Notices
 
Results 1 to 2 of 2
  1. Indicatii ale iubirii lui Allah 
    #1
    Harnic Latifah's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucharest
    Age
    37
    Posts
    245
    Thanked
    20
    Rep Power
    280
    Indicatii ale Iubirii lui Allah subhana wa ta'ala


    Atotputernicul Allah a spus: “Spune (O Mohammad Shalallahu ‘alaihi wa Salam neamului omenesc) : <daca tu (if you (cu adevarat)il iubesti pe Allah, atunci urmeazam-a (i.e. accepta islamul monoteist, Qur'anul si Sunnah), Allah te va iubi si iti va ierta pacatele. Si Allah este Iertator, Milostiv>.” Qur’an 3:31.

    Abu Huraira Radhiallahu ‘anhu povesteste cum ca Profetul Shalallahu ‘alaihi wa Salam a spus, ‘daca Allah iubeste o persoana, El il cheama pe Jibrael (Gabriel) spunand,’Allah iubeste atat pe si atat pe; O Jibrael (Gabriel) iubeste-l.’ Si fa un anunt printre locuitorii Raiului:

    “Allah iubeste pe si pe astfel ca si tu trebuie sa il iubesti si la fel toti locuitorii raiului il vor iubi, si apoi ii sunt acordate placeriloe oamenilor de pe pamanth.” Narat de Al-Bukhari si Muslim.

    Abu Huraira Radhiallahu ‘anhu povestea ca Mesagerul lui Allah Shalallahu ‘alaihi wa Salam a spus ca Allah a zis: “Voi declara razboi impotriva celui ce arata ostilitate unui pios supus al meu si cele mai indragite lucruri cu care robul meu se apropie de Mine sunt cele cu care l-am bucurat; si slujitorul Meu continua sa se apropie de Mine prin Nawafil (rugandu-se sau facand lucruri bune in plus in afara de cele obligatorii pana cand il iubesc, apoi Eu devin simtul auditiv cu care aude, si simtul vederii cu care vede si mainile sale cu care apuca, si picioarele sale cu care merge; si daca Ma roaga, Eu ii voi da and if daca Imi cere protectia (adapost, refugiu), Il voi proteja." Narat de Al-Bukhari.


    A-Excelenta recitarii Qur'anului
    1. Abu Umamah Radhiallahu ‘anhu povesteste cum ca l-a auzit pe Profet Shalallahu ‘alaihi wa Salam spunand: “ Citeste Qur’anul (regulat)pentru ca el actioneaza ca intermediar pentru cititorii sai in Ziua Judecatii." Narat de Muslim.

    2.
    Uthman Radhiallahu ‘anhu povesteste cum ca Profetul Shalallahu ‘alaihi wa Salam said: “ Cei mai buni dintre voi(musulmanii) sunt cei care invata Qur'anul si il recita (altora).” Narat de Al-Bukhari.

    3. Abdullah bin Mas’ud Radhiallahu ‘anhu a spus ca Profetul Shalallahu ‘alaihi wa Salam a zis: “Cand cineva recita o litera din Qur'an va obtine o fapta in recompensa egale cu 10 fapte bune. Nu spun ca Alif Lam Meem este o litera, ci ca A este o litera, L este o litera si M este o litera. i.e este egal cu 3 litere.” Narat de At-Tirmithi.

    B-Excelenta Thikr-ului (Amintirea lui Allah, Preamarirea si Laudarea Sa etc.)

    1. Abu Huraira Radhiallahu ‘anhu nareaza cum Profetul Shalallahu ‘alaihi wa Salam a spus: “O persona care recita dupa fiecare rugaciunea: sub-han-Allah(glorie lui Allah) de 33 ori, Al-ham-do Lil-lah(toate lauda ii apartine lui Allah) de 33 ori si Al-la-ho Akbar(Allah este mare) de 33 ori si completeaza suta cu recitatia: La ilaha ila Allah wahdahu lasharikalahu lahu almulku walahu alhamdu wahuwa ala kul shai in gadeer" ("Nimeni nu are dreptul sa fie adorat in afar de Allah si El nu are partener in Domnia Sa sau in Numele si Calitatile sale si pentru El este regatul si toate laudele si multumirile sunt pentru El si El este Omnipotent") ii vor fi iertate pacatele (minore), desi ele ar putea si dese ca spuma marii. Narat de Muslim.

    2. Abu Huraira Radhiallahu ‘anhu nareaza ca Mesagerul lui Allah Shalallahu ‘alaihi wa Salam a spus: “Cel care spune ‘Subhan Allahi wa bihamdi hi, de 100 ori pe zi, ii vor fi iertate pacatele chiar daca sunt le fel de multe ca spuma marii.” Narat de Al-Bukhari and Muslim.

    3. Abu Musa Radhiallahu ‘anhu a povestit ca Profetul Shalallahu ‘alaihi wa Salam a spus: “Similitudinea celui care isi aminteste (preamareste lauda lui) Domnului sau (Allah) in comparatie cu cel care nu aminteste (preamareste lauda lui) Domnului, sau, este ca aceea ca celui viu si celui mort."Narat de Al-Bukhari.

    C-Invocarea Binecuantarilor lui Allah asupra Shalallahu ‘alaihi wa Salam.

    1. Atotputernicul Allah a spus: “Allah si ingerii Sai trimit binecuvantari asupra Profetului, O tu cel care crezi! trimite a ta (salah) si saluta (greet) asupra lui cu un salut corespunzator(adecvat).” Qur’an 33:56.

    2. Abdullah bin ‘Amr bin Al-‘Aas Radhiallahu ‘anhu a spus ca l-a auzit pe Profet Shalallahu ‘alaihi wa Salam spunand : “O persoana care cheama binecuvantari asupra mea (recita salah) o data, Allah trimite milostenie asupra lui de 10 ori.” Raportat de Muslim.
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui Latifah pentru acest subiect

    Anna (04-09-2007), daniela_muslimah (04-09-2007), ummraschid (04-09-2007)

  3.  
    #2
    Harnic Latifah's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucharest
    Age
    37
    Posts
    245
    Thanked
    20
    Rep Power
    280
    As-salamu aleikum wa rahmetul-Allah

    Am tinut sa postez acest articol acum pentru ca ne aflam intr-o perioada in care credinta crestinilor este in plina desfasurare si o resimtim. Atat eu cat si altii musulmani, care sunt la inceput de drum, se simt vulnerabili in aceasta lume unde vechile obiceiuri sau sentimente traite in perioada pastelui revin intr-o anumita masura.

    As fi vrut sa postez chiar sambata noaptea sau duminica, dar este bine si acum. Nu as fi crezut anul trecut ca voi fi musulmana acum si ca voi simti astfel. S-a intmaplat un lucru minunat, iar pentru asta ii sunt recunoscatoare Bunului Allah subhana wa ta'ala. Vreau sa invatam sa ii aratam dragostea noastra cat mai mult posibil, caci astfel noi ne apropiem de El si El de noi.

    Tin foarte mult la acest articol si inshallah sa fie de ajutor cat mai multor frati si surori.
    Ma plec impreuna cu voi in fata Atotputernicului Allah.
    Sa va binecuvanteze pe voi toti.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Surat Al-Fatiha
    By imanikka in forum Tafsir
    Replies: 1
    Last Post: 06-05-2010, 01:38 PM
  2. Manierele La Masa
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 0
    Last Post: 03-31-2007, 04:49 PM
  3. exemple demne de urmat
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 03-12-2007, 01:18 AM
  4. Zikr in viata de zi cu zi
    By Nour0604 in forum Islamul
    Replies: 0
    Last Post: 07-26-2006, 04:21 AM
  5. 15 sfaturi pentru a castiga bunavointa lui Allah
    By huda_alrahim in forum Islamul
    Replies: 5
    Last Post: 06-09-2006, 10:34 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •