Notices
 

Thread: Biblia secreta

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 41
  1. Biblia secreta 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    'Biblia secreta'

    Luni, 24 aprilie, debuteaza la National Geographic saptamana “Biblia secreta”. In cadrul acesteia va fi difuzata celebra serie de documentare despre miturile si tainele Cavalerilor templieri, despre cultul lui Iisus, despre apocalipsa si despre “Codul lui Da Vinci”, cartea semnata Dan Brown.

    “Cavalerii templieri: Luptatorii Domnului”. Acesti razboinici-calugari medievali au dat nastere la speculatii timp de secole. Au fost declarati adoratori ai diavolului si exterminati de regele francez Filip al IV-lea cel Frumos, in 1307. Multi cred insa ca ei au supravietuit acestei epurari si traiesc si azi.

    “Rivalii lui Iisus”. Documentarul analizeaza de ce atat de multi predicatori si presupusi facatori de miracole au aparut in zona mediteraneana in secolul 1 i.e.n. si de ce cultul lui Iisus a fost cel ce a castigat popularitate in fata celorlalte.

    “Apocalipsa”. Rodul imaginatiei sau ar putea fi bazata pe adevaruri spirituale si stiintifice?

    “Evanghelia dupa Iuda” prezinta o versiune pierduta ale ultimelor zile ale lui Iisus, folosind reconstituiri pentru a zugravi si clarifica povestea zilelor de inceput ale Crestinatatii, precum si continutul insusi al Evangheliei.

    “Dezlegarea Codului lui Da Vinci”. Romanul lui Dan Brown a fost catalogat drept blasfemie de Biserica Catolica. El pretinde ca Iisus Hristos a fost casatorit cu Maria Magdalena, care i-a daruit si un copil.

    Cele 5 documentare vor fi difuzate de luni pana vineri, la ora 22.00.
     

  2.  
    #2
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Interesant,pacat ca nu prind National Geografic
     

  3.  
    #3
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Ieri n-am vazut,dar ma uit azi."Rivalii lui Iisus",cica.
     

  4.  
    #4
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    eu cred ca nu am National Geographic dar sa vad ce pot sa fac...
    nazirah,ce bine informata esti...sper ca ne vei tine la curent cu alte emisiuni interesante.
    Eu tot pe Discovery ma bazam, dar m-as bucura sa vad si pe alte posturi documentare interesante pe teme religioase.
     

  5.  
    #5
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    M-am uitat aseara,dar nu pana la sfarsit.N-am avut rabdare sa ma uit,iar incepusera cu gnosticii si deja incepusem sa ma plictisesc.
     

  6.  
    #6
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    myryam -in scrierile considerate ,,gnostice "de catre biserica crestina ,poti gasi parti de adevar care coroborate cu partile de adevar din scrierile considerate apocrife pot sa iti dea un tablou mai clar si sa te ajute sa gasesti raspunsuri la,, intrebari fara raspuns"
     

  7.  
    #7
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by munir
    myryam -in scrierile considerate ,,gnostice "de catre biserica crestina ,poti gasi parti de adevar care coroborate cu partile de adevar din scrierile considerate apocrife pot sa iti dea un tablou mai clar si sa te ajute sa gasesti raspunsuri la,, intrebari fara raspuns"
    Multumesc,dar n-am intrebari fara raspuns.Si daca as avea,in nici un caz nu as cauta raspunsul in scrieri indepartate de adevarul dumnezeiesc.Desigur,asta e optiunea mea,altii fac cum cred ei ca-i mai bine.
     

  8.  
    #8
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Quote Originally Posted by nazirah
    'Biblia secreta'

    Luni, 24 aprilie, debuteaza la National Geographic saptamana “Biblia secreta”. In cadrul acesteia va fi difuzata celebra serie de documentare despre miturile si tainele Cavalerilor templieri, despre cultul lui Iisus, despre apocalipsa si despre “Codul lui Da Vinci”, cartea semnata Dan Brown.

    “Cavalerii templieri: Luptatorii Domnului”. Acesti razboinici-calugari medievali au dat nastere la speculatii timp de secole. Au fost declarati adoratori ai diavolului si exterminati de regele francez Filip al IV-lea cel Frumos, in 1307. Multi cred insa ca ei au supravietuit acestei epurari si traiesc si azi.

    “Rivalii lui Iisus”. Documentarul analizeaza de ce atat de multi predicatori si presupusi facatori de miracole au aparut in zona mediteraneana in secolul 1 i.e.n. si de ce cultul lui Iisus a fost cel ce a castigat popularitate in fata celorlalte.

    “Apocalipsa”. Rodul imaginatiei sau ar putea fi bazata pe adevaruri spirituale si stiintifice?

    “Evanghelia dupa Iuda” prezinta o versiune pierduta ale ultimelor zile ale lui Iisus, folosind reconstituiri pentru a zugravi si clarifica povestea zilelor de inceput ale Crestinatatii, precum si continutul insusi al Evangheliei.

    “Dezlegarea Codului lui Da Vinci”. Romanul lui Dan Brown a fost catalogat drept blasfemie de Biserica Catolica. El pretinde ca Iisus Hristos a fost casatorit cu Maria Magdalena, care i-a daruit si un copil.

    Cele 5 documentare vor fi difuzate de luni pana vineri, la ora 22.00.


    Nu stiti daca National Geographic transmite si online?Sunt programe de televiziune care transmit si pe internet.
     

  9.  
    #9
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Am vazut ieri episodul din seria ,,Biblia secreta "de pe N.G.referitor la ,,Apocalipsa"
    Dupa parerea mea a fost modest fata de asteptarile mele.Teoriile sumar prezentate (s-a incercat prezentarea mai multor teorii intr-un spatiu limitat de timp) .A fost un amalgam de teorii vechi ,din care nu am putut retine mare lucru.In plus adeptii ,,pro" au fost mai putini decit cei ,,contra".Pe o scala de la 1la10 eu i-as da cel mult nota 6+,si asta datorita faptului ca a fost mentionata teza conform careia nu Ioan ,,apostolul"a fost cel care a scris aceste ,,Revelatii" si ca ele se puteau plia pe orice perioada de la anii 100 pina la 2006 A.D.
    Parerea mea !!!
    Poate asta seara ,,Evanghelia dupa Iuda" va fi mai bine prezentata !?!
     

  10.  
    #10
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Poate asta seara ,,Evanghelia dupa Iuda" va fi mai bine prezentata !?!

    Eu am vazut documentarul acum 3 saptamani si de fapt se vrea a incinta mintea crestinilor prin diverse teorii pana la traducerea oficiala a textului. Abia anul viitor vom avea acces la aceasta evanghelie .Teoria care e emisa de cei de la Nat. Geogr. e ca tradarea lui Iuda ar putea face partea din planul divin .In fine, emisiunea prezinta cum a fost gasit documentul dupa mii de ani si mai putin ce contine. Vom vedea la anul .
     

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Biblia -enigme si controverse
    By munir in forum Crestinismul
    Replies: 14
    Last Post: 05-22-2007, 01:43 AM
  2. Biblia si Coranul - doua revelatii divine
    By Crestin in forum Crestinismul
    Replies: 12
    Last Post: 12-01-2006, 07:03 PM
  3. Cateva erori biblice "Intrebari si comentarii"
    By daniela_muslimah in forum Crestinismul
    Replies: 67
    Last Post: 10-27-2006, 10:56 PM
  4. Contradictii in Biblia 2
    By munir in forum Crestinismul
    Replies: 17
    Last Post: 04-16-2006, 02:03 AM
  5. Asemanari intre Biblie si Qur'an
    By Ishtar in forum Crestinismul
    Replies: 15
    Last Post: 04-06-2006, 12:34 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •