Notices
 
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 36 of 36
  1. Intrebare Pentru Lamurirea Tuturor! 
    #1
    Member florin's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Romania
    Posts
    22
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Barbatul convertit la islam poate lua de sotie o femeie nascuta in religia islamica(adica din familie musulmana "naturala")?


    *Daca veti raspunde cu "DA" va rog sa si argumentati cu date concrete!

    *Daca "NU" asemeni primei variante,rog sa imi argumentati cu date concrete !


    Multumesc!
    Nu imi veti raspunde mie, ci veti raspunde tuturor celor ce au nelamuriri pe aceasta tema,asa ca am rugamintea sa fiti concisi si la subiect. Si va asigur eu ca sunt multi cei care nu cunosc multe lucruri legate de casatorie,iar raspunsurile voastre le vor fi de foarte mare folos.

    Fie ca intelepciunea sa se abata asupra noastra si bunatatea iertarii lui ALLAH sa ne invaluie pe toti curatindu-ne de neputintele si pacatele noastre! DOAR EL LE POATE PE TOATE! Doar MARETIA SI INGADUINTA LUI ne poate lumina viata indrumandu-ne pasii pe calea cea mai buna!
    ~~La 'ilaha 'illa-llah, Muhammad-ur-Rasul-Allah !!!~~
    “Cel care a facut un bine cât un graunte de colb, îl va vedea, ~Dupa cum, cel care a facut un rau cât un graunte de colb, îl va vedea.” [Sfantul Coran, 99:7-8]

     
     

  2. Mersi florin de la :

    Alina1968 (06-21-2008)

  3.  
    #31
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by iman99 View Post
    [asa ca da mi-as da fata la un musulman convertit !!!!!!!!!!!![/SIZE][/FONT]
    tu, ok..
    dar sotul tau ar fi deacord....?
    .............................

     
     

  4.  
    #32
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Salamu aleikom w rahmatullah w barakatu

    De ce sa nu fie de acord genan doar si-a luat o muslmana convertita ....cu calm si cu intelepciune totul se rezolva.El nu ar avea de comentat sunt f sigura in sha Allah.Binainteles saracu baiat va trece prin niste teste....Sunt multe exemple de converite si converiti cu care ne putem mandri si cu care mai putin.De ex eu cunosc subhan Allah un converit din orasul meu.(Timisoara).ma sha Allah..sti ce inseamna in fiecare dimineata 40 km ca sa ajunga la salah fajr?si cu ce?cu bicicleta..Alah deschide sufletele ..si lumineaza pe cine vrea el ....
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  5.  
    #33
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    asslamu alaykom!
    tot respectul pt acel barbat, dar asta tine de religia lui, de gradul lui de supunere si respectare a ceea ce este fard, respectiv sunna!
    eu vorbeam mai sus din prisma traditiilor si a modului de viata din tara ei, a fetei arabe... ca asa cred si eu ca un roman convertit se intelege de minune cu o romanca convertita (sau ne-) ...
    dar kiar tu ai spus: sotul tau (arab musulman ) si-a luat una convertita... dar nu uita... fata lui este musulmana "nativa" si mai mult araba decat romana.... (o fi fifty-fifty dpdv al natiei, insa datorita mediului in care se dezvolta si a oamenilor de care e inconjurata, mult prea putin se va simti si romanca) .... eu sunt aproape sigura ca mai intai ar testa un arab musulman si apoi unul roman... (orice tata isi supune viitorul ginere la diferite teste)
    mai vorbim noi peste niste ani....

     
     

  6.  
    #34
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom

    habibty stiu ce am in casa........sunt 100% convonsa ca nu se va opune.
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  7.  
    #35
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Am citit tot ce s/a scris prin topicul asta si tare m/am mai minunat de tot ce s/a scris pe aici. Eu cred ca un tata arab ar trebui in primul rand sa fie atent la caracterul musulmanului care o cere pe fiica lui de sotie si nu la cum a ajuns musulman, locul de unde vine sau alte motive strict lumesti. Eu cunosc cateva cazuri de casatorii intre fete musulmane prin nastere si barbati convertiti. Primul e un frate din Germania casatorit cu o araboaica, familia ei i/a propus sa se casatoreasca cu el. Un alt caz e al unei musulmane indiene casatorita cu un dr tamil convertit . Familia ei a hotarat sa fie logoditi un an deoarece au vrut sa se convinga ca e un bun musulman. Si nu s/au inselat acest domn este un credincios adevarat iar casatoria lor este fericita. Au peste 10 ani de cand sunt casatoriti. Un al treilea caz e al unei tinere siriene casatorita cu un roman. convertit la islam La fel si casatoria lor e foarte fericita si fata nu regreta alegerea. Si cred ca sunt multe cazuri fericite nu doar cele intalnite de mine. Am cateva prietene araboaice care au cetatenie romana si care prefera un sot musulman convertit deoarece ele considera ca acesti barbati isi trateaza sotia respectand normele islamice mai mult decat o fac sotii arabi. Alegerea sotului este o optiune personala, o decizie care trebuie analizata din mai multe unghiuri si religiozitatea autentica , nu cea afisata doar de catre unii, ar trebui sa fie singurul criteriu care sa decida acceptarea sau neacceptarea unei cereri in casatorie. Cunosc si cazuri in care fetele araboiace au cetatenia unui alt stat arab decat al sotului iar barbatii sunt dintr/o alta tara araba. Din nefericire multe din ele sunt tratate de familiile sotilor ca si cum ar fi straine. Daca se gandeste astfel atunci ce pretentie sa mai avem sa fie respectata femeia sau respectat barbatul care s/a convertit la islam?
     
     

  8.  
    #36
    Harnic memouna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    spain
    Age
    41
    Posts
    188
    Thanked
    26
    Rep Power
    232
    Multi parinti isi doresc pentru copii lor un sot\sotie de etnia lor,nu neaparat din cauza religiei,dar acesti parinti considera ca e mai bine ca partenerul\a fiilor si fiicelor lor sa vb aceeasi limba,sa fie cat mai apropiati in cultura si conceptii...Nu se poate neaparat acuza o astefel de gandire,parerea mea,dar totusi cum spui tu,alegerea partenerului de viata este o optiune proprie,si daca pe cei doi nu i intereseaza sau cred ca nu i vor afecta aceste diferente de nationalitate,rasa etc ...,atunci nu cred ca parintii ar trebui sa se incapataneze in ideea lor.De f multe ori ,doi care au nationalitati diferite se completeaza atat de bine unul pe celalalt si se potrivesc atat de bine,incat vb aceea...NO COMMENT....In religia noastra nu ne e interzis sa ne casatorim decat cu necredinciosi,sau politeisti(nu mai specific si gradele de rudenie cand este interzis)....Daca cei doi se iubesc si au in comun islamul,si frica de Allah subhanawataala,cred ca este cel mai important lucru pe care un sot si o sotie trebuie sa le aiba in comun.Daca acest lucru i uneste,atunci i uneste ceva foarte puternic, iar daca Allah doreste sa impreuneze doua suflete,chiar daca sunt oarecum diferiti le va face totul usor,si dragostea lor pentru El,va invinge restul diferentelor. Aceasta este parerea mea.Cat despre acei parinti care nu respecta nora sau ginerele care este musulman\a,din cauza ca are o alta nationalitate,oare au uitat ca toti musulmanii facem parte din aceeasi familie?Convertiti,sau musulmani dintodeauna,suntem MUSULMANI,cu totii,si e un pacat sa conspiram unul impotriva celuilalt,sau sa ne uram.Cred ca acesti parinti,isi urmeaza propriile interese si dorinte,uitand de ceea ce Allah defapt doreste de la noi,si anume sa ne iubim unul pe celallalt,sa ne ajutam , sa ne sustinem,si sa fim uniti in aceasta famile mare care este ISLAMUL.
     
     

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •