Notices

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 45 of 45
  1. am nevoie de sfatul vostru 
    Incepator Adira's Avatar
    prietenul meu este musulman si traieste intr-o tara musulmana. ne iubim foarte mult si nu vedem viata unul fara celalalt, dar parintii lui doresc pentru el o nevasta din tara lui natala. sunt foarte trista deoarece nu vreau sa-l pierd.
    el e optimist si ma incurajeaza, dar stiu ca nu mi-ar spune ceva ce m-ar nelinisti pentru ca nu vrea sa-mi fac griji. nu pot decat sa ma rog la D-zeu sa ne ajute sa gasim o solutie, o cale ca toata lumea sa fie fericita. dar oare exista aceasta solutie? nu stiu... sunt dezorientata....
    stiu ca in islam dorinta parintilor este foarte importanta si ca e pacat sa nu-ti asculti parintii. dar cat de important este acordul parintilor in acest caz? ce-as putea sa fac sa fiu acceptata? la ce final sa ma astept? sa sper, sa-mi fac vise ca totul va fi bine? sau sa incerc sa ma impac cu gandul ca totul e pierdut?
    sunt o fire luptatoare si ambitioasa. nu vreau sa cedez... vreau sa fiu langa cel pe care il iubesc si sa fim cu totii o familie fericita...
    ce sa fac?

2.  
    Harnic
    Am citi cu atentie tot ce este pe aceasta tema si pot sa-ti spun ca acuma noua luni in urma am trait acest cosmar pe care il traesti si tu.
    cind am plecat la ei am plecat cu un singur gind eram sigura ca ma asteapta o lupta o lupta care incepuse in mometul cind mam casatorit.
    chiar din prima zi soacra mea la anuntat pe sotul meu ca sa nu calcam pragul usei ei fiindca ea nu doreste alta nationalitae decit siriana,aici a contat foarte mult dragostea dintre mine si sot noi nam pierdut speranta si am trait cu toate acestea mai departe pina ce au inceput ei sa sune sa ne caute sa trezit interesul de a ma vedea si de a face cunostinta cu mine insa deacum desi a inceput sa fie pace nu pot sa o iubesc, ma ranit foarte mult ,acuma spun numai multumesc lui Allah ca ma ajutat in asa momente si ca a Avut grija de mine.
    timpul multe rani le tamaduieste dar ca sa treci prin asa situatie e nevoie sa te incarci cu multa credinta si multa rugaciune catre Allah.
    Acum ramine ca tu si sotul sa va hotariti mergeti impreuna cu dragostea voastra pentru Allah inainte si infruntati greutatile sau va veti rani pe voi si veti ramine tristi si cun vis neimplinit ...
    inca vroiam sa-ti zic parinti au multe drepturi ina cind merge vorba de o sotie si daca pe cea care o propune fiul ei are toate calitatile care corespund islamului ea nu are deptu de a se amesteca,fiindca islamul nu ingreuneaza viata noastra ci dincontra ea este solutia problemelor noastre,parintii trbuie sa inteleaga spre binele copilului si sa aleaga sal vada fericit sau sa fie pina la ultima suflare cu pica pe ei.
    sper ca istoria mea sa-ti fie deajutor cu toate ca nu tiam spus prea multe,acuma insAllah sa fie bine si sa facem dua pentru voi.

3.  
    Incepator Adira's Avatar
    Sunteti niste dragute. :smile06:
    Scuze ca raspund abia acum. Am lipsit ceva timp de pe forum deoarece am avut probleme cu calculatorul si abia azi am reusit sa le rezolv.
    Nu stiu daca s-a insurat sau nu, stiu doar ca parintii i-au gasit o fata si el a zis: Da. Cand am vorbit cu el mi-a spus ca asa cum parintii nu i-au refuzat niciodata nimic, nici el nu ii va refuza , chiar daca asta inseamna sa nu se casatoreasca cu persoana iubita.
    Totusi cred ca a renuntat prea usor. Tatal lui nu i-a mai vorbit deloc si dupa o saptamana a cedat....
    Nu cred ca se mai poate face nimic. Si Nadya ai dreptate, nu ma merita. Inca doare..... e greu ..... dar merg inainte...

4.  
    membru de onoare maryam's Avatar
    [QUOTE=Adira;33607]Sunteti niste dragute. :smile06:
    Scuze ca raspund abia acum. Am lipsit ceva timp de pe forum deoarece am avut probleme cu calculatorul si abia azi am reusit sa le rezolv.
    Nu stiu daca s-a insurat sau nu, stiu doar ca parintii i-au gasit o fata si el a zis: Da. Cand am vorbit cu el mi-a spus ca asa cum parintii nu i-au refuzat niciodata nimic, nici el nu ii va refuza , chiar daca asta inseamna sa nu se casatoreasca cu persoana iubita.
    Totusi cred ca a renuntat prea usor. Tatal lui nu i-a mai vorbit deloc si dupa o saptamana a cedat....
    Nu cred ca se mai poate face nimic. Si Nadya ai dreptate, nu ma merita. Inca doare..... e greu ..... dar merg inainte...[/QUOTE

Inshaa ALLAH sa iti dea ALLAH putere sa mergi inainte, pentru ca ai dreptul la viata si de fapt, asa cum Nadya bine ti-a zis, nu te merita!!!
    Si este un adevar testat ca orice rau este pana la urma spre bine.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN

5.  
    Incepator Adira's Avatar
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    Si este un adevar testat ca orice rau este pana la urma spre bine.
    Da maryam ai dreptate, in viata orice rau este spre bine; cel putin la mine asa a fost pana acum si asa va fi si de data asta! Este greu dar nu ma las invinsa. Merg mai departe dar am atatea intrebari la care nu le voi gasi niciodata raspuns. Poate nici nu trebuie sa le gasesc.

M=as fi casatorit cu parintii lui nu cu el, deoarece in familia noastra totul s-ar fi intamplat cum doreau parintii lui, nu noi; parintii lui ar fi fost factor de decizie in orice.. Iar eu m-as fi ales cu un sot incapabil sa ia propriile decizii, incapabil sa fie hotarat , incapabil sa ia viata in propriile maini.

Si totusi ... parintii lui au avut aceeasi problema cand s-au casatorit..... si nu ne inteleg.

A fost o poveste de iubire pura si frumoasa ca un vis .... dar nu toate visele devin realitate, unele sunt menite sa imbratiseze nemurirea....

Acum, orice intrebare nu isi mai are rostul ... si nici lacrimile..... Iau ce a fost bun si frumos si merg mai departe.....

Nimic nu e intamplator pana la urma.... Am avut prea multa incredere.... si am pierdut....

A fost frumos dar ce va urma va fi si mai frumos!

Va multumesc din suflet ca imi sunteti alaturi!

6.  
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates

Adira draga mea ,Allah subhanahu shtie ce e mai bine pentru tine,inshallah vei avea parte de un musulman mumin (credincios) care sa te merite cu adevarat!!!

Va multzumim tuturor pentru sfaturile voastre shi vorbele voastre bune!!!

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks
Bookmarks