Notices
 
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 31
  1. Casatorie in Romania, acte, probleme 
    #1
    Harnic Simona's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    102
    Thanked
    19
    Rep Power
    137
    As-salamu alaykum! Permiteti-mi sa va salut asa desi inca nu m-am convertit, dar sper sa se intaple cat ma repede, incha' Allah.
    Logodnicul meu e egiptean si vrem sa ne casatorim in Romania si sa locuim aici un timp. As dori sa stiu, in caz ca mai sunt persoane care au trecut prin asa ceva cum au procedat. Acum suntem in faza in care i-am trimis invitatia si trebuie sa-si depuna actele pentru viza, sa vina in Romania. Am tot intrebat autoritatile ce trebuie sa facem si cum, dar as vrea sa stiu in alte cazuri cum a fost, ce probleme au aparut cu autoritatile si ce acte au fost necesare.
    Va multumesc mult!
     
     

  2. Mersi Simona de la :

    Alina1968 (04-26-2008)

  3. Acte necesare pentru casatorie in Romania cu un cetatean strain 
    #21
    Harnic Simona's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    102
    Thanked
    19
    Rep Power
    137
    M-am gandit sa scriu separat actele necesare pentru casatorie, desi au mai fost scrise o data in acest thread.
    Acestea sunt:
    1.certificat de nastere, original si copie supralegalizate, traducerea legalizata in Romania
    2.pasaport - original si copie
    3.dovada de la ambasada sau consulatul tarii respective din Romania care trebuie sa cuprinda faptul ca in conformitate cu legea sa nationala sunt indeplinite conditiile de fond si ca se poate casatori in Romania - pentru aceasta pentru cetatenii egipteni, probabil si pentru ceilalti trebuie un certificat de la autoritatile locale de unde locuieste ca nu este casatorit si se poate casatori
    4.certificate medical prenuptial eliberat de un medic din Romania
    5.numai daca este cazul - sentinta de divort sau certificat de deces care atesta faptul ca a fost desfacuta casatoria anterioara sau a incetat - original, copie supralegalizate, traducere legalizata in Romania
    Cam atat si cu aceste acte, dar, cum am spus si mai devreme cel mai bine e sa mergeti si sa intrebati poate difera de la tara la tara, desi e putin probabil.
    In general nu au fost probleme cu autoritatiele, dar nu pot garanta si pentru celelalte orase, totul depinde de caracterul functionarilor publici, dar daca totul e ok nu vad de ce ar creea probleme, in fine.
    Sper sa revin si cu alte informatii, insha' Allah.
    Numai bine!
     
     

  4.  
    #22
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    7
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Anna, sunt mai noua pe forum,dar sincer m ar ajuta sa cunosc pe cineva care sa ma indrume pentru a mi aduce viitorul sot aici. Am reusit in august sa i fac invitatie si a fost aici 1 luna, ideea este ca a dori sa ne stabilim in romania.
     
     

  5. Acte necesare pentru obtinerea vizei de reintregire a familei 
    #23
    Harnic Simona's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    102
    Thanked
    19
    Rep Power
    137
    As salam alaikom!
    In sfarsit am timp sa scriu si despre acest subiect: " acte necesare pentru obtinerea vizei de reintregire a familiei (d/vf)".
    Este nevoie de:
    1. pasaport - original si copie
    2. asigurare medicala pe 3 luni
    3. cazier cu traducere legalizata in romana sau engleza
    4. copie dupa buletinul sotiei
    5. declaratie notariala a sotiei cum ca e de acord ca sotul ei sa locuiasca in Romania si ca va locui cu ea, in aceeasi locuinta (absurd ca doar nu are cum sa fie altfel, dar asta e)
    6. certificat de casatorie romanesc - copie si original
    7. 2 poze recente
    8. taxa in jur de 60 Euro
    Cam atat, dar va sfauiesc sa intrebati si la ambasada, s-ar putea sa difere de la tara la tara.
    Numai bine!
     
     

  6.  
    #24
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucharest, Romania
    Age
    46
    Posts
    1
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Buna seara!

    Eu intentionez sa ma casatoresc cu un egiptean. Am divortat de curand, desi casnicia mea numai exista de 2 ani, ramasese doar partea cu actele. Din cate stiu, de la el nu ma pot casatori cu el mai devreme de 3 luni de la pronuntarea divortul. Adica, in religia musulmana nu este permis. Este adevarat?

    Va multumesc si astept un raspuns daca stie cineva ceva

    Mahyy
     
     

  7.  
    #25
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Daca esti musulmana da trebuie sa astepti 3 luni, daca tu ai cerut divortul atunci idda , perioada de asteptare dureaza intre 1 sau 3 luni.
     
     

  8.  
    #26
    Member Kalabeezo's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucharest, Romania
    Posts
    26
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Simona View Post
    3.dovada posibiliatatii de asigurare a intretinerii - extras de cont de cel putin 900 Euro
    Mi se pare cam stupid punctul asta....

    -

    Prietenul meu este egiptean si vrea sa vina aici pentru doua saptamani
    peste ceva timp. In cazul in care nu se face invitatie ci doar vine ca 'turist' cum
    poate lua viza? La aeroport cum e si la ei se poate ? Daca a trecut cineva prin
    asa ceva va rog imi puteti spune cum ati procedatt.


    Multumesc mult !
     
     

  9.  
    #27
    Member Mihaela Eid's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cairo, Egypt
    Age
    39
    Posts
    12
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    assalamu aleikom rahmatulah wa barakatu

    insha allah daca prietenul tau vrea sa vina in romania trebuie sa obtina viza de la ambasada. viza de turist se da pentru maxim o saptamana si se ia de la tarom nu de la ambasada. dar este maxim o saptamana. insha allah
    alte detalii iti trimit intr-un private message pentru ca nu am voie sa public linkuri aici.
    EU STAU IN EGIPT. ALTE SURIOARE?
     
     

  10.  
    #28
    Member Mihaela Eid's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cairo, Egypt
    Age
    39
    Posts
    12
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    din pacate se pare ca nici mesaje private nu pot trimite asa ca va rog adaugati-ma pe yahoo cu id-ul mihaela_eid pentru mai multe detalii... dupa lunga lupta cu birocratia egipto-romaneasca, pot spune ca am destula experienta insha allah
     
     

  11.  
    #29
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    4
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Buna, eu am facut in luna martie o invitatie pt prietenul meu din Egipt si inca nu am primit raspunsul. Am citit pe forum ca se poate lua viza de la Tarom, daca este pt maxim o saptamana. Inainte de a face invitatia am intrebat in stanga si in dreapta despre ce trebuie facut ca un cetatean egiptean sa vina in Romania si toata lumea mi-a spus ca avem nevoie de invitatie legalizata de Oficiul Roman Imigrare. E prima data cand aflu ca se poate prin Tarom. Cum anume se procedeaza?
    Va multumesc!
     
     

  12.  
    #30
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    Quote Originally Posted by imanikka View Post
    Assalam w aleykum Simona. Ma bucur ca ai gasit timp si-mi pare bine sa te gasesc aici. Insha Allah ca surorile sa te ajute cu sfaturi , stiu ca este Hayat , Malak si multe alte surori care s-au casatorit cu musulmani , nu neaparat din Egipt , problema este aceeasi , acte si pasii care trebuie de urmat?

    Vreau sa dau si eu intrebarea care m-a intristat...

    De ce dupa casatorie sotul trebuie sa se intoarca in tara de origine pentru a veni apoi cu o viza in calitate de sot? Alhamdulilah ca in Moldova nu exista asa ceva , doar in cazul cand iti expira viza si nu ai reusit sa-ti faci permisul de sedere.

    eu nuuu sunt casatorita habibti ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
     
     

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Drepturile femeilor la intocmirea actului de casatorie.
    By suleiman in forum Viata de cuplu
    Replies: 29
    Last Post: 01-03-2011, 10:07 PM
  2. CASATORIE IN EGIPT- stie cineva ce acte sunt necesare
    By HAYAH in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 30
    Last Post: 02-05-2007, 10:02 AM
  3. In Romania, femeia conduce... afacerile
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 38
    Last Post: 11-29-2006, 02:07 PM
  4. Petrecerea La O Casatorie Islamica
    By Nadia in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 08-26-2006, 09:10 PM
  5. plecarea din romania in syria...
    By oardy in forum Viata de cuplu
    Replies: 179
    Last Post: 06-30-2006, 01:22 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •