Notices
 
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 36
  1. Intrebare Pentru Lamurirea Tuturor! 
    #1
    Member florin's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Romania
    Posts
    22
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Barbatul convertit la islam poate lua de sotie o femeie nascuta in religia islamica(adica din familie musulmana "naturala")?


    *Daca veti raspunde cu "DA" va rog sa si argumentati cu date concrete!

    *Daca "NU" asemeni primei variante,rog sa imi argumentati cu date concrete !


    Multumesc!
    Nu imi veti raspunde mie, ci veti raspunde tuturor celor ce au nelamuriri pe aceasta tema,asa ca am rugamintea sa fiti concisi si la subiect. Si va asigur eu ca sunt multi cei care nu cunosc multe lucruri legate de casatorie,iar raspunsurile voastre le vor fi de foarte mare folos.

    Fie ca intelepciunea sa se abata asupra noastra si bunatatea iertarii lui ALLAH sa ne invaluie pe toti curatindu-ne de neputintele si pacatele noastre! DOAR EL LE POATE PE TOATE! Doar MARETIA SI INGADUINTA LUI ne poate lumina viata indrumandu-ne pasii pe calea cea mai buna!
    ~~La 'ilaha 'illa-llah, Muhammad-ur-Rasul-Allah !!!~~
    “Cel care a facut un bine cât un graunte de colb, îl va vedea, ~Dupa cum, cel care a facut un rau cât un graunte de colb, îl va vedea.” [Sfantul Coran, 99:7-8]

     
     

  2. Mersi florin de la :

    Alina1968 (06-21-2008)

  3.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Sigur ca da, chiar scrie in coran nu stiu exact versetul, am sa citez din memorie istagfiru ALLAH ptr incorectitudine nu dati de sotii fetele voastre necredinciosilor dar daca ei se intorc, imi cer scuze, chiar nu-mi amintesc exact, ideea este ca daca barbatul se converteste el are drepturile si obligatiile unui musulman trait, crescut...cine in afara de ALLAH are capacitatea de a da sau de a lua ISLAMUL?
    Daca ALLAH i-a deschis pieptul acelui barbat ptr musulman el este ca si oricare alt musulman.
    ALLAH Subhannahu wa Ta`ala stie cel mai bine.


    PS cred ca in Surat Nisa este, am sa caut...Inshaa ALLAH.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #3
    Member florin's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Romania
    Posts
    22
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    Sigur ca da, chiar scrie in coran nu stiu exact versetul, am sa citez din memorie istagfiru ALLAH ptr incorectitudine nu dati de sotii fetele voastre necredinciosilor dar daca ei se intorc, imi cer scuze, chiar nu-mi amintesc exact, ideea este ca daca barbatul se converteste el are drepturile si obligatiile unui musulman trait, crescut...cine in afara de ALLAH are capacitatea de a da sau de a lua ISLAMUL?
    Daca ALLAH i-a deschis pieptul acelui barbat ptr musulman el este ca si oricare alt musulman.
    ALLAH Subhannahu wa Ta`ala stie cel mai bine.


    PS cred ca in Surat Nisa este, am sa caut...Inshaa ALLAH.

    Multumesc!

    ALLAH sa aduca intelepciunea si binecuvantarile SALE asupra ta si a familiei tale!
    ~~La 'ilaha 'illa-llah, Muhammad-ur-Rasul-Allah !!!~~
    “Cel care a facut un bine cât un graunte de colb, îl va vedea, ~Dupa cum, cel care a facut un rau cât un graunte de colb, îl va vedea.” [Sfantul Coran, 99:7-8]

     
     

  5.  
    #4
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by florin View Post
    Multumesc!

    ALLAH sa aduca intelepciunea si binecuvantarile SALE asupra ta si a familiei tale!


    Inshaa ALLAH, Ya rabb, asupra noastra, a tuturor.




    PS: ptr ISLAM VROIAM SA SCRIU DAR M-AM GRABIT, IMI CER SCUZE...
    Last edited by maryam; 10-15-2007 at 10:15 AM. Reason: rectificare...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum si bine ai venit Florin!
    Desi sora mea Maryam ti-a raspuns deja,vreau sa subliniez inca o data pt. toti musulmanii convertiti!
    Sa fiti convinsi ca in fata lui Allah subhana wa taala ,nu exista nicio diferenta intre noi!Doar zice Sfintul Quran ca noi toti ne nastem musulmani(supusi lui Allah) insa parintii nostri ne "fac" crestini,evrei...
    Intre noi si cei pe care noi ii percem "nascuti" musulmani (desi ei doar au avut norocul de a ramane asa cum s-au nascut) nu este nici o diferenta!!
    Singura diferenta dintre noi consta in evlavie si fapte bune!
    Asadar sa ne intrecem in ele si sa urmam ceea ce PreaBunul Allah ne-a prescris,inclusiv casatoria cu femei drept credincioase .

    P.S (o glumitza,daca imi permiti) Oricum ele nu se pot casatori decit cu musulmani,si asa se zice ca sunteti in minoritate,vrei sa lasati bietele surori necasatorite?
     
     

  7.  
    #6
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Un om care s-a convertit la Islam si practice toate etapele islamului se numeste musulman (muslim) .

    Adica daca :

    - Marturiseste ca nu este dumnezeu afara de ALLAH si Muhammad este profetul Sau .
    - Se roaga de 5 ori pe zi , rugaciunile scrise (fard) .
    - Plateste Dania .
    - Tine post luna Ramadan .
    - Face pelerinajul daca poate macar o data in viata .

    Imanul este un nivel mai inalt in credinta , si orice Mu'min este musulman dar nu orice musulman este mu'min .

    Etapele Imanului sunt :
    - Sa crezi in ALLAH .
    - Sa crezi in ingerii lui ALLAH .
    - Sa crezi in cartile lui ALLAH .
    - Sa crezi in profetii lui ALLAH .
    - Sa crezi in ziua de apoi .
    - Sa crezi in destin , bunul lui si raul lui .

    Despre casatorie :


    Nu va insurati cu politeiste inainte ca ele sa creada caci o roaba care crede este mai buna decat o politeista, chiar daca ea va place ! Su nu dati de sotii fete credincioase politeistilor , inainte ca ei sa creada , caci un rob credincios este mai bun decat un politeist , chiar daca el va place .

    Al-Baqarah 221


    Acest verset interzice casatoria unui barbat musulman cu una decat daca ea crede cu exceptia casatoriei unui musulman cu una care face parte din oamenii cartii (crestinii si evreii) cu conditia sa fie credincioasa in credinta ei si sa o practice .
    Cat despre casatoria unei musulmance cu altcineva care nu este MU'MIN este interzisa fara discutii .
    Indiferent daca acela este convertit sau nascut musulman .

    De exemplu : Un barbat care practica Islamul , se roaga , tine post .... Dar curveste , casatoria cu un astfel de barbat este interzisa .
    Am dat acest exemplu ca sa arat ca un musulman poate sa ajunga sa curveasca in timp ce un credinios nu o face .

    Ce este de facut ?


    O , voi cei care credeti ! Daca vin la voi muieri credincioase in pribegie , incercati-le pe ele ! ALLAH stie mai bine credinta lor. Si daca aflati ca ele sunt credincioase , nu le mai trimiteti inapoi la necredinciosi . Ele nu mai sunt ingadite pentru ei si nici ei nu mai sunt ingaduiti pentru ele ca soti .

    Al-Mumtahanah 10


    Dupa ce a fost incercat cel care pretinde ca e musulman , si se adevereste ca e credincios atunci casatorie lui este legata de cuvantul tatului fetei sau tutorele ei daca tatal ei este mort.

    Daca tatal fetei sau tutorele ei refuza aceasta casatorie pentru un motiv clar , atunci barbatul nu are ce face , dar daca nu este nici un motiv atunci se ridica problema in fata judecatorului musulman (in tarile islamice) , si daca judecatorul vede ca acel om este credincios si capabil pentru ea atunci se accepta casatoria lor , si daca nu atunci ei doi nu pot sa se casatoreasca .

    ---------
    Asta in general .
    In particular , si nu are legatura cu Islamul dar cu mentalitatea musulmanilor mai ales arabii si turcii , e foarte greu sa accepte unu ca fiica lui sa se marite cu un barbat convertit . Si este imposibil daca acel barbat a cunoscut-o pe fata respectiva inainte ca el sa devina musulman .

    ---------

    Este mult mai usor casatoria barbatului musulman decat casatoria fetei musulmane , indiferent daca s-au nascut musulmani sau daca s-au convertit .

    Ca in fata Lui ALLAH , nu este diferenta intre natii , culori , si limbi ci in evlavie .
     
     

  8.  
    #7
    Member florin's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Romania
    Posts
    22
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by hannen View Post
    Salam aleikum si bine ai venit Florin!
    Desi sora mea Maryam ti-a raspuns deja,vreau sa subliniez inca o data pt. toti musulmanii convertiti!
    Sa fiti convinsi ca in fata lui Allah subhana wa taala ,nu exista nicio diferenta intre noi!Doar zice Sfintul Quran ca noi toti ne nastem musulmani(supusi lui Allah) insa parintii nostri ne "fac" crestini,evrei...
    Intre noi si cei pe care noi ii percem "nascuti" musulmani (desi ei doar au avut norocul de a ramane asa cum s-au nascut) nu este nici o diferenta!!
    Singura diferenta dintre noi consta in evlavie si fapte bune!
    Asadar sa ne intrecem in ele si sa urmam ceea ce PreaBunul Allah ne-a prescris,inclusiv casatoria cu femei drept credincioase .

    P.S (o glumitza,daca imi permiti) Oricum ele nu se pot casatori decit cu musulmani,si asa se zice ca sunteti in minoritate,vrei sa lasati bietele surori necasatorite?
    WaSallam!

    Multumesc de urari si de raspuns!

    Fie ca PACEA lui ALLAH si BINECUVANTARILE LUI sa iti inunde inima!
    ~~La 'ilaha 'illa-llah, Muhammad-ur-Rasul-Allah !!!~~
    “Cel care a facut un bine cât un graunte de colb, îl va vedea, ~Dupa cum, cel care a facut un rau cât un graunte de colb, îl va vedea.” [Sfantul Coran, 99:7-8]

     
     

  9.  
    #8
    Member florin's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Romania
    Posts
    22
    Thanked
    2
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Un om care s-a convertit la Islam si practice toate etapele islamului se numeste musulman (muslim) .

    Adica daca :

    - Marturiseste ca nu este dumnezeu afara de ALLAH si Muhammad este profetul Sau .
    - Se roaga de 5 ori pe zi , rugaciunile scrise (fard) .
    - Plateste Dania .
    - Tine post luna Ramadan .
    - Face pelerinajul daca poate macar o data in viata .

    Imanul este un nivel mai inalt in credinta , si orice Mu'min este musulman dar nu orice musulman este mu'min .

    Etapele Imanului sunt :
    - Sa crezi in ALLAH .
    - Sa crezi in ingerii lui ALLAH .
    - Sa crezi in cartile lui ALLAH .
    - Sa crezi in profetii lui ALLAH .
    - Sa crezi in ziua de apoi .
    - Sa crezi in destin , bunul lui si raul lui .

    Despre casatorie :


    Nu va insurati cu politeiste inainte ca ele sa creada caci o roaba care crede este mai buna decat o politeista, chiar daca ea va place ! Su nu dati de sotii fete credincioase politeistilor , inainte ca ei sa creada , caci un rob credincios este mai bun decat un politeist , chiar daca el va place .

    Al-Baqarah 221


    Acest verset interzice casatoria unui barbat musulman cu una decat daca ea crede cu exceptia casatoriei unui musulman cu una care face parte din oamenii cartii (crestinii si evreii) cu conditia sa fie credincioasa in credinta ei si sa o practice .
    Cat despre casatoria unei musulmance cu altcineva care nu este MU'MIN este interzisa fara discutii .
    Indiferent daca acela este convertit sau nascut musulman .

    De exemplu : Un barbat care practica Islamul , se roaga , tine post .... Dar curveste , casatoria cu un astfel de barbat este interzisa .
    Am dat acest exemplu ca sa arat ca un musulman poate sa ajunga sa curveasca in timp ce un credinios nu o face .

    Ce este de facut ?


    O , voi cei care credeti ! Daca vin la voi muieri credincioase in pribegie , incercati-le pe ele ! ALLAH stie mai bine credinta lor. Si daca aflati ca ele sunt credincioase , nu le mai trimiteti inapoi la necredinciosi . Ele nu mai sunt ingadite pentru ei si nici ei nu mai sunt ingaduiti pentru ele ca soti .

    Al-Mumtahanah 10


    Dupa ce a fost incercat cel care pretinde ca e musulman , si se adevereste ca e credincios atunci casatorie lui este legata de cuvantul tatului fetei sau tutorele ei daca tatal ei este mort.

    Daca tatal fetei sau tutorele ei refuza aceasta casatorie pentru un motiv clar , atunci barbatul nu are ce face , dar daca nu este nici un motiv atunci se ridica problema in fata judecatorului musulman (in tarile islamice) , si daca judecatorul vede ca acel om este credincios si capabil pentru ea atunci se accepta casatoria lor , si daca nu atunci ei doi nu pot sa se casatoreasca .

    ---------
    Asta in general .
    In particular , si nu are legatura cu Islamul dar cu mentalitatea musulmanilor mai ales arabii si turcii , e foarte greu sa accepte unu ca fiica lui sa se marite cu un barbat convertit . Si este imposibil daca acel barbat a cunoscut-o pe fata respectiva inainte ca el sa devina musulman .

    ---------

    Este mult mai usor casatoria barbatului musulman decat casatoria fetei musulmane , indiferent daca s-au nascut musulmani sau daca s-au convertit .

    Ca in fata Lui ALLAH , nu este diferenta intre natii , culori , si limbi ci in evlavie .


    Sallam Alaikom!

    Multumesc.Intradevar raspunsul acesta a fost cel mai amplu si cel mai cuprinzator.Atingand toate aspectele de la cele religioase pana la cutumma diferitelor zone ale lumii musulmane!
    Raspunsul acesta imi va fi de foarte mare folos!

    ALLAH sa te binecuvinteze si sa iti aduca multa sanatate tie si asupra tuturor celor dragi tie!
    DOAR EL LE STIE ,LE POATE SI LE VEDE PE TOATE!
    ~~La 'ilaha 'illa-llah, Muhammad-ur-Rasul-Allah !!!~~
    “Cel care a facut un bine cât un graunte de colb, îl va vedea, ~Dupa cum, cel care a facut un rau cât un graunte de colb, îl va vedea.” [Sfantul Coran, 99:7-8]

     
     

  10.  
    #9
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Odata cu acest subiect,mi-am trezit o serie de intrebari ce ma framantau si in trecut...As da ca exemplu : o familie de musulmani are mai multi copii, dintre care si o fetita.La varsta maturitatii, atunci cand va fi pregatita pentru casatorie...ce se intampla daca intalneste un baiat crescut bine, dar crestin,care din bunatatea si purtarea ei, incepe sa cunoasca adevarata cale si purtare a unui bun musulman, accepta religia lui Allah,dar nu se pot casatori?Este adevarat ca nici un tata nu ar accepta casatoria cu un baiat convertit...si ma intreb:dragostea are religie?Cum sa inveti inima sa aleaga?Multi ar spune ca depinde ce educatie mama o da fetei...dar...cu toate acestea cate femei nu au descoperit aceasta minunata religie datorita sotilor lor?datorita purtarii lor incomparabile cu ale unui crestin ? Dar daca inima nu asculta?Atunci?Alegem alta tara pentru a ne creste copiii?desi spun cu profunda durere in inima ca fff putini, o masura mult prea mica din barbatii musulmani necasatoriti, sunt adevarate exemple si viitori buni soti, chiar nascuti din parinti musulmani si traind intr-o tara islamica...
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

  11.  
    #10
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by AishaA View Post
    Cu certitudine e absurd si neislamic sa nu ii tratezi pe barbatii musulmani convertiti la fel ca pe musulmanii "nativi"... E o prejudecata si trebuie luptat contra ei prin educatie si discutii deschise...
    Nimeni nu poate sa-l oblige pe un tata sa-si dea fiica la un barbat pe care el nu-l vrea .
    Da , cei convertiti trebuie tratati la fel ca si altii si uneori si mai bine , dar noi nu suntem profeti si nu coboara pe inimile noastre un duh de la ALLAH , asa ca nu avem cum sa verificam omul ... Mai ales ca traim intr-o lume , numai ALLAH stie ce se intampla in ea de rautaciuni .

    Cate cazuri am vazut in viata mea , si despre cate am auzit ... Si de o vreme nu ma mai bag in nici o casatorie , pentru ca la un moment dat , am observat ca ceva nu este in regula in astfel de casatorii ...

    Cel mai mare caz din istoria moderna este : Omar As-Sharif , actorul cunoscut . A trecut la islam dupa ce s-a indragostit de o actrita din Egipt , si dupa o viata au divortat ...
    Oare cat de musulman este Omar as-sharif ? cu nepotii unu musulman , unu crestin , si unu evreu ?

    ----------------------

    Cat despre ce a zis QURRAT-UL-AIN , nu exista dragoste , e un fenomen pe care il traiesc oamenii ca sa fuga din fata realitatii .

    Daca o musulmanca se indragosteste de un nemusulman , atunci aceasta dragoste e de la diavol . Daca in inima fetei nu sta dragostea fata de ALLAH in primul rand , atunci sa-si caute alta religie ...

    Tot ceea ce face omul in viata lui trebuie sa fie doar pentru ALLAH , si nu cred ca exista un om care il iubeste pe ALLAH sa se indragosteasca de un dusman al Lui ALLAH , sau de un pacatos , sau de un necredincios ...

    ----------------------

    Barbatul se descurca oriunde si cu oricine si indiferent cum , si femeia nu este responsabila pe el , in timp ce barbatul are o maaare responsabilitate fata de fiica lui , si nu cred ca e normal sa-ti arunci fiica asa la nimeriala ...
     
     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •