Notices
 
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 45
  1. Un Subiect Foarte Controversat 
    #1
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Inca de la inceput acestui thread,(ca sa se poata derula in limitele strict islamice si a bunului-simtz)CINE nu este consernat si nu este interesat il ROG sa NU comenteze "numai de dragul de a comenta"!

    CU RISCUL DE A MA REPETA:

    ACEST THREAD L-AM DESCHIS PENTRU A SE INTZELEGE MULT MAI BINE EXPERIENTZA SURORILOR CARE SUNT IN POSTURA DE A DOUA SOTZIE!

    SAU A SURIOARELE CARE SOTZUL LOR SI-AU LUAT O A DOUA SOTZIE!

    In sperantza ca totul se va derula in limitele la ceea ce am scris mai sus,nu pot decat sa va doresc ca ALLAH subahahu wa ta'ala sa va binecuvanteze pentru intzelgerea de care ve-ti da dovada!
     
     

  2. Urmatorii 6 au spus mersi lui gabriela guettat pentru acest subiect

    AishaA (06-20-2007), Alina1968 (07-08-2008), Anamaria (09-23-2008), daniela_muslimah (04-24-2007), umalkasem (07-06-2008), Yumna (08-22-2008)

  3.  
    #2
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    si eu sunt foarte foarte curioasa sa citesc ce scriu surorile noastre care au co-sotii. eu nu pot intelege poligamia, si pana acum toate cazurile care le cunosc personal, sunt toate nefericite.am fost la o nunta si au venit si cele 2 sotii ale unei rude de-a sotului, si vreau sa va spun ca dupa 20 de ani , inca se inteapa din priviri, si abia stateau una langa alta pe scaun. stiu ca in syria daca nu toate, aproape toate stau in acea casatorie, pentru ca au copii si nu au venit propriu, iar la familie nu se pot intoarce, pentru ca nimeni nu le sustine.aici o sora care venea la moschee si care mashAallah cred ca era in stare sa-i sarute pantofii sotului, asa de mult il iubea, a aflat dupa vreo 2 luni(timp in care toti din moschee stiau, si se uitau la ea cu mila) ca sotul ei se casatorise , dar nimeni nu-i spusese cu cate.... cand il intreaba ii spune ca s-a casatorit cu o femeie care e vaduva si ca din cand in cand ii trebuie un barbat,...dar bomba vine ca dupa vaduva si-a luat alta de 17 ani si deja era insarcinata acum... iar in tot timpul asta cand pleca de acasa, ii spunea sotiei ca se duce ba sa caute de lucru, ba ca are interviu, iar noaptea nu lipsea niciodata de acasa.....acum ea a cerut divortul, si vrea sa se intoarca la familia ei, iar el o tot implora cu ceva de genul GANDESTE-TE LA FAMILIA NOASTRA, CA NE STRICI CASA, COPIII.... ma intreb el s-a gandit la casa, copii si familia lui cand se desfata cu celalalte?

    revin, ca eu am multe intrebari pentru cele care sunt intr-o casatorie poligama.dar nu vreau teorii, ca asa trebuie , vreau experiente traite de surorile noastre si mai ales sa fie adevarul.



     
     

  4.  
    #3
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    asalamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

    bismilahi ar-rahman ar-rahim

    In primul rand vreau sa va spun ca nu va voi spune nimic mai mult decat ceea ce v-am spus deja....alhamdulilah sunt a 2-a sotie si ins ha Allah daca sotul meu ar mai dori sa-si mai ia o alta sotie as accepta
    In al doile rand..nu vad de ce noi femeile suntem puse la colt?De ce am acceptat?De ce nu sunt barbatii pusi la colt ?

    Profetul Mohammad spune: barbatul care nu este egal cu sotiile lui va venii in ziua judecatii cu jumatate de fata lasata in jos(ca atarnata)

    Nu am auzit si nu vom auzi de pedeaspa ca femeia a aceptat sa fie a doua sau a 3-a sau a 4

    S-a facut o statistica:barbatii sunt mult mai multi care mor decat femeile din diferite cause:Accidente,boli

    Iar islamul a venit sa rezolve aceasta problema nu numai ptr timpul profetului..ptr toate timpurile


    Asa ca sfatul meu ptr surorile mele este sa aibe grija de sotii lor,sa-i iubeasca sa faca Dwa si sa nu-si ocupe prea mult mintea cu problema asta ptr ca sa nu devina o ideee obsesiva

    Mesajul lui Allah este adevarat si nu trebuie sa discutam asupra lui,ci daca nu suntem de acord ca sotul sa aiba o alta nevasta discutati cu el cand aduce vorba ca nu veti accepta nicodata si ca ve-ti cere divortul ca sa stie si el la ce sa se astepte

    Allah sa va pazeasca si in sha Allah sa fiti singurele sotii a sotilor vostri daca asta va doriti Allahuma amin
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  5.  
    #4
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Draga Amoodia,crede-ma surioara ca nu am deschis acest subiect pentru a satiface curiozitatea nimanui.
    Ca tu nu te impaci sora mea cu poligamia este pur si simplu parerea ta,noi aici draga sora incercam sa INTZELEGEM CAT MAI BINE EXPERIENTZA SURORILOR NOASTRE!

    DRAGA Iman99,itzi multzumesc pentru postrea ta,ALLAH subhanhau wa ta'ala sa te faca fericita in continuare!
    Daca tu nu ai probleme si eshti fericita,noi itzi uram in continuare tot ce e mai bine pentru tine,pentru mica si marea familie in care ai intrat!



     
     

  6.  
    #5
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    mdaaa, pai nu stiu de ce ai deschis subiectul asta, cred ca toti care vor citi tot din curiozitate vor citi, sa vada si experiente placute, daca sunt, si tot ceea ce au de spus partile implicate intr-o casatorie poligama. inseamna ca eu care sunt intr-o casatorie monogama nici nu ar trebui sa deschid subiectul.

    ma scuzati dar nu mi-a picat deloc bine mesajul. eu m-am mai inscris intr-un grup despre poligamie pe yahoo, si acolo alhamdulilliah mi-au raspuns la intrebari si mi-au satisfacut curiozitatea, si toate astea tot ca sa inteleg si partile bune ale poligamiei, ca pe alea rele le vad zilnic....
    Iman99 bine ca tu esti fericita si inshaAllah sa fii asa mereu.
     
     

  7.  
    #6
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Imi pare rau Amoodia,ca mesajul meu nu a fost pe gustul tau surioara,dar daca am deschis acest thread l-am FACUT pentru a INTZELEGE ceea ce ne este dificil sa INTZELEGEM in aceasta viatza poligama.

    Vreau sa dam surioarelor noastre shansa sa ne povesteasca!
    Iar daca tu draga sora deja esti inscrisa in acel grup,si cunoshti deja unele raspunsuri ai rabdare te rog sa ne scrie si celelalte surioare despre experientza lor!

    Multzumesc pentru intzelegere Amoondia!
     
     

  8.  
    #7
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Dragele mele, iubitelor, va rog, Gabi scumpa eu te iubesc mult de dragul lui ALLAH dar sincer, fara ca sa te superi pe mine, vreau doar sa-mi spun parerea, dc te deranjeaza promit ca am sa sterg.
    Noi nu suntem in masura sa judecam si mai e ceva f important, viata niciunei dintre noi nu are ce cauta aici, pentru ca ea nu va fi niciodata un exemplu, atat timp cat se va gasi mereu cineva sa comenteze...asa simt, nu vreau sa judece nimeni pe nimeni, am mai spus, mashaa ALLAH ptr fiecare sentiment nobil si bun. Mashaa ALLAH pentru cei care se supun si accepta cu inima deschisa lucruri pe care poate multi dintre noi nu le-am accepta in veci, ALLAH stie!
    Dar te rog habibti, cred ca nu se va ajunge la un consens si nu se va intampla nimic bun din asta.

    Poligamia exista, ea este permisa de ISLAM, ALLAH nu a spus ca trebuie nu stiu ce conditii ci doar sa nu faci diferente, sa nu o neglijezi pe una in favoarea alteia si tot Bunul ALLAH ne-a spus ca acest lucru-egalitatea va fi imposibil in inima sotului.
    Dar El, Marire Lui tot ce a lasat permis si tot ce a interzis stie de ce, in timp ce noi doar judecam cu mintile si sufletele noastre limitate!

    As vrea sa scriu exact ce simt, fara sa ma jenez de voi si mai ales fara sa fac vreun pacat.
    A spus profetul si scrie si in Coran sa nu intrebam despre lucruri care dc ne-ar fi descoperite nu ne-ar placea.
    Cred ca istagfiru ALLAH Al-Aziim, nu exista muslim care sa conteste ca doar ALLAH stie! Si ca poligamia e ceva permis si punct.
    Problema este atunci cand acest subiect devine "pentru mine", adica pentru cel care citeste.

    Pentru ca una e sa nu accept eu ca sotul sa isi ia a 2...si alta e sa nu inteleg la ce e buna, sau mai rau sa nu accept poligamia in general.
    Pentru ca ISLAMUL ESTE UN TOT, nu poti lua din el numai ce crezi tu ca este ok si bun.
    Fiecare cum am spus are un punct de vedere care nu poate fi obiectiv, exista o sumedenie de factori care concura la formarea unei pareri.
    Si asta este ceea ce simtim in respectivul moment, poate ca dc lasamah ALLAH s-ar intampla cine stie ce nenorocire, persoana (care pot fi chiar eu) care era contra sa aiba o "co-sotie" ar deveni tocmai cea care ar incuviinta.
    Nu e bine sa tragem concluzii pripite, Inshaa ALLAH sa ne ajute Bunul ALLAH sa avem fiecare ceea ce ne dorim.
    ALLAH nu ne-a obligat sa acceptam, am mai spus, poti divorta asa cum si el daca nu e multumit si viata in comun nu mai poate fi acceptata o poate face, Islamul nu impune niciunui om decat ceea ce este in puterea lui. Puterea de a stii, de a crede, de a pricepe, de a face........

    Sincer, noi nu putem pricepe ceea ce nu putem cuprinde cu stiinta noastra.
    Haideti sa nu ne mai "luptam" cu aceasta, sa traiasca fiecare cum isi doreste fara a considera ca la el/ea este cheia cunoasterii si stiintei absolute..avem atat de multe alte lucruri pe care nu le stim, nu le facem...

    Inshaa ALLAH sa ne ajute Bunul ALLAH sa fim dintre cei buni.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #8
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Masha Allah surioara Maryam

    Surioara Gabi eu cred ca acest subiect nu o sa duca la nimic bun , asta reiesind din subiectul pe care l-ai inchis.Am vazut parerile celor care au scris. Fiecare cu viata lui si problemele sale, important este sa nu-l uitam pe Allah Subhnahu w Ta'ala si sa fim fericiti, sa dam nastere la copii credinciosi si sanatosi.

    Allah sa ne aiba in paza sa

    Doresc tuturor soti credinciosi , si o familie fericita
     
     

  10.  
    #9
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Ca intodeuna,mashallah un raspuns de un BUN-SIMTZ EXTRAORDINAR!
    Si eu surioara te iubescAttachment 186,si pe tine IemenikooAttachment 186 si pe voi pe toateee va iubescAttachment 186 si tocmai asta am vrut sa fie SCOPUL meu sa se intzeleaga odata pentru totdeauna,surioara Maryuma,Iemenikoo,si voi toate surioarle mele!!!!!acest "subiect" ca sa nu mai il repetam.
    Ce este frumos sa stim ca ISLAMUL NU A OBLIGAT SI NICI NU A FORTZAT MANA NIMANUI SA FIE IN POSTURA DE A DOUA,A TREIA SAU A PATRA SOTZIE!
    Daca unele dintre surioare au facut-o STIU SI SUNT CONVINSA,ca asa a fost scris in destinul lor,si mai stiu ca NU au fost obligate sa accepte!
    Pentru prima cea care a acceptat cu voia ei sau fara de (voia ei) venirea in casa a acestei se poate sa nu fie o partida de placere,dar DRAGELE MELE,ESTE FOARTE ADEVARAT CEEA CE SPUNE MARYAM:
    "sa traiasca fiecare cum isi doreste fara a considera ca la el/ea este cheia cunoasterii si stiintei absolute.."

    ALLAH subhanahu wa ta 'aalaALAM(stie tot)

    AVEM ATATEA DE INVATZAT!!!ASA ESTE SURIOARA,MASHALLAH
    ALLAHU AKBAR!!
     
     

  11.  
    #10
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Sincer,n-am inteles care este scopul subiectului.

    Stiu ca din cauza mea l-ai inchis pe celalalt si sincer nu intentionez sa provoc acelasi dezastru si aici, insa tu inviti la destainuire a surorilor care traiesc aceasta situatie si la aplauze din partea celor care nu experienteaza asa ceva.

    Deja Iman99 ti-a spus ca nu are de gind sa dezvaluie mai mult din viata ei,lucru care mi se pare corect.
    Si la fel am zis si la celalalt subiect ,nu o judec pt. ca nu-mi permit asa ceva.Asa cum zicea o sora mai sus,cu siguranta acest lucru a fost scris de Allah in destinul ei si de aceea i-a deschis inima in felul acesta si accepta situatia!Sincer,nu pot decit sa o invidiez!
    Este o mare realizare!

    Dar la fel am mentionat ca noi stim parerea ei si mashaAllah si alhamdullilah ca este fericita.Insa nu peste tot este aceasi situatie si in multe nici prima sotie nu-i fericita si nici a doua,fiindca are grija prima sa-i faca viata grea.De aceea am zis ca ar fi interesant sa aflam parerea unei prime sotii.Si cel mai frumos ar fi sa aflam ca este fericita si ca accepta cu inima deshisa,inshaAllah!

    Cind apare cite un subiect despre o sora al carui sot s-a casatorit,toate sariti sa o compatimiti pe sora si majoritatea spun ca poligamia se face in niste conditii.De fapt,nu!
    Sotul nu are nevoie de aprobarea primei sotii si nici de un motiv anume,o face daca vrea el si gata.

    Amoodia a prezentat o situatie adevarata,una din multele pe care le stie,si vad ca nu a convenit!
    Fetelor ,aceasta este situatia si trebuie sa o acceptam.
    Acest subiect nu ar trebui sa fie unul de surle si urale pt. poligamie ci unul in care sa discutam concret si sa acceptam si partile negre pe care le facem noi ,oamenii!
    Surioara Maryam a spus bine,Allah a ingaduit si punct!Are f. mare dreptate cind zice ca nu o putem respinge .M-am gindit ,intr-adevar e una sa o respingi la nivel personal si alta ca un tot!La modul general!

    Stiu sigur ca are un scop,un motiv insa inima mea mica inca nu-l accepta(la nivel personal),desi poate il intrezareste undeva.
    Pt. acest lucru ii cer acum, si intentionez sa o fac si in viitor,iertare doar lui Allah subhana wa taala!
    Pt. acest lucru si pt. altele pe care citeodata le vad probabil intr-o ...lumina nu prea buna as putea zice.Acest lucru se datoreaza si ceea ce vad si aud in jur.Sunt hadisuri si altele(interpretabile) dupa urma carora barbatii profita foarte mult.Acest lucru ma face sa ma revolt!
    Si poate acest lucru este hijadul meu ,al meu cu mine!

    Nu vreau sa atrag mania lui Allah subhana wa taala si stiu ca suntem rasplatiti pt. ginduri/intentii si ceea ce ne iese din gura.

    Si ca un rezumat,ideea era ca daca ai deschis acest subiect trebuie sa accepti tot ceea ce aduce el,de bine si de rau,experientele si parerile tuturor,nu doar ovatiile.
     
     

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 24
    Last Post: 10-31-2009, 04:17 PM
  2. poze foarte deosebite
    By nour al huda in forum Poze deosebite, ciudate, comice, etc...
    Replies: 11
    Last Post: 05-12-2007, 01:20 PM
  3. Afectiuni ale ficatului
    By genan in forum Medicina
    Replies: 1
    Last Post: 07-05-2006, 04:09 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •