Notices
 

Thread: masbaha- foto

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17
  1. masbaha- foto 
    #1
    Deosebit ibadat's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    romania
    Age
    42
    Posts
    355
    Thanked
    16
    Rep Power
    390


    Last edited by ibadat; 05-14-2007 at 12:34 PM. Reason: foto
     
     

  2.  
    #11
    Harnic Simona's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    102
    Thanked
    19
    Rep Power
    137
    Acum se vad si sunt foarte frumoase. Si mie imi plac. Am auzit ca se pot cumpara online de pe Ebay.
     
     

  3.  
    #12
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    De ce sa cumperi ?
    Trebuie sa fie cineva care a fost la Pelerinaj , si care are cateva in plus .
    Sau unu care calatoreste des si il rogi sa-ti aduca una .

    Ti-as trimite una prin posta , cadou ... Dar eu nu folosesc masbaha .
    Dar daca gasesc , te anunt , inchallah ... Asta daca nu faci rost de una .
     
     

  4.  
    #13
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Assalamu alaikum!
    Insha Allah iti trimit eu un masbaha daca iti doresti Imi lasi adresa si eu il trimit.
    Dar stii, ca degetele pe care facem tesbih vor fi chemate sa depuna marturie pentru noi in Ziua Invierii, caci cu ele il preamarim pe Allah subhanahu wa ta'ala. Profetul, sallaAllahu aleihi wa sellem, nu folosea masbaha...
    Mie imi place pur si simplu sa ma uit la ele si sa mai spun tesbih pe ele in afara rugaciunii...
    Cu cea mai mare placere iti trimit...
    Allah ma'akum
     
     

  5.  
    #14
    Deosebit ibadat's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    romania
    Age
    42
    Posts
    355
    Thanked
    16
    Rep Power
    390


    Atunci de unde a aparut acest obicei de a folosi masbaha. daca Profetul nici nu a mentionat de ea si nici nu o folosea? Sa inteleg ca nu este recomandat acest lucru?
     
     

  6.  
    #15
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    asalamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

    ibadat citeste aici:http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=1351
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  7.  
    #16
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Assalamu alaikum!
    Am auzit si eu tot de aici cum ca ar fi bid'a si am citit apoi si alte articole. Din cate stiu eu Al Albani le-a denuntat cum ca ar fi bid'a. Exista doua relatari cum ca Ibn Umar a vazut intai o femeie care facea tesbih cu pietricele si le-a lovit cu piciorul si apoi a vazut o alta persoana care facea pe un sirag de margele si a rupt siragul.
    Savantii in general nu condamna masbaha ca bid'a, dar condamna gestul unor persoane care fac din tesbih un motiv de a se mandri cu religia. Condamna acele persoane care merg pe strada cu masbaha, ca sa arate lumii ca ei sunt mereu cu gandul la Allah, nici macar nu mai raspund cum trebuie la salut, ci dau usor din cap, pt ca ei fac tesbih... mai mult, fac tot felul de alte activitati si in acelasi timp si tesbih...
    In plus, lasam la o parte Sunnah Profetului, sallaAllahu alaihi wa sallam, care facea tesbih pe degetele de la mana dreapta...
    Cand am fost la Pelerinaj, am vazut masbaha in absolut toate magazinele de acolo... peste tot pe unde te uiti, vezi numai masbaha...de la cele minuscule, pana la cele imense, care merg fi puse numai pe perete, sau agatate undeva, sunt si parfumate, de lemn, de sticla, de ----l, de plastic... Si am intrebat acolo pe sheikhul nostru... si el a zis ca nu e bid'a, dar ca e mai bine sa urmam exemplul Profetului sallaAllahu alaihi wa sallam, caci degetele noastre vor fi luminate in Ziua Invierii si vor fi martore pentru noi...
     
     

  8.  
    #17
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    MASHALLAH,asa este habibty :

    "dar ca e mai bine sa urmam exemplul Profetului sallaAllahu alaihi wa sallam, caci degetele noastre vor fi luminate in Ziua Invierii si vor fi martore pentru noi..."


     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 40
    Last Post: 08-14-2007, 12:09 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •