Notices
 

Thread: Important

Results 1 to 1 of 1
  1. Important 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    - Tafsir nu este un lucru usor si nu se accepta orice lucru spus in scop de tafsir . Deci va rog sa aveti grija la cuvinte pe care le scrieti si sa cititi de mai multe ori inainte sa publicati tafsirul .

    - Initial am vrut sa fie acest forum (tafsir) special pentru cei care au nevoie sa inteleaga unele versete si sa public eu raspunsul dupa cum pot , dar am lasat forumul deschis ca sa scrieti in el dar va rog sa respectati ceea ce va cer si sper ca nu va cer decat binele nostru .

    1 - Sa scrieti sursa de unde luati tafsirul . (cat despre mine eu am precizat ca orice tafsir pe care il public are o singura sursa : Tafsir Al-Qurtubi ) .
    2 - Sa nu spuneti despre hadith ca poate e hadith , daca nu sunteti sigur atunci nu-l publicati . Profetul صلى الله عليه وسلم este invatatorul si daca noi elevii Lui spunem despre el ceea ce el nu a zis , in primul rand pacatuim si in al-2-lea rand ducem oamenii in eroare .
    Sau este hadith si il publicati si spuneti sursa , sau nu-l publicati .
    Sursa este important , in special pentru mine , ca sa pot sa verific daca hadithul este corect sau nu , ca altfel cartiile sunt pline de hadithuri si multe dintre ele nu sunt hadithuri corecte .
    3 - Aveti grija cand scrieti numele persoanelo . Stiu ca nu e limba voastra (araba) si poate uneori denumirile sunt grele dar din moment ce oricum copiati dupa sursele voastre macar sa copiati corect .
    De exemplu : Anas este Anas si nu Amas .

    4 - Cand aveti de scris versetele din quran ,folositi butonul :

    -------------

    Multumesc .
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui suleiman pentru acest subiect

    aiscia (07-04-2009), dana (10-21-2007)

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •