Notices
 

Thread: ingrijorare

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 27 of 27
  1. ingrijorare 
    #1
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    Salam alaikum wa rahamtullah wa barakatu

    Am fost cu sotul meu la interviul pt. acordarea permisului de sedere, iar ofiterul care ne-a interogat, s-a cam luat de mine din cauza faptului ca am trecut la Islam ( sunt musulmana dinainte de casatorie, cu 2 ani). Mi-a cerut argumente pt. care m-am convertit, si tot ce ii spuneam zicea ca nu e un argument valabil... In plus, mi-a spus ca probabil port hainele islamice din cauza ca sunt frustrata de propriul meu corp...
    Dupa ce m-a facut sa ma simt groaznic discutand aceste lucruri, a trecut si la subiectul interviului, casatoria cu sotul meu....
    Oare credeti ca opinia sa personala si ura neascunsa pt. islam si musulmani, l-ar putea influenta in privinta acordarii raspunsului privind viza sotului meu?
    Insha'Allah sa fie totul bine, insa sunt tare ingrijorata si suparata de ce a fost acolo.
     
     

  2. Mersi HAYAH de la :

    florin (10-13-2007)

  3.  
    #21
    Incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    87
    Thanked
    2
    Rep Power
    125
    Vai Qurrat,mai ai un pic si imi tai capul cu iataganul!Cat de pe langa subiect am fost nu stiu,dar se pare ca tu stii......
    Hayah,daca vrei sa traiti in Romania,trebuie sa respectatile legile acestei tari,asa naspa cum e ea!Daca consideri ca ai fost discriminata,te adresezi forurilor competente!Atata timp cat totul este in regula cu actele,etc,etc ,ale voastre ca familie,sotul tau nu are de ce sa nu obtina rezidenta!Sa ne spui cum s-a rezolvat,dar eu zic ca o sa fie bine!Doamne ajuta!
     
     

  4.  
    #22
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Quote Originally Posted by val View Post
    Vai Qurrat,mai ai un pic si imi tai capul cu iataganul!Cat de pe langa subiect am fost nu stiu,dar se pare ca tu stii......
    Hayah,daca vrei sa traiti in Romania,trebuie sa respectatile legile acestei tari,asa naspa cum e ea!Daca consideri ca ai fost discriminata,te adresezi forurilor competente!Atata timp cat totul este in regula cu actele,etc,etc ,ale voastre ca familie,sotul tau nu are de ce sa nu obtina rezidenta!Sa ne spui cum s-a rezolvat,dar eu zic ca o sa fie bine!Doamne ajuta!
    "Daca vreti sa traiti in Romania..."esti pusa rau pe musulmanii ce aleg Romania ca tara "adoptiva"...se pare ca nu ai inteles nimic...imi cer scuze...dar ori nu ai terminat scoala,ori nu prea vezi ce se intampla in jurul tau...dar...sincer acest domeniu nu te cuprinde delok...incearca sa postezi la subiecte ce te privesc,la subiecte ce tin de cunoasterea ta...aici nu prea ai ce spune..."CE POATE VEDEA UN ORB CAND SE PRIVESTE IN OGLINDA?"......Zici simplu "in regula cu actele",de curiozitate, tu stii care sunt actele?in ce conditii se obtin?cat se alearga pentru ele?cate conditii se pun pentru obtinerea unuia singur?ai idee la politie ce se intreaba?ce se pune in valoare?ce conteaza mai mult?Cred sincer ca ai o problema cu musulmanii in general......crezi ca nu respecta regulile...nu cred ca surioara noastra a gresit cu ceva, tu o vezi gresind , de aceea afirmi :"trebuie sa respectatile legile acestei tari,asa naspa cum e ea".Sigur ai vreo problema ...rezolv-o draga mea...si evita comentariile despre subiecte pe care nu le intelegi...lumea o sa rada de tine...Cu tot respectul....Concluzia mea nu este gresita....ai ura pe musulmani....ti-am citit si cele cateva postari pe site...si ca si-n alt subiect precum :"Plecarea din Romania in Siria", iti dai cu parerea , apoi arunci cu jicniri....Lasa ura la o parte si pastreaza parerile pentru tine....
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

  5.  
    #23
    Incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    87
    Thanked
    2
    Rep Power
    125
    Bine fie ca tine...
    Multumesc pentru "compliment"ala cu scoala,foarte subtila!
    Cat despre faptul ca urasc eu musulmanii,hahahaha,ma faci rau sa rad!Ai citit 2 postari d'ale mele si ai ajuns la concluzia asta?Mi-nu-nat!
    Hai s-o lasam balta,chiar nu doresc sa-i stric subiectul fetii,eu mi-am spus parerea,pe care am dreptul sa mi-o spun!Daca imi dai voie,evident!
     
     

  6.  
    #24
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Bine fie ca tine...
    Multumesc pentru "compliment"ala cu scoala,foarte subtila!imi cer scuze,dar nu cred ca am gresit cu scoala....
    .................................................. .................................................
    Hai s-o lasam balta,chiar nu doresc sa-i stric subiectul FETEI,eu mi-am spus parerea,pe care am dreptul sa mi-o spun!Daca imi dai voie,evident!

    Sa fii iubita draga mea Val si numai bine.......
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

  7.  
    #25
    Incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    87
    Thanked
    2
    Rep Power
    125
    Nu stiu care dintre noi face mai multe greseli gramaticale,dar eu cum sunt mai desteapta cedez prima!
    Multumesc pentru urare!Asemenea si tie!
     
     

  8.  
    #26
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    Quote Originally Posted by QURRAT-UL-AIN View Post
    Asa este in Romania....in alta tara daca te hotarasti sa te stabilesti,nu te mai intreaba ce medicament a luat sotul in ultima luna,la ce magazin ati facut ultimile cumparaturi,locul fiecaruia in pat, desenarea casei, a camerei in care locuiesti...Rautatea si legile proaste sunt numai aici....oameni needucati cu "drept de decizie"....Nu te gandi la ce e mai rau...lasa timpul sa le rezolve pe toate si asteapta raspunsul lor...nu te grabi sa-i intrebi ce au decis,sau cand soseste cartea de rezidenta...se vor gandi ca ai ganduri ascunse si ca te grabesti sa faci ceva "dubios"...o stiu din proprie experienta.Allah sa va ocroteasca si sa obtineti ceea ce va doriti!Veti scapa de hartuiala lor, atunci cand veti avea un copil, pana atunci, isi gasesc motive sa "va viziteze",sa vada daca sunteti acasa impreuna(mai ales pana vine cartea de rezidenta!!!)....etc.Mult succes!


    O mica interventie sa stiti ca intreaba pana si in tarile cele mai civilizate cum sa spunem chestii in genul ce culoare are periuta de dinti de exemplu....
    Asta in cazul in care au dubii asupra casatoriei. E si normal sa intrebe si sa nu lase pe oricine sa ia rezidenta
    Insa tu trebuia sa ii spui frumos ca astfel de intrebari referitoare la religie nu isi au locul, nu il poate refuza pe sotul tau daca totul e legal o fii Romania cum o fii dar nu e asa de rau chiar
     
     

  9.  
    #27
    Incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    87
    Thanked
    2
    Rep Power
    125
    Dunia
    Ce se mai aude Hayat?Ati primit vreun raspuns?
     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •