Notices
 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 45
  1. am nevoie de sfatul vostru 
    #1
    Incepator Adira's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Timisoara / Romania
    Posts
    56
    Thanked
    22
    Rep Power
    0
    prietenul meu este musulman si traieste intr-o tara musulmana. ne iubim foarte mult si nu vedem viata unul fara celalalt, dar parintii lui doresc pentru el o nevasta din tara lui natala. sunt foarte trista deoarece nu vreau sa-l pierd.
    el e optimist si ma incurajeaza, dar stiu ca nu mi-ar spune ceva ce m-ar nelinisti pentru ca nu vrea sa-mi fac griji. nu pot decat sa ma rog la D-zeu sa ne ajute sa gasim o solutie, o cale ca toata lumea sa fie fericita. dar oare exista aceasta solutie? nu stiu... sunt dezorientata....
    stiu ca in islam dorinta parintilor este foarte importanta si ca e pacat sa nu-ti asculti parintii. dar cat de important este acordul parintilor in acest caz? ce-as putea sa fac sa fiu acceptata? la ce final sa ma astept? sa sper, sa-mi fac vise ca totul va fi bine? sau sa incerc sa ma impac cu gandul ca totul e pierdut?
    sunt o fire luptatoare si ambitioasa. nu vreau sa cedez... vreau sa fiu langa cel pe care il iubesc si sa fim cu totii o familie fericita...
    ce sa fac?
     

  2.  
    #21
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Fie ca Dumnezeu sa-ti calauzeasca pasii spre cea mai buna si curata cale,sa ai parte numai de vise implinite, iar dezamagirile sa fuga de tine.Vad ca esti foarte hotarata ,iti doresc sa ramai asa toata viata.Nu era nevoie sa imi spui ca nu preferi discotecile,alcoolul si cele rele in general, se deduce din simplitatea si bunatatea randurilor pe care le asterni...de aceea te-a ales un baiat cu aceleasi calitati ca si tine,un bun musulman,nu unul doar cu numele ...Ma bucur pentru tine si iti doresc RABDARE si CURAJ in tot ceea ce te asteapta ,si nu in ultimul rand,SA VA BUCURATI IMPREUNA SI AICI SI IN VIATA VESNICA,IUBIREA VOASTRA SA DAINUIE SI DINCOLO DE MOARTE... :smile06:
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     

  3.  
    #22
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Al Salamu Aleikom!
    Sper sa nu va mirati dar daca ar fi sa aleg sotie pt.fiul meu ar fi o araboaica.Se vede ca mama prietenul tau i-si iubeste fiul si o intereseaza viata lui.Eu cred ca tu nu trebuie sa intrebi pe ninemi cum sa procedezi vine totul de la sine.Nu cu mama lui traiest ci cu sotul.Asta nu inseamna ca nu trebuie sa o respecti sau sa-i multumesti doar ea a obosit mult crescandu-si copilul.Nu inseamna ca are dreptul sa se impotriveasca vointei lui ALLAH.Este ceva normal sa-i ofere fiului una pe care poate o cunoaste dar nu poate fi sigura ca tu valorezi mai mult decat aceia.Asta numai Allah o stie si doar el i-ti lumineaza drumul pe care i-l vei urma.Poate gandi un pic mama lui ca datorita fiului sau a salvat o persoana din iad.Dar i-i dau dreptate inca nu te cunoaste.Dupa cum am citit postarile tale eu vad in fata ochilor mei o persoana de care nu poti trece vara sa lasi cuvinte frumoase.Poate multe am trecut asemenea obstacole dar le-am invins.Socrul sti ce mi-a zis?Am tremurat 4 ani pana sa te vad si de colo esti mai scumpa decat 10 araboaice la un loc.
    De ce vreau nora araboaica?Probabil rar gasesti in EU persoane bune.Dar daca a-si intalni una ca Adira sigur nu m-as gandi mult chiar daca nu e musulmanca nici eu nu am fost si iata ca posate implinesc legile LUI mai bine decat una araboaica.

    BAFTA SI ALLA SA FIE CU VOI!
     

  4.  
    #23
    Incepator Adira's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Timisoara / Romania
    Posts
    56
    Thanked
    22
    Rep Power
    0
    um-rahmun ii respect foarte mult mama, parintii, familia... imi sunt dragi si tin foarte mult la ei chiar daca nu ii cunosc personal.... parintilor lui trebuie sa le multumesc pentru omul care este iubitul meu.... datorita lor el exista si este o persoana minunata.... ma doare ..ca intr-un fel sau altul prietenul meu este cumva intre mine si ei .... eu vreau ca toata lumea sa fie multumita.... eu merg mai departe, cu iubire si cu credinta in suflet... D-zeu sa ne ajute pe noi toti...
    QURRAT-UL-AIN sunt hotarata pentru ca stiu ce vreau .... multumesc..ai scris asa frumos ..... eu am rabdare si speranta.... InshAllah sa fim cu totii fericiti!
     

  5.  
    #24
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    imi pare rau, dar din ce scrieti aici pare totul foarte frumos si se termina ca in povesti. Adira eu te sfatuiesc sa mergi intai sa-i cunosti parintii, sa-i cunosti rudele, mai ales daca intelegi araba sa nu stie nimeni ca intelegi araba si sa-i urmaresti in discutii. abia atunci iti vei da seama daca poti locui cu ei sau nu. asa e frumos cand te gandesti O SA-MI IUBESC SOACRA, O S-O RESPECT , SOTUL MEU E CEL MAI IMPORTANT SI FAC TOTUL PENTRU EL, SI AM TRAIT FERICITI PANA LA ADANCI BATRANETI.... si totusi sunt atatea cazuri in care au ramas fara copii, unde nu au voie sa iasa din casa, nu si-au vazut familia de nu stiu cand. din experienta mea uneori soacrele vor nurori de acolo, pentru ca acolo de obicei fata e invatata de mica sa asculte tot ce zice soacra si sa nu raspunda, pe cand noi vrem dreptate, vrem sa fim tratate islamic, ceea ce in foarte multe tari arabe au uitat notiunea de ISLAM. doar ca se acopera din cap pana-n picioare, dar in rest uneori si sufletul le e de aceeasi culoare. vezi daca soacra-ta nu e cumva genul care e foarte posesiva, si daca o sa fie geloasa pe tine, atunci posibil ca o sa seci de lacrimi. nu-l intreba pe prietenul tau ce fel e soacra-ta, ca oricum pentru el e cea mai buna si cea mai frumoasa,si cea mai desteapta. du-te tu acolo si vezi cum e.uneori o femeie in tarile arabe nu trebuie sa o invete sotul cu nimic bun ca altfel nu mai aasculta de el.... el se duce la restaurant, ea sta acasa, el isi cumpara tot ce vrea, ea sa mai astepte ca inca nu merita ...etc.deschide ochii bine ca nu totul e roz in viata. poate par prea dura, dar mai bine sa te traga cineva de maneca acum decat sa faci un pas pe care il vei regreta toata viata.

    si inca ceva : NU INCERCA SA FII O ARABOAICA, asta uneori nu e o carte de vizita prea frumoasa. incearca sa fii O PERSOANA CORECTA, O BUNA MUSULMANA (daca te vei converti) si FII UN EXEMPLU pentru ceilalti.Allah sa te indrume pe drumul cel bun, si sa-ti usureze calea
     

  6.  
    #25
    Incepator nour's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Egypt
    Age
    42
    Posts
    67
    Thanked
    3
    Rep Power
    106
    cata dreptate ai amoodia...subhanAllah....dar pana la urma Allah subhanahu wa ta ala stie ce e cel mai bine ptr noi...fa rugaciunea Istikhara neincetat si cu siguranta inshaAllah vei fi ghidata catre drumul bun.
    "Help one another in birr (righteousness, virtue), and taqwa (piety, fear of Allah, God-consciousness), and do not help one another in sinning and transgression. And fear and revere Allah; verily, Allah is severe in punishment." [Soorah al-Maa'idah 5:2]
     

  7.  
    #26
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Multa bafta!

    Eu zic sa incerci insa totusi mai usor cu entuziasmul. "Big love" si printul cel frumos forever exista doar in filme.
     

  8.  
    #27
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    Amoodia ai foarte multa dreptate. Din experienta mea iti spun ca povestile astea nu se termina totdeauna cu bine. Cineva ramane mai totdeauna ranit sufleteste.
    La noi deja sunt ani de cand suntem intr-o situatie aiurea cu familia. Eram mai tanara atunci ma necajeam repede acum deja nu ma mai supara deloc
    Degeaba ii iei tu cu frumosul, degeaba esti tu buna poate daca ei si-au pus in cap ca vor una de acolo uneori e tare greu sa le schimbi gandirea. Asta e incearca si lupta pentru ce ti-ai propus si ceea ce vrei. Daca esti corecta si o buna musulmana ai toate sansele sa ajungi unde vrei tu. Insha Allah sa te casatoresti cu cine iti doresti si sa ai toata fericirea
     

  9.  
    #28
    Incepator Adira's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Timisoara / Romania
    Posts
    56
    Thanked
    22
    Rep Power
    0
    am promis ca o sa va tin la curent cu situatia dintre noi. parintii l-au pus sa aleaga intre ei si intre mine. si bineinteles ca i-a ales pe ei... asta e.... eu sunt bine. viata merge inainte. voi gasi pe cineva care sa ma merite cu adevarat si care sa lupte pentru mine. si sa nu renunte asa usor la mine. din toata povestea asta m-am ales cu ceva bun. am aflat mai multe despre islam. imi voi continua drumul si D-zeu imi va scoate in cale si persoana potrivita... un bun musulman. va pup....
     

  10.  
    #29
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Nu imi vine sa cred ceea ce am putut citi aici. Desi multe dintre cele care au postat sunt europence au scris despre Europa intr/un mod foarte extremist. Unde e toleranta de care ar trebui sa dea dovada un bun musulman? Un arab nu e mai presus de un non arab, asa a spus Profetul nostru. Atunci de ce unele dintre noi refuza ideea de a avea o nora romanca? Cat de superficiala este aceasta idee!! Oare nationalitatea este similara cu evlavia? Topicul acesta m/a intristat enorm ptr ca am realizat ca in sufletele unor musulmani inca mai exista discriminare......
     

  11.  
    #30
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Adira, nu trebuie sa iti para rau. Daca Allah a lasat sa se intample asta, este pt ca asa a vrut El. Cine suntem noi sa ne opunem?
     

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •