Notices
 

Thread: Surat Al-Fatiha

Results 1 to 2 of 2
  1. Surat Al-Fatiha 
    #1
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    scris de Aisha
    Si pentru Al-Fatiha, daca se poate, cind este timp....



    Al-Fatiha este sura fara de care un musulman nu-L poate adora pe Allah PreaInaltul In modul cel mai complet si mai frumos, pentru ca asa cum spune si Trimisul lui Allah :"Rugaciunea celui care n-a citit (In timpul ei) Al-Fatiha nu este primita". Dreptcredinciosii recita aceasta sura de cel putin 17 ori la rugaciunile obligatorii si chiar dublu sau triplu daca Indeplineste rugaciunile sunne si altele optionale.

    Aceasta sura nobila este prima din Cartea lui Allah. In ciuda conciziei - ea fiind formata din numai sapte versete - surat Al-Fatiha cuprinde sensurile cele mai profunde si mai minunate ale Quranului, pentru ca asa cum sugereaza si numele"Al-Fatiha", ea este "Cea care deschide (Coranul)", "Deschizatoarea".

    Profetul Muhammed i-a spus unuia dintre companionii sai dragi: "Te voi Invata o sura care este cea mai minunata dintre surele Coranului – Lauda lui Allah, Stapanul lumilor!".

    Inteleptul Allah a deschis surat Al-Fatiha si toate celelalte sure, cu exceptia surei At-Teube, cu versetul "In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator", verset ce dezvaluie unul dintre principiile de baza ale Islamului dupa care a fost educat Profetul Muhammed si conform caruia Allah <<este Intaiul si Cel de pe urma>>, <<Stapanitorul, Cel Sfant, Facatorul de pace, Veghetorul, Cel Tare, Atotputernicul, Cel PreaInalt.../ El este Allah: Facatorul, Creatorul, Datatorul de chipuri...>>, pe care-si bazeaza existenta toate creaturile si deci totul Incepe si se termina In numele Lui. Bismillah este expresia cu care trebuie sa ne traim fiecare clipa din viata: cand Incepem un lucru rostim Bismillah, cand mancam Bismillah, cand intram sau iesim din casa, cand citim o sura din Coran...

    "Bismillahir Rahmanir Rahim" sunt cuvintele care transforma obiceiurile noastre de zi cu zi In acte de adorare, pe care Allah PreaInaltul le rasplateste cu Raiul.

    In continuare Allah PreaInaltul evidentiaza ca toata slava este a Lui si El este Stapanul Absolut peste toate lumile: <<Lauda lui Allah, al lumilor Stapanitor,>>.

    Doar Lui I se cuvine multumire pentru harul si pentru toate binecuvantarile pe care le revarsa asupra noastra, precum si pentru blandetea cu care ne Inconjoara. Trebuie sa-L slavim si sa-I multumim lui Allah In toate situatiile, atat In momentele de bunastare cat si In momentele grele. Profetul Muhammed spunea "Alhamdulillah" chiar si In zilele In care nu avea nici macar o bucata de paine.

    Allah PreaInaltul este Intr-adevar Stapanul tuturor lumilor: al oamenilor, al animalelor, al pasarilor, al vietuitoarelor din mari si oceane, al djinnilor, al Ingerilor, Stapanul celor vazute si nevazute. El este Cel Care Indreapta pasii, este Creatorul si Oranduitorul catre Care lumea se Indreapta cu veneratie, Domnul Caruia trebuie sa ne supunem fara Impotrivire. Allah este, cu deosebire pentru noi oamenii, Stapanul Care ne oranduieste modul drept de viata, calea catre fericire, deoarece El este mai presus de orice greseala.

    In acelasi timp, Allah prezinta ca principale trasaturi ale Sale milostenia si Indurarea: <<Cel Milostiv, Indurator (Ar-Rahman, Ar-Rahim),>>.

    El este Domnul Binefacator, Care-Si revarsa harul Sau, asupra oamenilor si asupra tuturor creaturilor, Cel Care ne doreste binele, Singurul la Care gasim Indurare, caci legatura cu fapturile Lui se bazeaza pe Indurare. Cel mai frumos sens al trasaturii Ar-Rahman este ca Allah PreaInaltul este Milostiv fata de toti robii Sai, credinciosi si necredinciosi, In aceasta lume. El are grija de fiecare In parte si nu nedreptateste pe nimeni. Poate ca de multe ori ne-am pus Intrebarea cum de si acei oameni care nu cred In existenta lui Dumnezeu au parte de cele necesare traiului, chiar poate unii sunt si foarte bogati?! Aceasta face parte din milostenia Bunului Allah!!!

    Dar numele Ar-Rahim se refera la faptul ca Allah este Indurator cu cei credinciosi, In Ziua de Apoi. Cu totii trebuie sa stim ca musulmanii vor gusta dulceata Gradinilor Raiului, In primul rand multumita Indurarii Bunului Allah si apoi datorita faptelor bune pe care le-au facut. De aceea, atunci cand ne rugam, Il imploram pe Allah sa Se Indure de noi si sa ne ierte pacatele noastre si cele ale tuturor musulmanilor! Amin!

    Allah Preamaretul este Stapanul Absolut atat In aceasta lume, cat si In Viata de Apoi: <<In Ziua de Apoi Stapanul Carmuitor,>>. Acest verset sugereaza un alt principiu primordial al Islamului, acela al credintei In Ziua de Apoi. Aceasta este Ziua In care toti vom fi Inviati din mormintele noastre si fiecare va primi rasplata cuvenita pentru faptele sale. Aceasta rasplata este Raiul pentru cei ce au crezut si au savarsit fapte bune si respectiv, Iadul pentru necredinciosii care nu au respectat poruncile lui Allah si au Indepartat de la calea cea dreapta.

    Pentru ca rasplata noastra sa fie Paradisul, nu este de ajuns sa speram In iertarea si Indurarea lui Allah; trebuie sa simtim si frica de Maretia si pedeapsa Lui, pentru ca asa cum Insusi Atotputernicul spune In surat Al-Fejr, versetele 25-26: <<Dar In Ziua aceea nimeni nu va pedepsi asa cum pedepseste El /Si nimeni nu va lega asa de strans cum leaga El...>>.

    Draga frate/sora In Islam, sa nu uitam nici o clipa ca nimeni nu scapa de judecata In acea Zi Infricosatoare!

    Allah este Singurul Demn de veneratie, Singurul In fata Caruia trebuie sa ne supunem si ale Carui porunci trebuie sa le Implinim si El este Singurul la Care cautam ajutor In orice Imprejurare a vietii noastre: <<Numai pe Tine Te adoram si numai de la Tine cerem ajutor,>>. Iar dupa stabilirea acestor principii de baza ale gandirii islamice si dupa Indreptarea numai catre Allah Unicul In adorare si In cautarea ajutorului, trebuie sa punem In aplicare toate acestea prin Indreptarea catre El In rugile noastre.

    Dupa ce a vrut sa ne reamintim de moarte, de Inviere si de Viata de Apoi, tot El ne Invata poate cel mai frumos dua (ruga) In ultima parte a surei: <<Pe drumul drept Tu fii-ne Calauzitor, /Drumul celor cu care-ai fost Tu Daruitor, nu al celor pe care Tu Te-ai maniat, nici al ratacitilor.>> Calauzirea pe calea cea dreapta, pe calea Islamului este numai de la Allah, iar cei care nu Implinesc poruncile Lui (rugaciunea, dania, postul etc.), fac parte dintre cei asupra carora se abate Mania Lui.

    Noi suntem robii lui Allah, spunem ca pe El Il adoram mereu; dar oare asa este? Ne supunem poruncilor Lui acasa, la scoala, la servici, pe strada, In tinerete, In momentele grele? Sau adorarea noastra fata de Allah se restrange numai la moschee, cand iesim la pensie, cand ne este bine? Un alt aspect important la care trebuie sa fim foarte atenti consta In faptul ca adorarea este numai a lui Allah. Lucruri precum moda, banii, statutul social, poftele sufletului, vedetele de muzica sau de cinema, etc. sunt armele cu care satana vrea (si de cele mai multe ori reuseste) sa ne duca In ratacire. Haideti sa respingem ispitele lui seitan si sa-I cerem ajutorul lui Allah!

    Intr-un hadith de-al Profetului Muhammed se relateaza: "Spune Allah PreaInaltul: 'Am Impartit rugaciunea Intre Mine si robul Meu In doua; jumatate Mie si jumatate robului Meu.' Cand robul spune: <<Lauda lui Allah, al lumilor Stapanitor>>, Allah spune: 'Mi-a adus lauda robul Meu.' Si daca (robul) zice: <<Cel Milostiv, Indurator>>, Allah spune: 'M-a slavit robul Meu.' Iar daca zice: <<In Ziua de Apoi Stapanul Carmuitor>>, spune Allah: 'M-a preamarit robul Meu.' Iar cand (robul) zice: <<Numai pe Tine Te adoram si numai de la Tine cerem ajutor>>, Allah spune: 'Aceasta este Intre Mine si robul Meu, Ii voi da robului Meu ceea ce cere.' Iar daca spune: <<Pe drumul drept Tu fii-ne Calauzitor, /Drumul celor cu care-ai fost Tu Daruitor, nu al celor pe care Tu Te-ai maniat, nici al ratacitilor.>>, Allah raspunde: 'Asa sa fie si Ii voi da robului Meu ceea ce-Mi cere.'"

    Aceasta este pe scurt surat Al-Fatiha. Ea este Intr-adevar cea mai minunata dintre surele Quranului cel Glorios nu numai datorita frumusetii versetelor si muzicalitatii sale, ci mai ales pentru ca Inglobeaza principiile fundamentale ale credintei si conceptiei islamice. De asemenea, Trimisul lui Allah a denumit-o medicament si tamaduire.

    Drumul cel drept este Islamul, iar cei cu care Allah a fost Daruitor sunt profetii, trimisii, eroii care si-au dat sufletele pentru Allah, companionii Profetului Muhammed (salle Allahu aleihi ue sellem), cei rabdatori, cei sinceri In juramintele facute fata de Allah, cei smeriti. Noi suntem, din Indurarea lui Allah Preamaretul, musulmani, iar Islamul este religia divina pe care Stapanul lumilor ne-a lasat-o amanet (In pastrare) si pe care avem datoria s-o lasam mostenire copiilor si nepotilor nostri. Dar oare vom putea noi face acest lucru daca nu punem In aplicare si nu traim zi de zi aceasta religie? Cu siguranta nu! De aceea, dragi frati si surori In Allah, haideti sa le aratam fiilor nostri si mai ales celor care nu cunosc Islamul cat de frumoasa si de adevarata este religia noastra!

    In Incheiere, ne rugam Bunului Allah sa pogoare asupra noastra pacea, binecuvantarea, calauzirea si ajutorul Sau, precum si asupra tuturor musulmanilor!


    sursa: Traducerea sensurilor si comentarii
     
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui imanikka pentru acest subiect

    3cristinutza (06-05-2010), dana (07-02-2007), ibadat (05-07-2007), Latifah (05-04-2007), maha (05-01-2010)

  3.  
    #2
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    timisoara
    Posts
    5
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    salam aleikum!multumim foarte mult pentru explicatiile date iar mie personal mi ar face o mare placere si bineinteles mi ar fii de mare ajutor daca ati continua sa postati despre surele sfantului Quran...cand trebuie citite cu precadere...la ce ajuta unele ....multumesc inca o data si vreaus a stiti ca citind acest forum invatam foarte multe!
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Surat Al-Mulk
    By maryam in forum Tafsir
    Replies: 5
    Last Post: 01-29-2008, 06:09 PM
  2. Surat Al-Isra
    By iman99 in forum Tafsir
    Replies: 3
    Last Post: 08-10-2007, 03:49 AM
  3. Surat Ad-duha
    By imanikka in forum Tafsir
    Replies: 0
    Last Post: 05-03-2007, 07:08 PM
  4. Allahu Akbar
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 53
    Last Post: 09-12-2006, 08:59 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •