Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 26
  1. Contradictii 
    #1
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305


    Am citit cu mare atentie acest thread,deoarece ma intereseaza ff mult religia comparata.Le multumim tuturor care au contribuit cu raspunsuri pe intelesul tuturor.Uite asa mai invatam si noi cate ceva Am si eu niste linkuri despre erorile si contradictiile bibliei,dar nu sunt sigura cat de "bune" sunt (unul dintre ele fiind un site ff "dur" la adresa autenticitatii bibliei).Deocamdata nu am verificat acele acuze,dar imi voi face timp inshallah
     

  2. 101 Contradictii Ale Bibliei (part2nd) 
    #11
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    11.CAND DAVID L-A INVINS PE REGELE DIN ZOBAH,CATI CALARETI EL A CAPTURAT ?
    1 mie sapte sute (2 Samuel 8:4)
    7 sute (I Chronicles 18:4)

    12.CATE STANDURI PENTRU CAI A AVUT SOLOMON?
    40 de mii (1Regi 4:26)
    4 mii (2 chronicles 9:25)

    13.IN CE AN A IMPARATIEI ASA, BAASHA REGELE ISRAELULUI A MURIT?
    la 25 de ani (1 Regi 15:33 - 16:8)
    era inca in viata le 36 de ani (2 Chronicles 16:1)

    14.CATI OAMENI DE PESTE MARE SOLOMON A ANGAJAT LA CONSTRUIREA TEMPLULUI ?
    3 mii sase sute (2 Chronicles 2:2)
    3 mii trei sute (1Regi 5:16)

    15.SOLOMON A CONSTRUIT O FACILITATE CONTININD CATE BAI?
    2 mii (1Regi 7:26)
    peste 3 mii (2 Chronicles 4:5)

    16.DINTRE ISRAELITII CARE AU FOST ELIBERATI DIN CAPTIVITATE LA BABILION,CATI ERAU FII LUI PHATA-MOAB ?
    2 mii opt sute doisprezece (Ezdra 2:6)
    2 mii opt sute optzeci (Neemia 7:11)

    17.CATI ERAU FII LUI ZATTU?
    9 sute patruzeci si cinci (Ezdra 2 :8)
    8 sute patruzeci si cinci (Neemia 7 :13)

    18.CATI ERAU FII LUI AZGAD ?
    1 mie doua sute douzeci si doi (Ezdra 2 :12)
    2 mii trei sute douzeci si doi (Neemia 7 :17)

    19.CATI ERAU FII LUI ADIN ?
    4 sute cincizeci si patru (Ezdra 2 :15)
    6 sute cinzeci si cinci (Neemia 7 :20)

    20.CATI ERAU DINTRE FII LUI HASHUM ?
    2 sute douzeci si trei (Ezdra 2 :19)
    3 sute douazeci si opt (Neemia 7 :22)
     

  3. 101 Contradictii Ale Bibliei (3rd Part) 
    #12
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    21.CATI ERAU COPII LUI BETEL SI AI ?
    2 sute douazeci si trei (Ezdra 2 :28)
    1 suta douazeci si trei (Neemia 7 :32)

    22.EZDRA 2 :64 SI NEEMIA 7 :66 AU FOST DEACORD CA NUMARUL TOTAL AI ADUNARII A FOST 42,360.INCA ACEST NUMAR NU SE APROPIE CU CEVA ASEMANATOR.TOTALUL OBTINUT DIN FIECARE CARTE ESTE URMATORUL :
    29,818 Ezdra
    31,089 Neemia

    23.CATI CANTARETI AU ACOMPANIAT ADUNAREA ?
    2 sute (Ezdra 2 :65)
    2 sute patruzeci si cinci (Neemia 7 :67)

    24.CUM SE NUMEA REGELE MAMEI ABIJAHS ?
    Michaia,fiica lui Uriel si Gibeah (2 Chronicles 13:2)
    Maacha,fiica lui Absalom (2 Chronicles 11:20).Dar Absalom a avut o singuara fiica pe care o chema Tamar (2 Samuel 14:27)

    25.IOSUA SI ISRAELITII AU CAPTURAT IERUSALIMUL ?
    da (Iosua 10:23, 40)
    nu (Iosua 15:63)

    26.CINE A FOST TATAL LUI IOSIF,SOTUL MARIEI ?
    Iacov (Matei 1 :16)
    Eli (Luca 3 :23)

    27.DESCENDENTII LUI ISUS DIN CE FIU AL LUI DAVID ?
    Solomon (Matei 1 :6)
    Natan (Luca 3 :31)

    28.CINE ERA TATAL LUI SALATIEL ?
    Iehonia (Matei 1 :12)
    Neri (Luca 3 :27)

    29.CARE DINTRE FII LUI ZOROBABEL ERA STRAMOS CU ISUS ?
    Abiud (Matei 1 :13)
    Resa (Luca 3 :27).Dar cei sapte fii ai lui Zorobabel erau urmatorii : .Meshullam, ii. Hananiah, iii. Hashubah, iv. Ohel, v.Berechiah, vi. Hasadiah, viii. Jushabhesed (I Chronicles 3:19, 20).Numele de Abiud si Resa nu se potrivesc in nici un caz

    30.CINE A FOST TATAL LUI UZZIAH ?
    Joram (Matei 1 :18)
    Amaziah (2 Chronicles 26:1)
     

  4.  
    #13
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221


    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

    ...mashaallah, surioara, fie ca Allah ta'ala sa fie multumit de tine! Amin!

    ...inshaallah, din dorinta de a ajuta si eu, am tradus urmatoarele zece contradictii, si, mashaallah, am verificat, traducerea , ca sa fiu sigura ca am scris toate numele corect, cu biblia online , Biblia Cornilescu, 1921...



    Contradictia nr.31

    Cine a fost tatal lui Iehonia?

    a)Iosia (Matei 1:11)
    b) Ioachim (1 Cronicile 3:16)



    Contradictia nr 32

    Cate generatii au fost de la exilul babilonian pana la Isus?

    a) Matei spune patrusprezece (Matei 1:17)
    b) Insa o socotire atenta a generatiilor va da ca rezultat numai
    treisprezece (Matei 1:12-16)


    Contradictia nr 33

    Cine a fost tatal lui S(h)elah?

    a) Cainam (Luca 3:35-36)
    b) Arpacshad (Geneza 11:12)



    Contradictia nr 34

    Era Ioan Botezatorul Ilie cel care trebuia sa vina?

    a) Da (Matei 11:14, 17:10-13)
    b) Nu (Ioan 1:19-21)



    Contradictia nr 35


    Ar fi mostenit Isus tronul lui David?

    a) Da. Asa spun ingerii (Luca 1:32)
    b) Nu, caci el este descendentul lui Ioiachim (vezi Matei 1:11, Cronici 3:16) iar Ioachim este blestemat de Dumnezeu astfel ca nici un descendent al sau sa poata sta pe tronul lui David. (Ieremia 36:30)



    Contradictia nr 36


    Pe cate animale a intrat Isus, calarind in Ierusalim?

    a)Unul - un magarus:
    7 Au adus măgăruşul la Isus, şi-au aruncat hainele pe el, şi Isus a încălecat pe el. (Marcu 11:7; Luca 19:35)
    b)Doua - un magarus si o magarita :
    7 Au adus măgăriţa şi măgăruşul, şi-au pus hainele peste ei, şi El a şezut deasupra.
    (Matei 21:7)



    Contradictia nr 37

    Cum a aflat Simon Petre ca Isus era Hristos?

    a) Printr-o revelatie din cer (Matei 16:17)
    b) Fratele lui , Andrei, i-a spus (Ioan 1:14)



    Contradictia nr 38

    Unde i-a intalnit Isus prima oara pe Simon zis Petru, si pe fratele acestuia, Andrei?

    a) la Marea Galileii (Matei 4:18-22)
    b) pe malul raului Iordan (Ioan1:42) Abia dupa aceasta, Isus a hotarat
    sa mearga in Galilleea (Ioan 1:43)


    Contradictia nr 39

    Cand Isus l-a intalnit pe Iair, fata lui Iair murise, sau nu?

    a) Da.
    18. Pe când le spunea Isus aceste vorbe, iată că a venit unul din fruntaşii sinagogii, I s-a închinat, şi I-a zis: "Fiica mea adineaori a murit; dar vino de pune-Ţi mâinile peste ea, şi va învia." (Matei 9:18)

    b)Nu.
    23. şi I-a făcut următoarea rugăminte stăruitoare: "Fetiţa mea trage să moară; rogu-Te, vino de-Ţi pune mâinile peste ea, ca să se facă sănătoasă şi să trăiască." (Marcu 5:23)


    Contradictia nr 40

    Le-a ingaduit Isus discipolilor sai ,sa ia cu ei ceva pe drum?

    a) Da. (Marcu 6:8)
    b) Nu. ( Matei 10:9; Luca 9:3)




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  5.  
    #14
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305


    Mashallah surioara,mashallah !!! Allah sa fie multumit de munca ta si sa te rasplateasca fara limite
    Jazakallah khair intr-adevar imi usurezi si mie din munca al7amdulellah , nu ca sunt egoista:smile26: ,dar nu prea imi permite timpul zilele acestea


     

  6.  
    #15
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221




    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

    ...alhamdulillah, surioara, ma bucur sa iti pot fi tie de ajutor, si inshaallah, impreuna sa putem fi de ajutor tuturor celor interesati in acest subiect...inshaallah!
    ...inshallah, fie ca sa ne inlesneasca Allah subhanahu wa ta'ala la toti, cunoasterea si calea adevarului, amin!...


    Contradictia nr 41

    A crezut Irod ca Isus era Ioan Botezatorul?

    a) Da ( Matei 14:2, Marcu 6:16)
    b) Nu. (Luca 9:9)



    Contradictia nr 42

    L-a recunoscut Ioan Botezatorul pe Isus inainte de botezul sau?

    a) Da. (Matei 3:13-14)
    b) Nu. (Ioan 1:32- 33)



    Contradictia nr 43

    L-a recunoscut Ioan Botezatorul pe Isus dupa botezul sau?

    a) Da. (Ioan 1:32- 33)
    b) Nu. (Matei 11:2)



    Contradictia nr 44

    Potrivit Evangheliei lui Ioan, ce a spus Isus cu privire la marturia despre sine insusi?

    a)" Dacă Eu mărturisesc despre Mine însumi, mărturia Mea nu este adevărată. " (Ioan 5:31)
    b) Drept răspuns, Isus le-a zis: "Chiar dacă Eu mărturisesc despre Mine însumi, totuşi mărturia Mea este adevărată; căci Eu ştiu de unde am venit şi unde Mă duc, dar voi nu ştiţi nici de unde vin nici unde Mă duc. (Ioan 8:14)



    Contradictia nr 45

    Cand Isus a intrat in Ierusalim , a "curatat" templul in aceeasi zi?

    a)Da. (Abia dupa aceea a plecat spre Betania). (Matei 21:12)
    b)Nu. El a intrat in templu si s-a uitat in jur, insa pentru ca era foarte tarziu, a plecat in Betania, unde a inoptat si s-a reintors a doua zi sa "curete" templul. (Marcu 11:1-17)




    Contradictia nr 46

    Evangheliile spun ca Isus a blestemat un smochin. S-a uscat smochinul imediat?

    a)Da. (Matei 21:19)
    b) Nu, s-a uscat in timpul noptii. (Marcu 11:20)




    Contradictia nr 47

    L-a sarutat Iuda pe Isus?

    a) Da. (Matei 26: 48-50)
    b) Nu. Iuda nu s-a putut apropia suficient de Isus pentru a-l saruta. (Ioan 18: 3-12)




    Contradictia nr 48

    Ce a spus Isus despre lepadarea lui Petru?

    a) Isus i-a răspuns: "Îţi vei da viaţa pentru Mine? Adevărat, adevărat, îţi spun, că nu va cânta cocoşul, până te vei lepăda de Mine de trei ori. (Ioan 13:38)
    b) Şi Isus i-a zis: "Adevărat îţi spun că astăzi, chiar în noaptea aceasta, înainte ca să cânte cocoşul de două ori, te vei lepăda de Mine de trei ori." (Marcu 14:30) Atunci cand cocosul a cantat o data, lepadarile nu erau inca trei (Marcu 14:72)



    Contradictia nr 49

    Si-a purtat Isus propria cruce?

    a) Da. (Ioan 19:17)
    b) Nu. (Matei 27: 31-32)





    Contradictia nr 50

    A murit Isus inainte ca perdeaua templului sa se rupa?

    a) Da. (Matei 27:50-51; Marcu 15: 37-38)
    b) Nu. Dupa ce perdeaua templului s-a rupt in mijloc, a strigat Isus cu glas tare spunand "Tată, în mâinile Tale imi încredinţez duhul!" Şi când a zis aceste vorbe Şi-a dat duhul. (Luca 23: 45-46)




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  7.  
    #16
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Contradictia nr 51

    A spus Isus ceva in ascuns?

    a)Nu. "şi n-am spus nimic în ascuns. " (Ioan 18:20)
    b)Da. "Nu le vorbea deloc fără pildă; dar, când era singur la o parte, lămurea ucenicilor Săi toate lucrurile." (Marcu 4:34)
    Ucenicii s-au apropiat de El, şi I-au zis: "De ce le vorbeşti în pilde?" / Isus le-a răspuns: "Pentru că vouă v-a fost dat să cunoaşteţi tainele impărăţiei cerurilor, iar lor nu le-a fost dat. " (Matei 13:10-11)



    Contradictia nr 52

    Unde era Isus la ceasul al saselea al zilei rastignirii?

    a) Pe cruce (Marcu 15:25)
    b) In curtea lui Pilat (Ioan 19:14)




    Contradictia nr 53

    Evangheliile spun ca doi talhari au fost rastigniti impreuna cu Isus . Amandoi talharii si-au batut joc de el?

    a) Da. (Marcu 15:32)
    b) Nu. (Luca 23:43)



    Contradictia nr 54

    S-a urcat Isus in Rai in aceeasi zi a rastignirii?

    a) Da. El a spus talharului rastignit langa el: "Adevărat îţi spun că astăzi vei fi cu Mine în rai." (Luca 23:43)
    b)Nu. El spunea Mariei Magdalena doua zile mai tarziu, "căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu" (Ioan 20:17)



    Contradictia nr 55

    Atunci cand Pavel pe drumul spre Damasc a vazut o lumina si a auzit o voce, cei care erau cu el, au auzit si ei acea voce?

    a) Da. (Faptele apostolior 9:7)
    b) Nu. (Faptele apostolilor 22:9)




    Contradictia nr 56

    Atunci cand Pavel a vazut lumina a cazut la pamant. Cei care il insoteau au cazut si ei la pamant?

    a) Da. (Faptele apostolilor 26:14)
    b) Nu. (Faptele apostolilor 9:7)




    Contradictia nr 57

    A rostit vocea imediat sarcinile pe care le va avea Pavel?

    a) Da. (Faptele apostolilor 26:16-18)
    b) Nu. Vocea i-a comandat lui Pavel sa mearga la Damasc si acolo i se va spune ce are de facut. ( Faptele apostolilor 9:6; 22:10)




    Contradictia nr 58

    Atunci cand israelitii locuiau in Sitim, ei comiteau adulter cu fiicele lui Moab. Dumnezeu i-a lovit cu o urgie. Cati oameni au murit in acea urgie?

    a) Douazeci si patru de mii (Numeri 25:1 si 9)
    b) Douazeci si trei de mii (1 Corinteni 10:8)



    Contradictia nr 59

    Cati dintre membrii casei lui Iacob au venit in Egipt?

    a) Saptezeci de suflete (Geneza 46:27)
    b) Saptezeci si cinci de suflete ( Faptele apostolilor 7:14)




    Contradictia nr 60

    Ce a facut Iuda cu pretul de sange pe care l-a primit pentru tradarea lui Isus?

    a) El a cumparat un ogor. (Faptele apostolilor 1:18)
    b) El a aruncat argintii in templu,dupa care a plecat. Preotii nu au putut pune banii in visteria templului, fiind pret de sange , ci i-au folosit pentru a cumpara o tarina pentru a ingropa pe straini. (Matei 27:5)




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  8. 101 Contradictii Ale Bibliei 
    #17
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    Contradictia nr 61

    CUM A MURIT IUDA ?
    a) «
    Şi el, aruncând arginţii în templu, a plecat şi, ducându-se, s-a spânzurat » (Matei 27 :5)

    b) « Deci acesta a dobândit o ţarină din plata nedreptăţii şi, căzând cu capul înainte, a crăpat pe la mijloc şi i s-au vărsat toate măruntaiele. » (Faptele Sfintilor Apostoli 1 :18)


    Contradictia nr 62

    DE CE TARINA ESTE NUMITA « TARINA SANGELUI » ?
    a) « Şi ţinând ei sfat, au cumpărat cu ei Ţarina Olarului, pentru îngroparea străinilor. « (Matei 27 :8)
    b) « Şi s-a făcut cunoscută aceasta tuturor celor ce locuiesc în Ierusalim, încât ţarina aceasta s-a numit în limba lor Hacheldamah, adică Ţarina Sângelui » (Faptele Sfintilor Apostoli 1 :19).


    Contradictia nr 63

    CINE ESTE RASCUMPARAT, DE CINE ?
    a) « Că şi Fiul Omului n-a venit ca să I se slujească, ci ca El să slujească şi să-Şi dea sufletul răscumpărare pentru mulţi. « (Marc 10 :45)
    b) Isus Hristos care s-a dat ca rascumparare pentru toti ( 1Timotei 2:5-6) “Căci unul este Dumnezeu, unul este şi Mijlocitorul între Dumnezeu şi oameni: omul Hristos Iisus, » Care S-a dat pe Sine preţ de răscumpărare pentru toţi, mărturia adusă la timpul său. «
    c) « Cel slab este rascumparare prntru cel just,si cel credincios este rascumparare pentru cel drept « (Proverbe 21 :18)


    Contradictia nr 64

    LEGEA LUI MOISE ESTE BENEFICA ?
    a) da « Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos spre învăţătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înţelepţirea cea întru dreptate, » (2Timotei 3 :16)
    b) nu « Astfel, porunca dată întâi se desfiinţează, pentru neputinţa şi nefolosul ei » 9evrei 7 :18)


    Contradictia nr 65

    CARE A FOST CUVANTUL EXACT SCRIS PE CURCE ?
    a) El este Isus,regele iudeilor « Şi deasupra capului au pus vina Lui scrisă: Acesta este Iisus, regele iudeilor ». (Matei 27 :37)
    b)Regele iudeilor « Şi vina Lui era scrisă deasupra: Regele iudeilor » (Marc 15 :26)
    c)El este regele iudeilor «Şi deasupra Lui era scris cu litere greceşti, latineşti şi evreieşti: Acesta este regele iudeilor » ( Luca 23 :38)
    d) Isus Nazariteanul,regele iudeilor « Iar Pilat a scris şi titlu şi l-a pus deasupra Crucii. Şi era scris: Iisus Nazarineanul, Împăratul iudeilor! « (Ioan 19 :19)


    Contradictia nr 66

    IROD VROIA SA-L UCIDA PE IOAN BAPTISTUL ?
    a) da « Şi voind să-l ucidă, s-a temut de mulţime, că-l socotea pe el ca prooroc” (Matei 14:5)
    b) nu . Sotia lui Irod,Irodida a fost cea care a vrut sa-l omoare « Căci Irod se temea de Ioan, ştiindu-l bărbat drept şi sfânt, şi-l ocrotea. Şi ascultându-l, multe făcea şi cu drag îl asculta » ( Marc 6 :2o)


    Contradictia nr 67

    CARE A FOST AL ZECELEA APOSTOL AL LUI ISUS DIN LISTA DE DOISPREZECE ?
    a) Tadeu « Chemând la Sine pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat lor putere asupra duhurilor celor necurate, ca să le scoată şi să tămăduiască orice boală şi orice neputinţă. «
    « Numele celor doisprezece apostoli sunt acestea: Întâi Simon, cel numit Petru, şi Andrei, fratele lui; Iacov al lui Zevedeu şi Ioan fratele lui » « Filip şi Vartolomeu, Toma şi Matei vameşul, Iacov al lui Alfeu şi Levi ce se zice Tadeu » Simon Cananeul şi Iuda Iscarioteanul, cel care L-a vândut » ( Matei 10 :1-4, Marcu 3 :13-19)
    b) Iuda fiul lui Iacov «Şi pe Iuda al lui Iacov şi pe Iuda Iscarioteanul, care s-a făcut trădător » ( Luca 6 :12-16)


    Contradictia nr 68

    ISUS A VAZUT UN OM CARE STATEA LA VAMA,CARE ERA NUMELE ACESTUIA ?
    a) Matei « Şi plecând Iisus de acolo, a văzut un om care şedea la vamă, cu numele Matei, şi i-a zis acestuia: Vino după Mine. Şi sculându-se, a mers după El” (Matei 9:19)
    b) Levi “Şi trecând, a văzut pe Levi al lui Alfeu, şezând la vamă, şi i-a zis: Urmează-Mi! Iar el, sculându-se, I-a urmat” ( Marcu 2:14 , Luca 5:27)


    Contradictia nr 69

    ISUS A FOST CRUCIFICAT IN ZIUA INAINTEA MESEI PASTELUI SAU DUPA MASA PASTELUI ?
    a) dupa (Marcu 14 :12-17)
    b) inainte « Deci după ce a luat acela bucăţica de pâine, a ieşit numaidecât. Şi era noapte” (Ioan 13:30) “Căci unii socoteau, deoarece Iuda avea punga, că lui îi zice Iisus: Cumpără cele de care avem de trebuinţă la sărbătoare, sau să dea ceva săracilor »( Ioan 13 :29)

    « Deci L-au adus pe Iisus de la Caiafa la pretoriu; şi era dimineaţă. Şi ei n-au intrat în pretoriu, ca să nu se spurce, ci să mănânce Paştile »( Ioan 18 :28) «Şi era Vinerea Paştilor, cam la al şaselea ceas, şi a zis Pilat iudeilor: Iată Împăratul vostru « ( Ioan 19 :14)


    Contradictia nr 70

    ISUS S-A RUGAT LUI DUMNEZEU PT A PREVENI CRUCUFICAREA ?
    a) da « Şi mergând puţin mai înainte, a căzut cu faţa la pământ, rugându-Se şi zicând: Părintele Meu, de este cu putinţă, treacă de la Mine paharul acesta! Însă nu precum voiesc Eu, ci precum Tu voieşti “ (Matei 26:39, Marcu 14 :36, Luca 22 :42)
    b) nu « Acum sufletul Meu e tulburat, şi ce voi zice? Părinte, izbăveşte-Mă, de ceasul acesta. Dar pentru aceasta am venit în ceasul acesta” ( Ioan 12:27)


     

  9. 101 Contradictii Ale Bibliei 
    #18
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    Contradictia nr 71

    IN EVANGLELII ,IN CARE DINTRE ELE SPUNE CA ISUS S-A RUGAT PT A PREVENI CRUCIFICAREA,DE CATE ORI A PLECAT DE LINGA DISCIPOLII SAI SA SE ROAGE?
    a) de trei ori «Atunci Iisus a mers împreună cu ei la un loc ce se cheamă Ghetsimani şi a zis ucenicilor: Şedeţi aici, până ce Mă voi duce acolo şi Mă voi ruga …./ Iarăşi ducându-se, a doua oară, s-a rugat, zicând: Părintele Meu, dacă nu este cu putinţă să treacă acest pahar, ca să nu-l beau, facă-se voia Ta…./Şi lăsându-i, S-a dus iarăşi şi a treia oară S-a rugat, acelaşi cuvânt zicând » ( Matei 26 :36-46, Marcu 14 :32-42)
    b) o singura data « Şi, ieşind, s-a dus după obicei în Muntele Măslinilor, şi ucenicii l-au urmat…/Şi, ridicându-Se din rugăciune, a venit la ucenicii Lui şi i-a aflat adormiţi de întristare./ Şi le-a zis: De ce dormiţi? Sculaţi-vă şi vă rugaţi, ca să nu intraţi în ispită » (Luca 22 :39-46)


    Contradictia nr 72


    MATEI SI MARCU AU FOST DE ACORD CA ISUS S-A DUS SA SE ROAGE DE 3 ORI. CARE AU FOST CUVINTELE DIN A 2-A RUGACIUNE ?
    a) Marcu nu da cuvintele,dar spune ca au fost aceeleasi cuvinte ca in prima rugaciune « Şi iarăşi mergând, s-a rugat, acelaşi cuvânt zicând » (Marcu 14 :39)
    b) Matei da cuvintele si dupa cum vedem nu sunt aceeleasi cuvinte ca in prima lui rugaciune « Iarăşi ducându-se, a doua oară, s-a rugat, zicând: Părintele Meu, dacă nu este cu putinţă să treacă acest pahar, ca să nu-l beau, facă-se voia Ta » ( Matei 26 :43)


    Contradictia nr 73


    CE A SPUS SUTASUL CAND ISUS A MURIT ?
    a) desigur acest om era nevinovat « Iar sutaşul, văzând cele ce s-au făcut, a slăvit pe Dumnezeu, zicând: Cu adevărat, Omul Acesta drept a fost » ( Luca 23 :47)
    b) cu adevarat acest om era al lui Dumnezeu « Iar sutaşul care stătea în faţa Lui, văzând că astfel Şi-a dat duhul, a zis: Cu adevărat omul acesta era Fiul lui Dumnezeu! » ( Marcu 15-39)


    Contradictia nr 74

    CAND ISUS A STRIGAT : « DUMNEZEUL MEU,DUMNEZEUL MEU,PENTRU CE M-AI PARASIT » ? IN CE LIMBA A STRIGAT ?
    a) ebraica : cuvintele sunt ELI,ELI « Iar în ceasul al nouălea a strigat Iisus cu glas mare, zicând: Eli, Eli, lama sabahtani? adică: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit? » ( Matei 27 :46)
    b) armaica : cuvintele sunt ELOI,ELOI «Şi la al nouălea ceas, a strigat Iisus cu glas mare: Eloi, Eloi, lama sabahtani?, care se tălmăceşte: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit? » ( Marcu 15 :34)


    Contradictia nr 75

    CORESPUNZATOR EVANGHELIILOR, CARE A FOST ULTIMUL CUVANT PE CARE ISUS L-A SPUS INAINTE SA MOARA ?
    a) «Parinte in mainile Tale incredintez duhul meu » «Şi Iisus, strigând cu glas tare, a zis: Părinte, în mâinile Tale încredinţez duhul Meu. Şi acestea zicând, Şi-a dat duhul” ( Luca 23:46)
    b) “Savarsitu-s-a “ “Deci după ce a luat oţetul, Iisus a zis: Săvârşitu-s-a. Şi plecându-Şi capul, Şi-a dat duhul “ ( Ioan 19:30)


    Contradictia nr 76

    CAND ISUS A INTRAT IN CAPERNAUM A VINDECAT UN SUTAS. ACEST SUTAS A VENIT EL PERSONAL SA CEARA ACEST LUCRU?
    a) da « Pe când intra în Capernaum, s-a apropiat de El un sutaş, rugându-L, « ( Matei 8 :5)
    b) nu « El a trimis batrini ai iudeilor « «Şi auzind despre Iisus, a trimis la El bătrâni ai iudeilor, rugându-L să vină şi să vindece pe sluga lui…Iar Iisus mergea cu ei. Şi nefiind El acum departe de casă, a trimis la El prieteni, zicându-I: Doamne, nu Te osteni, că nu sunt vrednic ca să intri sub acoperământul meu « ( Marcu 7 :3-6)


    Contradictia nr 77

    I s-a spus lui Adam ca daca va minca din fructul interzis , va muri exact in ziua in care va minca « Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit! « ( Facerea 2 : 17)
    Adam a mincat fructul intezis si a mai trait pina la varsta de 930 de ani «Iar de toate, zilele vieţii lui Adam au fost nouă sute treizeci de ani şi apoi a murit « ( Facerea 5 :5 )


    Contradictia nr 78

    Dumnezeu a decis ca rasa umana sa traiasca numai pina la 120 de ani «Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceştia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!" ( Facerea 6 :3)
    Multi oameni s-au nascut si au trait peste 120 de ani Arfaxad a trait 438 de ani,baiatul lui selah a trait 433 de ani,baiatul lui Eber a trait 464 de ani…etc ( Facerea 11 : 12-16)


    Contradictia nr 79

    IMPREUNA CU ISUS,S-A MAI SUIT CINEVA LA CER ?
    a) nu «Şi nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer » ( Ioan 3 :13)
    b) da . Elias s-a ridcat la cer cu o trompa (2 Regi 2 :11)


    Contradictia nr 80


    CINE ERA INALTUL PREOT CAND DAVID A INTRAT IN CASA DOMNULUI SI A MINCAT DIN PAINILE PUNERII?
    a) Abiatar « Cum a intrat în casa lui Dumnezeu, în zilele lui Abiatar arhiereul, şi a mâncat pâinile punerii înainte, pe care nu se cuvenea să le mănânce decât numai preoţii, şi a dat şi celor ce erau cu el? » ( Marcu 2 :26)
    b) Ahimele , tatal lui Abiatar ( 1Samuel 1 :1,22 :20)
     

  10. 101 Contradictii Ale Bibliei 
    #19
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    Contradictia nr 71

    IN EVANGLELII ,IN CARE DINTRE ELE SPUNE CA ISUS S-A RUGAT PT A PREVENI CRUCIFICAREA,DE CATE ORI A PLECAT DE LINGA DISCIPOLII SAI SA SE ROAGE?
    a) de trei ori «Atunci Iisus a mers împreună cu ei la un loc ce se cheamă Ghetsimani şi a zis ucenicilor: Şedeţi aici, până ce Mă voi duce acolo şi Mă voi ruga …./ Iarăşi ducându-se, a doua oară, s-a rugat, zicând: Părintele Meu, dacă nu este cu putinţă să treacă acest pahar, ca să nu-l beau, facă-se voia Ta…./Şi lăsându-i, S-a dus iarăşi şi a treia oară S-a rugat, acelaşi cuvânt zicând » ( Matei 26 :36-46, Marcu 14 :32-42)
    b) o singura data « Şi, ieşind, s-a dus după obicei în Muntele Măslinilor, şi ucenicii l-au urmat…/Şi, ridicându-Se din rugăciune, a venit la ucenicii Lui şi i-a aflat adormiţi de întristare./ Şi le-a zis: De ce dormiţi? Sculaţi-vă şi vă rugaţi, ca să nu intraţi în ispită » (Luca 22 :39-46)


    Contradictia nr 72


    MATEI SI MARCU AU FOST DE ACORD CA ISUS S-A DUS SA SE ROAGE DE 3 ORI. CARE AU FOST CUVINTELE DIN A 2-A RUGACIUNE ?
    a) Marcu nu da cuvintele,dar spune ca au fost aceeleasi cuvinte ca in prima rugaciune « Şi iarăşi mergând, s-a rugat, acelaşi cuvânt zicând » (Marcu 14 :39)
    b) Matei da cuvintele si dupa cum vedem nu sunt aceeleasi cuvinte ca in prima lui rugaciune « Iarăşi ducându-se, a doua oară, s-a rugat, zicând: Părintele Meu, dacă nu este cu putinţă să treacă acest pahar, ca să nu-l beau, facă-se voia Ta » ( Matei 26 :43)


    Contradictia nr 73


    CE A SPUS SUTASUL CAND ISUS A MURIT ?
    a) desigur acest om era nevinovat « Iar sutaşul, văzând cele ce s-au făcut, a slăvit pe Dumnezeu, zicând: Cu adevărat, Omul Acesta drept a fost » ( Luca 23 :47)
    b) cu adevarat acest om era al lui Dumnezeu « Iar sutaşul care stătea în faţa Lui, văzând că astfel Şi-a dat duhul, a zis: Cu adevărat omul acesta era Fiul lui Dumnezeu! » ( Marcu 15-39)


    Contradictia nr 74

    CAND ISUS A STRIGAT : « DUMNEZEUL MEU,DUMNEZEUL MEU,PENTRU CE M-AI PARASIT » ? IN CE LIMBA A STRIGAT ?
    a) ebraica : cuvintele sunt ELI,ELI « Iar în ceasul al nouălea a strigat Iisus cu glas mare, zicând: Eli, Eli, lama sabahtani? adică: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit? » ( Matei 27 :46)
    b) armaica : cuvintele sunt ELOI,ELOI «Şi la al nouălea ceas, a strigat Iisus cu glas mare: Eloi, Eloi, lama sabahtani?, care se tălmăceşte: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit? » ( Marcu 15 :34)


    Contradictia nr 75

    CORESPUNZATOR EVANGHELIILOR, CARE A FOST ULTIMUL CUVANT PE CARE ISUS L-A SPUS INAINTE SA MOARA ?
    a) «Parinte in mainile Tale incredintez duhul meu » «Şi Iisus, strigând cu glas tare, a zis: Părinte, în mâinile Tale încredinţez duhul Meu. Şi acestea zicând, Şi-a dat duhul” ( Luca 23:46)
    b) “Savarsitu-s-a “ “Deci după ce a luat oţetul, Iisus a zis: Săvârşitu-s-a. Şi plecându-Şi capul, Şi-a dat duhul “ ( Ioan 19:30)


    Contradictia nr 76

    CAND ISUS A INTRAT IN CAPERNAUM A VINDECAT UN SUTAS. ACEST SUTAS A VENIT EL PERSONAL SA CEARA ACEST LUCRU?
    a) da « Pe când intra în Capernaum, s-a apropiat de El un sutaş, rugându-L, « ( Matei 8 :5)
    b) nu « El a trimis batrini ai iudeilor « «Şi auzind despre Iisus, a trimis la El bătrâni ai iudeilor, rugându-L să vină şi să vindece pe sluga lui…Iar Iisus mergea cu ei. Şi nefiind El acum departe de casă, a trimis la El prieteni, zicându-I: Doamne, nu Te osteni, că nu sunt vrednic ca să intri sub acoperământul meu « ( Marcu 7 :3-6)


    Contradictia nr 77

    I s-a spus lui Adam ca daca va minca din fructul interzis , va muri exact in ziua in care va minca « Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit! « ( Facerea 2 : 17)
    Adam a mincat fructul intezis si a mai trait pina la varsta de 930 de ani «Iar de toate, zilele vieţii lui Adam au fost nouă sute treizeci de ani şi apoi a murit « ( Facerea 5 :5 )


    Contradictia nr 78

    Dumnezeu a decis ca rasa umana sa traiasca numai pina la 120 de ani «Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceştia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!" ( Facerea 6 :3)
    Multi oameni s-au nascut si au trait peste 120 de ani Arfaxad a trait 438 de ani,baiatul lui selah a trait 433 de ani,baiatul lui Eber a trait 464 de ani…etc ( Facerea 11 : 12-16)


    Contradictia nr 79

    IMPREUNA CU ISUS,S-A MAI SUIT CINEVA LA CER ?
    a) nu «Şi nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer » ( Ioan 3 :13)
    b) da . Elias s-a ridcat la cer cu o trompa (2 Regi 2 :11)


    Contradictia nr 80


    CINE ERA INALTUL PREOT CAND DAVID A INTRAT IN CASA DOMNULUI SI A MINCAT DIN PAINILE PUNERII?
    a) Abiatar « Cum a intrat în casa lui Dumnezeu, în zilele lui Abiatar arhiereul, şi a mâncat pâinile punerii înainte, pe care nu se cuvenea să le mănânce decât numai preoţii, şi a dat şi celor ce erau cu el? » ( Marcu 2 :26)
    b) Ahimele , tatal lui Abiatar ( 1Samuel 1 :1,22 :20)


    Contradictia nr 81

    CORPUL LUI ISUS A FOST ACOPERIT IN MIRODENII INAINTE DE INMORMANTARE CORESPUNZATOR OBICEIURILOR IUDAICE ?
    a) da si femeia dicipolului a fost martora la inmormantare « Şi a venit şi Nicodim, cel care venise la El mai înainte noaptea, aducând ca la o sută de litre de amestec de smirnă şi aloe /Au luat deci trupul lui Iisus şi l-au înfăşurat în giulgiu cu miresme, precum este obiceiul de înmormântare la iudei « ( Ioan 19 :39-40)
    b) nu «Şi după ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, şi Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă « ( Marc 16 :1)


    Contradictia nr 82

    CAND A CUMPARAT FEMEIA MIRODENIILE ?
    a) dupa ce a trecut Sabbatul (ziua de sambata) « Şi după ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, şi Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă « (Marc 16 :1)
    b) inainte de Sabbat (sambata) femeia a pregatit mirodeniile,iar Sambata s-au odihnit conform obiceiurilor iudaice « Şi urmându-I femeile, care veniseră cu El din Galileea, au privit mormântul şi cum a fost pus trupul Lui. « « Şi, întorcându-se, au pregătit miresme şi miruri; iar sâmbătă s-au odihnit, după Lege « (Luca 23 :55 pina la 24 :1)


    Contradictia nr 83


    IN CE CEAS AL ZILEI FEMEIA A VIZITAT MORMANTUL(CAVOUL) LUI ISUS ?
    a) cand se lumina de ziua « După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena şi cealaltă Marie, ca să vadă mormântul « ( Matei 28 :1)
    b) cand rasarea soarele ( Marcu 16 :2)


    Contradictia nr 84

    CARE ERA SCOPUL PT CARE FEMEIA S-A DUS LA MORMANT(CAVOU)?
    a) pt a unge corpul lui Isus cu mirodenii “Şi după ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, şi Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă” (Marcu 16:1, Luca 23:55 – 24:1)
    b) ca sa vada cavoul. Nimic despre mirodenii aici « După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena şi cealaltă Marie, ca să vadă mormântul » ( Matei 28 :1)
    c) pt nici un motiv anume.In aceasta evanghelie invelitul cu mirodenii fusese facut inainte de Sambata « Iar în ziua întâia a săptămânii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormânt dis-de-dimineaţă, fiind încă întuneric, şi a văzut piatra ridicată de pe mormânt « ( Ioan 20 :1)


    Contradictia nr 85

    O PIATRA MARE ERA LA INTRAREA MORMANTULUI.UNDE FUSESE PIATRA CAND FEMEIA A INTRAT ?
    a) vazuse-ra ca piatra era rasturnata « Dar, ridicându-şi ochii, au văzut că piatra fusese răsturnată; căci era foarte mare » ( Marcu 16 :4)
    b) au gasit piatra rasturnata de pe mormint « Şi au găsit piatra răsturnată de pe mormânt « ( Luca 24 :2)
    c) au gasit piatra rasturnata de pe mormant « Iar în ziua întâia a săptămânii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormânt dis-de-dimineaţă, fiind încă întuneric, şi a văzut piatra ridicată de pe mormânt. » ( Ioan 20 :1)
    d) » După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena şi cealaltă Marie, ca să vadă mormântul./ Şi iată s-a făcut cutremur mare, că îngerul Domnului, coborând din cer şi venind, a prăvălit piatra şi şedea deasupra ei. /Şi înfăţişarea lui era ca fulgerul şi îmbrăcămintea lui albă ca zăpada….. » ( Matei 28 :1-6)


    Contradictia nr 86

    I-A SPUS FEMEII CINEVA CE S-A INTAMPLAT CU CORPUL LUI ISUS ?
    a) da « Şi, intrând în mormânt, au văzut un tânăr şezând în partea dreaptă, îmbrăcat în veşmânt alb, şi s-au spăimântat « ( Marcu 16 :5)
    b) doi barbati « Şi fiind ele încă nedumerite de aceasta, iată doi bărbaţi au stat înaintea lor, în veşminte strălucitoare « ( Luca 24 :4 , 24 :23)
    c) un inger,acelasi care a ridicat piatra ( Matei 16 :2)
    d) in toate cazurile i-a fost spus femeii ca Isus s-a ridicat din morti ( Matei 28:7, Marcu 16:6,Luca 24:5 nota de subsol)
    e) nu « Deci a alergat şi a venit la Simon-Petru şi la celălalt ucenic pe care-l iubea Iisus, şi le-a zis: Au luat pe Domnul din mormânt şi noi nu ştim unde L-au pus. « ( Ioan 20 :2)



     

  11.  
    #20
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    Contradictia nr 87

    CAND L-A INTALNIT MARIA MAGDALENA PE ISUS INVIAT ?
    a) Dar când mergeau ele să vestească ucenicilor, iată Iisus le-a întâmpinat, zicând: Bucuraţi-vă! Iar ele, apropiindu-se, au cuprins picioarele Lui şi I s-au închinat » ( Matei 28 :9)
    b) in a 2-a vizita a ei la mormant “ Iar Maria stătea afară lângă mormânt plângând. Şi pe când plângea, s-a aplecat spre mormânt/ Şi a văzut doi îngeri în veşminte albe şezând, unul către cap şi altul către picioare, unde zăcuse trupul lui Iisus./ Şi aceia i-au zis: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauţi? Ea le-a zis: Că au luat pe Domnul meu şi nu ştiu unde L-au pus/Zicând acestea, ea s-a întors cu faţa şi a văzut pe Iisus stând, dar nu ştia că este Iisus/Zis-a ei Iisus: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauţi? Ea, crezând că este grădinarul, I-a zis: Doamne, dacă Tu L-ai luat, spune-mi unde L-ai pus şi eu Îl voi ridica/Iisus i-a zis: Maria! Întorcându-se, aceea I-a zis evreieşte: Rabuni! (adică, Învăţătorule) /Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Mergi la fraţii Mei şi le spune: Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru şi la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru » ( Ioan 20 :11-17)


    Contradictia nr 88

    CARE AU FOST INVATATURILE,INSTRUCTIILE LUI ISUS PENTRU UCENICI ?
    a) « Atunci Iisus le-a zis: Nu vă temeţi. Duceţi-vă şi vestiţi fraţilor Mei, ca să meargă în Galileea, şi acolo Mă vor vedea. « ( Matei 28 :10)
    b) « Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Mergi la fraţii Mei şi le spune: Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru şi la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru. « ( Ioan 20 :17)

    Contradictia nr 89

    CAND S-AU INTORS UCENICI IN GALILEEA ?
    a) imediat caci cand au vazut everii in Galileea aveau indoieli “Iar cei unsprezece ucenici au mers în Galileea, la muntele unde le poruncise lor Iisus. /Şi văzându-L, I s-au închinat, ei care se îndoiseră.”( Matei 28:17) Aceasta perioada de nesiguranta nu persista
    b) Dupa putin 40 de zile.In acea seara ucenicii erau deja la Ierusalim «Şi, în ceasul acela sculându-se, s-au întors la Ierusalim şi au găsit adunaţi pe cei unsprezece şi pe cei ce erau împreună cu ei » ( Luca 24 :33)
    c) Isus le-a aparut si le-a spus sa stea in cetate pina ce o sa se imbrace cu putere de sus ( Luca 24 :49)
    d) le-a aparut timp de 40zile « Cărora S-a şi înfăţişat pe Sine viu după patima Sa prin multe semne doveditoare, arătându-li-Se timp de patruzeci de zile şi vorbind cele despre împărăţia lui Dumnezeu » ( Faptele sfintilor apostoli 1 :3) Şi cu ei petrecând, le-a poruncit să nu se depărteze de Ierusalim, ci să aştepte făgăduinţa Tatălui, pe care (a zis El) aţi auzit-o de la Mine( Faptele sfintior apostoli 1 :4)


    Contrazicerea nr 90

    CUI I-AU VANDUT MADINITII PE IOSIF ?
    a) ismaelitilor « Iar când au trecut negustorii Madianiţi pe acolo, fraţii au tras şi au scos pe Iosif din puţ şi l-au vândut pe el Ismaeliţilor cu douăzeci de arginţi. Şi aceştia au dus pe Iosif în Egipt. ( Facerea 37:28)
    b) lui Putifar «
    Iar Madianiţii au vândut pe Iosif în Egipt lui Putifar, dregător şi comandant al gărzii la curtea lui Faraon. « ( Facerea 37 :28)

     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Enigmele bibliei
    By ibadat in forum Stiri
    Replies: 4
    Last Post: 05-04-2007, 08:33 PM
  2. Cati "fii" a avut Allah conform Bibliei?
    By huda_alrahim in forum Crestinismul
    Replies: 83
    Last Post: 06-19-2006, 06:08 AM
  3. Contradictii in Biblia 2
    By munir in forum Crestinismul
    Replies: 17
    Last Post: 04-16-2006, 03:03 AM
  4. Contradictii in Biblie
    By Anna in forum Crestinismul
    Replies: 37
    Last Post: 04-08-2006, 09:14 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •