Notices
 
Results 1 to 5 of 5
  1. Vreau sa fiu muslim 
    #1
    Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    29
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    Salam
    Eu sunt noua aici, caut un punct de sprijin, de ceva ani imi doresc sa fiu musulmanca, am citit Quran, am tinut Radam, m-am certat cu mama care la inceput imi schimba carnea caci eu nu mananc decat carne halal. Am sperat mereu ca mi-se va deschide o potrita prin care sa fiu musulmanca, si totusi sa nu raman singura.
    In ianuarie am refuzat un crestin care ma vroia de nevasta, si care acum ma injura in mesaje spunand ca sunt dezaxata, ca sunt o gasca proasta pentru ca imi doresc islamul si nu pastrez crestinismul meu.
    Imi e din ce in ce mai greu si simt ca islamul este tot ce imi doresc, insa sunt singura, la 25 de ani cand altii se gandesc cum sa petreaca, si in ce club sa mearga, eu plang atunci cand ascult Quranul.
    Ma gandesc ca poate au dreptate cei care-mi spun sa sunt nebuna, si sufar mult pentru ca nu gasesc un drum spre islam, pana anul trecut nu am fost singura insa cred ca anul asta voi fi singura in ramadam, iar lucrul asta ma sperie. Chiar dc poate nu am dreptate ma intreb uneori de ce Allah nu imi deschide o portita cat de mica pentru a ma converti.
    Ma distruge lucrul asta desi poate....
    Caut lumina, il caut pe Allah si il rog mereu sa ma ierte si sa ma ajute.
    Mereu ma intreaba cei care stiu de dorinta mea, de ce asa, insa nu pot sa le spun decat ca asa simt, poate sunt nebuna, dar am nevoie de un sfat de ajutorul vostru de un imam cu care sa pot vorbi, de ceva orice, macar sa-mi confirmati ca sunt nebuna pentru ca vreau islamul.
     
     

  2. Mersi salema81 de la :

    Hayat (07-08-2007)

  3.  
    #2
    Harnic Madyna's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    switzerland
    Age
    39
    Posts
    150
    Thanked
    18
    Rep Power
    185
    Mashallah!
    Daca e sa ma intrebi pe mine eu cred ca esti deja musulmana alhamdoulillah!
    Acum trebuie sa inveti sa practici cum trebuie religia si sa urmezi inchallah drumul pe care l-ai ales si sa-i multumesti in fiecare clipa lui Allah ta'ala ca ti-a luminat mintea!
    شهر رمضان الذي أنزل فيه القرآن هدى للناس و بينات من الهدى و الفرقان
     
     

  4.  
    #3
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    mashAllah ce frumos!
    ma bucur tare mult si Allah sa iti rasplateasca intentiile si eforturile tale de a merge pe calea Lui.
    ce pot sa tesfatuiesc?
    ai rabdare si credinta si incredere in Allah Preainaltul si El te va ajuta si iti va deschide diverse cai. Daca ai nevoie de ceva, de orice sa nu eziti sa imi ceri ajutorul si inshAllah sa imi dea Allah putere si intelepciune sa iti pot fi alaturi.
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  5.  
    #4
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    Quote Originally Posted by salema81 View Post
    Salam
    Eu sunt noua aici, caut un punct de sprijin, de ceva ani imi doresc sa fiu musulmanca, am citit Quran, am tinut Radam, m-am certat cu mama care la inceput imi schimba carnea caci eu nu mananc decat carne halal. Am sperat mereu ca mi-se va deschide o potrita prin care sa fiu musulmanca, si totusi sa nu raman singura.
    In ianuarie am refuzat un crestin care ma vroia de nevasta, si care acum ma injura in mesaje spunand ca sunt dezaxata, ca sunt o gasca proasta pentru ca imi doresc islamul si nu pastrez crestinismul meu.
    Imi e din ce in ce mai greu si simt ca islamul este tot ce imi doresc, insa sunt singura, la 25 de ani cand altii se gandesc cum sa petreaca, si in ce club sa mearga, eu plang atunci cand ascult Quranul.
    Ma gandesc ca poate au dreptate cei care-mi spun sa sunt nebuna, si sufar mult pentru ca nu gasesc un drum spre islam, pana anul trecut nu am fost singura insa cred ca anul asta voi fi singura in ramadam, iar lucrul asta ma sperie. Chiar dc poate nu am dreptate ma intreb uneori de ce Allah nu imi deschide o portita cat de mica pentru a ma converti.
    Ma distruge lucrul asta desi poate....
    Caut lumina, il caut pe Allah si il rog mereu sa ma ierte si sa ma ajute.
    Mereu ma intreaba cei care stiu de dorinta mea, de ce asa, insa nu pot sa le spun decat ca asa simt, poate sunt nebuna, dar am nevoie de un sfat de ajutorul vostru de un imam cu care sa pot vorbi, de ceva orice, macar sa-mi confirmati ca sunt nebuna pentru ca vreau islamul.
    mashallah tu poate esti mai muslima decat altele care fac shahada(-primul lucru care trebuie facut,o marturie prin care spui in limba araba "ash hadu an la illaha illallah wa ash hadu an la mohammadan abduhu wa rasulu" adica "cred in Allah si in trimisul sau Mohammad")..te admir pt fapul ca ai un comportment de muslima si cred ca deja esti..mai trebuie sa spui fraza de mai sus pe care deja ai acceptat-o in sufletul tau si de accea consider ca esti muslima..nu ai nevoie de nimic altceva in afara de credinta ta pe care o ai..sa stii ca nu esti deloc "dezaxata" si sunt multe romance care au descoperit islamul printre care sunt si eu hamdulillah!si noi cei pe care Allah swt ne-a indrumat catre adevar si catre lumina islamului suntem cei fericiti si binecuvantati..sa nu iti fie teama de nimic pt ca Allah e cu tine si te ajuta si asta este cel mai important si pretios lucru caci fara voia Lui nimic nu se intampla!
     
     

  6.  
    #5
    Member Loona's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Age
    38
    Posts
    14
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salam ou Alaykoum
    Acum am citit postarea ta, desi raspunsul meu vine prea tarziu sper ca inca urmaresti ce se mai scrie aici pe forum. Mi-ar placea sa stiu daca si acum, dupa atata timp tot asa de nehotarata esti? Spun nehotarata pentru ca desi din tot ce ai scris reiese ca iti doresti sa devii musulmana, se vad urme de incertitudine, de exemplu baiatul crestin care te-a cerut de sotie, faptul ca de ramadan o sa fii singura (de obicei in luna ramadan erai cu prietene musulmance?), prietenii care merg la petreceri iar tu stai acasa si citesti Coranul... Cauti sa primesti un semn de la Allah pentru a te apropia si mai mult de islam...ce anume mai exact? Eu cred ca tu ai primit un semn, dar nu esti sigura ca chiar vrei asta...Citeste mai multe despre islam,incearca sa intelegi ce inseamna sa fii musulmana si apoi o sa vezi ca totul e mai clar. Daca ai prietene musulmance, roaga-le sa te ajute sa intelegi mai bine! Imi dau seama din tot ce ai scris ca ti-e teama ca schimbandu-ti religia vei gasi mai greu un sot. La Allah sunt toate si nimic din ce trebuie sa ti se intample nu poti schimba!
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Povestiri de luat aminte....
    By maryam in forum Biblioteca audio-vizuala
    Replies: 7
    Last Post: 09-23-2011, 12:42 AM
  2. Replies: 15
    Last Post: 04-30-2007, 04:10 AM
  3. Cand voi fi mare, vreau sa fiu....
    By ummraschid in forum Copii
    Replies: 6
    Last Post: 02-20-2007, 12:06 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •