Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 30
  1. Ce sa fac de acum incolo? 
    #1
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Ceea ce voi relata acum nu e povestea mea ci a unei surori musulmane care mi/a permis sa scriu în numele ei. Ea aşteaptă sfaturi şi soluţii de la voi , pentru că efectiv nu mai are puterea să lupte şi pentru că voi poate puteţi vedea dincolo de aparenţe. Sora noastra e căsătorită de 12 ani şi de cateva luni a aflat că sotul ei mai are o sotie, una dintre angajatele sale. A aflat acest lucru intamplator , initial el a negat , apoi a recunoscut. Redau ceea ce e esential din discutia pe care am avut-o cu ea.

    cateva luni sotul meu era foarte schimbat si pleca in fiecare sfarsit de saptamana de acasa

    spunea ca are afaceri in ......
    era schimbat si cu copii
    intr-o zi a venit cu un telefon mobil sa il duc la reparat
    asa am aflat ca el are alta sotie
    era poze cu el si ea in telefon
    el ma mintit tot timpul
    nu mi-a spus nimic de ea
    de cand am aflat de ea nu mai sunt accelasi om
    nu stiu cum sa o accept pe ea
    ma deranjeaza cand vad ca il suna
    si nu stiu ce drepturi am eu
    cum sa ma port
    ce sa fac de acum incolo ?
    Întrebarea surorii noastre e cum sa se comporte ca sa poata suporta mai bine situaţia. Precizez ca sotul ei sta cu a doua soţie doar odata la două săptămâni sâmbăta şi duminica.
    Last edited by batool391; 03-28-2007 at 02:14 PM. Reason: corectura
     

  2.  
    #2
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    142
    As salamu alaikum .
    Nu pot sa imi imaginez ce simte biata noastra sora. Eu consider tradare ceea ce a facut sotul ei, pentru ca a tinut relatia/casatoria cu a doua femeie, secreta . Ea are tot dreptul sa stie daca sotul ei vrea o a doua sotie, si chiar sa isi dea acordul sau dezacordul, urmand sa decida cu sotul ei ce e de facut mai departe. Normal, probabil se simte fortata de imprejurari sa ramana cu el, au copii, o casnicie destul de veche, insa , din moment ce comportamentul lui s-a schimbat fata de ea si in plus si fata de copii... oare mai e de stat cu acel om? Oare el isi va reveni? Dpdv islamic, el a gresit enorm; in plus, greseste in continuare, pentru ca nu isi trateaza in mod egal cele doua sotii. Este tata. Ce exemplu va da copiilor sai?? Asa cum a facut el, nu se deosebeste prea tare de acei barbati nemusulmani care isi iau amante , le ascund o vreme, dupa care , daca sunt prinsi sau pur si simplu vor ei sa spuna, isi dau arama pe fata si merg mai departe cu ambele relatii. Singura deosebire e ca el, fiind musulman, poate sa legalizeze a doua relatie. Insa nu e nimic islamic in modul in care a facut-o si in modul in care le trateaza pe ele. Eu l-as lua de manuta si am merge impreuna la un imam, sa vedem ce solutii ne prezinta. Daca si a doua sotie e muslima, poate sa vina si ea... desi eu sunt aproape sigura ca acea a doua femeie nu e muslima.
    Curaj sorei noastre, multa credinta in Allah Ar-Rahim, si cel mai bine, pt. inceput e sa vorbeasca deschis cu sotul ei, sa se roage lui Allah subhana wa taala pentru indrumare in luarea deciziei de a accepta sau nu a doua sotie, in conditiile date, si eventual sa ceara si sfatul unui imam.
     

  3.  
    #3
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    A doua sotie e o crestina. Sotul i/a spus primei sotii ca tineretea l/a atras la cea de/a doua. Prima sotie e musulmana.
     

  4.  
    #4
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    da da ...crestina cu numele
    daca e atat de crestina de ce accepta sa fie a 2a sotie? unde s-a mai auzit la crestini de 2 sotii cand Iisus introduce casatoria monogama?
     

  5.  
    #5
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Assalam w aleykum

    Ma intristez cand vad astfel de cazuri si mai ales subiecte , dar asta e viata...Imi pare rau pentru sora noastra si indiferent de decizille pe care le va lua , ii doresc rabdare , credinta , si multa putere.

    Nu am inteles totusi ei traiesc in Ro? Mie mi se pare ca legea romana n permite casatoria cu 2 sau mai multe , iar daca este prins poate fi judecat. Ei ce fel de casatorie au facut? La moschee?

    Daca trebuia sau nu sa-i spuie sotiei , asta depinde de fiecare. S-a mai discutat despre asta si s-a spus ca nu exista hadis precum ca sotul ar avea nevoie de acordul primei sotii. Totusi pentru binele familiei el ar fi trebuit s-o preintampine daca nu a vrut sa-i ceara permisunea. Asta pe de o parte...pe de alta parte de ce ne plangem daca fiecare dintre noi este constienta de faptul ca posibil de-a lungul casniciei sa apara si a doua si a treia...Nu avem ce face , este Legea lui Allah pe care noi trebuie s-o respectam.

    Deja este pacatul lui ca nu le trateaza pe fiecare la fel. A doua este pacatul lui ca a luat-o doar ca tineretea l-a atras. Pai toata viata vezi mai tinerele si care si mai de care , tentatia este mare ...sheitan isi face aparitia... dar noi nu avem voie nici sa gandim ca ala ar putea fi mai bun sau mai banos ... Am ales odata si gata....


    Noi am discutat foarte mult la un topic despre poligamie , si marea majoritatea au zis ca ar accepta...fara sa se impiedice de astfel de situatii ...dar acuma? Primul gand este divortul...

    Pai s-o aduca in casa ...sa raspunda copiilor cine este doamna si ce vrea ... sa aiba drepturi egale...etc

    Eu nusitu ...paba la urma fiecare isi are destinul ...si eu cred in destin.

    Allah sa o aiba in paza
     

  6.  
    #6
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    OOOF , femeile transforma orice in Tragedie .

    S-a casatorit el fara sa stie a doua , e gresala lui , acuma e casatorit , si ea nu poate sa faca nimic decat rabdare pentru copiii ei , sau sa ceara divortul dar sa ramana copiii la ea .

    Cel mai bun lucru e sa sune la parintii lui si sa zica ce s-a intamplat , asa e cel mai corect cand un cuplu nu se intelege bine : Un judecator din partea lui si unu din partea ei , iar daca ALLAH stie ca e bine sa ramana impreuna ii ajuta ca sa rezolve aceasta situatie .

    Cum sa zica la politie ???
    Se apeleaza la legea omului ca sa judece un om care nu a gresit conform legii Lui Dumnezeu ?? Numai ca noua nu ne place ideea ??

    Ce bine ca in islam judecatorul trebuie sa fie barbat .
    Folositi mintea cand judecati nu inima .....
     

  7.  
    #7
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Folositi mintea cand judecati nu inima .....
    Asta ca si cum ai spune: IUBESTE CU MINTEA SI NU CU INIMA...
     

  8.  
    #8
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Barbatul ala are drept la 4 sotii insa are nevoie si de motive : faptul ca a 2 a l-a cucerit prin frumusete denota faptul ca nu este un om religios.
    Pai sunt multe femei care nu sunt sclipitor de frumoase, nu le-a inzestrat Allah cu acest atribut si daca se casatoresc totusi, tre sa accepte faptul ca peste un tip sotul intalneste o frumusete si gata o ia de nevasta?
    Pey femei frumoase intruna vor fi ...unele mai frumoase ca altele chiar barbatii astia nu se pot controla?

    eu daca as fi in acea situatie nu as divorta insa as vrea sa o cunosc, sa o introduc copiilor, sa pastrez legatura cu ea( pt ce , nu spun) si sa ma asigur ca suntem tratate absolut EGAL
     

  9.  
    #9
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    OOOF , femeile transforma orice in Tragedie .

    S-a casatorit el fara sa stie a doua , e gresala lui , acuma e casatorit , si ea nu poate sa faca nimic decat rabdare pentru copiii ei , sau sa ceara divortul dar sa ramana copiii la ea .

    Cel mai bun lucru e sa sune la parintii lui si sa zica ce s-a intamplat , asa e cel mai corect cand un cuplu nu se intelege bine : Un judecator din partea lui si unu din partea ei , iar daca ALLAH stie ca e bine sa ramana impreuna ii ajuta ca sa rezolve aceasta situatie .

    Cum sa zica la politie ???
    Se apeleaza la legea omului ca sa judece un om care nu a gresit conform legii Lui Dumnezeu ?? Numai ca noua nu ne place ideea ??

    Ce bine ca in islam judecatorul trebuie sa fie barbat .
    Folositi mintea cand judecati nu inima .....
    Suleiman, pt o clipa am crezut ca vorbeste tio Abdul din clona
     

  10.  
    #10
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by imanikka View Post
    Asta ca si cum ai spune: IUBESTE CU MINTEA SI NU CU INIMA...
    Cand Profetul صلى الله عليه وسلم impartea lucrurile pe mamele credinciosilor spunea :" O ALLAH , asta e egalitatea mea prin ceea ce detin . O ALLAH nu ma judeca pentru ceea ce nu detin (adica dragostea)".

    Dragostea nu e obligatorie intr-o casnicie , ci intelegerea si comunicare .
    Dragostea va pierii si nu ramane decat dragostea fata de ALLAH si de Profetul Sau .
    Frumusetea va pierii , si nu ramane decat frumusetea credintei .
    Bunurile vor pierii , si nu ramani decat castigurile omului din buna sa fapta .
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Povestiri de luat aminte....
    By maryam in forum Biblioteca audio-vizuala
    Replies: 7
    Last Post: 09-22-2011, 11:42 PM
  2. Replies: 37
    Last Post: 07-15-2007, 08:46 PM
  3. Replies: 5
    Last Post: 04-02-2007, 12:12 AM
  4. M-am convertit!Si acum ...ce urmeaza?!
    By Anna in forum Islamul
    Replies: 26
    Last Post: 12-03-2006, 03:25 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •