Notices
 

Thread: Biblia secreta

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 41
  1. Biblia secreta 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    'Biblia secreta'

    Luni, 24 aprilie, debuteaza la National Geographic saptamana “Biblia secreta”. In cadrul acesteia va fi difuzata celebra serie de documentare despre miturile si tainele Cavalerilor templieri, despre cultul lui Iisus, despre apocalipsa si despre “Codul lui Da Vinci”, cartea semnata Dan Brown.

    “Cavalerii templieri: Luptatorii Domnului”. Acesti razboinici-calugari medievali au dat nastere la speculatii timp de secole. Au fost declarati adoratori ai diavolului si exterminati de regele francez Filip al IV-lea cel Frumos, in 1307. Multi cred insa ca ei au supravietuit acestei epurari si traiesc si azi.

    “Rivalii lui Iisus”. Documentarul analizeaza de ce atat de multi predicatori si presupusi facatori de miracole au aparut in zona mediteraneana in secolul 1 i.e.n. si de ce cultul lui Iisus a fost cel ce a castigat popularitate in fata celorlalte.

    “Apocalipsa”. Rodul imaginatiei sau ar putea fi bazata pe adevaruri spirituale si stiintifice?

    “Evanghelia dupa Iuda” prezinta o versiune pierduta ale ultimelor zile ale lui Iisus, folosind reconstituiri pentru a zugravi si clarifica povestea zilelor de inceput ale Crestinatatii, precum si continutul insusi al Evangheliei.

    “Dezlegarea Codului lui Da Vinci”. Romanul lui Dan Brown a fost catalogat drept blasfemie de Biserica Catolica. El pretinde ca Iisus Hristos a fost casatorit cu Maria Magdalena, care i-a daruit si un copil.

    Cele 5 documentare vor fi difuzate de luni pana vineri, la ora 22.00.
     

  2.  
    #21
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    ce am vazut pana acum mi se pare destul de interesant...pacat ca sant atatea lucruri neelucidate.
     

  3.  
    #22
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    totusi nu e ciudat ca doar o mana de oameni a hotarat care evanghelii sant acceptate si care nu?

    eu nu stiam pana acum de varianta unor evanghelii conform carora Maria Magdalena era mai iubita de catre Isus decat alti discipoli .
     

  4.  
    #23
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Quote Originally Posted by amal
    totusi nu e ciudat ca doar o mana de oameni a hotarat care evanghelii sant acceptate si care nu?

    eu nu stiam pana acum de varianta unor evanghelii conform carora Maria Magdalena era mai iubita de catre Isus decat alti discipoli .

    Hihi,nici io nu stiam,am aflat din Codul lui Davinci.
    Grozav mod de informare shhhh,sa nu mai ziceti la nimeni
     

  5.  
    #24
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Amal,pt. cativa oameni este ciudat,insa pt. cei care refuza orice le-ar deranja comfortul credintei nu este
    Auzi,mie mi s-a parut asa nostim felul in care decurgeau acele concilii.
    Oh Doamneee :smile33: :smile33:
    Cica sa ai incredere in "zurbagiii"aia care manati de interese se blestemau si se taiau,care asteptau cel mai mic semn de importivire sa i-a capul "rivalului",adica cel care nu era de acord cu varianta propusa.
    Cum au semnat cu sabia la gitlej noua formula a crestinismului....eh,Doamne "e multe si e grele"
     

  6.  
    #25
    Incepator ayesha's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    95
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Munir,eu zic acelasi lucru ca si sora Maryam,hai sa nu generalizam si sa jignim ,pe nimeni............poate si noi am fost candva la fel .iar adevarul doar uneori ,dar asta ne da dreptul sa catalogam pe nimeni.

    Datoria noastra este sa-i ajutam pe fratii crestini si nu numai, sa vada adevarul .
    Inshallah.
     

  7.  
    #26
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by hannen
    Amal,pt. cativa oameni este ciudat,insa pt. cei care refuza orice le-ar deranja comfortul credintei nu este
    Auzi,mie mi s-a parut asa nostim felul in care decurgeau acele concilii.
    Oh Doamneee :smile33: :smile33:
    Cica sa ai incredere in "zurbagiii"aia care manati de interese se blestemau si se taiau,care asteptau cel mai mic semn de importivire sa i-a capul "rivalului",adica cel care nu era de acord cu varianta propusa.
    Cum au semnat cu sabia la gitlej noua formula a crestinismului....eh,Doamne "e multe si e grele"
    Ei,Hannen,si despre islam se pot spune "multe si grele",iar unii ar putea acuza pe altii ca refuza sa vada niste lucruri care le-ar putea deranja comfortul credintei si alte comforturi,eventual.De aceea e bine sa ne mentinem la niste discutii de principiu si pe cat posibil obiective,fara atacuri la persoana si aluzii ireverentioase si jignitoare despre credinta celuilalt.Asta ca sa aratam ca ne respectam unii pe altii.Imm,ce spui?..
     

  8.  
    #27
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Pentru myryam si ceilalti crestini ortodoxi sau nu de pe forum .Imi cer scuze daca v-au lezat cu cele scrise de mine in postarea anterioara .Nu asta am avut in intentie ,dar....:smile33:
    Doar voi aveti dreptul sa luati decizi in ceea ce priveste stilpii credintei voastre.

    Dar asta nu va indrituieste sa puneti stampila de ,,mistificare" pe celelalte scrieri care au stat la baza crestinismului timpuriu. Daca aceste scrieri (care au fost redactate in aceeasi perioada ca si cele din Biblie) credeti ce sunt ,,erezii" ce sa mai spun atunci despre cum catalolgati voi Sfintul Qur`an si pe adeptii lui(chiar daca aici pe forum va ascundeti in spatele vorbelor frumoase)?
    Daca ii catalogati pe cei care au scris aceste ,,Evanghelii" si adeptii lor ca,, eretici" pentru ca nu credeau in ,,dumnezeirea" lui Isus atunci aceasi stampila o puneti si musulmanilor ,care nici ei nu cred in aceasta fantasma.
     

  9.  
    #28
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Cit priveste ,,confortul credintei"numai cestinii ortodoxi fac din credinta un ,,confort" Pentru ceilalti ea este o lupta continua .Cu patimile cu dorintele si ispitele vietii .O lupta cu sine si cu lumea in care traieste.Da aceea la ei se observa schimbarea iar la ortodoxi BA.Pentru ca ei isi recunosc neputintele si greselile si nu le tin ascunse in spatele unei lozinci si a ,,sfintei traditii"
     

  10.  
    #29
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Munir,cine te-a pus pe tine judecator peste ortodocsi?Vad ca ii stii tu pe toti,cata pocainta au in suflet si ce lupta cu patimile duce sau nu duce fiecare.Eu zic sa te uiti intai la barna din ochiul tau ,si sa lasi generalizarile.
    Referitor la islam,crestinismul il considera o credinta pagana sau altfel zis,necrestina.Si nu vad care e problema,si islamul considera crestinismul o ratacire de la adevar(-ul lui).Fiecare trebuie sa-si defineasca limitele credintei si sa-i denumeasca cumva pe cei dinafara ei,pentru a-si stabili identitatea .Fiecare are anumite scrieri sfinte,anumite regului de conduita interna,anumite dogme(in cadrul credintei).Daca nu te conformezi lor,nu poti spune ca esti un credincios practicant.Degeaba isi zice unul ortodox,daca el nu participa la viata si credinta Bisericii.Degeaba isi zice unul musulman,daca nu indeplineste cerintele islamului.
     

  11.  
    #30
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Am sa dau un citat chiar din ,,Evanghelia dupa Matei"care defineste exact ce anume s-a intimplat mai tirziu cu biserica crestina: Mat 16:17 Isus a luat din nou cuvîntul, şi i-a zis: „Ferice de tine, Simone, fiul lui Iona; fiindcă nu carnea şi sîngele ţi-a descoperit lucrul acesta, ci Tatăl Meu care este în ceruri.
    Mat 16:18 Şi Eu îţi spun: tu eşti Petru (Greceşte: Petros.), şi pe această piatră (Greceşte: petra.) voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui.
    Mat 16:19 Îţi voi da cheile Împărăţiei cerurilor, şi orice vei lega pe pămînt, va fi legat în ceruri, şi orice vei deslega pe pămînt, va fi deslegat în ceruri.”
    Mat 16:20 Atunci a poruncit ucenicilor Săi să nu spună nimănui că El este Hristosul.
    Mat 16:21 De atunci încolo, Isus a început să spună ucenicilor Săi că El trebuie să meargă la Ierusalim, să pătimească mult din partea bătrînilor, din partea preoţilor celor mai de seamă şi din partea cărturarilor; că are să fie omorît, şi că a treia zi are să învieze.
    Mat 16:22 Petru L-a luat de oparte, şi a început să-l mustre, zicînd: „Să Te ferească Dumnezeu, Doamne! Să nu Ţi se întîmple aşa ceva!”
    Mat 16:23 Dar Isus S'a întors, şi a zis lui Petru: „Înapoia Mea, Satano: tu eşti o piatră de poticnire pentru Mine! Căci gîndurile tale nu sînt gîndurile lui Dumnezeu, ci gînduri de ale oamenilor.”

    Vezi dar cum cel care initial era gratulat ca ,,temelie"a bisericii ,piatra de zidire ,pastrator al cheilor imparatiei cerurilor,devine imediat purtator de cuvint al satanei, si piatra de poticnire.Asta s-a intimplat si cu biserica crestina .Datorita influentei nefaste a preotilor ea a devenit o,, piatra de poticnire"

    Referitor la ortodoxi,eu nu-i judec ,doar constat.

    Referitor la islam ,nu ti se pare anacronic ca niste oameni ai caror stramosi au trait prin locurile unde s-au petrecut cele relatate in Biblie ,ai caror stramosi au ascultat cuvintele lui Isus si care poate unii dintre ei l-au cunoscut personal ,niste oameni carora li s-a furat istoria (caci relatarile biblice fac parte din istoria lor milenara ,asa cum istoria noastra se impleteste cu istoria moldovenilor de dincolo de Prut) sunt considerati ,,pagini" ? Si asta de catre cine ?De catre niste oameni ,care apartin unor popoare ce abia pe la anul 100 A.D. au auzit de Dumnezeu,si pina pe la anii 310 A.D se ocupau cu vinatoarea de crestini.Biserica lor se intemeiaza pe vointa lui Constantin Cel Mare si nu peVointa lui Dumnezeu de aceea este asa de plina de datini pagine ce inglobeaza in ele practica vrajitoriei,cultul mortilor etc.
     

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Biblia -enigme si controverse
    By munir in forum Crestinismul
    Replies: 14
    Last Post: 05-22-2007, 02:43 AM
  2. Biblia si Coranul - doua revelatii divine
    By Crestin in forum Crestinismul
    Replies: 12
    Last Post: 12-01-2006, 08:03 PM
  3. Cateva erori biblice "Intrebari si comentarii"
    By daniela_muslimah in forum Crestinismul
    Replies: 67
    Last Post: 10-27-2006, 11:56 PM
  4. Contradictii in Biblia 2
    By munir in forum Crestinismul
    Replies: 17
    Last Post: 04-16-2006, 03:03 AM
  5. Asemanari intre Biblie si Qur'an
    By Ishtar in forum Crestinismul
    Replies: 15
    Last Post: 04-06-2006, 01:34 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •