Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16
  1. Delicios pentru copii 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Am observat ca multe persoane de pe forum au copii, asa ca m-am gandit sa deschid un subiect cu retete de mancaruri pentru copii

    Prima reteta este pentru copiii care fac mofturi cand li se ofera legume ca mazarea,morcovii,etc.
    Preparate sub forma de flan colorat, legumele pot fi transformate intr-o masa atractiva.

    Flan colorat din legume



    Ingrediente:

    2 cani mazare/morcovi/dovlecei/rosii piure
    1 cana supa de pui
    1 cana lapte/smantana
    2 linguri parmezan ras
    sare, piper
    nucsoara
    5 oua batute
    2 linguri verdeata proaspata tocata(optional)

    1.
    Incalziti cuptorul la 160grade Celsius.
    Amestecati intr-o oala piureul de legume, supa si smantana.
    (Puteti adauga legumele intregi in supa si apoi sa le mixati cu blenderul)
    Adaugati branza parmezan, sarea, piperul si nucsoara. Nu trebuie sa fiarba, puteti lua oala de pe foc.
    Bateti ouale intr-un castronel; turnati crema de legume peste acestea.
    Adaugati verdeata tocata.

    2.
    Turnati compozitia in 8 vase mici sau intr-o caserola mare, rezistenta.
    Puneti vasele intr-o tava umpluta pe jumatate cu apa, introduceti tava la cuptor pt 25 minute.
    Lasati sa se raceasca apoi rasturnati flanul pe un platou sau in farfurii mici, individuale.

    3.
    Puteti face si un sos din unt topit/ulei de masline si ierburi aromate ca de exemplu salvie (pt dovlecei), menta (pt mazare) sau busuioc (pt rosii).

    Este bine sa nu deschideti cuptorul in timp ce gatiti flanul pentru ca altfel se va lasa, ca atunci cand gatiti sufleu.
     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui amal pentru acest subiect

    Alexyna (08-17-2010), batool391 (03-01-2008), florin (10-30-2007)

  3.  
    #11
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    e simplu de facut, atata doar ca mai trebuie sa potrivesti uneori cantitatea de gris; daca branza contine si apa (eu pastrez branza congelata si cand o dezghet e mai apoasa) atunci pui mai mult gris. trebuie sa obtii o pasta destul de consistenta, dar totusi moale.

    imi place sa servesc papanasii impreuna cu dulceata de caise
    imi plac si papanasii prajiti (contin si praf de copt), dar cred ca pentru copii sunt prea uleiosi, asa ca e mai potrivita reteta asta aici
     
     

  4.  
    #12
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    salam aleykum

    Astazi,amal,am incercat reteta de papanasi,au iesit super.Multumesc pentru reteta.
    Dar eu am mai adaugat gris in compozitie,caci ca si tine pastrez branza in congelator,iar la sfarsit i-am trecut prin pesmet,nuca de cocos si zahar vanilat.
    Allah sa te rasplateasca!
     
     

  5.  
    #13
    Member UmmYaser's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania /Timisoara
    Age
    47
    Posts
    47
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    CARTOFI AROMATI LA CUPTOR

    http://i1019.photobucket.com/albums/...Sweets/2-6.jpg

    Ne trebuie:
    5-6 cartofi mai maricei (noi am folosit eu)
    3-4 fire de usturoi verde (in cazul meu)
    4-5 linguri de ulei
    sare, piper
    fulgi de chilli (optional)

    Cum se fac:
    Simplu de tot.
    Se taie cartofii in 2/4 in functie de marime si ii punem la fiert in apa clocotita cu sare pt cca 5-10 min.
    Punem intr-o tava ce merge la cuptor hartie de copt (eu am mototolit-o si am udat-o sa se muleze mai bine pe tava). Puteti sa nu puneti hartie, eu asa am avut mai putin de spalat la tava :P
    Punem cartofii in tava, turnam 3-4 lg de ulei peste ei, mai punem putina sare, rasnim piper si punem fulgii de chilli (optional).
    Dam tava la cuptorul bine incins pt cca 30 de min sa se rumeneasca putin.
    Intre timp, facem din usutroi o pasta.
    Taiem bucati potrivite si le punem intr-un robot de bucatarie cu putin piper si o lg de ulei si mixam bine.
    Cand cartofii sunt gata, punem usturoiul (diluat cu putina apa) deasupra si servim ca atare sau ca garnitura.
    "When we look for strength in ourselves,we will be weak.When we look for strenght in Allah,we will be invincible."
     
     

  6.  
    #14
    Member UmmYaser's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania /Timisoara
    Age
    47
    Posts
    47
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    SALATA DE CASTRAVETI CU SOS DE BRANZA

    [IMG][/IMG]

    O salatica rapida buna si consistenta, de vara si mai ales de caniculaaaa, pentru ca se face repede-repede.
    Ne trebuie:

    2-3 castraveti

    cca 200 g iaurt cremos (sau smantana)

    cca 50 g branza telemea

    2 fire de ceapa verde

    marar

    sare, piper

    Cum se face:

    Taiem castravetii felii subtiri (eu nu i-am mai curatat de coaja), si punem peste ei telemeaua rasa (sau sfaramata), ceapa verde taiata marunt, mararul tocat marunt, iaurtul (smantana), piper si amestecam.

    La sfarsit potrivim de sare, in functie de cat de sarata este branza. Daca mai doriti branza, ceapa sau marar, mai adaugati in plus, dupa gust.

    Dati la frigider cca 20 de minute, servita rece parca e mai buna.

    Enjoy!
    "When we look for strength in ourselves,we will be weak.When we look for strenght in Allah,we will be invincible."
     
     

  7.  
    #15
    Member UmmYaser's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania /Timisoara
    Age
    47
    Posts
    47
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    OUA IN COS DE PAINE




    Un mic dejun “cu pretentii”, de weekend, aratos si facut pentru a impresiona sau... doar pentru a experimenta.


    Ne trebuie:

    chifle
    oua
    smantana/unt
    condimente
    cascaval/parmezan/gorgonzola
    sare, piper
    (cantiatile variaza, in functie de nr de persoane)



    Simplu de tot! Mai graitoare cred ca vor fi imaginile, insa o sa explic si in cuvinte.

    Taiati capacul fiecarei chifle si inlaturati cu grija miezul (avand grija sa ne ramana "pereti si fund" in chifla). Gaura facuta trebuie sa fie suficient de mare pentru a cuprinde un ou.
    Puneti chiflele intr-o tava, pastrati deoparte "capacele" lor pentru mai tarziu.
    Spargeti cate un ou in fiecare chifla, puneti peste putin unt/smantana si presarati cascavalul/parmezanul ras. Eu am pus branza gorgonzola bucatele.
    Deasupra am pus sare, piper, nelipsitii fulgi de chilli si niste funzulite de chivas uscata (ceapa verde ff subrire).
    Condimentele pot fi la alegere.
    Dam tava la cuptorul bine incins pentru 20-25 min pana ouale sunt facute.
    Dupa 20 de minute, punem pe tava si capacele chiflelor pentru a se coace si ele timp de aprox 5 minute.
    Savuram dupa ce se racesc putin.
    "When we look for strength in ourselves,we will be weak.When we look for strenght in Allah,we will be invincible."
     
     

  8.  
    #16
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Atat de bine arata retele astea incat imi vine sa ma consider copil Consider ca nu trebuie sa fi neaparat copil sa mananci asa bunatati . O sa incerc si eu ceva retete . Par extraordinar de bune
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •