Notices
 

Thread: Surat Al-Mulk

Results 1 to 6 of 6
  1. Surat Al-Mulk 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    SURAT AL-MULK

    Este o sura mekkana.
    Surele din Quran sunt de doua feluri: mekkane(revelate inainte de Hijra-migrarea profetului de la Mekka la Medina) si medenite(dupa Hijra).
    Abdullah Ibn Mas`ud a spus ca Surat Mulk este cea care interzice sau apara si care salveaza de chinul mormantului”; se mai numeste “Fie binecuvantat!”(Tabarakat)
    Pe cel care o memoreaza, ALLAH il va apara de Dajal in Ziua de Apoi”.
    A spus profetul : “nu cunosc alta sura care are 30 de versete si care il ajuta pe cel care o citeste, in ziua de apoi, scotandu-l din foc si bagandu-l in paradis.”
    In cele relatate de companioni si in unele dintre hadisuri este recomandabil ca macar o data pe zi sa fie citita Surat Al-Mulk.
    A spus ALLAH in Quran :
    “…In ziua aceasta am desavarsit religia voastra si am implinit Harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi!...”
    (Surat Al-Maida: 3)
    Trasaturile surelor mekane:
    • in ele se vorbeste foarte mult despre unicitate.
    • se vorbeste foarte putin de ceea ce este permis si interzis, aspecte care se regasesc mai mult in surele medenite ce trateaza mai mult aspecte referitoare la legea Divina, la ceea ce este permis sau la interdictii.
    • Versetele care s-au pogorat in Mekka sunt mai scurte, iar cele pogorate in Medina sunt mai lungi.
    • Cele pogorate in Mekka incep sau in continutul lor apare “O!Voi,oameni”, iar in versetele medenite apare “O!Voi cei care credeti”.

    TAFSIR:

    Versetul 1.
    „ Binecuvantat fie Acela care are in mana Lui imparatia si El este cu putere peste toate.”
    Tabarak: inseamna inmultirea faptelor bune.
    Tabaraka ALLAH = reprezinta Slava, Preamarirea care se intinde peste toate.
    Este un verb foarte vechi dar care are continuitate vesnica.
    ALLAH detine cerurile si pamantul, Ziua de apoi.El are control absolut, cinsteste pe cine vrea si necinsteste pe cine vrea, imbogateste pe cine vrea si il saraceste pe cel care vrea, da cui vrea si opreste darul Sau cui vrea El si este cu putere peste toate.
    In fata hotararilor Lui nu poate sta niciun obstacol.
    Au fost inmultite binecuvantarile lui ALLAH, Detinatorul tututror lucrurilor si caruia
    nimic nu-I este imposibil a infaptui.
    Versetul 2.
    „Acela care a creat moartea si viata pentru ca sa va incerce pe voi, [pentru a vedea] care dintre voi este mai bun intru fapta. Si El este Puternic [si] Iertator.[Al-Aziz,Al-Ghafur]”
    Moartea si viata sunt doua fapturi create de ALLAH .
    De ce a pomenit ALLAH intai moartea? Pentru ca moartea a existat dinaintea vietii, pentru ca omul este creat dintr-un lucru mic(o picatura) pe cand Adam a fost creat din pamant (tarana), un lucru fara viata.
    De multe ori ALLAH ne aminteste in Quran de originea noastra :”…ati fost morti si ati fost inviati”, “inainte nu ati fost nimic “
    Alt motiv pentru care ALLAH pomeneste mnoartea inaintea vietii este pentru a aminti oamenilor puterea Sa desavarsita, puterea de a crea lucrurile din nimic si de a le intoarce inapoi (la prima lor stare).
    (Ca exemplu,ALLAH l-a creat pe om, acesta traieste si apoi moare, iar ALLAH il va invia, il va readuce din nou la viata).
    ALLAH a creat moartea si viata lumeasca pentru a il testa pe om.
    Nu ar trebui sa se inteleaga ca ALLAH nu stie ce face omul, ba dimpotriva, ALLAH stie ceea ce este, ceea ce o sa fie, ce se va intampla, El este cu putere peste toate si nu ne forteaza sa implinim nimic.
    Exemplu: un arhitect care proiecteaza o cladire stie exact cum urmeaza sa arate, pentru ca el o gandeste, aceasta inseamna ca fiinta respectiva se gandeste la ceea ce face, pentru ca are cunostinte despre cum va arata lucrul respectiv).
    ALLAH cunoaste toate lucrurile, ele au fost scrise dupa Stiinta sa si nu dupa a noastra.
    A spus Fudai :
    „Cea mai buna fapta este cea mai corecta in corectitudinea ei si cea mai devotata lui ALLAH, dedicata lui ALLAH si a carei corectitudine este asemeni profetului ,adica asa cum a facut el.
    “ahsanu amalan”-este fapta cea mai corecta in corectitudinea ei, dedicata lui ALLAH.
    Corectitudinea inseamna ca aceasta fapta sa fie facuta asa cum a facut-o profetul .
    Pentru ca o fapta sa fie primita de ALLAH ea trebuie sa indeplineasca doua conditii:
    1. sa fie dedicata lui ALLAH;
    2. sa fie conform traditiei profetice.
    Daca o fapta nu indeplineste aceste conditii ea nu este primita de catre ALLAH.

    Hadis qudsi:
    “Eu sunt Cel mai bogat dintre asociatii pe care mi-I faceti.”
    “Vi s-a revelat tie si acelora de dianintea ta: “De vei face asociati lui ALLAH, vor fi in zadar faptele tale si vei fi tu printre aceia care pierd”.
    (Surat Az-Zumar: 65)
    Cel care face un lucu la care Ii asociaza ceva lui ALLAH, l-am lasat cu asociatul lui si fapta este pentru el si asociatul lui, cel care o face de ochii lumii primeste rasplata de la lume, iar cel care face pentru ALLAH, primeste rasplata de la ALLAH.
    In ceea ce priveste lucrurile care tin de religie, atunci cand facem un lucru care nu a fost facut de catre profet , se considera ca este Bid`ah.(Cred ca se cuvine precizarea ca daca inventam lucruri care pretindem ca fac parte din Sunna si daca ele nu au un corespondent in trecut, sau daca ele contravin religiei).
    In ceea ce priveste lucrurile care nu au existat pe vremea profetului , dar au fost descoperite mai tarziu, acestea sunt inventii.

    Al Aziz, Al Ghafur
    Al Aziz-Cel mai Puternic, care face tot ceea ce doreste.Cea mai mare onoare este aceea de a te supune Celui care te-a creat (si nu banilor sau conducatorilor).
    Al Ghafur-Iertator (El iarta in sensul ca sterge pacatele si le si uita).
    Aceste doua attribute ale lui ALLAH apar aici impreuna pentru ca El, Marire Lui, iarta pacatele robilor sai si le si sterge, pentru ca este puternic.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    batool391 (02-19-2008), iman99 (01-29-2008), Latifah (05-02-2007), maria1tamer (09-02-2008), ummraschid (05-01-2007)

  3.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    (continuare Surat Al-Mulk)

    Surat Al-Mulk se mai numeste si waqia-salvatoarea; ea este cea care intrezice ca omul sa fie chinuit de focul iadului si opreste de la chinurile mormantului.
    Se relateaza intr-un hadis slab ca profetul a spus: „Ma rog ca ea sa fie in inima fiecarui musulman”.
    Unii oameni de stiinta au relatat ca aceasta sura il salveaza pe cel care o memoreaza (citeste) impotriva lui Dajal.
    A fost revelata inainte de Hijra, in afara de trei versete.
    ALLAH Ta`aala este Stapanul Lumii, al acestei lumi si a lumii de apoi si El a inmultit binefacerile Sale.
    El a creat moartea pentru ca sa-i incerce pe supusii Sai pentru a vedea care dintre ei implinesc cele mai bune fapte.
    Cel care a facut o fapta buna va fi dintre cei fericiti in Paradis , iar cel care a facut altceva, adica nu a facut bine, va fi din neamul celor osanditi.
    ALLAH este Cel mai Puternic, peste toate lucrurile si nimeni nu poate schimba judecata Lui, El este Iertator cu cei care se caiesc.
    Versetul 3.
    „Acela care a creat sapte ceruri unul peste altul , fara sa vezi nicio nepotrivire in Creatia Celui Milostiv [Ar-Rahman]. Intoarce-ti privirea! Oare vezi tu vreo crapatura?”
    ALLAH a creat 7 ceruri unul peste altul si fiecare cer este o cupola peste cel de deasupra sa..
    Asa cum noi putem vedea cerul pamantului, de deasupra noastra, creaturile din el (acest cer) il vad pe cel de-al doilea si asa mai departe.
    Noi vedem de fapt un singur strat al acestui cer.
    Pamantul se invarte in jurul soarelui, iar soarele se invarte pe orbita sa .
    (Nota proprie: am adaugat aceasta precizare ptr o mai buna intelegere, nu afce parte din cele predate de dnul seh...Sistemul nostru solar, impreuna cu grupul local de stele, ia parte la o gigantica miscare de translatie in jurul nucleului galactic. Dealtfel, miscari de acest fel sunt caracteristice tuturor formatiilor Galaxiei.
    Asemenea inelelor lui Saturn- daca este ingaduita aceasta comparatie intre un pitic si un gigant- Galaxia nu se roteste insa “dintr-o bucata”, ca un corp solid.Deci Soarele se roteste in jurul unui centru, dar aceasta miscare nu are loc in cadrul sistemului planetar, ci in cadrul sistemului galactic si nu in jurul Pamantului, ci a nucleului Galaxiei).

    “El este acela care a creat noaptea si ziua ,Soarele si Luna;
    si fiecare pluteste pe cercul sau”
    (Surat Al-Anbya: 33)

    Toate galaxiile fac parte din primul cer si ele se invart in jurul siqat at-tabanna(???).
    Raportul dintre ele este precum un inel in desert .
    A spus profetul :”distanta dintre primul cer si al doilea este ca un inel intr-un desert si la fel si celelalte...”.
    La fel este pana la cel de-al 6-lea cer.Toate cele 7 ceruri sunt fata de Tronul lui ALLAH precum un inel in desert.(Distanta dintre ceruri este de 500 de ani...dar cat inseamna acesti ani de fapt, numai Bunul ALLAH stie).
    Oare cum este ALLAH?
    Cand cineva vorbeste de El , ii sporeste dorinta de a-L cunoaste.
    El este Cel mai Mare si Cel mai Puternic.
    Profetul a relatat ca pamantul s-a cutremurat pentru ca nu exista un loc pe pamant unde sa pui 4 degete si acolo sa nu fie un inger.Si cu toate acestea, ALLAH este foarte aproape de supusii Sai.
    A spus profetul :”Nu va ganditi la cum arata ALLAH ci ganditi-va la ceea ce a creat pentru ca nu o sa ajungeti sa-L cunoasteti”(sensul este ca omul nu trebuie sa-si imagineze cum arata ALLAH Ta`aala dpdv fizic ci sa constientizeze Maretia Lui datorita creatiilor Sale).
    Noi, oamenii nu am putut sa percepem (n.p:cunoastem, adica informatiile sunt inca foarte limitate) acest univers, cum atunci am putea sa-L percepem pe ALLAH?
    Lui nu-i este nimic si nimeni asemanator.
    Cu toate ca El este Preamarit, El este aproape de supusii Sai.

    ”Si daca te vor intreba robii Mei despre Mine, Eu sunt aproape...”
    (Surat Al-Baqara:186)

    El are grija de supusii Sai ,le da din binecuvantarile Sale si pogoara Mila Sa asupra lor.
    Un om l-a intrebat pe Aly, raa:
    ”Cat este distanta dintre pamant si cer?” si el a raspuns :”este distanta rugaciunii facuta de un drept-credincios”.
    Odata profetul mergea cu companionii si la un moment dat acestia s-au oprit sa se roage folosind un ton ridicat. Atunci profetul le-a spus: ”...nu va mai rugati asa, voi nu va rugati la cineva care este surd, El este mai aproape de voi decat vena gatului.”

    „Noi l-am creat pe om si Noi stim ce-i sopteste sufletul sau, caci Noi suntem mai aproape de el decat vena gatulu.i”
    (Surat Qaf: 16)

    De aceea atunci cand un musulman aude numele lui ALLAH sau cand este indemnat sa faca ceva rau isi aduce aminte de ALLAH cu tema si ii e frica de El, astfel el nu va mai face ceva care sa-L supere (Inshaa ALLAH !).
    Musulmanul nu va intinde mana, nu va privi catre ceva haram, limba lui nu va spune lucruri interzise; dar atunci cand oamenilor le va slabi credinta vor ajunge sa se teama de creaturi si nu de Cel care i-a creat.
    Este necesar ca fiecare musulman sa-si aprofundeze cunostintele despre ALLAH si acest lucru se face (nota proprie: prin studiu si) meditand la minunatiile creatiei Lui pentru ca acestea dovedesc Maretia Celui care le-a creat.
    In creatia lui ALLAH nu putem vedea nicio nepotrivire pentru ca totul este foarte bine gandit, fiecare planeta se invarte pe orbita ei si daca ele s-ar abate de la acest mers stabilit de ALLAH atunci s-ar produce multe dezastre.
    Inainte oamenii pretindeau ca pamantul este ca o minge dar cei care au explicat Quranul au spus ca forma pamantului este asemnatoare unui „ou” si ca pamantul se invarte.
    Totul pe pamant este foare bine stabilit si fiecare lucru isi implineste menirea pentru care a fost creat.
    De exemplu ochiul vede pe retina imaginea rasturnata (nota proprie: la acest nivel se face transformarea radiaţiei luminoase în energie electrică, care transmite mesajul vizual la scoarţa cerebrală, adica la creier) si nervii transmit imaginea corect astfel incat creierul proceseaza informatia corect, oare vreodata creierul a intarziat prezentandu-ne o imagine deformata?
    „intoarce-ti privirea”, omul se uita si indiferent cat ar privi, privirea lui se va intoarce la el fara sa gaseasca ceva nepotrivit in creatia lui ALLAH.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #3
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Surat Al-Mulk (continuare)

    Pe langa virtutiile acestei sure, despre care am vorbit inainte, surat Al-Mulk il ajuta pe cel care o recita in Ziua de Apoi.
    ALLAH ne-a cerut sa facem lucrurile cele mai bune.
    Viata noastra (actuala) este un timp pe care il traim pe pamant, dupa care robul isi va primi (la ziua judecatii) cartea si va putea sa o citeasca singur.
    In Ziua de Apoi vor exista si alti martori si omului i se va pecetlui gura, dar va vorbi mana lui: ”Eu am facut lucrul acela necurat...” si va spune ochiul: ”m-am uitat la ceea ce era interzis” si va spune piciorul: ”m-am dus catre ceea ce era haram”, iar omul va spune atunci: ”Blestemati sa fiti, eu am fost in locul acela doar pentru binele vostru si in loc ca voi sa ma ajutati voi marturisiti impotriva mea?” (n.p in sensul ca omul va manca pentru va merge, va privi lucruri interzise doar pentru a isi oferi satisfactii si placeri trecatoare).

    „Si vor grai ei catre pieile lor: ”De ce ati facut marturie impotriva noastra?”, iar ele vor raspunde: ”Ne-a facut sa graim ALLAH Cel care face sa graiasca toate lucrurile. El v-a creat pe voi intaia oara si la El veti fi intorsi!”
    (Surat Fussilat: 21)
    In ziua in care va veni clipa (recunoasterii, a dezvaluirii pacatelor) va realiza omul ca el niciodata nu s-ar fi asteptat atunci cand pacatuia ca va veni aceasta zi.
    Imamul Ahmad a fost intrebat:”Ce parere ai despre poezii?”si el a raspuns:”ce fel de poezii?” si atunci omul care il intrebase i-a spus:
    ”Domnul mi-a spus:
    nu ti-e rusine cand faci pacate
    si ascunzi faradelegile fata de cei din jur?
    Si vii in fata Mea cu pacate?
    Si atunci,
    ce ii voi spune Eu
    cand se va plange si va regreta?”
    Si atunci Imamul Ahmad a inceput sa planga atat de tare incat plansul sau se auzea de afara si dupa aceea (????????)
    Versetul 5. Noi am impodobit cerul cel mai de jos cu candele si le-am facut pe ele pietre pentru lovirea seitanilor si am pregatit pentru ei pedeapsa Vapaii.
    In limba araba „samaa” inseamna orice lucru care este suspendat .
    Acest cuvant inseamna si „cer” .
    In primul cer se afla pe langa alti astrii, stelele.
    ALLAH a pomenit despre el in Quran si cand a vorbit despre stele a mentionat trei lucruri:
    -ele sunt mijloace de orientare;
    -sunt podoaba pentru cer;
    -sunt asezate pe cer pentru a lovi seitanii.
    Djinii se suiau in cer ca sa asculte (sa „fure” din stiinta lui ALLAH); odata pe cand faceau asta au gasit ca cerul era plin de pazitori aspri si au vazut venind spre ei un meteorit, acesta a cazut si i-a lovit:
    „Noi am atins cerul si l-am aflat plin de pazitori aspri si de bolizi.
    Noi ne-am asezat in el pe niste locuri pentru a auzi.
    Insa cine se pune la ascultat acum,
    gaseste un bolid stand la panda pentru el.”
    (Surat Al-Djinn: 8-9)
    Dupa ce au fost loviti ei n-au mai putut sa afle ce se intampla in cer si au spus:”mergeti pe pamant sa vedeti ce se intampla”si au vazut ca profetul Muhammad a fost trimis pe pamant. Profetul a spus ca seitanii incerca sa afle(n.p. poruncile, randuiala lui ALLAH) si „daca vine cineva sa va spuna, sa nu-l credeti”; (n.p.adica daca cineva ar pretinde ca stie necunoscutul, destinul, etc), acestia stiu 1 cuvant dar adauga la el alte 100 mincionoase.
    Trecutul este foarte usor de stiut pentru ca fiecare persoana are alaturi de ea, inca de la nastere, un seitan.
    Intr-o zi profetul a iesit afara sa se roage si dupa putin timp A`ysha raa s-a dus sa-l caute crezand ca este la una dintre sotiile lui si profetul a spus: ”cred ca djinul tau te-a impins sa faci asta” si ea l-a intrebat: ”eu am un djin?” , iar el a zis ca da (fiecare are un djin) si A`ysha l-a intrebat: ”Chiar si tu ai un djin?”; el a raspuns: ”da, dar al meu s-a facut musulman si imi porunceste sa fac bine”.
    Trasatura djinilor este ca ei sunt mincinosi si de aceea oamenii nu trebuie sa se increada in vorbele lor. Daca un om se duce la o vrajitoare ea poate sa minta si unui musulman ii este interzis sa se duca sa afle despre lucrurile nevazute .
    Pentru cei care fac asta ALLAH a pregatit ca si pentru necredinciosi, chinul iadului.
    Iadul este intr-un loc foarte indeparta.
    A spus profetul : „In ziua de apoi va fi adus iadul si el va fi tinut de 70.000 de franghii si la fiecare franghie sunt 70.000 de ingeri. Puterea lor este foarte mare ca si numarul lor (patru miliarde noua sute de mii de ingeri).
    Cand iadul va fi adus, focul va scoate o vapaie si toti oamenii, profetii, vor cadea in genunchi prosternandu-se si se vor ruga sa fie aparati de el.
    Din acest foc va iesi un fel de cap care va spune: ”mie mi s-au promis trei feluri de oameni:
    1.cei care asociaza in rugaciunea lor pe altcineva, in afara de ALLAH;
    2.cel care se semeteste si este infumurat;
    3.cel care face fotografii sau da forme.

    Focul ii cunoaste pe locuitorii lui tot la fel cum o mama isi cunoaste copiii.(pana in ziua cand vor crede oamenii ca nimeni nu va scapa de foc)???
    „In ziua aceea ii vom zice Gheenei: „Te-ai umplut?
    Iar ea va raspunde: „Mai sunt inca [de venit]?”
    (Surat Qaf: 30)
    Va fi astfel pana ce ALLAH va astupa focul (intr-un mod stiut numai de El) si atunci focul se va mai domoli si va spune:”mi-e de ajuns”.
    Paradisul se va extinde pentru locuitorii sai si intinderea lui va fi foarte mare.
    Cel care va avea cel mai mare loc in paradis va fi cel care va merge in locul lui1000 de ani si va gasi 1000 de slujitori la usa lui; paradisul se va intinde atat de mult incat ALLAH va crea alte fapturi si le va pune pe acelea in el.
    „ALLAH va crea alta faptura pe care o va baga in paradis.”(Hadis)
    Ceea ce trebuie inteles din aceste relatari este ca iadul se va strange si paradisul se va largi.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Contiunare Surat Al-Mulk

    Asa cum am mai spus, aceasta sura se mai numeste si salvatoarea , cea care apara de chinurile focului.
    Intr-unul dintre hadisuri se spune:
    A spus Profetul: „Astazi am vazut un miracol, am vazut un om din neamul meu cu multe pacate, cheltuia viata infaptuind numai pacate, iar chinul i-a venit deasupra capului si dinspre picioare si a venit o sura in care se pomenea despre o pasare - aceste pasari l-au aparat pe om de chin.(n.p de chinul mortii, ALLAH stie cel mai bine). Si aceasta sura a spus :”Eu sunt in inima acelui om si ALLAH mi-a promis ca va apara orice persoana care va avea in inima lui aceasta sura”; a mai spus Profetul : ”Intr-adevar acest om a fost aparat”.
    Intr-adevar muhajirinii si ansarii invatau aceasta sura si cei mai pierduti sunt cei care nu o memoreaza .
    Acesta este motivul pentru care noi invatam Surat Al-Mulk.
    In versetul 5 se vorbeste cum am mai spus despre stele; ele sunt podoaba pentru cer si cu ele sunt loviti seitanii care stau sa asculte, in versetul 6 se vorbeste despre pedeapsa, chin si necredinciosii care-l tagaduiesc pe ALLAH.
    Versetul 7. „Cand vor fi aruncati in ea, ii vor auzi vuietul in vreme ce ea clocoteste”
    ALLAH vorbeste despre oamenii care vor intra in foc si care va fi starea lor.
    Cei care au tagaduit (pe ALLAH) vor veni in ziua de apoi impinsi de ingeri , intr-o stare umila, iar cei care au fost muttaqun (piosi) vor veni pe spatele unor camile din aur ce vor avea aripile dintr-o piatra care se numeste „yaqud”.
    Cand cei sortiti iadului vor intra in el, vor auzi un strigat ca si cum focul ar tipa catre locuitorii lui doar ca sa le sporeasca frica si ea va clocoti. Si focul va fi ca si cum s-ar rupe in mai multe bucati de suparare (pentru locuitorii lui).

    „Ei au socotit ceasul drept minciuna, insa Noi am pregatit valvataile
    pentru cei care tagaduiesc Ceasul.
    Daca li se arata dintr-un loc indepartat , ei le aud furia si trosnetul.
    Si cand vor fi ei aruncati intr-un loc ingust din el, legati la un loc,
    vor chema atunci pieirea lor”
    (Surat Al-Furqan: 12-14)

    Versetul 8. Aproape ca plesneste de manie. De fiecare data cand este aruncata o ceata noua, pazitorii sai intreba: „Oare nu a venit la voi un prevenitor?”
    De cate ori oamenii vor fi aruncati in foc, ingerii vor intreba: „oare nu a venit la voi un prevenitor?”Si oare nu ati auzit versetele lui, sau nu ati auzit hadisurile si oare nu ati vazut oamenii care mor si nu se mai intorc, care lasa totul in urma si nu iau nimic cu ei (n.p. din bunurile acestei lumi)?
    Oare nu inteleg oamenii ca ei nu sunt creati pentru aceasta lume si ca ceea ce au in aceasta viata nu le apartine? Pentru ca daca oamenii ar fi proprietarii acestor lucruri pe care le au in viata lumeasca, lucrurile lor ar ramane cu ei. Cand omul este pregatit pentru salatul janaza (rugaciunea de inmormantare) i se scoate totul si el ramane fara nimic, la fel cum a fost creat prima oara (n.p si cum a venit pe lume, gol); nici functia lui, nici pozitia, nimic din ceea ce avea nu va mai avea, se va lepada de tot, chiar si de numele lui care nu va mai insemna nimic; si vor spune oamenii: ”am ingropat mortul” si nu vor spune „am ingropat doctorul, sau inginerul, etc”.
    I se va lua omului totul, puterea pe care a avut-o si el va ramane neputincios.Acestea sunt avertismente pentru cei care traiesc.
    Si ingerii vor intreba:”oare nu a venit cineva sa va previna?”
    Versetul 9. Iar ei vor zice:”Ba da! A venit la noi un prevenitor, insa noi l-am invinuit de minciuna si am zis :”ALLAH nu a trimis nimic, iar voi nu sunteti decat in mare ratacire!”
    Ei vor marturisi ca le-a venit un prevenitor, dar ca n-au crezut in el si au considerat ca ALLAH nu a trimis nimic si ei n-au avut niciun folos din versetele lui ALLAH. Si acesti oameni le-au spus celor care credeau in ALLAH ca sunt in mare ratacire si ca traiesc in minciuna, ca traiesc intr-o lume a basmelor, a povestilor (referitor la Ziua de Apoi).
    Versetul 10. Si ei vor zice:”Daca noi am fi ascultat si am fi priceput, nu am fi printre oaspetii vapaii!”
    Acesti oameni ascultau si vedeau, dar nu asa cum trebuie.
    Chiar si dintre musulmani vor fi in foc, pentru ca ei asculta, aud si stiu dar nu practica religia lor si aceasta ii va duce pe ei in foc.
    Pot fi femei care stiu totul despre val (hijab), dar ele sa nu-l poarte si pot fi persoane care stiu totul despre modestie, dar ele sa se semeteasca.
    Pot fi persoane care sunt capabile sa tina lectii despre trufie sau virtutile modestiei dar acestea sa fie niste persoane infumurate.
    Profetul , a amintit despre un om care era foarte invatat dar el era dintre locuitorii iadului, el era dintre cei care porunceau binele si intreziceau raul dar toate maruntaiele lui vor fi in foc, el se va invarti in el si toti locuitorii iadului se vor strange in jurul lui si vor zice: ”O, tu, omule, nu esti tu cel care poruncea binele si interzicea raul? Si va spune el: ”Ba da, va porunceam binele dar eu nu-l faceam si va interziceam sa faceti rau, dar eu faceam.”
    Nu este important sa memoram si sa stim, ci sa practicam ceea ce stim, pentru ca altfel, toate aceste lucruri vor fi impotriva noastra.
    Daca un om face o fapta pentru ALLAH si nu gaseste nici un bine dupa aceea ( in implinirea ei), atunci acel om ar trebui sa invinovateasca fapta respectiva, pentru ca ALLAH este Cel mai Milostiv, este imposibil ca cineva sa caute sa implineasca ceva pentru ALLAH (n.p fara sa-i asocieze nimic in implinirea unui lucru) si El sa nu-i raspunda, sa nu-i dea binele din el.
    Islamul este o credinta a faptelor .
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Continuare Surat Al-Mulk

    Asa cum am spus, Surat Al Mulk este o sura mekkana si ea, la fel ca surele revelate inainte de Hijra au un efect foarte mare asupra sufletului.
    In aceste sure, ni se spune cine este ALLAH, ce i se atribuie si ce nu; in general surele mekkane sadesc in inima Unicitatea lui ALLAH Subhanna Hua wa Ta`aala.
    Profetul a spus despre aceasta sura ca ne apara de chinul mormantului.
    Dupa ce in versetele 6-11 ALLAH vorbeste despre necredinciosi, in urmatorul verset:
    Versetul 12. „Aceia care se tem de Domnul lor, fara sa-l vada pe El, vor avea parte de iertare si de mare rasplata.”
    ALLAH a inceput sa vorbeasca despre drept-credinciosi (mu`minun). Una dintre trasaturile lor este aceea ca ei cred in cele nevazute; despre acest atribut al drept-credinciosilor se vorbeste si in Surat Al-Baqara:

    „Care cred in cele nevazute si implinesc Rugaciunea [As-Salat]
    si din ceea ce le-am daruit fac milostenie”
    (Surat Al-Baqara: 3)

    Credinta in cele nevazute este un punct forte in inima unui credincios.
    Cand spunem „cele nevazute” ne referim la ceea ce nu poate fi vazut sau simtit, atins, ceva ce tine de simturi.
    Pe ALLAH noi nu l-am vazut, nu L-am atins, dar noi credem in El.
    Materialistii cred in ceea ce obtin sau in ceea ce este palpabil.
    Odata, un profesor ateu preda elevilor sai si le-a spus:
    „L-ati vazut pe ALLAH? Si ei au raspuns:”nu”, „L-ati auzit pe ALLAH”, „nu”, au raspuns elevii. „L-ati atins pe ALLAH?” si ei au raspuns din nou „nu”, „Atunci inseamna ca ALLAH nu exista” a spus profesorul.Unul dintre elevi a cerut voie sa vorbeasca si a spus: „Ati vazut vreodata creierul profesorului nostru,nu; l-ati atins, nu, atunci inseamna ca, creierul profesorului nostru nu exista...si profesorul care nu credea a tacut umilit.
    Prin stiinta moderna s-a adeverit ca sunt milioane de fapturi pe pamant si pe foarte multe dintre ele nu le vedem, unele pentru ca sunt foarte mici sau sunt animale foarte mari, dar nu le putem vedea.
    Acestea sunt precum planetele sau cometele pe care oamenii nu le pot vedea (n.p. cu ochiul liber, ci doar cu instrumente speciale; pe unele nici chiar asa).
    Stiinta a dovedit ca sunt animale care au simturi mult mai puternic dezvoltate decat ale omului: cainele, albina; ceea ce nu inseamna ca daca nu putem percepe un lucru , acesta nu exista.
    Noi nu am atins aerul sau transmisiile in direct care se fac cu ajutorul satelitilor, nu am vazut aerul sau aceste unde dar stim ca ele exista.
    Insa, ceea ce afirma materialistii, ca un lucru pe care nu-l vedem nu exista, este total gresit .
    In aqidah, cele nevazute se numesc „cele auzite”, adica ele au fost auzite de la profet , cum sunt :Raiul, Iadul.
    Cei care cred in cele nevazute si in cele vazute vor avea rasplata foarte mare (n.p in viata de apoi).
    Versetul 13. „Spuneti in soapta vorba voastra sau rostiti-o cu glas tare! El le stie pe cele dinlauntrul piepturilor.”
    ALLAH stie tot ceea ce fac oamenii, chiar daca ei spun sau nu, El cunoaste tot ceea ce fac, indiferent ca ar face in fata sau in spatele oamenilor.
    Un poet a spus :
    „Daca te-ai ascuns de lume o data , sa nu crezi ca te-ai ascuns de El.
    Si spune ca deasupra mea este un supraveghetor.
    Si sa nu crezi ca poate sa treaca o ora fara ca El sa stie ce se intampla,
    iar orice din ceea ce ascunzi, ALLAH stie”.
    Credinta in cele nevazute este cauza principala pentru ca omul sa fie mai bun, iar lumea mai corecta si mai drepata.
    Profetul a spus: „Cel cu doua fete va avea 2 limbi de foc”.
    Daca un om s-ar ascunde in spatele unui zid, ALLAH il va vedea.





    Inshaa ALLAH va continua...aceasta postare face parte dintr-un ciclu de lectii de teologie islamica tinute de un valoros om de stiinta musulamn, licentiat in teologie, hafez Coran.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  7.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    Continuare Surat Al-Mulk
    Asa cum am spus, aceasta sura il salveaza pe cel care o memoreaza de chinul mormantului si il, apara pe acesta pana ce el va fi dintre locitorii paradisului.
    In ea sunt lucruri legate de credinta, de numele lui ALLAH, se vorbeste despre imaginea zile de apoi, despre chinul iadului; este deasemenea o chemare pentru ca fiecare dintre noi sa mediteze la aceasta lume, la ceea ce este in ea, a invitatie de a crede in ALLAH si in raspkata Lui.
    La sfarsitul acestei sure se vorbeste despre lucruri intamplate profetului in Mekka.
    In versetul 13 ALLAH ne vesteste ca El stie ce este inauntrul nostru si ceea ce noi aratam.
    Versetul 14.

    „Oare nu le stie pe cele pe care le-a creat, cu toate ca El este Binevoitor si Atostiutor? {Al-Latif, Al-Khabir]?”

    Lui nu-i este nimic ascuns din cer sau de pe pamant, El stie ce este ascuns in sufletele noastre, El este Creatorul Suprem, Cel mai Maret si El este Binevoitor (Latif, Khabir)
    Latif= Cunoscatorul tuturor lucrurilor indiferent cat de mici ar fi acestea.
    Khabir= Stiutorul tuturor lucrurilor care urmeaza sa se intample si a realitatii care se afla in spatele lor.
    El, ALLAH, vede si aude pasii unei furnici pe o stanca, intr-o noapte intunecata.
    El nu este niciodata nestiutor in ceea ce-i priveste pe supusii Sai.

    Intr-o zi Suleiman a venit cu o furnica, statea de vorba cu ea si a intrebat-o:
    ”Cat mananci tu in trei luni de zile?” Si furnica a raspuns: ”Doua boabe de grau”.
    El a pus-o intr-un borcan si a lasat-o acolo trei luni cu 2 boabe de grau.Cand a deschis borcanul a vazut ca mai era acolo un bob de grau si a spus
    „Ma minti , nu ai zis ca mananci 2 boabe de grau?”
    „Ba da, o profet al lui ALLAH, ti-am spus, dar eu atunci ma bazam pe ALLAH, El nu ma mintea, dar acum hrana mea se bazeaza pe un om si mi-e teama...”
    Astazi stiinta a dovedit ceea ce ALLAH a spus in Quran acum peste 1400 de ani, ca furnicile au o colonie in care traiesc, ca o societate organizata politic, economic, ele au judecator si aparator; stiinta a dovedit ca ele comunica si acest limbaj al furnicii a fost „tradus” de peste 14 secole in Quran. Subhanna ALLAH!
    ALLAH stie asadar totul, toate lucrurile, mari sau mici.
    Versetul 15.

    „El este Cel care v-a facut pamantul supus. Deci strabateti intinderile sale. Si mancati din inzestrarea Lui. Si la El este invierea.”

    Omul trebuie sa se intreaca in a implini fapte bune pentru Ziua de Apoi.
    Trebuie ca omul sa strabata pamantul si sa manance din roadele lui, dar inima sa fie legata de ALLAH, pentru ca acestea toate sunt de la ALLAH.
    Omul nu trebuie sa se bazeze pe cauza.
    Nu este o regula ca pamantul sa fie neaparat inzestrat cu hrana, asa cum nu este o regula ca un parinte sa fie inzestrat cu copii.
    Totul face parte din Inzestrarea lui ALLAH.
    Multi oameni se bazeaza pe cauze si cred ca inzestrarea lor tine de munca lor, sau de economiile de la banca, cu toate ca toate acestea fac parte din ceea ce iti da ALLAH si El este Cel care ti-le poate lua intr-o secunda, caci la El este inzestrarea.

    Era odata un om care se numea Hatem..., el a vrut sa mearga la Hajj si avea numai fiice. Cand omul le-a spus sotiei si fetelor sale acest lucru ele l-au intrebat:
    ”Unde te duci, cui ne lasi, cine ne va da noua de mancare si de baut?”
    Una dintre fetele sale era foarte credincioasa si ea stia ca doar ALLAH este Cel care inzestreaza.
    „Lasati-l, el este dintre cei care mananca si daca pleaca cel care mananca va ramane Cel care ne inzestreaza”, a spus ea.
    Dupa un timp mancarea s-a terminat si surorile s-au strans in jurul ei spunandu-i :
    „Tu ai fost cauza plecarii tatalui nostru, iesi si adu-ne de mancare, nu ai zis ca tata este cel care mananca si nu dintre cei care ne inzestreaza?”
    Fata s-a retras intr-un colt si a s-a rugat planganad:
    „O, ALLAH, nu ma fa de rusine in fata lor, coboara asupra noastra inzestrarea ta.”
    ALLAH a vrut ca cerurile sa fie deshise atunci si El a raspuns rugii fetei.
    Trecea pe acolo un print si soldatii sai si langa casa lui Hatem si au cerut apa. Fata a luat un ulcior curat si i-a dat printului sa bea. Acesta a multumit lui ALLAH si apoi a intrebat:
    „A cui este aceasta casa?”
    „A lui Hatem Al Asam” i s-a raspuns.
    „Alhamdulillah care ne-a facut sa bem din casele celor credinciosi; unde este Hatem, vrem doar sa-l salutam?” a intrebat printul .
    „Este plecat la pelerinaj” a raspuns una dintre fetele lui.
    Acest print a vrut sa-l rasplateasca pe Hatem in absenta lui si a scos o punga cu galbeni pe care a aruncat-o in gradina casei si le-a spus companionilor sai:
    „Cel care ma iubeste sa faca ca mine”.
    Si atunci toti au inceput sa arunce cu bani si s-a umplut gradina cu aur, toate au plecat sa adune banii iar fata cea credincioasa a inceput sa planga si mama ei a venit langa ea si a intrebat-o:
    ”Nu plangi cand ti-se termnina mancarea si plangi cand ne vine inzestrarea?”
    „O, mama, plang deoarece aceasta faptura s-a uitat catre noi si ne-a inzestrat, oare cum este atunci cand se uita ALLAH?”
    Versetul 16.

    „Sunteti voi siguri ca Cel din cer nu va lasa sa va inghita pamantul, cand iata ca el se cutremura?”

    Noi spunem despre crestini ca sunt necredinciosi pentru ca ei sustin ca Dumnezeu s-a nascut, oare noi putem afirma atunci ca ALLAH este peste tot?
    Este ALLAH in lucrurile murdare, in mizerii, la toaleta?
    Odata Mu`auia avea o slijitoare si a adus-o la profet spunandu-i:
    ”M-a suparat si am palmuit-o”.
    Profetul a intrebat-o: ”Unde este ALLAH?” si ea a raspuns :”In cer”... „si eu cine sunt?”, „Tu esti trimisul Celui care este in cer".
    Si a spus profetul:
    ”Elibereaz-o pentru ca ea este credincioasa”.
    Profetul a spus despre aceasta femeie ca ea este credincioasa pentru doua lucruri:
    - pentru ca ea a spus ca ALLAH este in cer;
    - pentru ca a spus ca el este trimisul celui care este in cer.

    Exista in Quran peste 1000 de dovezi ca ALLAH este in cer.
    Firea naturala a omului stie ca ALLAH este in cer.
    Quranul a fost pogorat in cer, Mirajul(ascensiunea profetului in laylatul Ysraa) a fost catre cer, tronul lui ALLAH este in cer si ALLAH sta deasupra lui, insa privirea , stiinta, putera Lui sunt peste toate.
    El este in cer dar este cu putere peste toate.
    Sunt doua versete in Quran din care reiese ca ALLAH este cu putere peste toate si aceste doua versete sunt strans legate de stiinta.
    Unul in Surat Al-Hadid si altul in Surat Mujadila
    A spus profetul intr-un hadis sahih:
    „Aveti mila de cei de pe pamant si va avea mila de voi Cel care este in cer”.
    Si de multe ori cand se ruga profetul ridica mainile catre cer.
    In timpul pelerinajului de adio i-a intrebat pe companioni:
    ”Oare am desavarsit religia voastra?” si ei au raspuns:
    ”Da”, el a ridicat mainile catre cer si a spus:
    ”O, ALLAH, fii martor”.


    In Surat Al-`Ala: verset 1, se spune:
    „Lauda numele Domnului tau Cel Preainalt”

    In versetul tronului, surat Al-Baqara:
    „El este Preainaltul, Maretul [Al-Alyy, Al-Aziim]”

    Toate acestea dovedesc maretia Lui.
    Din intamplarile Zilei de Apoi este si aceea ca vor cobora ingerii din primul cer si vor incercui oamenii si ingerii din cel de-al doilea cer vor cobor si vor incercui creturile din primul cer si oamenii de pe pamnt si tot asa pana va cobor ALLAH.
    Aceasta imagine este descrisa in Quran:

    „Nu! Cand pamantul va fi prefacut in pulbere
    Si va veni Domnul tau, cand ingerii vor sta randuri-randuri...” (Surat Al-Fajr: 21-22)

    Aceasta imagine exista siin alte sure: Al-Baqara, An-Nahl.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Surat Al-Fatiha
    By imanikka in forum Tafsir
    Replies: 1
    Last Post: 06-05-2010, 02:38 PM
  2. Surat Al-Isra
    By iman99 in forum Tafsir
    Replies: 3
    Last Post: 08-10-2007, 04:49 AM
  3. Surat Ad-duha
    By imanikka in forum Tafsir
    Replies: 0
    Last Post: 05-03-2007, 08:08 PM
  4. Allahu Akbar
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 53
    Last Post: 09-12-2006, 09:59 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •