Notices
 
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 28 of 28
  1. Programul tau /al meu...pentru luna Ramadan 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Nu-mi vine sa cred ca a trecut aproape un an si mai e atat de putin...
    nu-mi vine sa cred ca este al nu stiu...3,4,5-lea an cand va scriu multora dintre voi si alhamdulillah ca din an in an suntem tot mai multe; acelasi subiect...cu aceleasi emotii.
    Mai e putin, mai putin de-o luna pana va incepe Luna Ramadan.
    Oare ce ar trebui sa pregatim?
    Un program de studiu? Sa invatam cateva sure mai lungi? Sau un program de curatare? Sau mai bine,poate, o purificare temeinica din toti rarunchii?
    Va fi, Inshaa ALLAH pentru mine al 10-lea post al Ramadan-ului si mereu imi spun :"anul asta o sa fac asa...si asa...". Si ALLAH sa ma ierte...nu stiu dc am reusit macar 10% sa fac din tot ce mi-am propus.

    Nu pot sa nu tresar de tulburare gandindu-ma ca profetul astepta aceasta luna in modul in care o facea...de cum trecea ramadanul, rugandu-se sa-l prinda si pe urmatorul...

    Inshaa ALLAH sa dedicam aceasta luna CELUI care Ii apartine, Lui, Marire Lui I se cuvine totul, dar mai ales aceasta luna!!!
    Poate n-ar striuca sa ne facem programe, sa ne punem alarme care sa ne reaminteasca de ele...sau poate dc am deconecta luna asta cablurile, net-urile...
    Deaja ma gandesc cu tristete ca va trece atat de repede...Inshaa ALLAH macar sa ramana in urma nu doar foamea si setea sau/si gandul la programul de Eid.

    "INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN"
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui maryam pentru acest subiect

    AishaA (08-15-2007), gabriela guettat (08-02-2010), Saira (08-15-2007), sara (08-15-2007), shama (08-30-2011)

  3.  
    #21
    Harnic Betti's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania
    Posts
    102
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    Iti scrisesem ieri un raspuns dar s-a restartat pc si uite ca n-a aparut ; asa cum ti-au spus fetele Mashaa ALLAH ai doua posibilitati: poti incerca sa tii postul si daca laptele tau nu-si va pierde consistenta si bebe va fi bine, Inshaa ALLAH YA RABB sa fie asa, atunci poti sa ai un post ca toti ceilalti, daca insa vezi ca se va schimba ceva si asta ar putea sa-i dauneze, atunci ai optiunea recuperarii, cred ca vazand si facand ar trebui sa actionezi.
    ALLAH Subhanna Hua wa Ta`ala cunoaste intentiile noastre...
    ALLAH nu impovareaza omul, alhamdulillah ca pentru orice lucru, exista in islam o solutie curata si buna.


    Inshaa ALLAH Iman, cred ca ar trebuiu sa ne uitam un pic in subiectele de anul trecut, sa nu repetam aceleasi informatii, recunosc ca in ultimul timp n-am timp de nimic si stau prost la capitolul forumeala , dar Inshaa ALLAH poate ne mobilizam toate, cred ca este important pentru cei care nu au acces la informatii si nu cunosc engleza, n-au carti in romana macar ca sa poata intelege si studia...ALLAH Kariim!
    Numai daca incerci poti sa vezi daca e in regula pentru tine si bebe.Iar daca e in regula,poti sa tii postul in continuare.Dar daca nu e,atunci te opresti si il recuperezi atuci cind o sa poti.
     
     

  4.  
    #22
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    desi acest subiect s-a deschis de ceva vreme pe mine m-a impresionat extrem de mult o fata musulmana cu care m-am imprietenit care si-a facut niste analize anul acesta pentru ca se simtea destul de slabita si o durea extrem de rau capul . Si a spus ca a vrut sa vada si daca totul e ok sa poata sa tina ramadanul . Si alamdulilah analizele i-au iesit in principiu bine si poate sa tina ramadanul . Inshalah am sa incerc sa tin si eu desi sunt crestina . Nu am nimic de pierdut daca incerc
     
     

  5.  
    #23
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Buna Alexyna,ash vrea sa itzi pot spune ca incercarea ta sa fi rasplatita shi primita.
    Petru tine,pentru a vedea pur shi simplu cum e sa te abtzii de la mancare ,bautura shi mai ales de la pierdera timpului fara de folos este foarte bine,dar din pacate altceva nu o sa ai draga mea.
    Eu sper pentru tine ,cat shi pentru cei care vor cauta,ca va veni timpul cand o sa intzelege-tzi frumoasa religie asha cum este ea,shi o sa va putem spune shi voua inshallah sa avetzi postul lunii Ramadan primit.

    Allah Kareem!
     
     

  6.  
    #24
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    329
    Chiar nu o fac din dorinta sa am cine stie ce fel de rasplate . Pur si simplu vreau sa incerc . Mi-a parut foarte rau ca anul trecut nu am putut sa tin bine postul
     
     

  7.  
    #25
    Member UmmYaser's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania /Timisoara
    Age
    47
    Posts
    47
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Alexyna View Post
    Inshalah am sa incerc sa tin si eu desi sunt crestina . Nu am nimic de pierdut daca incerc
    Salam aleykum wa rahmatulahu wa barakatuhu.Asa cum ai spus nu ai nimic de pierdut dar nici de castigat nu ai asa cum a spus surioara noastra Gabriela.Daca te atrage islamul si doresti sa tii postul ramadanului,de ce nu te convertesti?Pacat ca pierzi timpul.Jazaku Allahu Khaire.Sa aveti o luna binecuvantata,inshaAllah.
    "When we look for strength in ourselves,we will be weak.When we look for strenght in Allah,we will be invincible."
     
     

  8.  
    #26
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    Ba eu cred ca tinand post vei avea muuuuuuuuult de castigat, vei experimenta inainte de a fi musulman cum e sa faci ceea ce faci, din dragoste pentru ALLAH, doar pentru ca El,Marire Lui asa a dictat sa fie...asta cu conditia ca de-aia sa tii post. Si postul este cel a carui rasplata numai ALLAH o stie, de unde sa stim noi ca rasplata ta nu va fi islamul, nu?
    Caci cu adevarat ALLAH a lasat in Coran "...cand ALLAH doreste binele unui om El ii deschide pieptul pentru islam..."
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #27
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    craiova
    Posts
    3
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    salam alleicoum, ma numesc zahra am 21 de ani, si m-am convertit anul acesta la islam, in ianuarie, locuiesc in craiova si mi-as dori daca se poate sa pot sa cunosc si eu surori din oras sau surori cu care sa vorbesc despre islam
     
     

  10.  
    #28
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Asalamu aleykum, o poti contacta pe sora noastra Saira, Inshaa ALLAH!
    ALLAH sa te ajute si sa-ti usureze toate lucrurile!

    RAMADAN KARIIM!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Ramadan
    By Anna in forum Islamul
    Replies: 15
    Last Post: 05-24-2007, 02:25 PM
  2. Sha'baan - sa ne pregatim pentru Ramadhan!
    By ummraschid in forum Islamul
    Replies: 6
    Last Post: 09-08-2006, 04:38 AM
  3. Luna Shaban
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 09-03-2006, 05:20 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •