Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19
  1. Ziua de nastere a Profetului saaws 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    [LEFT]PACEA SI BINECUVANTAREA LUI ALLAH SWT ASUPRA PROFETULUI.
    ALLAHUMA SALLI ALA MUHAMMAD WA ALA ALY MUHAMMAD KAMA SALAITA ALA IBRAHIM WA ALA ALY IBRAHIM INNAKA HAMIDUN MAJIDWA BARIK ALA MUHAMMAD WA ALA ALY MUHAMMAD KAMA BARAKTA ALA IBRAHIM WA ALA ALY IBRAHIM INNAKA HAMIDUN MAJID.


    Astazi(sau maine dupa unele calendare) este Ziua de nastere a profetului saaws .
    Inshaa ALLAH sa facem din aceasta zi si din toate zilele noastre o zi/zile de slava si de ruga,sa ne facem din viata Profetului saaws un model pentru vietie noastre si inshaa ALLAH sa ne ajute Bunul ALLAH swt sa facem din propriile vieti vieti care sa se ghideze dupa modelul sau.
    Sa inviem in fiecare zi o sunna,sa il cunostem pe Profet saaws.


    Datoriile noastre fata de Profet saaws:
    1. Sa credem in el si in tot ce ne-a adus prin profetia sa.Caci aceasta este poarta Islamului ,cel ce vrea sa intre in Islam trebuie sa creada in ALLAH swt si in Profet saaws ,aceasta este poarta Raiului.Cel ce vine dupa Profet saaws si nu crede in el si incearca sa intre in Rai fara sa creada,nu-i va fi permis.Si a spus ALLAH swt Profetului saaws ca daca vreunul dintre ameni va incerca sa intre in Rai n-o sa le deschida nici o poarta decat daca ar fi in spatele sau (al Profetului saaws) si cei ce nu cred in el vor fi dintre oaspetii Iadului,iar necredinta in Profet saaws este similara cu necredinta nici unui profet de dinainte.
    2. Sa-l iubim pe Profet saaws mai mult decat orice pe lume,decat pe parintii,copiii,averile noastre,chiar decat pe propria noastra persoana.“Nu este cu adevarat credincios decat cel care ma va iubi mai mult decat orice amenii,copiii,averea,totul in viata sa”.Intr-o zi Omar raa a venit la el si Profetul saaws l-a luat de mana si Omar s-a bucurat foarte mult si a spus :”Jur ca te iubesc” si Profetul saaws l-a intrebat:”Mai mult decat banii tai?”Si Omar a spus :”Da”,apoi l-a intrebat:”Mai mult decatpe parintii taii?”Si Omar a spus :”Da”,”Mai mult decat pe copiii tai?”Si Omar a spus :”Da”,”mai mult decat viata ta?”Si Omar a spus “Nu,pe mine ma iubesc mai mult decat pe tine”,dar te iubesc mai mult decat orice .Si a spus Profetul saaws “Tu nu vei fi cu adevarat credincios pana ce eu nu voi fi cea mai iubita persoana din viata ta”.Si atunci Omar a spus:”Te iubesc cel mai mult Profetule”.Si fiul sau l-a intrebat:”Cum de i-ai raspuns asa de repede ca il iubesti?”Si atunci Omar a spus:”M-am gandit la Ziua de Apoi si m-am gandit ca in acea zi n-o sa am nevoie de mine ci de el si m-am gandit el m-a salvat de la foc si atunci mi-am dat seama ca-l iubesc mai mult decat pe mine insumi”.
    Si companionii spuneau :dau orice pentru tine:copiii,familia si acestea nu erau doar spuse in vant,ci chiar asa era,ei aratau acestea prin fapte.In ziua bataliei de la Uhud cand arcasii au parasit pozitiile lor neascultandu-l pe Profet saaws a murit un numar mare de musulmani si a fost acolo un mare haos si in acest haos s-a auzit vestea ca Profetul saaws a murit si astfel multi au abandonat sa lupte si o parte din necredinciosi
    l-au atacat pe Profet saaws si Profetul saaws a cazut intr-o groapa ,armura i-a strapuns fata si fiarele i-au perforat o parte a fetei si si-a pierdut si din dinti ,el putea fi ucis atunci,atunci Umm Suleyman s-a legat cu ceva la brau si a luat o sabie sa-l apere pe Profet saaws si Talha a stat si a primit 80 de lovituri de sabii si sulite aparandu-l pe Profet saaws in timp ce cineva il cara pe brate si toate ranile de pe spatele lui parca nici nu contau ,el doar vroia sa il apere pe Profet saaws.
    In ziua bataliei de la Uhud,o femeie a auzit aceasta veste cum ca Profetul saaws ar fi decedat si ea atunci alerga innebunita , a fugit la locul de lupta pentru a se interesa de Profet saaws si s-a intalnit cu o ruda care i-a spus: “Tatal tau a murit in aceasta lupta”,dar ea parca nici nu a auzit si a intrebat “Dar Profetul saaws?” si atunci aceasta persoana i-a spus :”Fratele tau a murit in aceasta lupta” si ea din nou parca nici nu auzise si a intrebat de Profet saaws si acel om i-a spus :”Si copilul tau a murit in aceasta lupta” si ea a spus :”Inna lillahi wa ina ilaihi ragiaun”(Noi suntem ai lui ALLAH si noi la El ne intoarcem) si a intrebat din nou despre Profet saaws,atunci ruda sa i-a spus:”Sotul tau a murit”si ea a intrebat din nou “Dar Profetul? Si atunci i-a spus:Profetul traieste;desi patru finite dragi ii murisera acestei femei ei nu-i pasa decat daca Profetul saaws este bine,ganditi-va ,cand a auzit ca Profetul traieste a zis :”Daca Profetul traieste inseamna ca toata natia noastra este bine” si s-a dus sa-l vada cu ochii ei.Subhanna ALLAH,atat de mult il iubeau companionii pe Profet saaws.
    3.Sa-l aparam pe Profet saaws.Noi trebuie sa-l aparam de orice rau,de orice defaimare ,pentru ca altfel existenta noastra este stearpa ,odata Profetul saaws a gasit sabia lui Sad si el l-a trimis pe Zaid sa il caute,sa vada daca mai traieste.Si Zaid l-a gasit intr-o groapa plin de sange si i-a spus :”Profetul saaws m-a trimis sa vad daca mai traiesti” si acesta i-a raspuns:”Ya,Zaid,eu am murit,saluta-l pe Profet saaws si spunei ca am gasit tot ce a spus el si ca acesta este un adevar .Ya Zaid, anunta-i pe toti oamenii ca Sad le spune lor:”Nu aveti nici o scuza la ALLAH swt daca i-se intampla ceva Profetului saaws ,daca pateste ceva si voi mai sunteti inca in viata”.
    Acesta este mesajul pe care Sad l-a transmis lor si care ne este transmis si noua:Sa-l aparam si sa avem grija de Profet saaws.Noi trebuie sa ascultam tot ce a trimis Profetul saaws ,sa facem tot ce ne cere si trebuie sa gasesti o fericire in a face ce-ti cere cel pe care pretinzi ca-l iubesti.
    Oare tu ce faci pentru ca spui ca-l iubesti pe Profet saaws?
    Si daca tu il iubesti pe Profet saaws inseamna ca aceasta iubire este foarte slaba!
    Companionii il ascultau orbeste;intr-o zi,Profetul saaws a vazut pe mana unuia dintre ei un inel de aur si l-a scos si l-a aruncat spunand:”Oare intentioneaza vreunul dintre voi sa aduca un carbune incins si sa-l puna in mana voastra?”
    Si dupa ce a plecat,unii oameni ii ziceau aceluia al caruia era inelul,vinde-l,altii spuneau:daruieste-l sotiei tale,dar el l-a luat si l-a aruncat din ura pentru ca era un lucru pe care si Profetul saaws il ura.
    Odata,Abu Ayub era la masa cu profetul saaws si l-a vazut pe Profet saaws ca mancat tot dar nu a mancat ceapa si l-a intrebat:”Profetule,este interzis sa mancam ceapa?”Si Profetul saaws i-a spus:”Nu,dar eu vorbesc cu Jibriil si nu este frumos sa miros asa”.Si de atunci Abu Ayub n-a mai mancat in viata lui ceapa si a spus:”O sa iubesc ceea ce iti place si o sa urasc ceea ce nu-ti place”
    Odata Omar r.a.a a venit imbracat in rosu complet la o adunare si cand Profetul saaws l-a vazut s-a suparat foarte tare,se vedea pe fata lui asta,dar n-a zis nimic si fiul sau Abdullah a ars aceasta haina apoi,atat de multi l iubeau companionii pe Profet saaws,erau devotati cu totul si orice nu-i placea nu le placea nici lor.
    4. Sa-l ascultam pe Profet saaws .Nu exista cineva care sa iubeasca cu adevarat pe cineva si sa nu-i indeplineasca orice ii cere,tot ce doreste;companionii doar daca aflau ca un lucru ii place Profetului saaws il faceau,iar daca aflau ca un lucru nu-i place,se indepartau de acela.
    Said Abu Bakr r.a.a era imamul musulmanilor si a primit o mancare si in timp ce manca din ea a aflat ca ea era indoilelnica si nu stia sigur provenienta ea.El si-a bagat degetele pe gat pentru a-si provoca voma si atat de tare a vomitat pana ce mai avea un pic sa moara si atunci ceilalti care erau cu el i-au spus:”Gata,ai mila de tine,o sa te omori” si el a spus :”Jur ca, chiar daca n-o sa iasa asta decat cu sufletul meu si tot o scot caci l-am auzit pe Profet saaws ca a zis:”orice corp care a crescut din ceva haram va avea parte de foc”.Nu numai ca ei ascultau dar si aplicau cu sfintenie ceea ce stiau de la el.
    Odata cineva a spus “O sa le interzic femeilor sa mearga la moschee pentru ca poate prin asta ele vor gasi o scuza si vor pleca in alte locuri”,desi Profetul saaws a spus :”Nu le interziceti femeilor sa mearga la moschee”.
    Hamza,cel care spusese asta stia ca si femeilor evreice le-a fost interzis sa mearga la locul de rugaciune si cand ele au iesit au mers in alte locuri.Cand a auzit ce a spus el,desi nu vroia sa faca contra cuvintelor Profetului saaws ,ci era ingrijorat,gelos,tatal sau a luat pietre de pe jos si l-a lovit cu ele si i-a spus:”Cum,cand Profetul saaws ne-a spus noua sa nu le interzicem sa mearga,tu spui astfel?”Si s-a jurat ca nu va mai vorbi niciodata cu el si cu toate ca Hamza a incercat sa isi ceara scuze,el a murit astfel.Ganditi-va,orice parinte isi iubeste copilul mai mult decat orice pe lume,dar cu toate astea nu l-a iertat,pentru ca el il iubea pe Profet saaws si ei il ascultau cu sfintenie.
    LEFT]
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  2. continuare... 
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    5. Sa ne rugam pentru el.Atunci cand iubesti pe cineva,te rogi pentru elsi il pomenesti. O dovada ar fi san e rugam mereu pentru el.Scrie in Sfantul Quran :”Allah si ingerii se roaga pentru el,o,voi cei care credeti,rugati-va pentru el”.A spus Profetul saaws:”Cine se roaga pentru mine o data,ALLAH se roaga pentru el de 10 ori si cine se roaga pentru mine de 10 ori la ragaciunea de dimineata si de 10 ori la rugaciunea de seara ma voi ruga pentru el in Ziua de Apoi”.Un companion a venit la Profet saaws si l-a intrebat”Profetule sa las in rugaciunea mea ca un sfert din ea sa fie ruga pentru tine?”si Profetul saaws i-a raspuns”Da”,apoi l-a intrebat ”Profetule sa las in rugaciunea mea ca o treime din ea sa fie ruga pentru tine?”si Profetul saaws i-a raspuns”Da”,apoi l-a intrebat ”Profetule sa las in rugaciunea mea ca o jumatate din ea sa fie ruga pentru tine?”si Profetul saaws i-a raspuns”Da”,apoi l-a intrebat”Profetule sa las ca toata rugaciunea mea sa fie ruga pentru tine?”si Profetul saaws i-a raspuns”Da,daca vei face asta,ALLAH swt o sa indeparteze de la tine orice necazuri si o sa te indeparteze de orice rau”.Si a spus Profetul saaws “Zgarcitul este cel care aude numele meu si nu se roag pentru mine”.Sa ne rugam pentru Profet saaws ca ALLAH swt sa-l ridice pe cea mai inalta treapta si cea mai buna metoda este cea de-a doua parte din tashahud:allahuma salli ala Muhammad wa ala ali Muhammad kama salaita ala ibrahim wa ala ali ibrahim fi al alamin inakka hamidun magid,allahuma barik ala Muhammad wa ala ali Muhammad kama barakta ala ibrahim wa ala ali ibrahim fi ala alamininnaka hamidun magid.
    6. Sa ne fie dor de Profet saaws.Cel ce iubeste , nu se indeparteaza de cel iubit si ii e dor mereu de el.Thawban era un servitor care il iubea pe Profet saaws foarte mult si nu putea sta departe de el;intr-o zi cand el a intrat la Profet saaws ,acesta l-a intrebat ce are,daca sufera de ceva caci fata lui era palida ,slabita si el s-a jurat ca nu are nimic dar i-a spus Profetului”O,Profetule eu te iubesc si ma simt bine cu tine si ochii mei se bucura cand te vad si cand ma intorc la familia mea mi-e dor sa te vad si cand te revad mi-se umplu ochii de bucurie ,dar ma gandesc la Ziua de Apoi,cand tu o sa fii cel mai sus si eu o sa fiu pe o treapta mult mai jos si n-am sa te pot vedea sau poate n-am sa pot intra in Rai si n-o sa te vad si de asta sunt foarte trist.
    Profetul saaws n-a zis nimic,insa dupa putin timp s-a pogorat versetul :”Cei care se supun lui ALLAH si Trimisului ,aceia vor fi impreuna cu cei pe care i-a binecuvantat ALLAH cu harul Sau,ca si profetii,adevaratii evlaviosi,martirii si cei piosi.Si ce buni tovarasi vor fi acestia”-Surat Nisa ayat 69.
    Yusuf aws era ata de frumos ca nu te puteai uita la fata lui,era jumatatea din frumusetea lumii,dar Profetul saaws era ata de frumos ,cat frumusetea intregii lumi.
    Abu Huraira a spus :”M-am uitat la luna plina si la fata Profetului saaws si fata lui era mai frumoasa decat luna”. Profetului saaws ii era dor de noi,sa ne vada,sa ne cunoasca,daca noi il iubim ar trebui sa ne fie dor de el,sa-l cunoastem,chiar daca acest lucru ar fi in vis.Anas s-a jurat ca in fiecare seara el il visa pe Profet saaws si a spus Profetul saaws :”Cel ce ma vede in vis ,inseamna ca o sa ma vada si in Ziua de Apoi”.
    Odata ,un elev i-a spus profesorului sau ca ar vrea sa-l viseze pe Profet saaws si acesta l-a intrebat “Esti sincer in aceasta dorinta?” si elevul a raspuns ca da,atunci profesorul i-a spus sa vina la el acasa dupa rugaciunea de noapte si acesta s-a dus.Cand a ajuns profesorul l-a invitat la masa unde era pregatita o mancare din peste.I-a spus ca daca vrea sa-l viseze pe Profet saws trebuie sa manance acea manacare,elevul s-a asezat la masa si a inceput sa mamance dar mancarea era foarte sarata si i-a cerut profesorului sau apa,acesta i-a spus:nu,fara apa,aceasta este conditia”;elevul a mancat mult,a a terminat toata mancarea si atunci profesorul i-a spus:fugi acasa si culca-te si maine de dimineata sa vii sa-mi spui ce ai visat”.A doua zi cand a venit si l-a intrebat acesta i-a spus ca a visat foarte multa apa,rauri de apa…si atunci profesorul sau i-a spus:”vezi,asta pentru ca tu ai cerut apa,daca cereai cu adevarat sa-l vezi pe Profet saaws il vedeai”.
    Si o conditie pentru noi este ca toate lucrurile sa le facem cu sinceritate,aceste obligatii pe care le avem fata de Profet saaws sa le indeplinim .Si minimum de cunostinte le putem obtine studiind cartile care sunt publicate si in limba romana :Ryad As-Salihin si Nectarul pecetluit.
    Inshaa ALLAH sa le citim,sa le invatam si sa le si facem in vietile noastre.[/
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  3.  
    #3
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Masha Allah surioara. Ai scris frumos. Fie ca in aceasta zi sa ne rugam pentru toti , noi , cei ce sufera si toti copii din lume.
    Allah barik fiki habibty.
     

  4.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Am vrut sa sterg acest subiect , dar m-am gandit sa-l las pentru ca contine niste perle , numai ca motivul postarii lui nu trebuie sa fie "Amintirea nasterii profetului Õáì Çááå Úáíå æ Óáã "

    Acest lucru nu are nici o baza religioasa , nu este pomenit in Quran , nu l-a facut profetul , nu l-au facut prietenii profetului .

    In fiecare zi trebuie sa ne amintim de el , insa nu trebuie sa facem ce nu ne-a cerut sa facem.

    Noi avem doar doua sarbatori : "Al-Fitr" si "Al-Adha" , iar ziua de nastere a profetului Õáì Çááå Úáíå æ Óáã nu este o sarbatoare si nici un lucru cerut in Islam..
     

  5.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by admin
    Am vrut sa sterg acest subiect , dar m-am gandit sa-l las pentru ca contine niste perle , numai ca motivul postarii lui nu trebuie sa fie "Amintirea nasterii profetului Õáì Çááå Úáíå æ Óáã "

    Acest lucru nu are nici o baza religioasa , nu este pomenit in Quran , nu l-a facut profetul , nu l-au facut prietenii profetului .

    In fiecare zi trebuie sa ne amintim de el , insa nu trebuie sa facem ce nu ne-a cerut sa facem.

    Noi avem doar doua sarbatori : "Al-Fitr" si "Al-Adha" , iar ziua de nastere a profetului Õáì Çááå Úáíå æ Óáã nu este o sarbatoare si nici un lucru cerut in Islam..


    Dar sincer nici nu stiu de unde ai tras concluzia ca as fi spus ca este o sarbatoare,asa cum am si precizat noi ar trebui sa ne amintim si sa facem asta zilnic,numai ca aceasta este o data importanta din calendarul islamic fara a fi nicidecum o sarbatoare,cu atat mai mult cu cat in multe carti de teologie islamica apare consemnata printre erezii.
    A spus Profetul saaws "Nu ma faceti pe mine cum l-au facut crestinii pe fiul Mariei,spuneti-mi Trimisul lui ALLAH si Robul Sau."
    Motivul este acela de a ne aminti de Profet in fiecare clipa,nu numai astazi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Asa cum din nefericire se intampla,numai ca era cu subanteles...
    Alhamdulillah!!!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  6.  
    #6
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Sora maryam.
    Nu am tras nici o concluzie , m-am referit la titlul subiectului .

    Iar restul raspunsului meu este adresat celor care nu stiu , adica am raspuns inainte sa fie pusa intrebarea
     

  7.  
    #7
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Pai care este ziua exacta a lui de nastere?
     

  8.  
    #8
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by anamaria
    Pai care este ziua exacta a lui de nastere?
    12 / 03 /
    in anul 53 inaintea plecarii lui din mecca spre medina..

    Anul arab are 12 luni :
    Muharram
    Safar
    Rabi' Awal
    Rabi' Tani
    Jumada Ula
    Jumada Tania
    Rajab
    Shaaban
    Ramadan
    Shawal
    Thul-Qi'da
    Thul-Hijja
     

  9.  
    #9
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by admin
    12 / 03 /
    in anul 53 inaintea plecarii lui din mecca spre medina..

    Anul arab are 12 luni :
    Muharram
    Safar
    Rabi' Awal
    Rabi' Tani
    Jumada Ula
    Jumada Tania
    Rajab
    Shaaban
    Ramadan
    Shawal
    Thul-Qi'da
    Thul-Hijja
    important de stiut e ca luna ramadan din calendarul musulman nu e acelasi lucru cu luna 9 din calendarul gregorian, ci e variabila in fiecare an.
    deci, ca urmare ziua profetului Õáì Çááå Úáíå æ Óáã nu e in luna martie ( luna 3), ci in luna a 3a din calendarul musulman...
     

  10.  
    #10
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Cum adica "In anul 53 inaintea plecarii luidin Mecca spre Medina?CIne este el(lui)?
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Celebrarea zilei de nastere a Profetului....
    By ummraschid in forum Islamul
    Replies: 1
    Last Post: 02-24-2010, 12:32 AM
  2. Ziua Judecatii
    By iman99 in forum Islamul
    Replies: 1
    Last Post: 09-08-2007, 01:22 AM
  3. Fatima,fiica Profetului
    By Saira in forum Islamul
    Replies: 14
    Last Post: 01-16-2007, 06:36 PM
  4. Ziua De Nastere
    By aiscia in forum Islamul
    Replies: 7
    Last Post: 08-08-2006, 05:13 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •