Notices
 
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 39
  1. In spatele valului 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Din seria : sa cunoastem lumea prin fotografii













    Nuantele portului burqa
    Barbatii decid cand femeile trebuie sa poarte burqa. Culoarea acestui port poate arata conservatorismul femeii, zona in care locuieste, etc.





















    Contraste
    Acestea sunt angajate ale ministerului de interne.Dupa cum vedeti, femeile afgane se pot imbraca cu burqa sau de ce nu in stil occidental.





























    In timp ce Burqa este specifica sudului Afganistanului, femeile din nord continua sa se acopere in public.
    Pe masura ce spatiul e considerat mai pacifist si stabil, femeile se simt in siguranta sa se "dezveleasca".









































































    Masca Omanului
    Femeile benduine din Oman folosesc o masca pentru a-si acoperi fatza dupa ce se casatoresc.






























































    Shoping in Arabia Saudita




























































    Femeile saudite au voie sa mearga la cumparaturi singure insa tinerii de sex masculin trebuie sa fie insotiti de familie.Desi in Arabia Saudita sunt intalnite multe influente occidentale, cei mai multi dintre sauditi sunt oameni f religiosi care separa viata privata de cea publica.




















































    Sub abaye, imbracamintea traditionala, tinerele pot porta orice , chiar si haine moderne occidentale.





































    Studente saudite
     
     

  2. Urmatorii 4 au spus mersi lui Mariyah pentru acest subiect

    batool391 (02-19-2008), florin (11-27-2007), naisrep (10-06-2008), shaymaa (11-15-2010)

  3.  
    #2
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347

    Influente moderne in Iran
    Pare surprinzator insa departe de ochii liderilor fundamentalisti, femeile vor sa se debaraseze de vechiul port iranian adoptand vestminte moderne.
    Portul higabului etse obligatoriu chiar daca acum a fost transformat in esarfe viu colorate si batice moderne.


























    Vechiul port iranian caracterizeaza acum doar un singur segment social:femeile conservatoare.
    Femeile cu gandiri liberale se imbraca precum in poza prezentata mai sus.






























    Dalia Nasser, cantareata libaneza de 21 de ani a inspirat portul multor tineri.
    In Liban crestinii si musulmanii au porturi diferite. Unele femeii musulmane folosesc hijabul.


































    Desi Emiratele arabe sunt impanzite de produse occidentale, cele mai multe femei folosesc abaya. Caracteristic pt Emiratele Arabe sunt accesoriile cat mai variate folosite de femei in public.





























    Prezentare de moda din Egipt
































    Viata de model in Egipt
    Desi modelele egiptene prezinta pe catwalk doar modele cu abaye si hijab in viata de zi cu zi ele adopta stiluri occidentale.





















    Miss Egipt 2006 departe de scenele occidentale
    Tot mai multe egiptene se intorc la stilul de imbracaminte islamic puternic promovat de designeri si stylisti.
     
     

  4.  
    #3
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    FOARTE INTERESANT

    Nustiu daca toate pozele tin de Islam si de comportamentul in Islam , dar pot sa afirm ca de multe ori in spatele hijabului se ascunde nu intotdeauna o ,,sfanta,, .

    Dumnezeu sa ne lumineze caile si sa traim o viata frumoasa ca sa fie multumit de noi

     
     

  5.  
    #4
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Toate pozele sunt interesante,si eu am vazut in Emirate,foarte multe tinere purtand esharfe,NU HIJEBURI (pentru ca nu asa se pune,sau se poarta un hijeb)!!
    Ana Maria,sa stii ca diferenta este foarte mare, intre credincioase si cele care "CRED"dar nu aplica vorbela lui ALLAH SUBHANAHU WA TAALA,
    a purta esharfa aceea aruncata asa,nu este altceva decat efectul asteptat de ele.
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Macar acele femei nu au renuntat de tot la esarfa. Chiar daca o poarta diferit tot o poarta. Ar trebui sa conteze si jamatatea de masura uneori.
     
     

  7.  
    #6
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Anamaria daca o port asa parca nici nu ai purtat-o. Daca o porti trebuie s-o porti conform normelor . Asa ca ori cu esarfa sau fara ea este totuna.
     
     

  8.  
    #7
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Din cate stiu eu femeile batrane au voie sa-si scoata valurile fara sa pacatuiasca. Cam ce varsta este recomandata?




    Cat despre muierile ajunse de bătrâneţe, care nu mai nădaduiesc la căsătorie, nu este nici un păcat dacă ele îţi scot vălurile, însă fără a dori să-şi arate podoabele. Dar dacă se reţin e şi mai bine pentru ele. Şi Allah este Cel care Aude Totul şi Bineştiutor.
     
     

  9.  
    #8
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    germany
    Posts
    24
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    salam alaykom
    scuzati-ma va rog dar e chiar ridicol!
    asta e islam?
    daca porti hegeab macar poarta l ca lumea nu zic sa poarte abaya sau nikab dar ce e cu manecile pana la cot,juma de par afara si decolteul?
    eu una sincer port hegeab,nu port fusta pt ca nu o suport-ar trebui sa port dar ma simt goala cand port fusta -iau ceva mai lung deasupra sau o rochita mai larguta cu o bluza pe dedesupt.
    ce mare lucru?
    eu stiu ca doar fata,palmele si picioarele pot sa se vada(ma refer la talpi-nu piciorul propriu zis)
    daca porti asa ca iraniencele moderne e ca si cum ai face un lucru de mantuiala(un lucru pe care l faci daoar sa fie facut nu l faci sa fie bine)
    ce rost mai are atunci?nu sunt un exemplu dar ma gandesc la fetele musulmance tinere care se uita pe net si le vad fe musulmancele "modernizate"si le iau de exemplu bun!
    InchAllah ca atunci cand voi avea o fetita sa reusesc sa o fac sa inteleaga frumusetea hegeabului"traditional".nu spun ca tre sa fie dezlanata....SuhanaAllah!o femeie,o fata trebuie sa fie feminina ,ingrijita si frumoasa dar nu ostentativa!
    sper ca nu am fost prea dura dar eu chiar cred in aceste valori morale foarte puternic!si cred ca hegeabul bine pus influenteaza si atitudinea femeii care l poarta,credinta ei!
     
     

  10.  
    #9
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    germany
    Posts
    24
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    sa va dau un exemplu:eu sunt inca studenta,de 5 ani port hegeab,la inceput colegii mei m au privit ca ceva diferit,dar niciodata ca o ciudata.m au respectat extraordinar de mult.acest respect din ceea ce au spus ei a venit mai ales din faptul ca port hegeab,ma priveau ca pe sora mai mare sau sora mai mica,niciodata nu m-au privit din prisma calitatilor mele fizice.respectul lor l am castigat prin felul meu de a fi nu prin cat de scurta era fusta sau prin cat de adanc era decolteul.AlHamhulillah ca am asa colegi.
    ce mare lucru?chiar nu le inteleg pe cele care spun ca e greu sa p[orti hegeab
    e asa de usor
    niciodata nu voi uita ce mi a spus o f buna prietena Amira.a fost intrebata daca nu i este cald.stiti ce a raspuns?"prefer sa transpir acum,decat sa ard in flacarile iadului'.cuvintele ei mau marcat pe viata.Wallahi aceste cuvinte s-au intiparit in mintea mea si asta le raspund si eu celor care ma intreaba daca nu mi este cald.
     
     

  11.  
    #10
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom
    Allah sa le calauzeasca pe musulmance sa poarte haijabul cum trebuie amen

    Vreau doar sa completez la ceea ce a scris sora noastra .Calcaiele piciorul, degetele de la picioare fac parte din awra femeii,deci si in rugaciune si pe strada trebuie acoperite.Sunt ok sa se vada doar fata si palmele..iar la acest subiect scolile au oprini diferite dar cu acelasi rezultat,in caz de pericol..adica sunt barbati in preajma sa-si traga valul peste fetele lor.
    Allah sa ne calauzeasca pe toti spre rasplata cea mare amen
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Musulmani contra valului islamic (nigab)
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 0
    Last Post: 02-07-2007, 05:44 AM
  2. Durerile de spate
    By aneres in forum Medicina
    Replies: 4
    Last Post: 08-29-2006, 02:11 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •