Notices
 
Results 1 to 7 of 7
  1. Legalizarea casatoriein Siria 
    #1
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    BismiAllah Ar Rahman Ar Rahim ,

    Pentru ca surioara noastra Flory Hour are cateva intrebari , si este incepatoare pe forum , imi permit sa deschid un subiect , si rog surioarele care sunt in cauza sa o ajute cu sfaturi .
    Allah sa fie multumit de noi !

    Flory a spus :
    Sara multumesc mult mult pentru raspuns.Ei bine am foarte multe intrebari dar am sa incep prin a spune cate ceva despre mine.traiesc o frumoasa poveste de dragoste de patru ani cu un baiat sirian,de la inceput am simtit ca ne este sortit sa fim impreuna toata viata.prin urmare ne vom casatori la sfarsitul aceestei luni in Romania ca apoi sa mergem sa locuim in Syria.Primul si cel mai urgent lucru cu care m-ati putea ajuta ar fi sa-mi spuneti daca stiti ce acte ii trebuie viitorului sot din syria si implicit mie pentru ca apoi sa putem legaliza casatoria si in Syria.noi ne-am interesat dar peste tot primim raspunsuri nu foarte explicite de la birocrati.As ruga din suflet pe cele care au trecut prin casatorie cu cetatean Sirian sa ma ajute.In speranta ca nu deranjez as mai avea multe multe intrebari.multumesc
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  2. Mersi sara de la :

    magda (10-30-2010)

  3.  
    #2
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809

    Eu personal nu stiu ce acte iti trebuie pt Siria , stiu doar pt Egypt
    In general pt legalizare se cere originalul , traducerea legalizata , actele celor 2 { buletin , certificat de nastere , pasaport } .
    La astea se mai adauga drumurile , stampilele una de aici - una de acolo , nervii { azi este inchis , maine este aglomerat , poimaine o stampila minus etc } .
    Asa este de obicei
    Multa bafta !
    Allah sa va calauzeasca !
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  4.  
    #3
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Sara am vazut ca locuiesti acum in Egypt si ma bucur,noi vom fi in luna august in Alexandria deoarece sotul va face cursuri timp de patru luni acolo,asa ca poate ne vom intalni.Multumesc pentru raspuns si indrumari pe forum.
     
     

  5.  
    #4
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    salam pentru toti si felicitari penru noi casatoriti Allah sa va ajute in intemeerea casatoriei voastre.eu sint la fel casatorita cu sirian si am acuma o luna de cind vin de acolo
    si chiar sa-ti spun cinstit fiecare caz este individual ,spre mirarea mea .
    acuma depinde totul unde faceti prima inregistrare daca o faceti in rominia atunci va fi mai gru sa o faceti in siria dar daca o faceti in siria va fi mai usor si nu vei avea nevoie de o multime de documente netrebuinciose.
    1 certificat de nastere nou uneori n-ul cer dar sint cazuri cint trebuie
    2 certificat de casatorie ,adica ca nu esti inca casatorita sau daca ai fost sa fie arata divortul
    3 certificat judiciar-acesta este pentru a vedea daca nu ai avut vreo judecata sau probleme cu tara in care locuesti
    pentru sotul tau e nevoie la vel de certificatul de castorie si cel juridic
    si toate acestea le intregistrezi la ministrerul de interne apoi la ambasda siriana
    acuma iti urez succes si per sa -ti fie de folos.
    p.s am uitat si pe urma in le faceti si la notariat in limba engleza sau araba
    cel putin pentru mine asa au cerut .
     
     

  6. caut prietene in Syria! 
    #5
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by ommuhee View Post
    salam pentru toti si felicitari penru noi casatoriti Allah sa va ajute in intemeerea casatoriei voastre.eu sint la fel casatorita cu sirian si am acuma o luna de cind vin de acolo
    si chiar sa-ti spun cinstit fiecare caz este individual ,spre mirarea mea .
    acuma depinde totul unde faceti prima inregistrare daca o faceti in rominia atunci va fi mai gru sa o faceti in siria dar daca o faceti in siria va fi mai usor si nu vei avea nevoie de o multime de documente netrebuinciose.
    1 certificat de nastere nou uneori n-ul cer dar sint cazuri cint trebuie
    2 certificat de casatorie ,adica ca nu esti inca casatorita sau daca ai fost sa fie arata divortul
    3 certificat judiciar-acesta este pentru a vedea daca nu ai avut vreo judecata sau probleme cu tara in care locuesti
    pentru sotul tau e nevoie la vel de certificatul de castorie si cel juridic
    si toate acestea le intregistrezi la ministrerul de interne apoi la ambasda siriana
    acuma iti urez succes si per sa -ti fie de folos.
    p.s am uitat si pe urma in le faceti si la notariat in limba engleza sau araba
    cel putin pentru mine asa au cerut .
    MARHABA! multumesc tare mult pentru raspuns si indrumari cu actele de casatorie.M-am casatorit acum un an in Syria,locuiesc in orasul Lattakia si mi-as dori sa cunosc surori casatorite aici,sa ne imprietenim.
     
     

  7. pt casatorie 
    #6
    Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Fetelor va rog frumos spuneti-mi si mie ce acte trebuiesc depuse in Damasc pt casatorie mai exact am inteles ca trebuiesc inregistrate in mai multe locuri la Ministeru de justitie de externe si de interne cat dureaza si care ar fi costurile va multumesc si astept cu mare interes un raspuns daca se poate privat ar fi ideal
     
     

  8.  
    #7
    Member magda's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    21
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Actele care sunt necesare pentru intocmirea casatoriei:

    1. copie dupa certificatul romanesc de casatorie (eu am trimis legalizata)
    2. copie dupa cartea ta de identitate
    3. declaratie notariala din partea proprietarului casei in care locuiesti din care sa reiasa ca este de acord sa il primeasca in spatiu si ca ulterior sa-si stabileasca domiciliul la acea adresa
    4. copie dupa actele casei (titlu proprietate, contract de construire, proces verbal de primire...sau ce acte ai tu)
    5. declaratie notariala din partea ta din care sa reiasa ca tu esti de acord ca sotul tau sa solicite aceasta viza de reintregire (suna a prostie, dar crede-ma, a cantarit foarte mult!!)
    6. 2 foto ale sotului
    7. cazier judiciar sot, tradus in engleza sau franceza
    8. copie pasaport sot
    9. asigurare medicala
    10. rezervare bilet de avion ( pt. data rezervarii, te sfatuiesc sa iei marja cam o luna jumatate cel putin, din momentul depunerii actelor)
    11. la primire acte sunt 2 persoane, una te poate intoarce inapoi sa-i aduci si ID tradus in engleza, cand a fost sa depuna, cealalta nu a avut nevoie de el.



    DOSAR TRANSCRIERE CERTIFICAT CASATORIE

    • certificatul original, cu viza autoritatii emitente (Tribunalul Legal Islamic Sunnit), a Ministerului de Interne si a Ministerului de Externe si al Emigrarilor, iar in tara se face supralegalizare la Ambasada tarii respective – 11 euro (daca nu a fost pusa aceasta viza la Ambasada Romaniei acolo), plus supralegalizare la Ministerul Afacerilor Externe din Aleea Alexandru nr. 24, sector 1 – taxa consulara la CEC 25 RON.
    • copie dupa certificat
    • traducere in lb. romana, legalizata – aprox. 60 RON pag. A4 tradusa din lb. araba
    • copie CI (a cetateanului roman)
    • copie certificat de nastere (al cetateanului roman)
    • declaratie notariala din partea sotiei romance, cum ca in urma casatoriei doreste sa poarte numele de familie al sotului (in cazul in care acesta nu rezulta din actul de casatorie – in cazul meu, certificatul libanez nu specifica, iar Primaria Sector 2 solicita express aceasta declaratie; am inteles ca alte primarii de sector posibil nu.)
    • copie pasaport sot strain

    " Noi toti suntem voci de egala importanta intr-un unic cerc. In fata curcubeului, fiecare din noi este unicat, dar toti suntem egali. Fiecare persoana are o relatie unica cu Divinitatea. Toti suntem copiii acestei Planete si impartim aceeasi biosfera in care traim cu totii. Respiram acelasi aer, folosim aceeasi apa si acelasi pamant, ne incalzim cu acelasi sacru foc; de aceea trebuie sa traim in pace,armonie si iubire ca fii ai aceluiasi popor numit UMANITATE. "
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. liban si siria
    By ab0_yazen in forum Stiri
    Replies: 51
    Last Post: 07-21-2006, 12:19 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •