Notices
 
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 36
  1. Intrebare Pentru Lamurirea Tuturor! 
    #1
    Member florin's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Romania
    Posts
    22
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Barbatul convertit la islam poate lua de sotie o femeie nascuta in religia islamica(adica din familie musulmana "naturala")?


    *Daca veti raspunde cu "DA" va rog sa si argumentati cu date concrete!

    *Daca "NU" asemeni primei variante,rog sa imi argumentati cu date concrete !


    Multumesc!
    Nu imi veti raspunde mie, ci veti raspunde tuturor celor ce au nelamuriri pe aceasta tema,asa ca am rugamintea sa fiti concisi si la subiect. Si va asigur eu ca sunt multi cei care nu cunosc multe lucruri legate de casatorie,iar raspunsurile voastre le vor fi de foarte mare folos.

    Fie ca intelepciunea sa se abata asupra noastra si bunatatea iertarii lui ALLAH sa ne invaluie pe toti curatindu-ne de neputintele si pacatele noastre! DOAR EL LE POATE PE TOATE! Doar MARETIA SI INGADUINTA LUI ne poate lumina viata indrumandu-ne pasii pe calea cea mai buna!
    ~~La 'ilaha 'illa-llah, Muhammad-ur-Rasul-Allah !!!~~
    “Cel care a facut un bine cât un graunte de colb, îl va vedea, ~Dupa cum, cel care a facut un rau cât un graunte de colb, îl va vedea.” [Sfantul Coran, 99:7-8]

     
     

  2. Mersi florin de la :

    Alina1968 (06-21-2008)

  3.  
    #21
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by amal View Post
    dar ce ai patit suleiman de spui asa ceva? inseamna ca esti o persoana tare singura...te compatimesc

    cum ramane cu dragostea profetului fata de Khadija sau Aisha? sau nu a fost dragoste? de ce realitate incerca sa fuga?
    si sunt atatea alte mari povesti de iubire...
    nu poti sa zici ca nu exista dragoste decat daca ai iubit si ai fost ranit sau daca pur si simplu nu esti capabil sa ai sentimente.
    Hei, hei, ce-i asta, pare deja ca l-ai supus unei analize para psihologice.
    Nu cred ca e cazul sa ne analizam unii pe altii si sa ne mai si pronuntam...
    Si nu cred ca se incadreaza afiramtia lui in exemplul tau cu profetul.
    Cred ca el se referea strict la ex respectiv, nu a generalizat,ia
    intreaba-l sa vezi cat isi iubeste mama su de pe acum sotia...Inshaa ALLAH.
    Cred ca macar ar trebui sa ne abtinem de la afirmatii si permanente contrari de acest fel.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #22
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    glumeam si eu...

    .................................................. ................
     
     

  5.  
    #23
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by amal View Post
    glumeam si eu...

    .................................................. ................

    alhamdulillah ca nu te-ai suparat si tu ca am zis, dar uite, stii ca admin e subtil de...suparacios
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #24
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Nu sunt de acord Suleiman cu punctul tau de vedere. E prea fixist, prea dur.
    Daca o musulmana vrea un crestin sau evreu si baiatul accepta sa treaca la Islam pt ea sau pt ALLAH (numai el stie de ce ) atunci se poate casatori cu el.
    Exista verset care sustine casatoria cu fosti kafiri care au trecut la Islam .Mie mi se pare totul clar, nu inteleg de unde si pana unde ai scos ca dragostea lor provine de la diavol?
     
     

  7.  
    #25
    Incepator dana's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    timisoara
    Posts
    57
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Iris00 View Post
    ""Tot ceea ce face omul in viata lui trebuie sa fie doar pentru ALLAH , si nu cred ca exista un om care il iubeste pe ALLAH sa se indragosteasca de un dusman al Lui ALLAH , sau de un pacatos , sau de un necredincios ...""

    Si cine sunt : dusmanii lui Allah, pacatosii sau necredinciosii din punct de vedere al religiei musulmane .......si de ce?


    CRED K sunt necredinciosii , ( cei care nu cred in allah si se roaga la statui etc) este f. mare pacat sa ii atribuii altcuiva ceea ce a creat allah.

    daca gresesc o rog pe maryam sa ma corecteze ( stiu k e cu ochii pe noi)
     
     

  8.  
    #26
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by dana View Post
    CRED K sunt necredinciosii , ( cei care nu cred in allah si se roaga la statui etc) este f. mare pacat sa ii atribuii altcuiva ceea ce a creat allah.

    daca gresesc o rog pe maryam sa ma corecteze ( stiu k e cu ochii pe noi)
    Hai mai ca nu e chiar asa si in primul rand, chiar de-ar fi sa fie, sunt cu ochii pe mine, cred adica, Inshaa ALLAH. Oricum aici toti avem de invatat unii de la altii, nu e nimeni mai cu mot.
    ALLAH sa te rasplateasca numai cu bine in aceasta viata si in cea de apoi.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #27
    Incepator Iris00's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    71
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Daca un nearab , se casatoreste cu o araboiaca si ea il duce in lumea araba , cum poate ea sa-l integreze in societate ? Il ea de mana si merge cu el peste tot si il invata obicierule si ii limiteaza accesul la doar cateva locuri ? Cum poate acel barbat sa o intretina pe femeia respectiva ? Cum poate el sa aiba grija de ea intr-o lume care nu este a lui , alta cultura , alte traditii .... ?

    Cred ca atunci cand un nearab face acest pas este constient de faptul ca trebuie se integreze in cultura respectiva si sa accepte traditiile ,altfel nu cred ca ar face acest lucru.

    Daca un barbat arab se casatoreste cu una nearaba , indiferent de religia ei , si merge cu ea in tara lui , el poate sa o integreze usor in familia sa , apoi in societate ,

    Oare de ce acest barbat poate si cel nearab nu?

    Sa nu-mi spuneti ca ea traieste in tara lui , ca nu cred ca exista un arab care accepta ca fiica lui sa traiasca departe de el intr-o tara care in capatul opus al traditiei , religiei ...

    N-am inteles pre bine ce vrei sa zici " in tara lui" , vrei sa zici in tara araba sau e vorba despre tara ei ( nearaba ). Oricum ar fi , cunost o familie ( el arab, ea romanca ) care au 2 fetite si vreau sa spun ca nu a fost nici o problema ca sotia sa locuiasca cu fetele in Romania ( sigur ,anumite perioade de timp ) si el in tara lui. Sau altadata sa locuiasca ea cu fetele acolo si el singur aici. Sau fetele sa vina in vacanta si la locuiasca cu bunica romanca.
    Cum as putea sa inteleg,daca nu ma calauzeste nimeni?
     
     

  10.  
    #28
    Incepator Iris00's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    71
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Scuze ca n-am marcat citatele , dar am o mica problema cu PC-ul.
    Cum as putea sa inteleg,daca nu ma calauzeste nimeni?
     
     

  11.  
    #29
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by AishaA View Post
    [
    Mi se pare absurd... Pai, musulmanul adevarat trebuie sa se adapteze si integreze unor traditii imbecile sau societatea trebuie sa se schimbe dupa modelul islamic???? E o aberatie sa folosim ceea ce se petrece gresit in societate ca motiv pt a ne mula si noi pe acelasi calapod.... Traditiile nu au nici o valoare pt mine, pe mine ma intereseaza Islamul, nu prejudecatile.... Eu cred ca problema e foarte prost pusa si ne abatem de la islam discutind in felul asta... Macar cu vorba si inima sa incercam sa schimbam ceva daca nu putem prin fapta... Musulmanul e musulman, convertit sau nu, are aceleasi drepturi si merita acelasi respect si incredere...
    assalamu alaykom!

    aisha, te contrazic putin.... cand spui "traditii imbecile" pe care le-ai putea gasi intr-o tara araba, si la care musulmanul nu ar trebui sa se adapteze, sa stii ca de multe ori trebuie sa te referi si la niste traditii specifice strict de la o tara/regiune la alta, si care NU sunt deloc in contradictie cu ceea ce islamul cere.
    eu la astfel de traditii ma refer, la care un barbat nearab nu s-ar putea acomoda. si gaditi-va ca nu de putine ori auzim de femei care in occident fac ceea ce trebuie, sunt bune musulmane, insa cand ajung in tara de origine a sotului, se lovesc de niste kestii pe care nu le accepta...
    deci, daca o femeie , care dupa parerea mea este mult mai vulnerabila decat un barbat, de multe ori nu se poate obisnui intr-o tara cu alte mentalitati, cu alte cutume, cum ar putea un barbat, care mai trebuie sa fie si capul familiei respective?
    aika nu putem spune ceva de genul domne, eu nu fac decat ce-mi cere islamul restul de prejudecati nu ma intereseaza.... sa nu uitam ca multe traditii, prejudecati, daca nu sunt cerinte ale islamului, ele nu sunt nici contra islamului, nu ar fi un pacat sa le faci...

     
     

  12.  
    #30
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom
    fratilor..si surorilor de ce vreti sa-l faceti pe saracu convertit arab CAND EL TREBUIE SA FIE MUSULMAN
    .

    Islamul este foarte simplu subhan ALlah..dar noi oameni il facem de nu ne mai ajunge cu traditi si obiceiuri etc etc etc.

    Barbatul respectiv chiar daca traieste in tara islamica..daca poate sa inceapa o afacere cu angajati arabi...care e problema>????Daca ai bani nu e imposibil....Si despre ce obiceiuri spunea dn admin ca nu am inteles.....islamul nu are obiceiuri..subhan ALah islamul din contra este f simplu ai 2 sarbatori in an..nu 100 ca la alte religii....nu trebuie sa te inchini nimanui...o viata normala....si da un convertit poate fi mai bun ca un muslulman nativ..dar ASTA NUMAI ALLAH O STIE MAI BINE---asa ca da mi-as da fata la un musulman convertit !!!!!!!!!!!!
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •