Notices
 
Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 62
  1. al salam aleykum 
    #1
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    La un dat intr-o casnicie apare rutina...(intentionat sau nu)...eu care iubesc varietatea si rutina pt mine este ca un cutit in inima..ce se poate face?
    Cum se poate imbunatati o casnicie?
    Cum se poate renunta la orgolii(de ambele parti)?
     
     

  2.  
    #11
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    heheheh fetelor mercic mult pt sfaturi sunt bine al hamdu li Allah
    multumesc mult pt sfaturi...
    Allah sa ne ajute in casatoriile noaste
     
     

  3.  
    #12
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Alhamdulillah:smile06: ca merg treburile,inshallah mereu sa fiti si sa fim bineantelese!!!!
     
     

  4.  
    #13
    Harnic Nour0604's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Kuwait City
    Age
    39
    Posts
    150
    Thanked
    0
    Rep Power
    187
    Gaby habibti... ia spune tu aici... cum presarezi tu condimente peste treburile casniciei? Io sunt iar cu caietul de notite dupa tine... doar stii ca notez tot ce imi spui :36_1_33:
     
     

  5.  
    #14
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Iaca ma bag si eu in vorba.

    Eu cred ca nu exista o reteta a fericirii, fiecare isi croieste drum in viata cum se pricepe mai bine.
    Evident, sunt chestii universale care se potrivesc multora insa fiecare isi cunoaste casa si partenerul asa ca sfatul cel mai bun ti-l poate da EA, prietena ta, inima. Cauta raspunsurile acolo unde crezi ca nu le poti obtine si vei reusi sa fii cea mai fericita.

    Daca n-am fost coerenta revin acus

    Zambiti fetele ca aveti atat de mult de oferit si impartasiti cu surioarele voastre secretele descoperite

    Va pup
     
     

  6.  
    #15
    Harnic Nour0604's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Kuwait City
    Age
    39
    Posts
    150
    Thanked
    0
    Rep Power
    187
    Io zic ca exista mici secrete care sa condimenteze putin relatia... ca daca ma duc in fiecare zi si il primesc la usa cu parul pus pe bigudiuri si cu o bluza lalaie si nearanjata, ... poate si cu o tigara in coltul gurii:smile33: o sa se sature omu de mine si nu mai vine asa fugutza acasa de la serviciu, o sa dea mai intai niste ocoale de casa si apoi:smile33:
    Eu glumesc, dar cred ca sunt asa cum ai zis si tu Rania tot felul de lucruri care sunt universal valabile si macar pe astea daca le-am aplica nu ar mai intervenii monotonia. Cand doua persoane se iubesc cu adevarat, eu cred ca totul vine de la sine... azi ea o surpriza, maine el si tot asa....
    "Eu sunt pe dinafara bucatariei... dar vorbesc de cum se face ciorba"... sa nu dati cu rosii in mine
     
     

  7.  
    #16
    Harnic Iman3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    233
    Thanked
    2
    Rep Power
    270
    Frumos subiect! Hai sa va spun un secret, desi cred ca nu e chiar secret pentru multe dintre voi. In special cand e vorba de 2 "pietre tari" cum se spune, existe momente cand iti vine sa dai niste replici interminalbile si ai senzati aca nu o sa poti trece in veci peste o anume situatie daca nu isi cere scuze intr-un mod care te-ar satisface pe tine, exista momente , in special dupa trecerea celor 5 ani - looooool - cand parca nu mai stii cum s-a putut transforma tat de mult omul de care te-ai indragostit si caruia ii sorbeai fiecare gest si silaba... Ideea este ca si noi ne schimbam nu numai ei si cand mai vin si copilasii parca nu mai ai vreme de toate " condimentele" ca tot am intrat in dotarea a'bucatariilor nostre". lasand gluma la o parte, si sa nu o lungesc prea mult, ideea este ca orice ai avea de spus la un moment tensionat, amana pentru mai tarziu, macar 2 zile. In acest timp ceea ce este cu adevarat grav ramane si te macina deci merita spus, mai ales ca in cele 2 zile problema se sedimenteaza si se vede mai clar si nervii de moment trec, ceea ce este fos de paie, se stinge si se duce... dupa ani nu ramane nici amintirea unei probleme arzatoare la un moment dat.
    Eu am invatat asta in cei 15 ani de casnicie alhamdulillah, si mai ales ca si eu si sotul meu suntem niste bolovani - pietre tari am vrut sa spun. Am folosit bolovani ca acum cand ne amintim disputele trecutului ne amuzam si facem haz de necaz de reactiile de atunci. Ale tineretii, deh!
    Cat despre ciorba de care vorbesti tu Nour, te pricepi sau nu... oricand cred ca putem invata unele de la celelete caci voi cele fara experienta ne puteti ajuta cu imaginatia si efervescenta varstei iar noi cu experienta.
    E greu, intr-adevar sa faci sa mearga o casnicie, caci e greu sa pui 2 oameni cu educatii diferite, provenind din medii total diferite, de multe ori si cu idealuri diferite sa ii pui sa imparta 1 camera , 2-3...n, un pat si- o masa si sa faca asta in conditii optime. trebuie in primul rand indurare de la Allah SWT si apoi iubirea. iubirea nu face sa dainuie o relatie. Iubirea deschide usile sufletelor, asa cum ai descuia usile unei case. Iubirea te ajuta sa intri si sa te instalezi, mai departe cat de curat si de confortabil traiesti in casa aceea depinde de fiecare in parte.; adevarul e ca e cam necesar sa bagi aspiratorul in fiecare zi.. nu mai vb de praf, ca si asta trebuie sters si de mai multe ori pe zi. Cu cat traim intr-o atmosfera mai curata cu atat si curatenia nu mai e asa greoaie si invers, caci asa cum atunci cand deschizi ferestrele, asa si aceatsa casa pe care o cdadimin 2 trebuie sa stim cum si cat sa aerisim. ce vreau sa spun ca sa nu ma pierd in ----fore... sa pastarm secretele celuilat, sa lasam sa iasa afara numai atat cat trebuie. Sotii nostii trebuie sa aiba incredere in noi si sa stie ca oricand se pot baza pe noi indiferent daca la un moment dat nu suntem intr-o pasa buna de exemplu. Trebuie sa ajungem sa ne intelegem din priviri cu soti nostrii caci desi acasa putem tine conferinte, uneori in public... nu putem dechide gura. Chiar si asa, amandoi trebuie sa mergem in aceeasi directie caci amandoi suntem inhamati la caruta asta.
    Uh, cat am scris! Si nu uitati ceea ce este la fel de important ca iubirea: RESPECTUL! Nu cere sa fii respectat atata vreme cat tu nu respecti.
     
     

  8.  
    #17
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Pt iman3:smile06:
    SA stii ca si eu si sotul meu suntem niste pietre tari,dar problema e ca eu nu pot sa astept 2 zile sa vb despre ceva care m-a deranjat.Eu atunci sar si si pana ce nu se rezolva nu tac,dar nu tac mai,nici daca se darama peretii langa mine:smile33: Nu pot,am incercat ,dar nu pot sa tac:smile33: Mie mi se pare ca daca trece momentul nu se mai intelege ideea la fel:smile33: Dar sa stii ca dupa ce trece totrul si in sfarsit tac si eu,ne punem pe un ras si cel putin o saptamana ne tot amintim si radem de noi:smile33:
     
     

  9.  
    #18
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Nour iubita mea carnetelul langa tine iti legi perisorul in coama la spate si atacam,"IUBIREA"trece prin burtica deci un pic de lecti de mancarica "facuta cu suflet mult"ca sa iasa buna,deja ai un bonus MARE!
    Acum atacam"PROGRAMUL" petrecut in compania LUI!
    cate din voi iubitele aruncati ce aveti in mana si spuneti"sunt aici numai pentru tine?"
    INCREDEREA RECIPROCA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!daca ea este TOTUL reuseste chiar daca scartaie uneori ,mici neintelegeri!
    O FEMEIE ESTE BUNA TOATA VIATA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!DAR UN OM.............
    CONCLUZIE:sa va spuneti in "EU'L" din voi, ca tot timpul "sunteti disponibile" doamnele mele, sa vedeti cat si cate aveti de castigat!!!!
    Si noi musulmanele,iubite surori -faceti-va frumoase pentru soti vostri-,si cum am mai zis si data trecuta,voi dati-va silinta ca ei inteleg tot,si vor aprecia in inima lor chiar daca nu o sa va zica niciodata!
    SI EI AU PARTILE LOR SLABE,SURIORE GASITI-LE SI :smile33: :smile33: :smile33: apoi :smile28: :smile28: SI VA UREZ MULTA SANATATE CA E MAI BUNA CA TOATE!!!!!!!!!!!!


    P.S subiectul ramane open!!!!!
     
     

  10.  
    #19
    Harnic Nour0604's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Kuwait City
    Age
    39
    Posts
    150
    Thanked
    0
    Rep Power
    187
    MashALLAH Gaby si Iman... aveti dreptate.. sunt mici smecherii pe care trebuie sa le invatam, ei sa stiti ca sunt cu ochii pe voi si va urmaresc.
     
     

  11.  
    #20
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Asa este MASHA ALLAH gabitza, iman3 si restul fetelor care ne da-ti sfaturi si INSHA ALLAH sa avem si noi ce aveti voi
    NOUR si eu cu tine la lectii Eu mi-am facut jurnal pe pc, de cite ori vad ceva interesant si care trebuie bagat la cuitutza pac copy/paste si le am. Cind e ma duc la jurnal ca de tinut minte e mai greu:smile33: Eu-s cu ochi pe subect di-naintea ta
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 21
    Last Post: 11-28-2008, 10:37 PM
  2. al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
    By ab0_yazen in forum Islamul
    Replies: 20
    Last Post: 05-19-2007, 04:07 PM
  3. Fatima,fiica Profetului
    By Saira in forum Islamul
    Replies: 14
    Last Post: 01-16-2007, 06:36 PM
  4. Cei 4 califi
    By Nadia in forum Islamul
    Replies: 24
    Last Post: 09-03-2006, 09:14 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •