Notices
 

Thread: Alte religii

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 38
  1. Alte religii 
    #1
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Azi dimineata am auzit ceva si am ramas socata.Mi-a spus cineva ca in siria,undeva pe langa Damasc(si poate nu numai acolo) exista o religie(de fapt nu cred ca se poate numi religie) in care oamenii nu au acces la cartea lor "de credinta" sau de legi pana la varsta de 40 de ani ,dar totusi trebuie sa respecte unele reguli,printre care sa se casatoreasca numai inttre ei,adica nu au voie sa se casatoreasca cu o persoana din alta religie,nici macar barbatii.Nu asta ar fi problema,dar ei pana la varsta de 40 de ani ,teoretic,nu stiu cine sunt,in ce sa creada,in cazul in care cred in ceva.Cine mi-a spus crede ca nici nu cred in Dumnezeu/Allah.Mi-a spus ca se numesc druzi.Eu sunt o persoana fffffffffff curioasa si am vrut sa plec imediat la biblioteca sa ma documentez,dar acest domn mi-a spus ca nu gasesc nimic despre ei,pt ca totul este secret si dupa cum am mai spus,nici ei nu stiu pana la 40 de ani si batranii nu au voie sa discute despre asa ceva si nici cartea lor nu este publica .Pe langa ca sunt f curioasa,mie mi se pare absurd,mai ales ca acel domn mi-a dat exemplu doi doctori nemaipomeniti care apartin acestei" religii".Pai acesti doctori care si-au dedicat tota viata cunoasterii cum pot sa traiasca fara sa stie cine sunt?(unul dintre ei stiu sigur ca nu a implinit 40 de ani)
    POATE CINEVA SA MA LAMUREASCA SI PE MINE?
    ADMIN,POATE TU STI MAI MULTE .
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Este vorba de aceiasi druzi despre care toata lumea stie?Aia care la origine ar fi arabi,dar care s-au despartit de ei si au format o secta si acum traiesc ca si minoritati in Israel si in alta tari arabe?Eu stiam de existenta acestor druzi,dar credeam ca sunt musulmani.Intr-adevar ei apar in istorie,dar este vorba de aceiasi druzi a caror religie nu se cunoaste?
     
     

  3.  
    #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by anca
    Este vorba de aceiasi druzi despre care toata lumea stie?Aia care la origine ar fi arabi,dar care s-au despartit de ei si au format o secta si acum traiesc ca si minoritati in Israel si in alta tari arabe?Eu stiam de existenta acestor druzi,dar credeam ca sunt musulmani.Intr-adevar ei apar in istorie,dar este vorba de aceiasi druzi a caror religie nu se cunoaste?
    Draga anca, am auzit si eu despre druzi cu multi ani in urma. Se pare ca intradevar pana la varsta de 40 de ani nu li se permite sa citeasca"cartile sfinte"( ale lor, ma refer) si nu stiu nimic despr religia lor sau alte religii. traiesc in comunitati separate( eu asa stiu), nu se casatoresc cu persoane din alte religii iar cei care indraznesc sa faca asta sunt considerati un fel de tradatori, nu stiu exact ce tratament li se aplica dar oricum nu e placut. Din ce am auzit eu--sunt exclusi din comunitate si nimeni nu mai vorbeste cu ei, nici macar familia de baza. Unii spun ca ei de fapt cred in Allah si au unele comportamente pe care le regasim si la musulmani dar nu stiu exact. ma voi interesa si iti aduc detalii. Cu siguranta iti spun ca sunt druzi in Israel. Sper ca nu am zis nimic prostesc, asta am auzit si eu.O sa revin cu informatii mai clare, inshallah
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Mai,dar,din cate stiam eu ,10% din populatia Siriei sunt druzi si inclusiv familia sefului de stat.Din cauza asta sunt nelamurita pt ca eu credeam ca sunt musulmani si de aceea am crezut ca este vorba de alti druzi.Dar daca sunt unii si aceeasi am de3 unde sa ma documentez ca doar sunt o gramada de carti de istorie,insa as dori sa aflu mai multe despre religia lor.Adica ei cred in Allah,dar il neaga pe profetul Mohamed?
    Admin,tu stii mai multe ca doar druzii sunt raspanditi si în sudul Libanului!
    Dar temernul de druzi nu vine din turca?
     
     

  5.  
    #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by anca
    Mai,dar,din cate stiam eu ,10% din populatia Siriei sunt druzi si inclusiv familia sefului de stat.Din cauza asta sunt nelamurita pt ca eu credeam ca sunt musulmani si de aceea am crezut ca este vorba de alti druzi.Dar daca sunt unii si aceeasi am de3 unde sa ma documentez ca doar sunt o gramada de carti de istorie,insa as dori sa aflu mai multe despre religia lor.Adica ei cred in Allah,dar il neaga pe profetul Mohamed?
    Admin,tu stii mai multe ca doar druzii sunt raspanditi si în sudul Libanului!
    Dar temernul de druzi nu vine din turca?
    Am mai aflat niste informatii dar nu sunt prea sigura pe ele. Mi s-a spus ca ii gasesti in lebanon, siria, jordan. Cica cartea lor de rugaciune se numeste "al hakma" si este citita numai de catre barbati dupa ce implinesc varsta de 40 de ani. Dar daca zici ca poti afla mai multe astept postarile tale, mereu am vrut sa stiu mai multe despre ei pt ca si eu aveam impresia ca sunt musulmani dar cred ca nu.

    O zi buna
     
     

  6.  
    #6
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Quote Originally Posted by Rania
    Am mai aflat niste informatii dar nu sunt prea sigura pe ele. Mi s-a spus ca ii gasesti in lebanon, siria, jordan. Cica cartea lor de rugaciune se numeste "al hakma" si este citita numai de catre barbati dupa ce implinesc varsta de 40 de ani. Dar daca zici ca poti afla mai multe astept postarile tale, mereu am vrut sa stiu mai multe despre ei pt ca si eu aveam impresia ca sunt musulmani dar cred ca nu.

    O zi buna
    asslam 3elkom
    intra-adevar acesti oameni care se numesc druzi, sunt o derivatie a musulmanilor, insa nu au ca carte de baza qoranul.
    foarte multi druzi se gasesc in liban siria si deasemenea sunt o comunitate foarte mare in israel, unde sunt orase intregi de druzi,. traiesc doar ei, nu se casatoesc cu persoane din afar, iar barbatii, incep sa invete despre religie si sa citeasca cartile lor dupa 40 de ani.
    sunt un neam asemanator cu arabii, dar nu sint arabi suta la suta. insa sunt singurii neevrei admisi in armata israeliana, ei sint ,,cei mai simpatici arabi".
    se pare ca sunt urmasii unei secte religioase extremiste, prigonite - care s-a desprins din islam in secolul 11 Au format prima lor comunitate in sudul Libanului si, cu timpul, s-au raspindit si in sudul Siriei, precum si in Iordania,
    Au limba lor, religia lor, obiceiurile lor. A nu fi druz si a fi primit in casa unui druz este cea mai mare favoare ce se poate acorda unui strain. In rest, totul e mister.
    Statul israelian le respecta obiceiurile. Le-a acordat in mod oficial statutul de comunitate cu autoguvernare religioasa, cu propriii lor conducatori spirituali, cu propriile lor tribunale religioase.
    mai multe nici eu nu prea stiu despre ei.
    sunt tacuti si nu vb desopre cum sunt ei...
     
     

  7.  
    #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by genan
    asslam 3elkom
    intra-adevar acesti oameni care se numesc druzi, sunt o derivatie a musulmanilor, insa nu au ca carte de baza qoranul.
    foarte multi druzi se gasesc in liban siria si deasemenea sunt o comunitate foarte mare in israel, unde sunt orase intregi de druzi,. traiesc doar ei, nu se casatoesc cu persoane din afar, iar barbatii, incep sa invete despre religie si sa citeasca cartile lor dupa 40 de ani.
    sunt un neam asemanator cu arabii, dar nu sint arabi suta la suta. insa sunt singurii neevrei admisi in armata israeliana, ei sint ,,cei mai simpatici arabi".
    se pare ca sunt urmasii unei secte religioase extremiste, prigonite - care s-a desprins din islam in secolul 11 Au format prima lor comunitate in sudul Libanului si, cu timpul, s-au raspindit si in sudul Siriei, precum si in Iordania,
    Au limba lor, religia lor, obiceiurile lor. A nu fi druz si a fi primit in casa unui druz este cea mai mare favoare ce se poate acorda unui strain. In rest, totul e mister.
    Statul israelian le respecta obiceiurile. Le-a acordat in mod oficial statutul de comunitate cu autoguvernare religioasa, cu propriii lor conducatori spirituali, cu propriile lor tribunale religioase.
    mai multe nici eu nu prea stiu despre ei.
    sunt tacuti si nu vb desopre cum sunt ei...
    Ei na, Genan exact asta stiam si eu despre ei, tot de la musulmani din Israel dar nu stiu exact cat % din ceea ce mi s-a spus este adevarat, de asta incerc sa mai aflu de la altii. Intradevar, nu prea vorbesc despre ei si daca se intampla sa aiba prieteni din afara comunitatii, e lucru mare. printre altele, stiam ca si la ei unele femei sunt acoperite dar nu stiu care e motivul si de ce numai unele. se pare ca tine de zona unde locuiesc, eu am auzit ca cele care traiesc la munte sunt acoperite. Nu stiu ce sa zic mai mult. Multumesc pt informatii
     
     

  8.  
    #8
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    am uitat sa zic ca ei cred si in reincarnare...
     
     

  9.  
    #9
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Nu depasesc Druzii 10% sub nici o forma.
    Ei fac parte dintr-o secta care traieste in muntii Libanului, si o parte dintre ei traiesc ca emigranti in Siria, Iordania si Palestina.

    Religia lor se bazeaza pe scutirea lor de a se ruga la Dumnezeu.

    In anul 996 D.C. , a murit in Egipt sultanul fatimist (seit) Al-Aziz . El a fost urmat de Al-Mansur care avea doar 11 ani . Al-Mansur a ales pentru el un nume "Al-Hakem bi Amrillah" care inseamna conducatorul in numele lui ALLAH, si de la el se trage credinta druizilor.

    Bazele credintei lor:

    Dumnezeu intra in corpul conducatorului , si acesta devine divin prin prezenta divina in corpul sau.

    Au sapte baze in aceasta credinta :
    1- Iubirea adevarului intre credinciosi (ai voie sa minti daca cel care te asculta nu este druz ca si tine)
    2- Protejarea fratilor (druzi) indiferent ce face acest frate.
    3- Sa renunti la orice religie pe care ai avut-o inanite sa devii druz.
    4- Sa stai departe de diavol , de oamenii diavolului , si de mesagerii diavolului.
    5- Unicitatea conducatorului in orice timp si in orice loc , chiar daca acesta moare.
    6- Sa accepti tot ce iti zice "zeul" conducator , indiferent de hotararea lui.
    7- Sa fii supusul conducatorului si sa asculti de mesagerii lui , indiferent ce iti ordona.

    Pentru ei toti profetii lui Dumnezeu sunt de la diavol , de la Adam pana la Mohamad (pace asupra lor) , si ei zic ca acesti profeti ai diavolului au dus lumea in eroare .

    Hamza Al-Zuzni , unu dintre elevii lui Al-Mansur , este considerat Mesia (Isus cel adevarat) si reprezinta Mintea . El a scris o carte care se numeste "Al-Hikma" (Intelepciunea) . Hamza este simbolizat cu culoarea vrede.
    Ismail Al-Tamimi , un alt elev al lui Al-Mansur , reprezinta Duhul intreg si este simbolizat cu albastru.
    Ben Wahab Al-Qurashi , un alt elev al lui Al-Mansur , reprezinta Cuvantul care iese din Duhul prin Mintea, acesta este sombolizat cu rosu.
    Salama Al-Samuri , reprezinta Trecutul sau Aripea dreapta , si este simbolizat cu galben.
    Baha' Al-Samuki , Vitorul sau Aripea stanga si este simbolizat cu mouv .

    Toti cinci formeaza impreuna corpul credintei inchis care nu poate sa fie aflata decat prin secrete si doar de catre oameni alesi.

    Duhul pentru ei este unul singur, unic,a existat dintotdeauna; din acesta se trag toate "micile" duhuri . Nasterea unui om se face cand moare altul si duhul mortului iese din cel mort ca sa intre in noul nascut. Acest fenomen seamana cu credinta budista in reincarnare.

    Rugaciunea lor este o meditatie prin care "robul" intra in comunicare cu "zeul" conducator. Duhul conducatorului nu moare ci iese dupa moartea corpului ca sa intre in alt corp care devine conducator.

    Dania la ei inseamna sa nu faci asociat conducatorului si prin aceasta isi curata un "rob" sufletul.

    Postul la ei se obtine prin tacere, un ritual care se face la nevoie.

    Pelerinajul inseamna sa-l cunosti pe conducatorul in sufletul tau.

    Ai voie sa te casatoresti cu sora ta , sa ai mai multe neveste , sa bei alcool .

    Boul este considerat un animal sfant , si prezenta lui este obligatorie in orice sarbatoare. Carnea lui este interzisa, ca si omorarea sa.

    Al-Mansur , mai sus pomenit , inca nu a murit ci se ascunde , si asteapta sa vina poporul ales "iagog si magog" , atunci o sa foloseasca acest popor ca sa omoare tot ce se numeste musulman sau crestin si o sa curete pamantul de credinta lor , si o sa dea la elevul lui care va invia, "Hamza", o sabie de aur cu care o sa-l omoare pe diavol.

    Dumnezeu a aparut in corpul lui Al-Mansur ca sa salveze lumea, iar diavolul a intrat in corpul lui Adam ca sa strice lumea si din Adam a inceput sa se plimbe in corpurile profetilor sai (Profeti adevarati) .

    intra-adevar acesti oameni care se numesc druzi, sunt o derivatie a musulmanilor, insa nu au ca carte de baza qoranul.
    Vreau sa subliniez ca aceasta secta nu face parte din musulmani , mai degreaba din evrei in hainele musulmanilor; ura lor fata de musulmani si crestini, si dragostea lor fata de evrei poate reprezinta un pic aceasta idee.
    Din credinta lor face parte sa faci rau musulmanilor si crestinilor si daca esti la putere sa-i omori, si daca nu esti la putere sa pretinzi ca esti unul de al lor pana cand ajungi la putere.
    Ei sunt musulmani in prezenta musulmanilor si crestini in prezenta crestinilor .
    La ei este voie sa pui cruce in prezenta crestinilor ca sa-ti protejezi credinta , sau sa pui batic in prezenta musulmanilor ca sa-ti protejezi credinta.

    Inceputul lor a fost in Egipt dar s-au mutat repede in Liban , Siria si Palestina, si in ziua de azi nu este nici unul dintre ei in Egipt.


    Daca vreti sa intru in detaliu sa-mi spuneti , sau credeti ca v-am lamurit in privinta druzilor ?
    Last edited by suleiman; 04-12-2006 at 05:32 PM.
     
     

  10.  
    #10
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Multumesc pt raspunsuri.
    Eu stiu ca druzii au fost alungati din Egipt si asa au ajuns in Liban,dar nu stiu de ce.
    Deci femeile sa inteleg ca nu au religie?
    Si pana acum chiar nu a putut nimeni sa puna mana pr cartea lor si sa se afle mai multa despre credintele lor?Si ce limba vorbesc.Eu stiam ca sunt in armata Israelului,dar ma gandeam ca vb araba sau ebraica,ca altfel cum se inteleg?
    Oricum mi se pare absurda religia lor,de fapt vad ca au luat cate ceva din fiecare religie si secta.Si cum traiesc acesti oameni in nestiinta pana la 40 de ani si femeile toata viata?Poate suna banal,dar unde pastreaza ei "cartea vietii" de nu are nimeni acces la ea?SAu se transmite oral?
     
     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. A Doua Sotie...pentru Care Motiv? -2-
    By suleiman in forum Viata de cuplu
    Replies: 71
    Last Post: 09-22-2008, 01:47 PM
  2. Stiinta hadisului
    By Anna in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 01-25-2007, 03:27 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •