Notices
 
Results 1 to 8 of 8
  1. simpla coincidenta sau adevar? 
    #1
    Deosebit ibadat's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    romania
    Age
    42
    Posts
    355
    Thanked
    16
    Rep Power
    390
    A inapoiat o sculptura egipteana furata, de teama blestemelor

    Se pare ca renumitele blesteme ale faraonilor nu reprezinta un simplu mit. Anticii conducatori egipteni au forte distructive chiar si dupa moarte.

    Un neamt a inapoiat la ambasada Egiptului din Berlin un fragment dintr-o sculptura egipteana, pe care socrul sau il furase, cu ocazia unei vizite in Tara Piramidelor. Alaturi de pachet se afla si un bilet, in care barbatul a explicat ca socrul sau a fost victima blestemului faraonilor, dupa ce a furat sculptura.

    Ginerele s-a simtit obligat sa restituie obiectul de valoare, intrucat si-a dorit ca socrul sau, care a murit, sa primeasca iertarea faraonilor si astfel sufletul lui sa se poata odihni in pace.

    Trista intamplare s-a desfasurat in felul urmator: in 2004, socrul a furat bucata de sculptura, iar odata ajuns acasa, in Germania, a fost lovit de paralizie, greturi, febra inexplicabila si in cele din urma, rapus de cancer.

    Ambasada de la Berlin a trimis pachetul in tara de origine, la rugamintea ginerelui care spera ca blestemul va lua sfarsit.

    Insa acest caz nu este singular. Inca din 1922, blestemele faraonilor au facut victime. In cadrul unor sapaturi arheologice din apropierea mormantului lui Tutankamon, cercetatorii implicati in actiune au trecut in nefiinta pe neasteptate.

    Lord Carnarvon s-a imbolnavit de malarie, iar Howard Carter, conducatorul operatiunii s-a stins si el din viata. Ceilalti participanti la expeditie au contractat diverse boli si au murit
    .
     
     

  2. Mersi ibadat de la :

    bekolina (08-27-2007)

  3.  
    #2
    Harnic Latifah's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucharest
    Age
    37
    Posts
    245
    Thanked
    20
    Rep Power
    280


    Cred ca toate aceste culte stravechi sau actuale resusesc ca intre in contact cu jinni, sau poate ii invoca pe cei rai si atunci chiar are loc un fel de 'vraja', o energie, care din pacate este una rea si nu vine de la Allah.

    umila mea parere
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Quote Originally Posted by ibadat View Post
    A inapoiat o sculptura egipteana furata, de teama blestemelor

    Se pare ca renumitele blesteme ale faraonilor nu reprezinta un simplu mit. Anticii conducatori egipteni au forte distructive chiar si dupa moarte.

    Un neamt a inapoiat la ambasada Egiptului din Berlin un fragment dintr-o sculptura egipteana, pe care socrul sau il furase, cu ocazia unei vizite in Tara Piramidelor. Alaturi de pachet se afla si un bilet, in care barbatul a explicat ca socrul sau a fost victima blestemului faraonilor, dupa ce a furat sculptura.

    Ginerele s-a simtit obligat sa restituie obiectul de valoare, intrucat si-a dorit ca socrul sau, care a murit, sa primeasca iertarea faraonilor si astfel sufletul lui sa se poata odihni in pace.

    Trista intamplare s-a desfasurat in felul urmator: in 2004, socrul a furat bucata de sculptura, iar odata ajuns acasa, in Germania, a fost lovit de paralizie, greturi, febra inexplicabila si in cele din urma, rapus de cancer.

    Ambasada de la Berlin a trimis pachetul in tara de origine, la rugamintea ginerelui care spera ca blestemul va lua sfarsit.

    Insa acest caz nu este singular. Inca din 1922, blestemele faraonilor au facut victime. In cadrul unor sapaturi arheologice din apropierea mormantului lui Tutankamon, cercetatorii implicati in actiune au trecut in nefiinta pe neasteptate.

    Lord Carnarvon s-a imbolnavit de malarie, iar Howard Carter, conducatorul operatiunii s-a stins si el din viata. Ceilalti participanti la expeditie au contractat diverse boli si au murit
    .

    Nu stiu cat de adevarat este acest articol , hotii sunt f inspirati , totusi la Muzeul din Egypt este paza , camere , etc . Oricum , eu nu inteleg ce ar putea sa faca cineva cu o bucata de mumie in casa , de ce sa o fure ?

    P.S. O sa ma duc sa fur si eu ceva , sa vedem daca este coincidenta sau adevar
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  5.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by sara View Post
    Nu stiu cat de adevarat este acest articol , hotii sunt f inspirati , totusi la Muzeul din Egypt este paza , camere , etc . Oricum , eu nu inteleg ce ar putea sa faca cineva cu o bucata de mumie in casa , de ce sa o fure ?

    P.S. O sa ma duc sa fur si eu ceva , sa vedem daca este coincidenta sau adevar

    ce sa te mai obosesti...iti spunem noi de acum, este o curiozitate...ce, vrei sa vezi dc sunt paznicii vigilenti?
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    ce sa te mai obosesti...iti spunem noi de acum, este o curiozitate...ce, vrei sa vezi dc sunt paznicii vigilenti?
    Vreau sa vin sa va zic : am furat o mumie , cine vrea o bucatica , este gratis .

    P.S. Maryam vezi sa nu suparam pe faraon
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  7.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by sara View Post
    Vreau sa vin sa va zic : am furat o mumie , cine vrea o bucatica , este gratis .

    P.S. Maryam vezi sa nu suparam pe faraon

    daaaaaaaa asta este de coma sa stii
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #7
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481



    Nici coincidenta,si cu atat mai putin adevar...o poveste parerea mea...ce sa mai faca faraonii? Au murit,pa pa,asta e! Desi ma sperie documentarele alea cu zietati,faraoni si piramide la care ma cam uit ca nu pot altfel,nu cred ca au te pomeni ce puteri supranaturale,mai ales morti fiind dar efectele cu care sunt realizate documentarele alea,fundalul sonor,faptul ca-s difuzate la ore la care musai tre' sa aprind becul...ei,asta ma cam face sa ma uit pe sub plapuma dar de aici si pana la a zice ca te urmareste "blestemul faraonului"...parca e prea de tot
     
     

  9.  
    #8
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As - Salaam Aleikum

    asta arata lumi ce poate inventa mintea omului.


    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Legenda sau adevar?
    By ibadat in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 11
    Last Post: 08-21-2009, 12:31 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •