Notices
 
Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 60
  1. Sotiile Profetului Muhammad 
    #1
    Incepator alba's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    97
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Buna tuturor.Eu as propune sa discutam si sa facem cunoscut vizitatorilor,cite sotii a avut profetul(eu personal am citit si a avut 12),si daca cineva are informatii sa le caracterizeze in parte.Mie personal Aisha mi sa parut ce-a mai inteligenta si cea mai intelegatoare femeie!Posed si eu o carte cu "Sotiile profetului Muhammad",dar din pacate timpul nu-mi permite sa contribui si eu cu ceva dar o sa ma stradui sa completez unde o sa fie cazul informatiile voastre.
    Bafta tuturor!
     
     

  2.  
    #11
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Avram a avut 3 sotii, Sara si Agar, cu fiecare a avut cate 1 copil (Isaac si Ismail) si inainte de moartea sa, pe Chetura cu care a avut 6 copii (Geneza 25:1)
    sursa:Geneza 25

    Despre profetul Solomon se spune ca ar fi avut pana la 1000 sotii (in orice caz este vorba ca ar fi avut sute de femei, unele ca si sotii, iar altele ca si concubine)
    sursa:"Istorisiri despre profeti", autor: Ibn Kathir

    David a avut 8 sotii, desi se pare ca ar fi avut copii si cu alte femei:

    Michal, cea de a doua fiica a regeluiSaul
    Ahinoam din Jezreel
    Abigail, carea fost inainte sotia lui Nabal
    Maachah
    Haggith
    Avital
    Eglah
    Bathsheba, care a fost inainte sotia lui Uriah the Hittite
    La batranete a luat-o pe frumoasa Abishag , care era inca virgina la moartea regelui David.(Cartea Regilor, 1,1-4).

    Asa cum apare in Cartea Intai a Cronicilor, capitolul 3, (KJV), David a avut fii de la neveste diferite si de la concubine, numele acestora nefiind insa precizat.
    De la Bathsheba, copii sai erau:

    Shimea
    Shobab
    Nathan
    Solomon
    His sons by other mothers included:

    Ibhar
    Elishama
    Eliphelet
    Nogah
    Nepheg
    Japhia
    Elishama (again)
    Eliada
    Eliphelet (again)
    David a avut cel putin o fiica,Tamar, sora lui Absalom.
    sursa: am tradus din limba engleza-sursa:http://en.wikipedia.org/wiki/David#David.27s_family

    Moisesursa:
    Geneza 25
    "Istorisiri despre profeti", autor: Ibn Kathir

    Iacov a avut 2 neveste , Rahela era sotia dorita de el, iar Leea era sora ei cu care a avut 4 copii.
    sursa: Geneza 29; 10-35

    Despre Leea nu se spune in Biblie mot-a mot ca era sotia lui, insa la evrei si la arabi, ajungea cuvantul tatalui fetei care daca spunea ca "ti-o dau pe fata mea", gata, era nevasta acelui barbat.Deci posibil era nevasta lui, nu doar concubina..

    Singurii care nu au fost casatoriti au fost Ioan Botezatorul si Isus.
     
     

  3.  
    #12
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    In afară de aceasta, există o tradiţie a arabilor de a onora legăturile prin alianţă. Pentru ei, un ginere sau o noră era un mijloc prin care îşi puteau consolida relaţia cu diferite frăţii. Ostilitatea şi luptele împotriva alianţelor şi a rudelor ar fi adus ruşinea, dizgraţia şi umilinţa asupra lor.

    Căsâtorindu-se cu "mamele credincioşilor", Profetul - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască! - a dorit să distrugă sau să anihileze duşmănia triburilor arabe faţă de islam şi să stingă ura lor internă. Umm Salama era din neamul Makhzum, clanul lui Abu Jahl şi Khalid bin Al-Ualîd. Căsătoria ei cu Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască! - a avut rezultate pozitive. Atitudinea intenţionat şovăitoare a lui Khalid la Uhud, de exemplu, s-a datorat căsătoriei Mesagerului cu Umm Salama. Khalid a mers chiar mai departe şi în scurt timp a devenit de bunăvoie un musulman supus.
    După căsătoria Mesagerului lui Allah cu Umm Habiba, Abu Sufian, tatăl ei, nu a mai avut cu el nici un fel de divergenţă. De asemenea, căsătoria Iui cu Juuairiia şi Safiia le-a determinat pe cele două triburi să înceteze orice fel de provocare, agresiune sau ostilitate împotriva islamului. Juuairiia a fost una dintre cele mai mari surse de binecuvântare pentru poporul ei. Cu ocazia căsătoriei ei cu Profetul - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască!, tovarăşii lui au eliberat din sclavie o sută de familii din neamul ei. Ei au spus: "Este pentru înrudirea lor cu Mesagerul lui Allah." Nu mai este nevoie să spunem ce impresie deosebită a făcut această favoare în sufletul tuturor. Unul dintre cele mai importante motive este porunca lui Allah către Profetul Său - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască! - de a educa şi purifica sufletele oamenilor care nu ştiau nimic despre maniere, educaţie şi cultură. El a trebuit să-i înveţe să accepte necesităţile civilizaţiei şi să contribuie la întărirea şi înălţarea unei noi societăţi islamice.
    O regulă de bază a societăţii musulmane este interzicerea amestecării bărbaţilor şi femeilor. Asigurarea unei educaţii directe pentru femei, deşi foarte necesară, este un lucru imposibil în lumina acestei norme islamice. Din această pricină, Profetul - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască! - a trebuit să aleagă câteva femei de vârste şi cu înclinaţii diferite şi să le instruiască sistematic pentru a educa beduinele, orăşenele, bătrânele şi tinerele şi pentru a le pune astfel la dispoziţie instrumentele necesare pentru propagarea adevăratei credinţe. "Mamele credincioşilor" (soţiile Profetului - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască!) se aflau într-o poziţie atât de avantajoasă, încât îi puteau informa pe oameni (bărbaţi şi femei) despre starea şi problemele Profetului - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască! Fiind educate în regulile şi învăţăturile islamului, soţiile lui, mai ales cele care i-au supravieţuit, au jucat un rol foarte important în transmiterea tradiţiilor profetice către musulmani. 'A'işa, de pildă, a relatat foarte multe dintre faptele şi declaraţiile Profetului.

    Căsătoria lui cu verişoara sa paternă, Zeinab bint Jahş, a fost un caz aparte care avea ca scop eradicarea unei tradiţii preislamice adânc înrădăcinate - adoptarea copiilor. în perioada preislamică, arabii priveau o persoană adoptată exact ca pe un copil adevărat, cu aceleaşi drepturi şi îndatoriri. Această tradiţie preislamică fusese atât de adânc înrădăcinată în inimile lor, încât nu era deloc uşor de îndepărtat. Aceasta ataca de fapt principiile de bază ale islamului, mai ales cele care privesc căsătoria, divorţul, moştenirea şi alte câteva aspecte, aducând numeroase stricăciuni şi daune. în mod firesc, islamul luptă împotriva acestor fapte şi încearcă să le îndepărteze din societatea islamică. Pentru eradicarea acestei tradiţii, Allah Preaînaltul a poruncit Mesagerului Său - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască! - să se însoare cu verişoara sa, Zeinab bint Jahş, care fusese soţia lui Zaid. Ea avea divergenţe cu Zaid şi acesta intenţiona să divorţeze de ea. Acest lucru se întâmpla pe vremea când Confederaţiile (Al-Ahzab) pregăteau o alianţă mişelească împotriva Mesagerului lui Allah - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască! - şi împotriva musulmanilor.
    Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască! -se temea că ipocriţii, idolatrii şi evreii vor face propagandă pe seama asta şi vor încerca să-i influenţeze pe unii musulmani slabi de înger. Din cauza aceasta, l-a îndemnat pe Zaid să nu divorţeze de ea, pentru a nu fi implicat în acel proces.
    Fără îndoială, această ezitare şi parţialitate erau străine de caracterul Profetului - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască! - şi nu se potriveau cu capacitatea de decizie şi voinţa cu care fusese trimis. Allah Preaînaltul 1-a mustrat pentru aceasta şi a spus:
    "Şi i-ai spus aceluia asupra căruia Allah Şi-a trimis harul Său, cum şi tu ai trimis harul tău asupra lui: „Păstreaz-o pentru tine pe soaţa ta şi fii cu frică de Allah!". Tu al ţinut ascuns in sufletul tău ceea ce Allah a voit să descopere. Tu te-ai temut de oameni, măcar că Allah este mai vrednic să te temi de El..." [33:37]

    în final, Zaid a divorţat de Zeinab şi Mesagerul Iui Allah- s-a căsătorit cu ea, în perioada în care îi asedia pe cei din neamul Quraiza. Aceasta s-a întâmplat după ce ea şi-a încheiat perioada de timp în care o văduvă sau o femeie divorţată nu se poate recăsători (Idda). Allah poruncise deja şi nu i-a mai oferit altă posibilitate. Allah însuşi începuse deja procedura de căsătorie, spunând:
    "...Apoi, când Zaid a întrerupt orice legătură cu ea, Noi Ţi-am dat-o ţie so-ţi fie soaţa, pentru ca dreptcredincioşii să nu mai aibă reţinere în privinţa soţiilor fiilor lor adoptivi, dacă aceştia întrerup orice legături cu ele..." [33:37]
    Acest lucru s-a întâmplat pentru a anula tradiţia adoptării copiilor, după ce El o făcuse prin Cuvintele:
    "Chemaţi-i după părinţii lor, căci astfel este mai cu dreptate faţă de Allah..." [33:51
    "Muhammed nu este tată nici unuia dintre bărbaţii voştri, ci el este Trimisul lui Aliah şi încheietorul profeţilor,..." [33:40]

    Multe tradiţii adânc înrădăcinate nu pot fi distruse şi nici măcar corectate numai prin vorbe goale. Ele trebuie să fie asociate cu fapta celui care transmite Mesajul.
    Acest aspect poate fi înţeles şi în lumina faptelor musulmanilor la micul pelerinaj de la Al-Hudaibiia, când 'Uura bin Mas'ud Al-Thaqafi a văzut anumiţi musulmani alergând după apa cu care el făcuse spălarea rituală, aproape certându-se pentru ea. Au mai fost şi alţii care s-au întrecut să facă jurământ de moarte şi alţii care au jurat să nu fugă de pe câmpul de luptă. Printre aceşti oameni s-au numărat şi câţiva tovarăşi eminenţi ai Mesagerului, cum ar fi 'Omar şi Abu Bakr, care, deşi şi-au dedicat întreaga viaţă Profetului - şi credinţei islamice, au refuzat să îndeplinească ordinele Profetului legate de sacrificarea animalelor după ratificarea Tratatului de la Al-Hudaibiia, lucru care I-a tulburat şi neliniştit pe Muhammed . Oricum, când Umm Salama - Allah să fie mulţumit de ea! - l-a sfătuit să preia iniţiativa şi să-şi sacrifice animalele, adepţii lui s-au grăbit să-i urmeze exemplul. Aceasta este o dovadă clară ce sprijină zicala: "Fapta grăieşte mai bine decât vorba", în procesul de exterminare a unei tradiţii bine împământenite.
     
     

  4. Continuare 
    #13
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Ipocriţii au provocat o mulţime de suspiciuni şi au făcut o propagandă falsă împotriva acelei căsătorii. Faptele şi discuţiile lor legate de acea căsătorie au avut efecte negative asupra musulmanilor a căror credinţă era încă labilă, mai ales că Zeinab era a cincea soţie şi Nobilul Coran limitase numărul lor doar la patru. Conform tradiţiei preislamice, Zaid era fiul lui şi astfel căsătoria tatălui cu soţia divorţată a fiului său era un păcat odios în ochii arabilor.
    "Capitolul Al-Ahzab" din Coran a fost revelat pentru a lumina pe deplin cele două aspecte, după cum urmează: isiamul nu recunoaşte adoptarea copiilor şi Profetul - spre deosebire de ceilalţi musulmani, are [de la Allah] mai multă libertate în ceea ce priveşte numărul de soţii pe care le poate avea, în vederea atingerii unor scopuri nobile.

    In orice caz, Mesagerul lui Allah şi-a tratat soţiile cu nobleţe. Ele au avut parte de tot ce ţine de onoare, satisfacţie, răbdare, modestie şi servicii (adică, realizarea muncilor gospodăreşti şi a datoriilor casnice). Deşi viaţa casnică a Mesagerului- era dură şi insuportabilă, nici una dintre nevestele lui nu s-a plâns. Anas a spus despre viaţa Profetului: "După ştiinţa mea, Mesagerul lui Allah nu a gustat în viaţa lui o lipie şi nici n-a văzut vreodată cu ochii lui un berbec fript."
    'A'işa a spus: "Au trecut peste două luni, în timpul cărora am văzut trei semiluni (adică trei începuturi de lună calendaristică, după calendarul islamic) şi totuşi în casele Mesagerului lui Allah nu s-a aprins nici un foc (n.t. nu au gătit mâncare). "Şi cu ce vă hrăneaţi?", a întrebat 'Urua. Ea a spus: "Doar cu apă şi curmale."' Multe lucruri au fost dezvăluite despre viaţa aspră a Profetului .
    In ciuda acestor greutăţi, lipsuri şi neajunsuri din casa Profetului
    nici una dintre nevestele lui nu a murmurat vreun cuvânt de nemulţumire ce i-ar putea fi reproşat, cu o singură excepţie şi aceasta indusă de înclinaţii omeneşti instinctive. Oricum, nu a avut mare importanţă şi, în consecinţă, nu a necesitat decretarea unei reguli legislative. Allah !e-a dat posibilitatea să aleagă între două lucruri, după cum reiese limpede din următoarele versete:
    "O, Profeţiile! Spune soţiilor tale: „De voiţi voi această viaţă şi podoabele ei, atunci veniţi, căci eu vă uoi da vouă mijloacele ceh necesare şi vă uoi da vouă dezlegare [prin divorţ, după cuviinţă.
    Iar de îi voiţi voi pe Allah şi pe Trimisul Său şi Casa cea de Apoi, atunci Allah a pregătit pentru cele binefăcătoare dintre voi răsplată mare!" [33:28,29]

    Ele au fost atât de nobile şi cinstite, încât toate au preferat să aleagă locuinţa din Viaţa de Apoi în defavoarea "vieţii lumeşti şi a strălucirii ei".

    Deşi erau multe la număr, în casa lor nu au apărut certurile care se iscă de obicei între soţii. De foarte puţine ori s-au certat, dar acesta este un lucru normal. Allah le-a mustrat pentru asta şi atunci ele au încetat cu asemenea lucruri. Incidentul este menţionat în "Capitolul At-Tahrim":
    "O, Profetule! De ce iţi opreşti tu ceea ce Allah ţi-a îngăduit,..." [66:1-5]
     
     

  5.  
    #14
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Singurii care nu au fost casatoriti au fost Ioan Botezatorul si Isus.

    In general, orice profet a avut cel putin 1 nevasta, poligamia fiind ceva obisnuit.
    Despre David se spune ca era un rege drept si un profet, despre Moise stim bine cu totii ce rol a avut; toti acesti oameni erau profeti prin care Dumnezeu transmitea oamenilor ce este corect si ce nu, prin Duhul Sfant.

    Cum va explicati ca acesti profeti, alesi ai lui Dumnezeu, aveau mai multe neveste.

    De ce dintr-o data, conform Bisericii este voie ca un barbat sa aiba doar 1 singura sotie? A spus Isus ca un barbat are voie doar 1 sotie?Sigur nici unei femei nu ii convine ideea poligamiei, deoarece apare gelozia, si este greu sa imaprti o persoana iubita cu alte femei.

    Islamul pune conditii in efectuarea casatoriilor, acestea nu se fac nici la intamlare, nici pt sex.Profetul Muhammad s-a casatorit cu mai multe femei nu din dorinta sa pt femei (doar el a ramas fidel Khadijei pt atatia ani) ci din porunca lui Dumnezeu, fiecare casatorie a avut ca motiv fie o explicare a posibilitatilor sau interdictiilor in efectuarea casatoriei, fie ca sa raspandeasca si sa explice islamul.Islamul a limitat apoi numarul nevestelor la 4, si aceasta doar in anumite conditii.Adulterul este interzis clar.

    Las explicatiile mai pe larg in seama celor care au informatii mai bogate decat mine.


    Voi continua si eu sa postez despre alti profeti, din sursele pe care le am la indemana
    .
     
     

  6.  
    #15
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Vazand numarul sotiilor lui Muhammad nu pot spune decat : NO COMMMENT!
     
     

  7. Fiecare este liber sa creada ce vrea 
    #16
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Cel putin sunt explicatii, dar depinde de om daca le accepta sau nu.
     
     

  8.  
    #17
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by nazirah
    Vazand numarul sotiilor lui Muhammad nu pot spune decat : NO COMMMENT!

    Pai asa e foarte usor:vii,te uiti...iei ce iti convine si apoi zici replici care,oricat de scurte ar fi ele,tot ironice sunt!!!:smile33:
    Asta este sistemul si prin mass-media:uite domne,cum sa fi fost asta un profet sau un mesager al lui Dumnezeu din moment ce a avut n neveste???!!!:smile33: :smile33: :smile33: Dar nu cred sa fi auzit vreodata undeva pe cineva spunand acelasi lucru despre David,Solomon sau alti profeti!! (pacea si binecuvantarea lui Allah asupra lor).Dar cand e vb de Muhammed saws...imediat:hop!toti gramada!:smile33:
     
     

  9.  
    #18
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Pai nu inteleg eu de ce s-a cerut un raspuns daca stiind cate sotii a avut Mohamed (saws) spui NO COMMENT De ce nu ati spus de la inceput no comment ca nu ma chinuiam sa scriu, ca pentru mine oricum nu conteaza cate sotii a avut.
    Asta ma pune pe ganduri cand o sa postez data viitoare.:smile33:

    La illaha ila-Allah Mohamad Rassulu-Allah
     
     

  10.  
    #19
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    vad ca in postarea mea la moise nu a aparut ce am scris, voi completa cat pot de repede.timpul de editarea a postarii e prea scurt, mie nu imi ajung 10 min cand vreau sa modific un mesaj, mai ales daca am de facut si referire la surse.sper ca admin va prelungi timpul limita...

    cat despre referirile care le-am facut la Bilie, nu am mai postat citatele deoarece este mult de scris. o sa incerc sa pot public paginile scanate, nu stiu daca se poate sau nu
     
     

  11.  
    #20
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by amal
    Singurii care nu au fost casatoriti au fost Ioan Botezatorul si Isus.



    Cum va explicati ca acesti profeti, alesi ai lui Dumnezeu, aveau mai multe neveste.

    De ce dintr-o data, conform Bisericii este voie ca un barbat sa aiba doar 1 singura sotie? A spus Isus ca un barbat are voie doar 1 sotie?Sigur nici unei femei nu ii convine ideea poligamiei, deoarece apare gelozia, si este greu sa imaprti o persoana iubita cu alte femei.

    I
    .
    Da,a zis:

    "3. Şi s-au apropiat de El fariseii, ispitindu-L şi zicând: Se cuvine, oare, omului să-şi lase femeia sa, pentru orice pricină?
    4. Răspunzând, El a zis: N-aţi citit că Cel ce i-a făcut de la început i-a făcut bărbat şi femeie?
    5. Şi a zis: Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de femeia sa şi vor fi amândoi un trup.
    6. Aşa încât nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu omul să nu despartă
    .
    7. Ei I-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit să-i dea carte de despărţire şi să o lase?
    8. El le-a zis: Pentru învârtoşarea inimii voastre, v-a dat voie Moise să lăsaţi pe femeile voastre, dar din început nu a fost aşa.
    9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, şi se va însura cu alta, săvârşeşte adulter; şi cine s-a însurat cu cea lăsată săvârşeşte adulter.


    Matei 19
     
     

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 21
    Last Post: 11-28-2008, 09:37 PM
  2. Replies: 24
    Last Post: 03-12-2007, 06:41 PM
  3. Fatima,fiica Profetului
    By Saira in forum Islamul
    Replies: 14
    Last Post: 01-16-2007, 05:36 PM
  4. Ziua de nastere a Profetului saaws
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 18
    Last Post: 05-05-2006, 12:06 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •