Notices
 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 45
  1. Un Subiect Foarte Controversat 
    #1
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Inca de la inceput acestui thread,(ca sa se poata derula in limitele strict islamice si a bunului-simtz)CINE nu este consernat si nu este interesat il ROG sa NU comenteze "numai de dragul de a comenta"!

    CU RISCUL DE A MA REPETA:

    ACEST THREAD L-AM DESCHIS PENTRU A SE INTZELEGE MULT MAI BINE EXPERIENTZA SURORILOR CARE SUNT IN POSTURA DE A DOUA SOTZIE!

    SAU A SURIOARELE CARE SOTZUL LOR SI-AU LUAT O A DOUA SOTZIE!

    In sperantza ca totul se va derula in limitele la ceea ce am scris mai sus,nu pot decat sa va doresc ca ALLAH subahahu wa ta'ala sa va binecuvanteze pentru intzelgerea de care ve-ti da dovada!
     
     

  2. Urmatorii 6 au spus mersi lui gabriela guettat pentru acest subiect

    AishaA (06-20-2007), Alina1968 (07-08-2008), Anamaria (09-23-2008), daniela_muslimah (04-25-2007), umalkasem (07-07-2008), Yumna (08-22-2008)

  3.  
    #21
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    din partea mea puteti sa inchideti subiectul. la celalalt am raspuns scurt si la obiect pentru ca am vazut ca era vorba de un chestionar, aici am crezut ca poate oricine sa-si spuna parerea, chiar am specificat la sfarsitul primului mesaj, ca vreau si eu sa stiu despre surorile intr-o casatorie poligama, dar voiam sa fie adevarate, pentru ca am mai intalnit surori care au tot afirmat ca sunt fericite, pana cand le-a podit plansul si au spus adevarul. in orice caz de 2 zile tot incerc sa inghit ca am fost facuta mai indirect NESIMTITA si nu pot.nu am negat poligamia pentru altii, o neg pentru mine pentru ca imi cunosc sotul si nu ar putea in veci sa fie corect, o neg pentru cele care sunt mintite continuu si pana la urma tot ele sunt vinovate ca si-au stricat casatoria cerand divortul.
    chiar zilele trecute i-am spus Hudei de o sora cred din Australia, care atunci cand a devenit a doua sotie a fost o gelozie mare intre ele, dar sotul le-a facut sa se iubeasca.o data i-a adus bani sa-si cumpere ce vrea ea, pentru ca fusese ziua primei sotii si sotul i-a cumparat tort, dar sotul stiind ca sora asta are diabet i-a adus banii si i-a spus TI-AS FI CUMPARAT SI TIE TORT DAR STIU CA NU AI VOIE, ASA CA-TI DAU SA-TI CUMPERI CE VREI TU. e prima data cand am zis si eu MASHAALLAH pentru fratele respectiv, dar din pacate e singurul caz fericit care il stiu, si nu il stiu personal.
     
     

  4.  
    #22
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Imanikka ,amodika

    Fetelor,eu nu cred sincer ca o sa scrie cineva prea curind pt. ca e greu omului pina ajunge sa se confeseze ,mai ales pe un forum public.
    Chiar daca e un nick,vorba circula "aaa,ati auzit de cutarica saraca e nefericita..."
    E bine sa avem subiectul si sunt curioasa daca vreodata va intra cineva sa ne povesteasa cum este sa fii una din cele 2-3-4 sotii!!

    Da` a fost frumoasa faza cu sotul epuizat de munca care se culca flamind!Deci cu doo fumei in casa ,sarmanul ar trebui sa caute patul ,nu tu mincare ,nu tu curatenie...sa sau sa ???
    Ma abtin
     
     

  5.  
    #23
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Nu'sh ce-mi veni sa-mi dau cu presupusu' p-acilea...ca doara nu corespund pentru "fisa postului" ...da' ia'ca,tot citind ce-ati mai zis una alta,gasii si io un martor viu...poate cel mai viu si cel mai cumplit de lucid...stiti care?Maria Sa,Limba Araba.Desi v-ar parea cam ciudat la o prima vedere,sa stiti ca nu e!Parol.
    Si,ia sa vedem noi acuma cum ziceam ca se zice in araba la ceea ce voi numiti atat de ...aproape caraghios de "politicalicorect" ,'co-sotie'...pai,musulmanii originali(asta tot dupa o clasificare de-a voastra mai veche,ce-i drept,dar care mi-a ramas la suflet! ) le numesc pe 'co-sotiile' astea nici mai mult ,nici mai putin decat "dhurra",in traducere libera:ceva care dauneaza

    Boon,ia sa vedem noi mai departe si anume odraslele.Pai,io-te ca si aici avem de-a face cu o "unitate in diversitate" ,adica daca toti laolalta is "ah",adica frate,(nuuuu,nu vine de la "ah,ce bine era daca tata nu se insura" )...lucrurile se schimba radical cand ii vorba de frate de aceeasi mama.Acela se cheama "shaqiyq".

    Acu' ,io as mai spune cate una alta,da' cum ziceam...

    Allah Ta'ala sa va aiba in Paza Sa pe toti!

    PS. Acu' nu mi-o luati si voi in nume de rau,da' parca prea ajunseserati prin alte galaxii intr-o chestiune cat se poate de serioasa si ,nu de alta,da' cine mai citeste pe-aici e bine sa stie ca ,in realitate nu prea poti sa te ocupi de manichiura in timp ce 'co-sotia' iti creste plodutii si nici sa mergi "sa tragi de fiare" in vreme ce tot ea,adica 'co-sotia' iti face mancare.Realitatea,vazuta la fata locului , e mult mai cinica,sa stiti,dragele mele!

    PPS. ...ca-mi amintii faza cu "triumviratu' conjugal"...e dementiala!Sa inteleg adica:"un barbat+doua barbate la conducere" ,nu?
    "Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor."(13:11)
     
     

  6.  
    #24
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221


    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

    ...inshaallah, sa nu luam in gluma, dragi surioare, nimic din ceea ce face parte din religia noastra...nici macar pe forum, pentru ca nu santem doar noi intre noi...
    ...cati frati si surori, noi musulmani, citesc aceste randuri, doar Allah ta'ala stie...
    ...si inshaallah, sa le oferim si lor sansa pe care am avut-o noi, anume sa afle mai intai din Sfantul Qur'an si din Sunna, despre Islam...
    ... din pacate insa, de multe ori, santem tocmai noi cei care le aratam mai intai ce fac si ce zic musulmanii, si mai apoi ce spune Allah subhanahu wa ta'ala si Profetul Muhammad ...

    ...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa fie multumit de voi , si sa va rasplateasca cu tot ce este mai bun, in aceasta viata si in cea vesnica, inshaallah...

    Amin!




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  7.  
    #25
    Deosebit ibadat's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    romania
    Age
    42
    Posts
    355
    Thanked
    16
    Rep Power
    390
    AS SALAM WA ALECUM WA RAHMATULAH WA BARAKATUHU. SURIOARA UMMRASHID ARE DREPTATE. HAIDETI SA TRATAM FIECARE SUBIECT CU SERIOZITATE SI IMPORTANTA. NU NE PLACE, NU DISCUTAM
     
     

  8.  
    #26
    Incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    77
    Thanked
    48
    Rep Power
    112
    ai punctat bine, emilia
    personal, mi-e greu sa cred ca sotiile, intre ele, ar putea fi prietene, ca s-ar tolera una pe alta, ca s-ar privi ca si cum ar fi doua surori si nu doua rivale. dar numai dumnezeu stie ce este in sufletul lor...
    ioanaeyad
     
     

  9.  
    #27
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    Depinde de firea femeilor....unele sunt fericite,altele nu,depinde de sotie ce asteptari are de la sotz,si de ceea ce isi doreste..Exista femei mai egoiste care si l doresc numai pentru ele,si atat,si exista altele mai generoase,care sunt incantate sa l imparta,si mai este o a 3 a categorie a celor resemnate ,la o adika nu au alta optiune pt ca nu vor nici fara el.Mie mi ar fi frica doar de o chestie:Ca sotul meu sa nu abuzeze de acest drept pe care il are la 4 sotii,adika sa o faca din capriciu.Normal ca daca o femeie are anumite asteptari de la o relatie si de la sotz,si e indragostita de el,i iubeste mult,si si l doreste numai al ei,va avea o mare deziluzie,poate fi dureros,dar e nevoie de mult studiu al religiei,de intelepciune,fiecare femeie casatorita cu un musulman trebuie sa fie pregatita pt o posibila sau posibile co-sotzii(nu mi prea place termenul).Cred ca daca sotiile barbatului sunt bune la suflet,si credincioase, e posibil sa se inteleaga si respecte intre ele.Rivale??...intr un fel femeile sunt asa din caracter,,,,dar asta este un pacat,si trebuie sa se evite rivalitatea si astfel de gesturi,,,Ideea e ca,intr adevar poate fi o lovitura grea pt o femeie sa afle ca sotul mai are alta..,daca mi sa r intampla,eu cred ca m as afla in categoria resemnatelor....Ceva de genul,nu mi place,dar asta este....Eu le inteleg si pe cele care nu au nimik impotriva si sunt fericite asa,dar le inteleg si pe cele care sufera.
     
     

  10.  
    #28
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Desi e draguta in mare parte postarea ta, memouna, trebuie sa te contrazic, nu trebuie sa fii neaparat egoista ca sa nu ajungi la "nobletea" de a iti ceda parte din drepturi altei femei...tine de ceva mult mai profund care e alcatuit dintr-o serie de factori (calitati, conditii, stari...).

    Sunt tare curioasa, citind postarea ta sa stiu, cum arata o femeie care se "angajeaza" intr-o relatie fara sa aiba asteptari, fara sa-si iubeasca sotul, fara sa si-l doreasca intr-o viziune proprie, singulara?
    Sincer...partea asta este de-a dreptul iesita de sub orice tipar normal, firesc..., ptr ca dc nu am avea asteptari, nu aia, nu aia...eu una as fi facut cu totul altceva, dar la baza unei relatii, a unei casatorii, ce sa mai vorbim, nu pot sta decat sentimente si asteptari, ar fi culmea sa ma fi casatorit pe aceleasi principii care m-ar determina sa fac extreme sports de exemplu.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11.  
    #29
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by memouna View Post
    Depinde de firea femeilor....unele sunt fericite,altele nu,depinde de sotie ce asteptari are de la sotz,si de ceea ce isi doreste..

    Eu nu cred ca starea de fericire depinde de firea femeilor ci de situatiile pe care le traiesc, de calitatea relatiei cu sotul lor si de modul in care el o trateaza.

    Exista femei mai egoiste care si l doresc numai pentru ele,si atat,si exista altele mai generoase,care sunt incantate sa l imparta,si mai este o a 3 a categorie a celor resemnate ,la o adika nu au alta optiune pt ca nu vor nici fara el.

    Daca iti doresti un sotz numai al tau nu cred ca poate fi catalogat egoism. Poligamia e Sunnah deci nu e ceva care trebuie practicat obligatoriu. Spui ca cele care accepta dau dovada de genorizitate? Eu sincer nu cred ca aceasta e genorizitate ci ca acele femei sunt suficient de puternice sa accepte poligamia. O alta optiune exista ptr cele care sunt implicate in astfel de casatorii poligame pe care sufletul lor le accepta cu greu. Cele care raman de nevoie intr/o astfel de situatie o fac presupun, constientizand ce inseamna acest lucru pe termen lung.

    Mie mi ar fi frica doar de o chestie:Ca sotul meu sa nu abuzeze de acest drept pe care il are la 4 sotii,adika sa o faca din capriciu.

    O discutie despre acest lucru se impune inainte de casatorie si ori de cate ori este cazul sa lamurim acest aspect. Daca o face din capriciu sau doar ptr ca doreste sa uzeze de acest drept atunci cred ca acel barbat nu e de calitate. Cu ce drept unii isi tin familia cu un buget redus ani de zile , punand deoparte sume considerabile ptr a plati un mahr consistent celei de/a 2 sau a 3 sotii? Casatoria nu e joaca deci capriciile nu au ce cauta atunci cand vrei sa te casatoresti. Allah nu da nimanui mai mult decat poate. Un barbat sau o femeie nu stie ce inseamna poligamia pana nu se confrunta cu ea.

    Normal ca daca o femeie are anumite asteptari de la o relatie si de la sotz,si e indragostita de el,i iubeste mult,si si l doreste numai al ei,va avea o mare deziluzie,poate fi dureros,dar e nevoie de mult studiu al religiei,de intelepciune,fiecare femeie casatorita cu un musulman trebuie sa fie pregatita pt o posibila sau posibile co-sotzii(nu mi prea place termenul).

    De ce sa fie poligamia o spaima vesnica in sufletul femeii musulmane? Exista si optiunea separarii de sot daca simti ca nu poti suporta situatia. Nimeni nu are dreptul sa blameze o sotie care cere divortul din cauza ca sotul ei mai are inca o sotie, Nu cred ca e o lipsa de intelepciune sau credinta daca spui nu , nu pot suporta aceasta situatie. De ce sa adune o femeie frustrari, dureri, nefericire? Doar ptr ca a avut nenorocul de a da peste un sotz care nu/i respecta sentimentele si e gata sa o inlocuiasca cu una mai tanara sau mai noua? Eu nu pledez impotriva poligamiei , eu vreau sa spun ca nu mai traim zilele in care sa ne putem permite asa de usor , cum o fac unii sa avem mai multe sotii. Ritmul de viata accelerant si stresant , diminuarea resurselor financiare, schimbarea mentalitatilor sunt motive suficiente de a descuraja pe eventualii doritori care iau in calcul doar partea placuta a situatiei , dar nu si greutatile ei.


    Cred ca daca sotiile barbatului sunt bune la suflet,si credincioase, e posibil sa se inteleaga si respecte intre ele.Rivale??

    Cineva poate fi foarte buna si foarte credincioasa si sa nu accepte. De inteles si respectat da acest lucru se poate. Dar in sufletul lor intr/un cotlon tainic vor exista resentimente care vor iesi la un moment dat la iveala. Daca 2 femeii sau 3 sau 4 au acceptat sa fie sotiile unui singur barbat ar trebui sa aiba decenta sa se comporte civilizat una cu alta iar sotul ar trebui sa fie egal cu toate ca sa nu starneasca un conflict intre ele.

    ...intr un fel femeile sunt asa din caracter,,,,dar asta este un pacat,si trebuie sa se evite rivalitatea si astfel de gesturi,,,Ideea e ca,intr adevar poate fi o lovitura grea pt o femeie sa afle ca sotul mai are alta..,daca mi sa r intampla,eu cred ca m as afla in categoria resemnatelor....Ceva de genul,nu mi place,dar asta este....Eu le inteleg si pe cele care nu au nimik impotriva si sunt fericite asa,dar le inteleg si pe cele care sufera.

    Fiecare femeie e libera sa se resemneze sau sa decida ca nu va ramane intr/o casatorie poligama. Allah sa le protejeze pe toate surorile noastre si sa le faca sa aiba parte de o casatorie fericita. In definitiv poligamia este o optiune personala a fiecarei musulmane si nu este o situatie in care nu exista iesire in cazul in care aceasta este necesara si dorita.....
     
     

  12.  
    #30
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    am vazut ca mi s a facut o analiza la ce am scris,dar ori nu m am exprimat bine,ori nu am fost inteleasa.Bine inteles batool,ca firea unei femei nu are legatura cu starea de fericire,ai mare dreptate.Eu vroiam sa spun ca firea unei femei are legatura cu reactia ei intr o asemenea situatie(poligamie).Fiecare femeie reactioneaza diferit,in functie de caracter.Si inca ceva,sa stiti ca nu e parerea mea personala aici,am vazut ca ati cam sarit pe mine,eu nu cred ca femeile care nu acepta,sunt egoiste,am folosit aceste cuvinte ,,egoiste,, si ,,generoase,,,aproape sub forma unei glumitze sa zic asa,tocmai putin adresata acelor surori care acuza pe celelalte care nu sunt de acord,cum ca ar fi egoiste.Am vazut la tv,si online,cazuri de femei care sustin ca sunt f fericite,si gata sa accepte o a 3 a si a 4,cu mare drag.Eu le inteleg,daca sunt fericite,foarte bine,ma bucur si eu pt ele,sincer.Dar daca altele nu pot sa acepte,poate pt ca au o alta ,,structura,, sufleteasca,si alte asteptari de la sotz,eu le inteleg si pe acestea,perfect.
     
     

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 24
    Last Post: 10-31-2009, 05:17 PM
  2. poze foarte deosebite
    By nour al huda in forum Poze deosebite, ciudate, comice, etc...
    Replies: 11
    Last Post: 05-12-2007, 02:20 PM
  3. Afectiuni ale ficatului
    By genan in forum Medicina
    Replies: 1
    Last Post: 07-05-2006, 05:09 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •