Notices
 

Thread: An-nur 30-31

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 13 of 13
  1. An-nur 30-31 
    #1
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    ÇáÓáÇã Úáíßã æ ÑÍãÉ Çááå æ ÈÑßÇÊå

    si eu as vrea pentru Surat An-Nur (24) ... versetele 30 si 31..

    in special la versetul 31, mai ales partea cu: "sa nu-si arate frumusetea lor decat inaintea [...] femeilor lor."

    pentru ca am vazut mai multe pareri: adica se refera "femei" doar la musulmane, sau la toate femeile, indiferent de religie?



    Surat An-Nur este una din surele medinite care abordeaza aspecte juridice si arata interesul unor chestiuni generale si particulare dupa care trebuie sa se calauzeasca musulmanii , atat ca indivizi cat si ca grupuri sau comunitati .Sura infatiseaza normele de conduita sociala pe care trebuie sa le respecte dreptcrediciosii in viata particulara si publica, asa cum sunt: cererea ingaduintei de a intra in case, plecarea privirilor , ascunderea rusinii etc...

    Ea infatiseaza de asemenea necesiatetea vitutii si ocrotirea familiei si casei musulmane, demnitatii si curateniei ei , urmarii caii drepte a Legii lui Allah , in scopul integritatii sale si protejarii sale impotriva factorilor care ar putea sa duca la descompunerea interna si la decaderea morala care subnizeaza comunitatile si poparele.

    Ea se numeste Sura Luminii datorita razelor luminii divine care stralucesc in ea , datorita statornicirii normelor si conduitei alese, a virtutilor umane care sunt o flacara a luminii trimise de Allah peste robii sai.



    Þõá áøöáúãõÄúãöäöíäó íóÛõÖøõæÇ ãöäú ÃóÈúÕóÇÑöåöãú æóíóÍúÝóÙõæÇ ÝõÑõæÌóåõãú Ðóáößó ÃóÒúßóì áóåõãú Åöäøó Çááøóåó ÎóÈöíÑñ ÈöãóÇ íóÕúäóÚõæäó



    ,,Spune dreptcredinciosilor sa-si plece privirile lor (1) si sa-si pazasca rusinea lor (2) ! Acesta este mai curat pentru ei .Allah doar este Binestiutor a ceea ce fac ei.
    ( Surat An-Nur : 30 )

    (1) Sa nu se se uita la ceea ce este oprit
    (2) Organele genitale

    Se spune ca Ali a zis: Un barbat a trecut in vremea Trmisului lui Allah pe una din ulitele orasului Medina si s-a uitat la o femeie si a privit si ea spre el.

    Seitan i-a amagit , facandu-se sa creada ca nu s-au uitat unul spre celalalt decat din admiratie. Dar in vreme ce barbatul mergea pe langa un zid , uitandu-se spre ea , s-a izbit de zid si i-a spintecat nasul. Atunci el a zis: Jur pe Allah ca nu-mi voi spala sangele pana ce nu ma duc la Trimisul lui Allah ptr a-i povesti ce mi s-a intamplat . A venit la el si i-a povestit si atunci i-a zis Profetul :

    Aceasta este pedeapsa ptr pacatul pe care l-ai savarsit. Si Allah a relevat acest verset : ,

    ,,Spune dreptcredinciosilor sa-si plece privirile lor si sa-si pazasca rusinea lor ! Acesta este mai curat pentru ei .Allah doar este Binestiutor a ceea ce fac ei."


     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui imanikka pentru acest subiect

    dana (07-02-2007), daniela_muslimah (03-26-2007)

  3.  
    #11
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by iman99 View Post
    Asalamu aleikom Allah sa fie multumit de voi

    Am si eu o mare probelma...In legatura cu versetul 60 din an-nur.In toate editile de traducere a Quranului in limba romana la explicarea acestui verset scrie ca femeile ajunse la batranete si nu mai nadajduiesc la casatorie isi pot scoate valurile.Ceea ce in limba romana inseamna valul..(baticul).

    Am citit tafsir ibn khatir si un altul si nu scrie nimic in legtura cu hijabul..de ex ibn khter spune ca se refera la haine la lungime la strictete purtarii lor.
    Ibn Masaud spune : Aya se refera la jilbab sau riba(riba sa-mi traduceti voi ce e ).Acelasi lucru este relatat de inb Abab,ibn Umar,Mujahid,Sa'id bin jubayer si multi altii.

    Cineva mi-a spus ca se refera la niqab..ca isi pot scoate valurile de pe fata lor.Allah walem..in sha Alah daca aveti timp sa dezbatem si subicetul asta.

    Alah sa fie multmit de voi


    Inshaa ALLAH de tine si de noi toti, cred ca acest verset ar trebui privit in corelatie cu cele doua anterioare, care se refera la cererea permisiunii de a intra in casa, sau in camera...se refera la femeile care au ajuns foarte batrane si care nu mai spera(doresc...) la casatorie (care nu mai au dorinta sexuala cred ca acesta ar fi sensul....) adica lor le este permis sa nu-si acopere partile corpului ce trebuie acoperite in fata unei persoane ne- mahram dc se poate spune asa...si doar ALLAH stie cel mai bine...Inshaa ALLAH sa ne ierte dc am urmat pareri gresite sau dc am inteles gresit.
    Trebuie sa studiem cu atentie Coranul si mai ales este f imp de retinut ca prescriptiile din aceasta sura sunt absolut obligatorii.
    PENTRU CA parerile teologilor musulmani in privinta niqabului sunt impartite in unele care spun ca e fard si altele care spun ca e Sunna unii autori ai tafsirului asa cum a spus Iman considera ca acest verset se refera la faptul ca ele isi pot scoate niqabul...adica pot sta doar cu hijab, iar altii spun ca, chiar si in aceste conditii bijuteriile si machiajul sunt interzise.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #12
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by AishaA View Post
    Ehh, eu nu ma pot dezobisnui sa nu ma uit ochii celui cu care vorbesc (barbat sau femeie)daca explic ceva important, am nevoie de feedback...Am ramas cu asta poate pt ca am predat atitia ani...
    Daca subiectul nu e important, nu ma uit...Daca ma ia valul discutiei, nu pot sa nu ma uit...Si mi se pare esential ca sa vezi cit anume pricepe celalalt din ceea ce spui tu...
    E un element la care nu pot sa renunt in comunicare, insa atunci tu de fapt nu percepi detaliile fetei celuilalt, te uiti dupa alte semne...Uneori nici nu stii ce culoare aveau ochii persoanei cu care ai vbit 1 ora...


    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...inshaAllah, sa nu purtam discutii cu cine nu este necesar sa discutam, iar daca este necesar sa reducem la strictul necesar!... in ce priveste discutiile intre barbati si femei... acela este "domeniul" interzis...

    ...chiar si in dawa, in discutii pe teme de religie, este recomandat ca femeile sa vorbeasca cu femeile, iar barbatii cu barbatii...astfel incat sa reushim sa canalizam intregul nostru comportament pe fagasul islamic...

    ...cu timpul vom reushi sa plecam privirea, sa "inchidem fereastra" inimii , pentru a o proteja, pentru a ne proteja.... inshaAllah, doar sa ne straduim... iar Allah ta'ala ne va inlesni acest lucru, caci nimic nu este prea greu pentru El, subhanahu wa ta'ala...






    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  5.  
    #13
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom wrahmatullah w barakatu
    bISMI-LLAHI AR-RAHMAN

    Allah sa fie multumit de voi si s ava rasplateasca cu ceea ce este mai frumos in aceasta lume cat si in lumea de apoi Amen.

    Aveti dreptate cu toate.Cred ca important este si ceea ce simtim,intentia noastra,dar o femeie evlavioasa trebuie sa-si plece privirea intr-o discutie cu un barbat(si invers) pentru ca sheitan te face sa doresti ceva" vazand cu ochii".Te duci la cumparaturi daca stai sa te holbezi la fiecare produs sheitan te face sa doresti lucrul pe care il vezi..si asa cam in toate domeniile.
    in legatura cu vocea ei ( nu face parte din aura) daca aceasta are un ton normal fara sa ne schimonosim .Sa nu uitam ca femeile de pe timpul profetului Mohammad intrebau despre religie nu trimiteau biletele.Dar cum a spus si sora noastra umrashid ar fi bine sa ne limitam in discutii cu barbatii.
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •