Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18
  1. Cum ne crestem copiii? 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Mai putem vorbi astazi de o educatie 100% islamica,intr-o tara 100% neislamica?
    Este acesta un fapt care poate deveni realitate sau este o utopie?
    Cum reusim sa le implementam valorile noastre ,bazate pe religie si sa-i facem sa urasca sa fie dintre cei rataciti,sa fuga de promiscuitate?
    Am auzit de multe ori ca imi indoctrinez copiii si ca e bine sa le las libertatea de a alege,asa cum am facut eu...
    Intelege oare cineva temerea unei mame,unor parinti care traiesc cu gandurile aste zi de zi?
    Si cum sa-i faci sa relizeze ei insisi ca ei sunt pe drumul bun si ceilalti sunt pe drumul gresit?
    Inshaa ALLAH,sper si ma rog la ALLAH swt ,pentru toti parintii sa va/ne ajute Bunul ALLAH swt sa gasim puterea si forta de a ne creste copiii avandu-l ca model pe profet saaws,cu credinta,incredere si supunere totala in ALLAH swt,caci cu adevarat sfarsitul bun va fi al celor care cred si se incred in Domnul lor.Taukan ALLAH!
    Last edited by suleiman; 03-12-2006 at 07:58 AM.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2.  
    #2
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

    Maaare este grija noastra , ai dreptate, surioara maryam, a parintilor, ai caror copii trebuie, din diferite motive sa creasca in tarile nemusulmane si muuuult mai mare este responsabilitatea pe care o avem in ce-i priveste pe acestia, in fata lui Allah subhanahu wa ta'ala...Sintem responsabili de educatia lor islamica, sintem datori sa ne straduim sa formam o generatie cit mai pioasa, cu iman puternic si statornica in comportament, plina de evlavie si teama DOAR in fata lui ALLAH subhanahu wa ta'ala, inshAllah, Amin.

    Cum sa reusim, inshAllah?

    In primul rind, sa cerem ajutorul Stapinului Preainalt, prin Dua necontenit...
    Iar apoi sa incepem EDUCATIA la noi insine...pt ca comportamentul nostru se rasfringe asupra copiilor nostri...de mici, ei vad, observa, aud, "salveaza" in capsorul lor, tot ce se intimpla in familie...si nu exista o virsta prea frageda pt a trezi in sufletul copilului dragostea pt Allah ta'ala si pt Mesagerul Sau, Muhammad, sas, de pilda...cind mama isi face rugaciunile , copii vor veni, ca intotdeauna, linga ea si cu timpul, vor invata cum se face aceasta...ei copiaza tot ce vad la parinti, aspectul, limbajul, obiceiurile, etc....
    Deci, sa facem rugaciunile impreuna, sa mincam impreuna, de oricite ori este posibil, sa luam copiii la moschee, la rugaciuni sau la cursuri, unde sa invete Quran, sa incercam sa gasim scoli islamice( f. greu, stiu!)sau daca nu ,sa incercam sa limitam sederea lor la scoala la strictul necesar...sa vorbim cit mai mult limba Qur'an-ului Karim, sa supraveghem timpul lor liber, cercul de prieteni, sa nu participe la petreceri , sa nu priveasca lucruri interzise, sa implinim toate indatoririle noastre ca musulmani, impreuna cu ei ( rugaciuni, Ramadhan, Hajj, ) sa explicam mereu orice facem si ce spunem, chiar la cei mai mici ,in cuvinte cit mai simple...
    Sigur, este greu , fitna este omniprezenta, iar shaitan awudhubillahi, pindeste, dar, cu cit sint greutatile mai mari, cu atit va fi rasplata mai mare, si, cu ajutorul lui Allah subhanahu wa ta'ala, vom izbindi, inshAllah, atita timp cit mergem pe urmele Profetului Muhammad , sas, si ne incredintam viata lui Allah ta'ala, inshAllah, Amin.





    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  3.  
    #3
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Foarte frumos ai scris Umm RAshid. Eu inca nu sunt mamica , dar Insha Allah voi fi . Dar de multe ori m-am gandit si eu cum sa-ti educi copii intr-o tara nemusulmana , sau cel putin sa fie 40-50% musulmani (in Moldova cred ca nici 0.1% nu sunt )De aceea noi ince mai asteptam , nu vreau sa-mi cresc copii intr-o societate care degradeaza si care nu cunosc valorile vietii...etc...
    Eu ador societatea lumii musulmane. Educatie...respect...buni...
    Sper ca in curand sa plecam intr-o tara musulmana si Insha Allah sa fiu mamica
    Allah sa va binecuvanteze copii.
    Allah barik fikum
     
     

  4.  
    #4
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu ,

    barakAllahu fikum, sora Iman, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa va binecuvinteze si pe voi si pe toti musulmanii de pretutindeni, inshAllah, Amin.

    InshAllah, sa va ajute Allah ta'ala sa faceti hijra cit mai curind , mai ales ca , daca nu te simti in siguranta si in largul tau in exersarea religiei, este chiar recomandat...si de aici, desi nu sintem chiar putini, ALHAMDULILLAH, au facut hijra multe surori deja, altele se pregatesc, si eu ma rog lui Allah subhanahu wa ta'ala, sa nu ma sfirsesc din viata decit intr-o tara musulmana, inshAllah, ya Rabb....




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  5.  
    #5
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    In primul rand cred ca daca feresti copii sa vada lucruri interzise nu rezolvi nimic, din contra, vor fi curiosi si vor incerca sa afle pe cont propriu despre acele lucruri. De exemplu drogurile; daca ii spui unui copil ca sant interzise, poate sa le incerce mai tarziu pentru ca lucrurile interzise par mai interesante la o anumita varsta, mai ales in adolescenta.. Dar daca in schimb ii explici efectele lor, ii arati un dependent de droguri, atunci isi da seama ca este ceva rau si nu se va apropia de ele. In clinici sant multi copii din familii bune si cu educatie buna, care totusi au ajuns dependenti de un viciu sau altul. Copilul trebuie sa fie bine informat, si sa i se explice implicatiile alegerilor pe care le-ar face...si pana la urma noi oamenii invatam din greseli, nu ii putem feri pe copii de toate, sub pretextul ca noi stim mai bine decat ei.

    In al doilea rand eu am fost intr-o tara si am trait ceva timp in mediu musulman. Am admirat credinta oamenilor, nu atat pentru ca au credinta in suflet, cat pentru ca practica ceea ce este scris...
    In ziua de azi nu lipseste teoria religioasa, lipseste practica. Dar asta nu inseamna ca nu am intalnit persoane mulsulmane care erau invidioase, rautacioase, sau cu o educatie care nu o pot numi suficienta. Mediul in care traieste un om este important atat pentru educatia sociala cat si pentru cea religioasa, insa credinta e in suflet, si credinta nu poate duce decat la fapte bune.

    Religia islamica are valori morale comune cu alte religii, si cred ca superioritatea ei consta in faptul ca in religia islamica sant precizate multe reguli de conduita. Am constatat ca multe din regulile privitoare la igiena, educatie, conduita in societate si nu numai, sant perfecte, si de fapt coincid cu regulile adoptate de alte societati considerate "avansate" de occidentali, dupa multi ani de tatonare a legilor si a masurilor prevazute corespunzatoare fiecarui act. Desigur sant si multe diferente. Insa consider ca a fi musulman nu inseamna a fi nelipsit de pacat...iar cel care este cu adevarat credincios este cel care indeplineste tot ce este corect din punct de vedere religios,cat si cel care respecta pe ceilalti, se poarta cuviincios si este bun. Omul are pacate si este imperfect, insa e mai grav cand un om se considera religios si se poarta urat cu altii, decat atunci cand aceleasi lucruri dezaprobatoare sant facute de un om ateu, de exemplu.

    Parerea mea este ca sant persoane in orice religie care sant bune, educate si asa mai departe, dar sant deasemenea persoane opuse ca si caracter in orice religie. Nu putem generaliza si judeca oamenii ca un intreg.

    Am observat ca in tarile musulmane este o alta atmosfera, auzi chemarea la rugaciune, oamenii spun multe fraze de intampinare folosind cuvinte religioase si pomenesc mult numele lui ALLAH, si asta nu poate decat sa te ajute sa fii mai religios si sa-ti mentii aceasta stare. Dar cred ca valoarea credintei este mai mare daca acesti oameni rezista sa fie credinciosi intr-o tara nemusulmana. Si pana la urma credinta e in suflet...Aici multi arabi beau alcool, umbla cu fete, sau urmaresc profituri finaciare care nu sant tocmai din afaceri curate, si de aceea in general oamenii au o parere proasta depsre islam. Pentru ca spre deosebire de crestini sau alte religii, am observat ca musulmanii au o anumita mandrie fata de religia lor...este foarte bine, insa oamenii se asteapta la mai multe de la cei care pretind ca religia lor este perfecta si superioara. Daca oamenii ar vedea ca voi santeti buni, generosi, credinciosi, si ramaneti puri desi traiti intr-o tara nemusulmana, poate ar privi altfel lucrurile. Este de datoria voastra sa lasati o impresie buna despre islam, pentru ca imaginea islamului sa nu fie patata...
     
     

  6.  
    #6
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    In primul rand cred ca daca feresti copii sa vada lucruri interzise nu rezolvi nimic, din contra, vor fi curiosi si vor incerca sa afle pe cont propriu despre acele lucruri. De exemplu drogurile; daca ii spui unui copil ca sant interzise, poate sa le incerce mai tarziu pentru ca lucrurile interzise par mai interesante la o anumita varsta, mai ales in adolescenta.. Dar daca in schimb ii explici efectele lor, ii arati un dependent de droguri, atunci isi da seama ca este ceva rau si nu se va apropia de ele. In clinici sant multi copii din familii bune si cu educatie buna, care totusi au ajuns dependenti de un viciu sau altul.

    Draga alisim,

    un copil, daca el creste intr-un mediu in care adoratia pt Allah swt este puternica, omniprezenta, in familie, ca si in familiile apropiate, va respecta interdictia respectiva, in primul rind pt ca este HARAM, interzis de catre Allah ta'ala..... si in al doilea rind din cauza ca este nociv, pt ca , asa cum spui si tu, sint multi oameni dependenti de vicii diferite, desi sint constienti ca le sint daunatoare, dar isi asuma aceste riscuri, spunind, e corpul meu si fac ce vreau cu el... in cazul musulmanilor, acestia se straduiesc in primul rind de DRAGUL LUI ALLAH SWT, ...Oare companionii Profetului Muhammad sas, sotiile lor, si primele generatii s-au intrebat de ce este un lucru e haram si altul nu, sau au asteptat explicatii...



    si pana la urma noi oamenii invatam din greseli, nu ii putem feri pe copii de toate, sub pretextul ca noi stim mai bine decat ei.

    Eu as spune altfel, datoria mea este sa-i spun si sa-l invat ce este permis si ce nu...si sa-l incredintez apoi lui Allah swt, pt ca mai intii TREBUIE sa-ti legi camila...

    In al doilea rand eu am fost intr-o tara si am trait ceva timp in mediu musulman. Am admirat credinta oamenilor, nu atat pentru ca au credinta in suflet, cat pentru ca practica ceea ce este scris...
    In ziua de azi nu lipseste teoria religioasa, lipseste practica. Dar asta nu inseamna ca nu am intalnit persoane mulsulmane care erau invidioase, rautacioase, sau cu o educatie care nu o pot numi suficienta. Mediul in care traieste un om este important atat pentru educatia sociala cat si pentru cea religioasa, insa credinta e in suflet, si credinta nu poate duce decat la fapte bune.


    Sigur ca , din pacate, nu toti musulmanii, nici chiar in tarile musulmane, respecta intocmai modul de viata islamc, din diferite motive, delasare, nestiinta...Noi insa nu avem dreptul sa-i judecam, ci sa indreptam , unde putem, prin fapta sau cuvint, ce este in neconcordanta cu Islamul sau comportamentul islamic...Sa stii, ca prin aspectul si comportamentul nostru putem, cel putin sa punem pe ginduri, musulmani care au uitat ca sint musulmani, sau ca trebuie sa se comporte ca atare...
    Iar hijra, daca sintem in stare si putere sa o facem, o vom face, in primul rind fisabilillah, si astfel nu ne va impiedica nimic si nimeni de la implinirea acesteia...


    "Ingerii, cind iau sufletele celor care au fost nedrepti cu ei insisi, le zic lor:"Ce ati facut voi [pentru credinta voastra]? Si raspund ei:"Noi am fost slabiti pe pamant!" Si le zic [ingerii]: "Nu a fost pamantul lui Allah destul de larg pentru ca voi sa purcedeti in lume?" Adapostul acestora este Iadul si ce soarta rea!"

    (SuratAn-Nisa:97)




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  7.  
    #7
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Imi dati voie sa spun si eu ceva ?

    O sa va vorbesc in calitate de musulman si de psihiatru de copii ..

    Draga Maryam:Trebuie sa-l avem pe profetul Mohamad (صلى الله عليه وسلم) ca si exemplu in cresterea copiilor nostri. Dar avem nevoie de mediu potrivit , cea ce nu se gaseste in Romania.
    Parerea mea personala , este sa-ti inveti copilul prin discutie si explicatie fara sa-l fortezi si fara sa-l obligi. Invata-l ce este pacatul , si sa se fereasca de el pentru ca intelege rautatea lui si nu pentru ca asa vrei tu ..
    Ia-l cu mila si usurinta , dirijeaza-l fara sa-l controlezi.
    Daca greseste , vorbeste frumos cu el si nu uita ca este interzis in islam sa-l bati pe copilul tau care are sub zece ani . Iar acela care are peste zece ani , il bati pentru un singur motiv "daca nu se roaga" .
    Sa-l bati, adica sa nu-i dai palme ca este interzis , si sa nu-i faci un semn corporal ca este pacat, maxim sa-i dai o usoara lovitura pe fundulet , pentra ca un copil intelege usor si rapid ..
    Sigur ca comunicatia unui copil se bazeaza pe cum l-ai educat ..

    Du-te la cu el la moschee, cand se aduna musulmanii de sarbatori, la evenimente religioase .

    Lasa-l sa se joace cu copii indiferent de religia lor , si invata-l sa fie sincer cu tine , atunci de fiecare data o sa-ti povesteasca ce a auzit si atunci este rolul tau sa-l inveti si sa-l educi ,prin discutii..

    Draga ummraschid : E frumos ce scrii, dar vorbele tale sunt bune doar cand vorbesti cu un musulman (arab) .. Iar musulmanii din romania , nu au posibilitatea pentru Hijra , nici nu inteleg ce inseamna si pentru ce se face..

    Draga Alisim , sunt de acord cu tine , mai putin cand ai zis "Parerea mea este ca sant persoane in orice religie care sant bune, educate si asa mai departe, dar sant deasemenea persoane opuse ca si caracter in orice religie. Nu putem generaliza si judeca oamenii ca un intreg."
    Aici e vorba de Islam, si de cresterea copiilor , si educatia unui mesulman difera de eductia unui nemusulman. E vorba de ce interzice ALLAH, cea ce nu gasesti la altii care nu sunt musulmani indeiferent cat de educati sunt.
     
     

  8. alhamdulillah 
    #8
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Parerea mea este ca intrebarea "cum ne crestem copiii?" este mai mult ca tema de gandire,decat ca si raspuns...oricum iti multumesc admin pentru sfaturi,alhamdulillah ca ALLAH swt este atat de Indurator cu noi ca pana acum nu am avut probleme cu copiii mei,alhamdulillah Rabby al-alamin.
    Insa repet aceasta propozitie pe care o detest de fapt(pentru adevarul ei trsit) de la terorie la practica este o cale foooooooooooarte lunga si nu intotdeauna retetele au efectul scontat.
    Este foarte interesanta specialitatea dvs. psihiatrie ,mai ales in aceasta ramura :copilaria,poate ne impartasiti din experienta de lucru,cazuistica ,etc.
    Le salut c drag pe surorile mele ummraschid iman si aisim,care au reusit fiecare in modul propriu sa sintetizeze atat de frumos si de delicat .
    Attached Images
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #9
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by admin
    Imi dati voie sa spun si eu ceva ?

    O sa va vorbesc in calitate de musulman si de psihiatru de copii ..

    Draga Maryam:Trebuie sa-l avem pe profetul Mohamad (صلى الله عليه وسلم) ca si exemplu in cresterea copiilor nostri. Dar avem nevoie de mediu potrivit , cea ce nu se gaseste in Romania.
    Parerea mea personala , este sa-ti inveti copilul prin discutie si explicatie fara sa-l fortezi si fara sa-l obligi. Invata-l ce este pacatul , si sa se fereasca de el pentru ca intelege rautatea lui si nu pentru ca asa vrei tu ..
    Ia-l cu mila si usurinta , dirijeaza-l fara sa-l controlezi.
    Daca greseste , vorbeste frumos cu el si nu uita ca este interzis in islam sa-l bati pe copilul tau care are sub zece ani . Iar acela care are peste zece ani , il bati pentru un singur motiv "daca nu se roaga" .
    Sa-l bati, adica sa nu-i dai palme ca este interzis , si sa nu-i faci un semn corporal ca este pacat, maxim sa-i dai o usoara lovitura pe fundulet , pentra ca un copil intelege usor si rapid ..
    Sigur ca comunicatia unui copil se bazeaza pe cum l-ai educat ..

    Du-te la cu el la moschee, cand se aduna musulmanii de sarbatori, la evenimente religioase .

    Lasa-l sa se joace cu copii indiferent de religia lor , si invata-l sa fie sincer cu tine , atunci de fiecare data o sa-ti povesteasca ce a auzit si atunci este rolul tau sa-l inveti si sa-l educi ,prin discutii..

    Draga ummraschid : E frumos ce scrii, dar vorbele tale sunt bune doar cand vorbesti cu un musulman (arab) .. Iar musulmanii din romania , nu au posibilitatea pentru Hijra , nici nu inteleg ce inseamna si pentru ce se face..

    Draga Alisim , sunt de acord cu tine , mai putin cand ai zis "Parerea mea este ca sant persoane in orice religie care sant bune, educate si asa mai departe, dar sant deasemenea persoane opuse ca si caracter in orice religie. Nu putem generaliza si judeca oamenii ca un intreg."
    Aici e vorba de Islam, si de cresterea copiilor , si educatia unui mesulman difera de eductia unui nemusulman. E vorba de ce interzice ALLAH, cea ce nu gasesti la altii care nu sunt musulmani indeiferent cat de educati sunt.
    Admin tocmai ma pregateam sa postez dar ai spus exact ceea ce imi doream sa spun eu.
    In legatura cu interdictiile. Nu e suficient sa/i spui copilului nu face asta ptr ca e haram. Va voi da un singur exemplu. Caz real al unui baiat de 13 ani, egiptean. Baiatul provenea dintr/o familie ff. religioasa, in care nu se asculta muzica insa.... copilul stia toate melodiile din top, tot ce era nou desi in casa nu a ascultat nici macar odata o melodie. De unde? de la colegi, din vizite, din ceea ce auzea accidental. Ptr ca nu i se explica ptr el multe lucruri erau simple automatisme, acte mecanice. Citea Coranul si atat fara a putea spune mare lucru din el. Deci eu vreau sa spun ca o educatie cu adevarat islamica o faci cui tact si diplomatie.
     
     

  10.  
    #10
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Assalam WRB
    A asculta o persoana atunci cand isi expune parerea , inseamna respect pentru acea persoana, ceea ce confera intelegere si incredere reciproca.Copii au mare nevoie ca cineva sa comunice cu ei si sa-i asculte si sa le dea prilejul sasi expuna punctul lor de vedere.Numai ascultandu-i pe copii nostri putem intelege nevoile si problemele lor.De ce atunci cand acultam pe cineva , o facem doar cu intentia de a -i da o replica chiar daca ar avea dreptate?De ce nu acceptam si parerea altora si ne intereseaza numai sa fim ascultati si aprobati de celalalt.Daca nu-i vom asculta si nu le vom explica , copii nostri vor apela la prieteni care nu intotdeauna ii vor sfatui de bine sau se vor integra intr-un anturaj ce ii pot duce la probleme si esecuri in viata.

    Pentru a reusi in incercarea de a-i asculta pe copii , trebuie sa-i incurajam sa-si exprime parerile, sa vorbeasca despre necesitatile lor incat sa-i facem sa simta ca ideile si opiniile lor sunt luate in considerare.

    Educatia copiilor reprezinta factorul cel mai important de care depinde viitorul nostru.Educatia constituie o obligatie a ambilor parinti -in general -a mamei. Marea majoritate a specialistilor in domeniu sunt de parere ca personalitatea copilului incepe sa se formeze o data cu aparitia unghiilor , iar multi cercetatori sustin chiar ca fatul poate diferentia vocea mamei de celelalte sunete.De asemenea , el are capacitatea de a simti fericirea , respectiv supararea mamei.De- a lungul etapelor cresterii copilului , simturile si capacitatea acestuia de a deosebi lucrurile se dezvolta; incepe prin cunosterea mamei prin intermediul unor priviri repetate , in urma carora ii distinge infatisarea si este fericit si se simte in siguranta atunci cand o zareste , o atinge sau ii simte mirosul.
    Toate aceste simturi si sentimente joaca un rol foarte important in formarea si dezvoltarea personalitatii copilului. Se presupune ca primele experiente sociale pe cale le traieste copilul sunt cele din sanul familiei, relatia sa cu parintii in primii doi ani de viata sunt de o importanta cruciala , cu efect direct asupra legaturilor cu cei din jur.
    Trebuie de evidentiat faptul ca multe dintre problemele psihice si sociale care apr in decursul vietii unei persoane isi au originea in copilarie , perioada de formare a personalitatii.
    Allah sa binecuvanteze toti copii !
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Ce ne sfatuim copiii??
    By maryam in forum Copii
    Replies: 11
    Last Post: 10-13-2007, 05:44 PM
  2. Copiii Nostri
    By thedeadlove6641 in forum Copii
    Replies: 1
    Last Post: 05-13-2007, 08:17 PM
  3. Replies: 5
    Last Post: 03-03-2007, 06:30 AM
  4. Replies: 2
    Last Post: 01-12-2007, 02:10 AM
  5. sa vorbim despre copiii bilingvi!
    By Ishtar in forum Copii
    Replies: 6
    Last Post: 03-26-2006, 12:56 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •