Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15
  1. « Te Provoc ... » 
    #1
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ýí ÑÇÓÇÑíÊ ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715



    « Sunt mai multe drumuri care duc spre Dumnezeu.. Din moment ce si crestinismul si Islamul sunt la fel, de ce sa-ti schimbi religia ? De ce sa nu ramai crestin ? »


    Cand aveam 14 ani am inceput sa citesc din Biblie.. Vechiul Testament.. Noul Testament... si ma indoiam de unele lucruri.. la scoala tocmai eram invatati ca « indoiala e pacat.. e Ispita si sa stam departe de indoieli ».. asa ca am zis : mai bine ma Opresc (din citit).. si asa am facut.. incercand sa uit de indoielile pe care le aveam..
    La 17 ani .. am inceput sa aflu despre Islam din sursele sale.. nu ceea ce citisem inainte in asa-numite carti « obiective » in care erau tot felul de lucruri false spuse despre Islam (chiar am citit undeva despre « trinitatea » din Islam _ cu fecioara Maria inloc de ‘sfantul duh’ !!!!!)...

    Atunci am DECIS : « ma indoiesc de aceste lucruri.. (din crestinism).. si nu pot sa-mi gasesc linistea.. poate sunt o ispita... dar eu voi face acest pacat (cum fusesem invatata ca este) si voi cauta sa aflu raspunsul... pentru ca daca lucrurile de care ma indoiesc sunt adevarate, dupa ce voi gasi dovada pentru adevarul lor, voi crede cu tarie in ele.. in schimb, daca lucrurile de care ma indoiesc sunt false, atunci voi merge in cautarea Adevarului.. »... si asta am Facut...
    La vremea aceea.. punctul meu de sprijin a fost sa cred in asta : « Dumnezeu e DREPT » asta imi repetam mereu.. am inceput sa caut despre treime.. in loc sa gasesc ceva care sa ma ajute sa inteleg, am gasit controverse legate de « substanta » la catolici fata de ortodocsi.. (mama mea e catolica, tata e crestin ortodox).. ce adaugiri au avut loc in versiune catolica a crezului (adaugarea lui « filioque » in latina) o multime de lucruri... am inceput sa intreb... « cine e sfantul duh ??? fiindca eu nu inteleg »... am inceput sa caut RASPUNSUL.... mi-am ametit bunicul.. am intrebat si preot si tot nu intelegeam.. in loc sa-mi dea un raspuns, se enervau si-mi spuneau ori ca vin cu intrebari « de sectant », ori ca de ce ma indoiesc etc.

    Citisem niste lucruri despre Islam, care deja ma uimeau.. despre cum religia si stiinta se impaca in Islam.. despre versetele din Qur’an.. ascultasem deja o Sura din Qur’an si imi lasase o impresie adanca (nu voi uita niciodata acel sentiment Alhamdulillah)

    Eram uimita de ISLAM... Subhana Allah.. nici nu visasem ca exista o asemenea religie...

    Ce am facut apoi ?

    Am vrut sa fiu corecta fata de mine insami.. am Cercetat ...

    Am luat crestinismul din sursa lui, apoi Islamul din sursa lui.. si am comparat

    Am citit Biblia, dupa care am citit Qur’an-ul.. rezultatul este clar

    Asa mi-am dat raspunsul indoielilor pe care le aveam.. si am gasit ceea ce este CEL MAI BUN… Subhana Allah !!! Asa am imbratisat eu Islamul..

    Pentru Mama mea.. nu a fost usor sa accepte acest lucru (la inceput).. chiar era foarte suparata si sanatatea ei a fost afectata.. aproape dadea in diabet, din cauza asta.. totul era de natura pshologica.. Alhamdulillah.. cel mai mult s-a linistit dupa ce m-a dus si am vorbit cu un preot... _ care pentru ea era foarte foarte apropiat _ ca un frate

    Cand vorbeam cu acest preot, el mi-a zis : « Sunt mai multe drumuri care duc spre Dumnezeu.. Pentru mine crestinismul este cel (mai) sigur... cel care te duce Acolo ».. eu i-am zis : « Pentru mine Islamul este »... si am discutat pe baza Bibliei, am vorbit noi mai multeeeee.... la sfarsit, Subhana Allah.. i-a zis mamei : « daca ea (adica eu) asa Il simte pe Dumnezeu si nu face nimic rau, atunci las-o sa mearga pe drumul acesta (adica Islam) » si i-a mai zis ceva mamei.. ca argumentele sunt puternice si n-a putut sa-mi raspunda, nu credea ca va citi Qur’an-ul.. dar crede ca trebuie sa citeasca _ pentru a-mi putea raspunde... acum el nu mai e in Romania.. insa tare mult as vrea sa mai vorbesc cu el.. Alhamdulillah.. Allah mi-a usurat lucrurile in acest fel..

    Asa ca.. adesea vine aceasta intrebare, de la parinti, rude, prieteni : « Daca si Islamul si crestinismul sunt la fel.. de ce sa-ti schimbi religia ? de ce sa nu ramai crestin ? »

    Comparand cu crestinismul avem 4 posibilitati

    1. Islamul este mai prejos decat crestinismul.. si atunci intr-adevar.. e o prostie sa alegi ceva mai rau,. si sa renunti la ceva bun..
    2. Islamul si crestinismul sunt la fel de bune, atunci am libertatea de a alege ceea ce vreau eu.. cine ma poate opri, daca sunt la fel ?
    3. Islamul este mai Bun decat Crestinismul, atunci este Normal sa aleg ceea ce este mai Bun... ar fi gresit sa continui pe acelasi drum, cand vad o cale mai buna
    4. Islamul este cel mai BUN... asta comparand cu toate celelalte religii (si cu ateismul)... atunci ?? nu ar fi absurd sa nu alegi acest drum ?... atunci cand il gasesti ?

    Si tatal meu ma intreaba : « De ce sa-ti schimbi religia ? cand si crestinismul e bun ? de ce n-ai ramas crestina ? »



    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui daniela_muslimah pentru acest subiect

    bekolina (07-23-2007), florin (09-20-2007), Hayat (05-16-2007), ibadat (05-17-2007), Saira (05-19-2007)

  3.  
    #11
    Harnic Sarah_Nour's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    15
    Rep Power
    216

    Allah Subhana wa ta'ala si de noi toti, inshaAllah.

    "O, voi care credeti! Intrati in Islam pe deplin" - Al-Baqara 208

    " Dar cei care cred sunt mai staruitori in iubirea pentru Allah" - Al-Baqara 165

    " Doamne iarta-ne noua si fratilor nostrii care ne-au luat-o inainte intru credinta si nu ne lasa sufletele noastre ninci un fel de pizma fata de aceia care au crezut!Doamne tu esti Iertator, Indurator ( Ra'uf, Rahim)!" - Al-Hasr 10
     
     

  4.  
    #12
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ýí ÑÇÓÇÑíÊ ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715


    Va multumesc tuturor pentru aprecieri



    dar.. ca sa se clarifice lucrurile..

    (fiindca prea le-am Ametit eu )

    Intrebare: Daca si Islamul si Crestinismul sunt la fel? de ce sa nu ramai crestin(a)? ce rost are sa-ti schimbi religia?

    Raspunsul meu: NU sunt la fel, ISLAMUL este nu doar Mai bun, ci CEL MAI BUN...
    Te Provoc sa-mi arati contrariul...
    si sa-mi arati ca am gresit in ce-am ales

    ~~~
    un alt raspuns, pe care mi l-a dat cineva

    RASPUNS: daca Islamul si Crestinsmul si mai multe religii in acelasi timp
    ar fi La Fel (adevarate)

    ar fi o Insulta la adresa lui Dumnezeu..

    "De Ce?"

    Pentru ca ar insemna ca 1 data Dumnezeu spune: "mi-am luat un fiu"...
    o data spune: "n-am nici un fiu"...

    ce-ar insemna? ca Dumnezeu se contrazice singur???

    e o Insulta la adresa Lui sa afirimi ca cele 2 religii sunt la fel..

    nu se poate sa fie ambele corecte in acelasi timp


    deci....... cine mai are raspuns la aceasta intrebare,

    e Liber sa-l scrie..

    ~~~



    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  5.  
    #13
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by daniela_muslimah View Post


    Va multumesc tuturor pentru aprecieri



    dar.. ca sa se clarifice lucrurile..

    (fiindca prea le-am Ametit eu )

    Intrebare: Daca si Islamul si Crestinismul sunt la fel? de ce sa nu ramai crestin(a)? ce rost are sa-ti schimbi religia?

    Raspunsul meu: NU sunt la fel, ISLAMUL este nu doar Mai bun, ci CEL MAI BUN...
    Te Provoc sa-mi arati contrariul...
    si sa-mi arati ca am gresit in ce-am ales

    ~~~
    un alt raspuns, pe care mi l-a dat cineva

    RASPUNS: daca Islamul si Crestinsmul si mai multe religii in acelasi timp
    ar fi La Fel (adevarate)

    ar fi o Insulta la adresa lui Dumnezeu..

    "De Ce?"

    Pentru ca ar insemna ca 1 data Dumnezeu spune: "mi-am luat un fiu"...
    o data spune: "n-am nici un fiu"...

    ce-ar insemna? ca Dumnezeu se contrazice singur???

    e o Insulta la adresa Lui sa afirimi ca cele 2 religii sunt la fel..

    nu se poate sa fie ambele corecte in acelasi timp


    deci....... cine mai are raspuns la aceasta intrebare,

    e Liber sa-l scrie..


    Pai nu sunt la fel!!!
    Unde vede cel care afiram asta ca sunt la fel...?
    Islamul a fost trimis de la inceputul creatiei, totul a fost islamic...apa, cerurile, pamantul, chiar si Omul...imediat dupa ce a iesit din islam...in timp, acest urmas al omului nu s-a mai putut intoarce atat de repede (cum a facut stramosul sau dintai) la islam si asa, incet, incet, s-a ajuns la "nume" de religii, unii i-au spus x altii y si tot asa.
    Porunca lui ALLAH, Marire Lui, nu a fost alta si in toate timpurile au fost musulmani care au devenit musulmani prin simpla apartenenta familiala sau prin "convertire".
    Fiecare a inteles si a aderat la ce a putut, sau la ce a avut acces; n-as putea sa descriu aici un fenomen ptr ca n-am trait nici in alte locuri si nici in alte timpuri .

    Din toate timpurile ALLAH a trimis mesageri, pentru a INDREPTA departarea de islam, stricarea sau ascunderea lui!!!
    Si sigur ca schimbarile au fost diferite pentru ca si iesirea din islam a fost intotdeauna altfel...

    Sigur ca nu se poate ca amandoua sa fie corecte, nici ca dogma nici ca aplicabilitate!
    Crestinismul, asa cum il stim noi, prin numele celor care il reprezinta, nu a fost trimis de ALLAH, ci inventat de oameni, Budhismul si orice alt crez la fel...


    Pentru ca UNICA religie acceptata de ALLAH, unica revelata este ISLAMUL !!!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #14
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ýí ÑÇÓÇÑíÊ ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715


    ai dreptate, Maryam

    cat despre unde vede cel care intreaba ca sunt la fel? ...

    pai nu doar unul a intrebat...

    eu am observat asa (asta e proprie observatie)
    la inceput, cand un membru al familiei ori un prieten nu prea stie de Islam..
    te acuza: "de ce-ai trecut la Islam? e mult mai rau decat crestinismul... "

    dupa ce incepi si explici.. ajung (ei) la o concluzie:

    "aaa.. pai daca si acolo ai niste valori, si acolo respecti parintii, si acolo ...." atunci de ce n-ai ramas crestina?...

    si atunci vine pasul urmator:.. raspunsul: "pentru ca NU sunt la fel ...
    ci Islamul e cu MUUULT MAI BUN.. "...
    (incepand cu valorile.. nu doar ca "si acolo respecti Parintii"..
    dar unde mai exista asemenea respect? ca cel dat in Islam...
    de la valori, pana la legislatie, pana la Qur'an.. pana la tot )

    alhamdulillah...

    am postat aceasta intrebare pentru ca mi s-a pus de cateva ori..
    si am auzit ca le-a mai fost adresata si altora

    ~~~

    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  7.  
    #15
    Member mariamch's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    japan
    Posts
    17
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    ....MASHALLAH surioara!foarte frumos ...nu mai am cuvinte! ...BUNUL ALLAH sa te binecuvanteze si sa te lumineze...si sa mai postezi in continuare tot asa!...ALLAHAFIZ
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •