Notices
 
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 26 of 26
  1. Contradictii 
    #1
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305


    Am citit cu mare atentie acest thread,deoarece ma intereseaza ff mult religia comparata.Le multumim tuturor care au contribuit cu raspunsuri pe intelesul tuturor.Uite asa mai invatam si noi cate ceva Am si eu niste linkuri despre erorile si contradictiile bibliei,dar nu sunt sigura cat de "bune" sunt (unul dintre ele fiind un site ff "dur" la adresa autenticitatii bibliei).Deocamdata nu am verificat acele acuze,dar imi voi face timp inshallah
     

  2.  
    #21
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !


    Dragi surioare, trebuie sa reamintesc tuturor, inclusiv fratilor nostri crestini pe care ii asteptam oricand la un dialog deschis, argumentat urmatoarele :

    1) comentariile le vom face dupa ce se vor termina de afisat toate traducerile acestor erori; orice comentariu care va aparea pe parcurs -va fi sters;

    2) cei care au de comentat, o vor face "pe text", nu cu declaratii generale, ele putand cu usurinta sa declanseze declaratii la fel de generale fata de religia islamica din partea fratilor nostri crestini.

    Va mulltumim si va asteptam opiniile la final, cand speram sa nu ramanem doar cu aceste contradictii afisate. Desi ele sunt mai mult decat evidente, poate unele dintre ele suporta anumite nuantari, lucruri pe care le vom face in sha Allah impreuna, toti cei interesati de pe forum, indiferent de religie.

    Cu respect fata de toti cititorii nostri,

    Munir si Abdul Rahman
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     

  3.  
    #22
    Deosebit ibadat's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    romania
    Age
    42
    Posts
    355
    Thanked
    16
    Rep Power
    390


    sa ne anuntati cand putem comenta va rog
    Last edited by ibadat; 06-09-2007 at 05:33 PM. Reason: scuze
     

  4.  
    #23
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !



    Quote Originally Posted by Abdul Rahman
    1) comentariile le vom face dupa ce se vor termina de afisat toate traducerile acestor erori
    Si nu uitati ca nu se vor accepta comentarii generale de genul : "Cat de corupta este Biblia !". Aceste comentarii le poate face oricine in gand doar citind ce s-a tradus. Nu are sens sa ne manifestam si pe forum, tocmai pentru a da dovada ca suntem musulmani si ii respectam pe cei de alta religie, crestinii.

    O sa postati la sfarsit, dupa ce se termina toate cele 101 de contradictii si, repet, doar pentru analize concrete si clare asupra fiecareia in parte, daca aveti ceva de spus.

    Rolul nostru, al tuturor musulmanilor, este nu de a ataca pe cineva sau ceva, cu atat mai putin Sfanta Biblie pe care o respectam ca si revelatie divina. Rolul nostru este sa aratam oamenilor o parte din ce s-a intamplat cu venerabilele texte de-a lungul secolelor.

    Orice alte comentarii, repet, le vom face la sfarsit. Pana atunci, sa le lasam pe surioarele noastre sa termine - in functie de timpul avut la dispozitie - toata traducerea in sha Allah.

    Multumesc inca odata pentru rabdarea dumneavoastra.

    Cu respect, Abdul Rahman
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     

  5. 101 Contradictii Ale Bibliei 
    #24
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    Contradictia nr 91

    CINE L-A ADUS PE IOSIF IN EGIPT ?
    a) «Iar când au trecut negustorii Madianiţi pe acolo, fraţii au tras şi au scos pe Iosif din puţ şi l-au vândut pe el Ismaeliţilor cu douăzeci de arginţi. Şi aceştia au dus pe Iosif în Egipt”(Facerea 37:28)
    b) “ Iar Madianiţii au vândut pe Iosif în Egipt lui Putifar, dregător şi comandant al gărzii la curtea lui Faraon » (Facerea 37 :36)
    c) « Apoi Iosif a zis către fraţii săi: "Apropiaţi-vă de mine!" Şi ei s-au apropiat. Iar el a zis: "Eu sunt Iosif, fratele vostru, pe care voi l-aţi vândut în Egipt. « ( Facerea 45 :4)


    Contradictia nr 92

    DUMNEZEU S-A RAZGANDIT ?
    a) da .Cuvantul lui Dumnezeu a ajuns la Samuel. Regret ca L-am facut pe Saul rege ( 1Samuel 15:10-11)
    b) nu.Dumnezeu nu va minti sau regreta,pentru ca nu este om ca sa regrete (1Samuel 15 :29)
    c) da . Si Dumnezeu a regretat ca l-a facut pe Saul regele Israelului ( 1Samuel 15 :35).
    A se lua la cunostinta ca aceste 3 citate sunt toate din aceleasi capitole din aceeasi carte !In plus , biblia arata in mai multe locuri ca Dumnezeu a regretat in diferite alte ocazii :
    * Lui Dumnezeu i-a parut rau ca l-a facut pe om pe pamint ( Facerea 6 :6)
    * »…Imi pare rau ca i-am facut « « Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut" ( Facerea 6 :7)
    * » Şi Domnul S-a lăsat de răul, pe care spusese că vrea să-l facă poporului Său « (Exodul 32 :14)
    ***(foarte multe astfel de referinte)


    Contradictia nr 93

    BIBLIA SPUNE CA PT FIECARE MIRACOL,MOISE SI ARON LE-AU DEMOSNTRAT MAGICIENILOR IN ACEELASI FEL CARE-L FACEAU CU ARTA LOR SECRETA.APOI URMEAZA URMATORUL CAPITOL :
    a) Moise si Aron au transformat toata apa in sange « Moise şi Aaron au făcut cum le poruncise Domnul. Aaron a ridicat toiagul, şi a lovit apele râului, sub ochii lui Faraon şi sub ochii slujitorilor lui; şi toate apele râului s-au prefăcut în sânge/Peştii din râu au pierit, râul s-a împuţit, aşa că Egiptenii nu mai puteau să bea apa râului, şi a fost sânge în toată ţara Egiptului « ( Exodul 7 :20-21)
    b) magicienii au facut la fel « Dar vrăjitorii Egiptului au făcut şi ei la fel prin vrăjitoriile lor. Inima lui Faraon s-a împietrit, şi n-a ascultat de Moise şi de Aaron, după cum spusese Domnul « ( Exodul 7 :22) . Ceea ce este imposibil,nemairaminand nici o apa ca sa o transforme in sange


    Contradictia nr 94

    CINE L-A UCIS PE GOLIAT ?
    a) David «Pe când vorbea cu ei, iată că Filisteanul din Gat, numit Goliat, a înaintat între cele două oştiri, ieşind afară din şirurile Filistenilor. A rostit aceleaşi cuvinte ca mai înainte, şi David le-a auzit « ( Samuel 17 :23,50)
    b) Elhanan «A mai fost o bătălie la Gob cu Filistenii. Şi Elhanan, fiul lui Iaare-Oreghim, din Betleem, a omorât pe Goliat din Gat, care avea o suliţă, al cărei mâner era ca sulul de ţesut » ( 2Samuel 21 :19)


    Contradictia nr 95

    CINE L-A UCIS PE SAUL ?
    a) Saul si-a luat singur sabia si s-a aruncat in ea ….apoi a murit « Saul a zis atunci celui ce-i ducea armele: "Scoate-ţi sabia, şi străpunge-mă, ca nu cumva aceşti netăiaţi împrejur să vină să mă străpungă şi să-şi bată joc de mine." Cel ce-i ducea armele n-a voit, căci îi era teamă. Şi Saul şi-a luat sabia, şi s-a aruncat în ea/Cel ce ducea armele lui Saul, văzându-l mort, s-a aruncat şi el în sabia lui, şi a murit împreună cu el/Astfel au pierit în acelaşi timp şi în aceeaşi zi, Saul şi cei trei fii ei lui, cel ce-i purta armele, şi toţi oamenii lui » (1 Samuel 31 :4-6)
    b) un amalecit l-a ucis ( 2Samuel 1 :1-16)


    Contradictia nr 96


    ORICE OM PACATUIESTE ?
    a) da. Nu exista nici un om care sa nu pacatuiasca (1Regi 8 :46,de asemenea de vazut si 2Cronicile, Proverbe 20 :9 , Eclesiastul 7 :20, 1Ioan 1 :810 )
    b) nu .Adevaratii crestini, nu e posibil ca sa pacatuiasca,pentru ca sunt fii lui Dumnezeu .Oricine care crede ca Isus este Hristosul si este fiul lui Dumnezeu…. » Oricine crede că Isus este Hristosul, este născut din Dumnezeu; şi oricine iubeşte pe Cel ce L-a născut, iubeşte şi pe cel născut din El » (1 Ioan 5 :1)
    b) trebuie sa ne numim copii ai lui Dumnezeu , si chiar asa suntem… «Vedeţi ce dragoste ne-a arătat Tatăl, să ne numim copii ai lui Dumnezeu! Şi suntem. Lumea nu ne cunoaşte, pentru că nu L-a cunoscut nici pe El « ( 1 Ioan 3 :1)
    c) oricine iubeste , este nascut din Dumnezeu.. « Preaiubiţilor, să ne iubim unii pe alţii; căci dragostea este de la Dumnezeu. Şi oricine iubeşte, este născut din Dumnezeu, şi cunoaşte pe Dumnezeu » (1 Ioan 4 :7)
    d) nimeni nascut din Dumnezeu nu pacatuieste… » Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuieşte, pentru că sămânţa Lui rămâne în el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu » ( 1 Ioan 3 :9)
    e) si iarasi « da » ….. Dacă zicem că n-avem păcat, ne înşelăm singuri, şi adevărul nu este în noi « ( 1Ioan 1 :8)


    Contradictia nr 97

    CINE VA PURTA POVARA CUI ?
    a) « Purtaţi-vă sarcinile unii altora, şi veţi împlini astfel Legea lui Hristos » ( Galateni 6 :2)
    b) « căci fiecare îşi va purta sarcina lui însuşi « ( Galateni 6 :5)


    Contradictia nr 98

    LA CATI UCENICI I S-A ARATAT ISUS DUPA CE A INVIAT ?
    a) 12 discipoli « Şi că S-a arătat lui Chefa, apoi celor doisprezece « ( Corinteni 15 :5)
    b) 11 discipoli ( Matei 27 :3-5, Faptele Apostolilor 1 :9, vezi si Matei 28 :16 « Iar cei unsprezece ucenici au mers în Galileea, la muntele unde le poruncise lor Iisus. » , Marcu 16 :14,Luca 24 :9,Luca 24 :33)

    Contradictia nr 99

    UNDE ERA ISUS 3ZILE MAI TARZIU DUPA BOTEZUL SAU ?
    a) dupa botez,imediat duhul l-a dus in pustiu,si a stat in pustiu pt 40 de zile « Şi îndată Duhul L-a mânat în pustie/Şi a fost în pustie patruzeci de zile, fiind ispitit de satana. Şi era împreună cu fiarele şi îngerii Îi slujeau. ” ( Marcu 1 :12-13)
    b) in ziua urmatoare dupa botez,Isus a ales 2ucenici «A doua zi iarăşi stătea Ioan şi doi dintre ucenicii lui »( Ioan 1 :35) .A doua zi a plecat la Galileea – 2ucenici » A doua zi voia să plece în Galileea şi a găsit pe Filip. Şi i-a zis Iisus: Urmează-Mi. »( Ioan 1 :43) . A treia zi era la nunta din Cana Galilei.(Ioan 2 :1-11)

    Contradictia nr 100

    CAND ISUS ERA COPIL, VIATA LUI ERA AMENINTATA ?
    a) da, Iosif l-a luat cu el in Egipt pina ce Irod a murit ( Matei 2 :13-23)
    b) nu,familia nu a fugit nicaieri.Cu calm l-au adus inauntrul templului din Ierusalim,dupa obiceiul iudaic, si s-au intors la Galilea in cetatea Nazaret ( Luca 2 :21-40)

    Contradictia nr 101

    CAND ISUS A MERS PE APA,CUM AU RASPUNS UCENICII ?
    a) l-au adorat,s-au inchinat spunind »Cu adevart,tu esti fiul lui Dumnezeu » « Iar cei din corabie I s-au închinat, zicând: Cu adevărat Tu eşti Fiul lui Dumnezeu « (Matei 14 :33)
    b) erau uimiti,caci nu pricepusera nimic de la minunea painilor « Şi s-a suit la ei în corabie şi s-a potolit vântul. Şi erau peste măsură de uimiţi în sinea lor; Căci nu pricepuseră nimic de la minunea pâinilor, deoarece inima lor era învârtoşată « ( Marcu 6 :51-52)


     

  6.  
    #25
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305
    Assalamo aleikom wa ra7mat,
    multumim draga frate AdulRahman si Munir

    Barakallah feekum
     

  7.  
    #26
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !


    Allah Preainaltul sa primeasca toate eforturile facute. Ameen.

    Multumindu-va inca odata pentru rabdarea majoritatii dintre dumneavoastra si asa cum am promis, acum puteti sa comentati aceste contradictii.

    Reafirmam faptul ca oricare dintre noi, musulmani si crestini, deopotriva, suntem datori sa cunoastem adevarul legat de Biblie. Chiar daca unii pot privi aceste contradictii ca pe un afront adus Bibliei, ele nu se doresc si nu sunt un afront decat in masura in care anumite persoane considera ca Adevarul este un afront adus puterii de ratiune cu care ne-a inzestrat pe toti Atotputernicul Dumnezeu.

    De asemenea, pentru o mai buna organizare a sectiunii de fata, pe baze trainice si solide de dialog deschis interreligios, acest topic va fi inchis. Comentariile dumneavoastra "pe text", repetam, pe care le asteptam bucurosi, se vor face alegand una sau alta dintre contradictii si deschizand un nou topic pentru fiecare.

    Aveti libertate deplina de a face acest lucru.

    Multumesc inca odata in numele meu si al domnului Munir.

    Cu respect, Abdul Rahman.
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Enigmele bibliei
    By ibadat in forum Stiri
    Replies: 4
    Last Post: 05-04-2007, 08:33 PM
  2. Cati "fii" a avut Allah conform Bibliei?
    By huda_alrahim in forum Crestinismul
    Replies: 83
    Last Post: 06-19-2006, 06:08 AM
  3. Contradictii in Biblia 2
    By munir in forum Crestinismul
    Replies: 17
    Last Post: 04-16-2006, 03:03 AM
  4. Contradictii in Biblie
    By Anna in forum Crestinismul
    Replies: 37
    Last Post: 04-08-2006, 09:14 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •