Notices
 
Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 61 to 63 of 63
  1. Poligamia perceputa de musulmanii romani 
    #1
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Va rog sa raspundeti exact asa cum ganditi la urmatoarele intrebari.


    Chestionar Poligamia perceputa de musulmanii romani


    1. Ati accepta ca sotul dvoastra sa mai aiba inca o sotie ?
    2. Credeti ca poligamia poate fi justificata in unele situatii ?
    3.Cine e mai dezavantajata in familia poligama ?
    -sotia
    - sotul
    - copiii
    -alte persoane
    4. In ce conditii ati accepta sa fiti parte intr/o casatorie poligama
    5. Cum credeti ca sunt percepute femeile care accepta sa fie a doua sotie, a treia sau a patra sotie ?
     

  2.  
    #61
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Mariyah View Post

    Insa cand a dat Allah versetul cu 4 sotii in Coran nu l-a dat ca pe o obligatie , sau ca sa oftice femeile, ci ca pe o varianta optionala si care era contextul????? Cati barbati mureau in lupte atunci???credeti ca mai era proportia de astazi intre barbati si femei ?oh nu, totul s-a adecvat societatii de atunci.
    Islamul nu poate fi in partit in ceea ce era atunci si ce este acum.. nu putem respinge aspecte ale islamului numai pentru "ca s-au invechit". Ceea ce a fost revelat, apoi a fost schimbat este clar in Coran... cum ar fi exemplul cu alcoolul...
    Dar nu putem spune ca poligamia nu mai este valabila, caci a fost revelata intr-un moment in care se ducea lipsa de barbati... Ce este scris in Coran este valabil si pentru companioni, si pentru noi si pentru cei care vin dupa noi...
    Sunt doua lucruri diferite cand spunem ca nu acceptam poligamia datorita sentimentelor noastre personale si cu totul diferit sa spunem ca este o regula veche, ca nu este drept, ca numai unii castiga din asta... si anume barbatii...
    Eu inteleg pe cei care resping poligamia in cazul lor personal, dar nu respingeti poligamia ca principiu, caci este lasat de ALlah subahanuhu wa ta'ala....
    Si nu stiu cat de bine este sa judecam motivele pentru care un barbat isi ia a doua sotie... este intre el si ALlah si numai Lui ii revine dreptul de a judeca... noi nu putem stii ce este in intentia fiecaruia si chiar daca am stii, cine suntem noi sa ii judecam...
    Huda a incercat sa posteze un raspuns la ceea ce a declansat, dar nu a mers nu i-a acceptat postarea.. insha Allah revine
     

  3.  
    #62
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221


    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


    ...cu mare, mare parere de rau, citind cele cateva postari anterioare, constat ca discutia a luat o intorsatura muult prea personala, nu se mai discuta principii islamice, ci se da o batalie, fiecare pe pozitia sa...
    ...limbajul a devenit in unele locuri, regretabil...
    ...intregul thread a capatat un aspect nu tocmai islamic...

    ... este pacat sa ajungem sa luam in gluma, Cuvantul lui Allah sau Sunna Profetului ... este pacat ca nu reusim sa trecem peste diferente , cu vorbe bune, placute lui Allah ta'ala...

    ...iar Allah subhanahu wa ta'ala ne va judeca dupa eforturi, nu dupa efecte, pentru ceea ce este cu adevarat in inimile noastre, si nu dupa ce vrem noi sa aratam ca este...

    ...fie ca Allah ta'ala sa va rasplateasca tuturor stradania si statornicia pe calea lui Allah, inshaallah....




    assalamu alaikum






    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  4.  
    #63
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Si eu tot cu parere de rau va anuntz ca nu imi plac discutziile,care au luat o intorsatura deloc placuta!

    Ne-am intzeles ca fiecare SA ISHI PUNA O PARERE, DAR QUEL DOMMAGE,NU AM DATA DOVADA NICI DE CALMITATEA SI NICI DE CUVINTELE NECESARE!

    Subiectul este inchis!

    Wa alecom sallem!
     

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 04-05-2007, 04:19 PM
  2. Cine sint musulmanii radicali?
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 0
    Last Post: 03-14-2007, 04:14 PM
  3. Poligamia in Bangladesh
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 8
    Last Post: 06-09-2006, 01:33 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •