Notices
 
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 33 of 33
  1. Perceptia femeii musulmane 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    AM gasit asta pe net cand cautam numele camilie profetului....comic nu?

    Insa sper sa nu se supere Admin ca voi publica articolul care prezinta o opinie documentata(dintr-un punct de vedere) despre femeia musulmana.


    S-a imbunatatit statutul femeii in Islam?
    De Ali Sina

    Translation of : Did Women's Status Improve in Islam ?
    http://www.islam-watch.org/AliSina/WomensStatus.htm

    In ciuda parerii generale a musulmanilor,Islamul nu a imbunatatit statutul femeii in Arabia nici macar “putin”.De fapt le-a denigrat in loc sa le innobileze.Exista multe dovezi pentru aceasta si una din ele este “Hadithul”

    Bukhari Volumul 3,Cartea 43. Numarul 648
    Narat de Abdullah bin 'Abbas:
    Eram nerabdator sa il intreb pe Umar despre cele doua femei dintre sotiile Profetului despre care Allah spunea ( in Coran):daca voi doua( sotiile profetului numite Aisha si Hafsa) va pocaiti in fata lui Allah atunci inimile voastre sunt intr-adevar inclinate(pentru a se opune placerii Profetului) (66.4) cand au practicat Haji impreuna cu Umar( si intorcandu-ne de la Haji) s-a dus intr-o parte( pentru a raspunde chemarii naturii) si m-am dus si eu intr-o parte cu el ducand un pahar cu apa.Dupa ce a raspuns chemarii naturii si s-a intors i-am turnat apa pe maini din pahar si el a practicat ablutiunea si a spus: “O conducator al credinciosilor!Care erau cele 2 femei dintre sotiile profetului carora Allah le-a zis:

    “Daca voi doua va pocaiti “(66.4) a spus El, “Sunt uimit de intrebarea ta, O Ibn’Abbas.Erau Aisha si Hafsa”

    Apoi Umar si-a continuat povestirea si a spus: “Eu si un vecin de-al meu Ansari din Bani Umaiya bin Zaid care locuia in 'Awali Al-Medina, obisnuiam sa il vizitam pe Profet pe rand.El se ducea o zi,si eu in urmatoarea. Cand ma duceam eu ii dadeam vestile despre ce s-a intamplat in acea zi in legatura cu instructiunile si ordinele si cand se ducea el facea acelasi lucru pentru mine.Noi,oamenii din Quraish, obisnuiam sa avem autoritate asupra femeilor,dar cand am venit sa locuim cu ansarii, am observat ca femeile ansari aveau mana dreapta ridicata asupra barbatilor lor,asa ca femeile noaastre au inceput sa preia obiceiurile femeilor ansari.Odata am tipat la sotia mea si ea mi-s raspuns cu aceeasi moneda si nu mi-a placut deloc acest fapt. Ea mi-a spus:” De ce nu iti convine faptl ca iti raspund? In numele lui Allah, sotiile Profetlui riposteaza impotriva lui si unele din ele nu ii vorbesc intreaga zi pana noaptea .” Ceea ce mi-a spus m-a speriat si i-am zis:”Care dintre ele fac asta,vor avea mult de pierdut.”

    (Acesta este un Hadith lung, citeste-l pe tot in articolul meu “Maryah the Coptic Maid” http://www.islam-watch.org/AliSina/Mariyah.htm)

    Dupa cum puteti vedea, Umar se plange de faptul ca in timp ce barbatii din Quraish aveau autoritate asupra femeilor de cand au venit in Medina au observat ca femeile din Medina aveau mana drepata ridicata asupra barbatilor lor.

    Mecca este un centru religios.In toate centrele religioase, de cele mai multe ori fanatismul intrece bunul simt si oricand religia are o intelegere mai puternica, femeile sunt discriminate.Mecca nu face nici o exceptie.Era normal ca in Mecca femeile aveau un status mai inferior decat omoloagele lor evreice sau cele ansari si atunci cand intalneau libertatea de care se bucurau femeile din Medina, o doreau si ele.Aceasta bineineteles nu a fost privita cu ochi buni de Umar si Muhhamad, cei doi barbati misogini din Mecca.Aceasta convorbire dintre cele doua figuri centrale din Islam arata ca acestia nu erau incantati sa vada ca sotiile lor se obisnuiau si se bucurau de gustul libertatii.

    Arabii nu erau obisnuiti sa isi scrie istoria.Foarte putin a ramas din cultura si stilul lor de viata pre Islamic. Ceea e istoricii musulmani au scris despre acele timpuri este peiorativ numindu-le Zilele Ignorantei ”jahilya” si afirmand ca inaintea venirii Islamului erau barbari care isi ingropau fetele de vii si erau tot timpul in razboi.Ei spun ca femeile inainatea Islamului valorau mai putin decat camilele si ca Profetul a fost cel care le-a dat statutul de fiinte umane.Totusi,Hadithul de mai sus ne spune altceva.Putem observa ca femeile arabe de oriunde,cu exceptia Meccai, aveau mai multe drepturi pe care Islamul le-a luat.Si arata faptul ca tristul tratament aplicat femeilor din Islam nu este o imputernicire divina ci este doar modul in care cei din Quarash isi tratau femeile.Profetul,fiind originar din Qurash el insusi, era obisnuit cu acest fel de abuzz asupra femeilor si pentru el asta era un lucru normal.Ca o consecinta normala,el este discriminator in ceea ce priveste femeile in religia si cartea sa.

    Dar mai exista de asemenea un alt facor care a avut un rol foarte important in destinul femeilor musulmane, si acesta este impactul pe care l-au avut sotiile Profetului asupra Coranului si a legilor lui in ceea ce priveste femeile.

    De fiecare data cand Profetul voia sa aiba ultimul cuvant si sa ii faca pe ceilalti sa taca din gura, il facea pe Allahul sau sa ii dezvaluie un verset.Era un om batran, cu un harem de aproape 20 de sotii si de concubine.Toate sotiile sale erau tinere si frumoase( cu exceptia primelor 2, Kadijah si Saudah cu care se casatorise cand era sarac.)Cand imbatranise devenise capetenia si era foarte puternic.Asa ca isi permitea sa se casatoreasca cu oricine si unele chiar veneau si I se ofereau singure.El le alegea doar pe cele frumoase.Dar puterea politica nu este un substitut al energiei fizice.Profetul era pe deplin constient de diferenta de varsta dintre el si tinerele lui sotii.Era gelos pe orice tanar care se uita la ele si le avertiza pe sotiile sale sa nu il tradeze.

    33.30
    “O, voi consoarte ale Profetului! Daca oricare din voi va fi vinovata de un comportament obscen evident, pedeapsa va fi dubla pentru ea,si acest lucru este usor pentru Allah.”

    31.”Dar oricare din voi este devotata in servirea lui Allah si a Mesagerlui sau si munceste cu devotement, -aceleia ii vom dubla rasplata:si am pregatit pentru ea o rasplata generoasa.”
    El le amintea mereu sa se poarte astfel incat sa nu atraga atentia altor barbati si sa se acopere pentu a nu fi dorite de straini.

    32. “O voi consoarte ale Profetului!Voi nu sunteti precum celelalte femei: daca intr-adevar stiti de frica lui Allah, nu fiti prea slobode la gura, pentru ca una in inima careia este o boala sa nu fie cuprinsa de dorinta, ci vorbiti.”

    33.”Si stati linistite in casele voastre, si nu afisati o infatisare orbitoare ca acelea din timpurile Ignorantei, si rugati-va in mod regulat si dati pomana in mod regulat, si ascultati-l pe Allah si pe mesagerul sau.Iar Allah doreste sa ia toata oroarea de la voi,mebrii al familei si sa va faca puri si fara pata.”

    Cele de mai sus arata clar grijile barbatilor in varsta in ceea ce le priveste pe numeroasele lor sotii tinere si atractive.Avea nevoie sa le controleze si pentru aceasta le-a ordonat sa se acopere.In mod ironic, ceea ce era menit sotiilor Profetlui a devenit parte din Sharia si a fost impus timp de 1400 de ani in toate tarile islamice.

    Profetul a subliniat intotdeuna femeilor importanta ascultarii sotilor lor.Si nu cumva asta a avut legatura cu faptul ca majoritatea sotiilor Profetului erau adolescente care trebuiau controlate?Probabil ca nu l-ar fi ascultat dar nu aveau de ales decat sa se supuna la ceea ce a spus Allah.Asa ca atunci cand avea probleme domestice Allahul sau sarea in ajutorul lui si ii dezvaluia versete precum cele ce urmeaza pentru a le pune pe sotiile sale la locul lor.

    Q. 66: 5
    “Daca ar divorta de voi(toate) Dumnezeul lui i-ar da in locul vostru, sotii mai bune decat voi, musulmane( care I se supun lui Allah), credincioase, care il asulta pe Allah, care I se pocaiesc lui Allah, care il venereaza pe Allah sincer, care postesc sau emigrante(de dragul lui Allah) casatorite anterior si virgine”

    Faptul ca femeile in Arabia aveau mai multa libertate si autoritate inaintea Islamului decat dupa acesta poate fi dovedit si prin faptul ca Khadijah, prima sotie a Profetului avea o afacere proprie si avea multi barbati care lucrau pentru ea.Muhammad, de fapt era chiar unul din angajatii ei.Avem vreo relatare despre vreuna din femei dupa Islam care sa aiba propria afacere si care sa angajeze barbati care sa lucreze pentru ea?
     
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui Mariyah pentru acest subiect

    Arif Raif (01-13-2009), batool391 (02-19-2008), bidigae (10-06-2008), gabriela guettat (09-23-2007), naisrep (10-06-2008)

  3.  
    #31
    Incepator aynur's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    59
    Thanked
    33
    Rep Power
    99
    assalamu alaikum wr wb tuturor
    nu am citit demult asa o bazaconie ca acest articol..am ab\vut rabdarea sa citesc numai o pagina
    a fost scris bineinteles cu intentia de a contorsiona imaginea Islamului si a profetului Muhammad si din el razbate ura si ignboranta care din pacate se gasesc pe deplin in lume si internet ;
    majoritatea hadiselor citite in el nu sunt autentice sau aui fost traduse si prezentate intr-un mod care sa indemne la dezaprobare dinpartea noastra; de ce nu au fost [prezentate hadisurile despre rabdarea si blandetea profetului Muhammad saaas si anume acela in care a spus ca Cel mai bun dintre credincios este acela care se poarta cel mai bine cu sotia sa?
    si de cand a avut Muhammad 20 de sotii? toate tinere si frumoase?cu totii stim ca singura sotie care a fost virgina si daruita cu frumusete dintre ele a fost Aisha ra ;si nu a ales-o profetul pt frumusetea si tineretea ei ci a ales-o Allah SwT.Aisha ra i-a aparut in vis profetului ca sotia lui.Si alhamdulillah pt ca ea a trait cel mai mult dupa profet si a transmis hadisurile referitoare la viata in familia femei copii si nu numai;majoritatea companionilor nu au avut acces la aspectele private ale vietii profetului ,si noi musulmanii avem nevoie sa stim cum sa ne comportam si in viata privata bineinteles;Aisha ra a fost ca un burete de invatare, cu o precocitate si intelepciune iesite din com,un,si mult timp dupa moartea profetului a fost invatoarea urmatoarelor generatii de musulmani.
    toate celelalte sotii au fost fie vaduve fie divortate si departe de a fi frumoase
    si cand a fost profetul bogat?cu totrii stim viata austera pe care a dus-o si el si sotiile lui si felul in care a dat tot ce a putut saracilor noilor musulmani?si sotiile lui i-au urmat exemplul dupa moartea lui si au fost exemple de piosenie si generozitate pt musulmani.
    nu am citit restul bazaconiilor scrise si sper ca inshallah cine are mai mult timp sa raspunda acestui articol
    desi cred eu ca fiecare persoana gandeste despre o religie sau fapt asa cum ii dicteaza sufletul si oricate dovezi le-am da nu vor intelege sau vor refuza sa inteleaga.

    draga mea surioara mariya pt ca esti la inceput de drum in Islam fereste-te de acest fel de articole sau oameni care iti vor spune asemenea lucruri..cauta aparare la Allah si cites-te Quran & Hadith ;crede-ma ca sutn multi rauvoitori in special in aceasta lume a internetului.
    fie ca Allah sa ne tina pe toti pe calea iubita de El si sa ne intareasca credinta inshallah
    aynur
     
     

  4.  
    #32
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    O fi de vina ora inaintata si ca...mi-e cam somn, dar sincer sunt atat de multe lucruri intresante pe net, sincer (e doar o parere, sper sa nu fie cu suparare) nu mi-as bate capul cu asa ceva, nu gasesc nimic constructiv si nimic care sa-mi sporeasca bruma de cultura...


    Da...complect de acord cu tine...nu am apucat sa lecturez tot, dar mi-a ajuns sa citesc doua fraze ca sa imi dau seama ca nu e nimic interesant...
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     
     

  5.  
    #33
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887



    ARTICOLUL DATEAZA DIN SEPT.2007-SUNT CONVINSA CA NU MAI ESTE DE ACTUALITATE.
    SORA NOASTRA VEDE SHI INTZELEGE LUCRURILE CU TOTUL ALTFEL.
     
     

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •