Ce sa mai zic de scoala sau la copii.
    Tocmai asta e intrebareae ce mai sta cu tine?Daca ar fi cu adevarat deranjat de toate aceste lucruri nu ar sta cu tine.Si atunci e clar ca te iubeste,dar asa este el.Dupa parerea mea este genul de om care spune multe lucruri urate la suparare ,dar dupa aceea ii pare rau,si bineinteles ca nu vine sa-si ceara iertare,doar e barbat.Eu cred ca ar trebui sa discuti cu el si sa il intrebi cum i-ar placea sa faci un lucru;de exemplu,cum sa fie calcate hainele si asa sa faci,dar sa notezi undeva,ca dupa aceea daca are de comentat sa-i arati dovada,pt ca de multe ori vin nervosi de la servici si pe noi se descarca.Eu am patit-o de multe ori,urla la mine fara motiv pana ce nu am mai suportat si i-am spus ca asa nu se poate si mai bine o lasam balta,iar el mi-a spus,ca trebuie sa se descarce pe cineva si pe cine altcineva,ca doar pe mine ma are.Stiu ca suna aiurea,dar se vedea ca-i pare rau si isi da seama ca nu e corect.Astfel,cand il apuca eu stau si-l ascult,mai zic si eu cate una(ca doar cum sa tac ) ,cand se mai calmeaza ii dau o duma de genul Bai,dar rau si escroc mai esti,el nu se poate abtine sa nu zambeasca,ii mai dau vreo doua ,trei cuvinte in araba sa aiba de ce rade in continuare:smile33: ,si dupa aia sa vezi ce ne mai distram si parca dragostea e mai mare:36_1_33:
    Draga Nadia,eu stiu ca suferi si te stresezi,dar incercati sa vorbiti,sa va puneti de acord cum ar trebui sa fie facute unele lucruri,ca nu merita sa va certati din asa lucruri marunte.Eu gatesc aproape in fiecare zi,iar daca intr-o zi nu gatesc el imi spune ca deja a uitat cand a mancat ultima oara mancare gatita:smile33: Na,ce sa mai zic.Ii spun ca are probleme maaaaaaaari cu memoria,si daca am timp fac ceva ,daca nu ii dau uscaturi sa pape si ii disrag atentia ,schimb subiectul sau il las sa bombane pana ii trece.Sper sa iti rezolvi problemele
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Cateva sfaturi in educatia copilului
    By imanikka in forum Copii
    Replies: 17
    Last Post: 10-29-2007, 06:12 PM
  2. Sfaturi pentru Ramadhaan
    By Rafa' in forum Islamul
    Replies: 0
    Last Post: 06-25-2007, 06:10 PM
  3. Am nevoie de ajutor si unele sfaturi
    By ALEX in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 01-18-2007, 02:57 PM
  4. Sfaturi pt mamici
    By amal in forum Copii
    Replies: 4
    Last Post: 08-22-2006, 05:48 PM
  5. 15 sfaturi pentru a castiga bunavointa lui Allah
    By huda_alrahim in forum Islamul
    Replies: 5
    Last Post: 06-09-2006, 11:34 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •