Notices
 

Thread: haram sau nu?

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 42
  1. haram sau nu? 
    #1
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    egypt
    Posts
    20
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    revin si eu cu o intrebare care a mai fost pusa dar din cauza faptului ca nu am tot timpul calculator si nu am timp suficient sa caut cu atentie ,nu am inteles daca este haram sau nu sa-ti schimbi numele de familie dupa cel al sotului.stiu ca nu e bine dar e haram?pt cei care pot sa-mi raspunda va multumesc
     
     

  2.  
    #2
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

    Este haram draga sora ptr ca asa cum a scris surioara um rashid pe alt forum tu nu faci parte din acea famile ca si legatura de sange.Deci femeia isi pastreza numele de familie a tatalui.Si sunt versete in Quran care confirma acest lucru.
    Oricum citeste mai multe aici...http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=1991
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  3.  
    #3
    Member Dina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    14
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    ................................Daca este haram, atunci ce nume poarta femeia dupa casatorie? Puteti da un exemplu concret?......................
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    numele care l-a avut inainte sa se casatoreasca, practic nu-si schimba numele
     
     

  5.  
    #5
    Member rayia's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    30
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Nu vad de ce ar fi "pacat",adica de ce ar fi o greseala in fata lui Allah...poate mai curand o traditie...mie mi se pare normal sa iei numele sotului,pentru ca de la casatorie,cu el formezi o familie de acum inainte si nu e normal ca el si copiii sa se numeasca intr-un fel,iar eu in alt fel...unde mai e notiunea de familie,de tot unitar,cand auzi numele unei femei casatorite ar trebui,automat,sa si stii a cui nevasta e...ma rog,din cate stiu,nu in toate tarile arabe se practica nepreluarea numelui de catre sotie,stiu persoane care au numele sotului.Cate bordeie..dar numai haram nu cred ca e.
     
     

  6.  
    #6
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikomw rahmatullah w barakatu

    Nu este opinia nicunuia dintre noi ca acest lucru ar fi haram,Este opinia marilor invatati....Cum profetul sallallahu alehi w salam a spus ca ceea ce e permis este clar si ceea ce este interzis e clar.
    Allah stie cel mai bine
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  7.  
    #7
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    Mi se pare normal sa nu iei numele sotului si pe deasupra nu e permis asa cum nu poti adopta un copil si acest copil sa ia numele tau de familie.
    Eu nu am luat numele sotului, am ramas cu al meu de ce sa il schimb, pe mine ma cheama intr-un fel si daca m-am casatorit nu inseamna ca trebuie sa ma cheme in alt fel. Copiii vor avea numele si prenumele tatalui ca sa se stie ai cui copii sunt. Totul mi se pare foarte logic
     
     

  8.  
    #8
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Ma sha Alah dunia Allah sa te binecuvanteze si pe tine si familia ta.Alhamdulilah ca nu ai facut acest pacat
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  9.  
    #9
    Member rayia's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    30
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Sigur ,la fel cum nu este haram sa iei copiii unei mame si sa ii desparti de ea ptr totdeauna doar ptr ca ei "apartin tatalui" si astfel traumatizezi niste copii,pe viata,in baza unor obiceiuri care isi aveau locul poate acum 1000 si ceva de ani!Astfel obligi niste copii sa creasca langa o mama vitrega care in rare cazuri ii trateaza asa cum ar trebui,adica,cu dragoste,iar sufletul unei mame ramane ars de dor,pentru ca numai o femeie care a nascut stie ce inseamna dragostea si dorul de copilul pe care s-a chinuit sa il aduca pe lume.Nu cred ca multe dintre surorile noastre de pe forum au curajul sa recunoasca,dar trec si ele prin multe drame de genul asta si stiu la ce ma refer.Desi iubesc Islamul foarte mult,trebuie sa admit ca lumea araba si comportamentul ei vis-a-vis de unele lucruri imi provoaca o senzatie neplacuta cateodata.Mi se pare ca se uita esentialul in favoarea unor lucruri fara relevanta,astaghfer Allah.
     
     

  10.  
    #10
    Member rayia's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    30
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Si by the way ,de ce sa ne cheme Khadija Popescu,cand poate sa ne cheme Maria Al Jamil sau cum sa inteleg?
     
     

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •