Notices
 
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 60
  1. Sotiile Profetului Muhammad 
    #1
    Incepator alba's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    97
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Buna tuturor.Eu as propune sa discutam si sa facem cunoscut vizitatorilor,cite sotii a avut profetul(eu personal am citit si a avut 12),si daca cineva are informatii sa le caracterizeze in parte.Mie personal Aisha mi sa parut ce-a mai inteligenta si cea mai intelegatoare femeie!Posed si eu o carte cu "Sotiile profetului Muhammad",dar din pacate timpul nu-mi permite sa contribui si eu cu ceva dar o sa ma stradui sa completez unde o sa fie cazul informatiile voastre.
    Bafta tuturor!
     
     

  2.  
    #2
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Eu stiu ca a avut 7 .......12 de acum pare destul de exagerat. Mie personal si 7 mi se pare f multe mai ales ca aducem in atentie evul mediu.Nici o comparatie cu vreun profet crestin nu-si are rostul tinand cont de diferenta uriasa de perioada istorica.
    Dintre toate sotiile stiu ca se diferentiaza Khadijah si Aishah. Dar mi-a atras atentia o sotie de a lui crestina in momentul cand s-au casatorit pe nume Maryam .Nu stiu ce s-a intamplat cu ea pe parcurs dar probabil ca a trecut la Islam.
    Sincer, in urma cu ceva timp ma deranja numarul sotiilor lui Muhammad dar acum nu-mi mai in pasa pt ca el este profet pt musulmani(model religios), pt noi crestinii este doar un personaj istoric .(lider religios, politic si militar)
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Pai n-a avut cam multe?Ca doar 4 e voie.Daca el stia de la Allah ca e voie doar cu 4 neveste(ca asa a lasat scris in Coran,nu?),de ce a avut 7(sau 12)?
     
     

  4.  
    #4
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    39
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Interesant aspect. Probabil ca pentru el s-a facut o exceptie de la regula.
     
     

  5.  
    #5
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611


    Khadija


    Khadija a fost prima sotie a profetului Muhammed.Pana la moartea ei, la 25 ani dupa casatorie, el nu s-a casatorit cu alta femeie.

    Khadija era vaduva cand l-a cunoscut pe profet, si era mai in varsta decat acesta; ea avea 40 ani in momentul casatoriei, iar profetul 25 ani. Ea era o doamna nobila, bine facuta, bogata.
    Impreuna au avut 6 copii-doi baieti si patru fete.Toti fii au murit inainte de profetie, iar fiicele au trait in islam, migrand mai tarziu in Madinah.

    Khadija a fost prima musulmanca si a fost langa profet tot timpul.In momentele de incercari si dificultate, Profetul venea la ea sa o consulte, iar ea il alina si il incuraja.Ea a constituit sursa lui de incurajare si confort.

    Khadija era o femeie devotata sotului ei, avea grija de copii si de afacerile familiei ( din acest exemplu, eu inteleag ca femeia in islam nu are rolul doar de o femeie casnica, ca o femeie in islam este considerata inteligenta si capabila sa se ocupe si de afaceri, si ca poate ocupa o pozitie importanta in societate ).

    Khadija a murit pe 10 Ramadan in al zecelea an al profeti, la varsta de 65 ani.Moartea ei a fost o mare pierdere pentru Muhammed.El a spus: "Nu pot indura scena.Cred ca Allah a pastrat mult bine in ea."El a iubit-o atat de mult incat dupa moartea ei obisnuia sa-si aminteasca adesea de ea.
    Dupa moartea ei, profetul a ramas necasatorit pentru 4-5 ani.


    surse:
    "Islam Credinta si invataturi", de Ghulam Sarwar
    "Biografia Nobilului Profet"
     
     

  6.  
    #6
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Eu zic ca ,fiecare dintre voi este libera sa creada ce vrea.Diamond zice:
    " Interesant aspect. Probabil ca pentru el s-a facut o exceptie de la regula."
    Eu zic ca "EL",(SAAWS)intradevar este o EXCEPTIE pentru ca vorbesti de un PROFET,nu de Ion din capul satului.
    Iar circumstantele, daca citesti bine despre islam erau foarte diferite in acele timpuri,de cele de acum.
    Myryam,tu "care cunosti asa de bine foarte multe lucruri despre "islam"ai pus intrebarerile asa ca sa ne arati ca scri sau de ce ?
    Pentru ca eu sunt convinsa ca tu sti foarte multe, ca doar vorba aia nu e site islamic sa nu intri.Asa ca esti veterana in aceste"asa zise intrebari",iar daca ai vrea ai putea chiar tu sa raspunzi de ce.
    Anamaria,da ai dreptate Mrayam sotia lui Profetul nostru Mohammed(saaws)a trecut la islam.
    Alba, iubita, asa printre picaturi incearca sa ne scri si noua din cartea ta,ca sa stie si celelalte surori ale noastre care nu sunt in posesia carti,despre sotiile Profetului(saaws).
    Amal daca ai timp continua iubita,e foarte frumos cum expui.ALLAH(SWT)berakfik.
     
     

  7.  
    #7
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Gabriela,nu inteleg de ce te otzarasti la mine.Chiar am pus intrebarea ca sa aflu si un raspuns.Daca nu exista unul,sau nu-l stii tu,te rog abtine-te de la comentarii deplasate si lasa pe altii mai in tema sa raspunda.
     
     

  8.  
    #8
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by alba
    Buna tuturor.Eu as propune sa discutam si sa facem cunoscut vizitatorilor,cite sotii a avut profetul(eu personal am citit si a avut 12),si daca cineva are informatii sa le caracterizeze in parte.Mie personal Aisha mi sa parut ce-a mai inteligenta si cea mai intelegatoare femeie!Posed si eu o carte cu "Sotiile profetului Muhammad",dar din pacate timpul nu-mi permite sa contribui si eu cu ceva dar o sa ma stradui sa completez unde o sa fie cazul informatiile voastre.
    Bafta tuturor!
    Draga Alba eu nu inteleg, ai tu ceva nelamuriri? Stii, propui subiectul , desi ai cartea si ai raspunsuri la multe intrebari. De ce nu ai incepe tu , si sa ne spui. In primul rand sa enumeri toate sotiile pe care le-a avut Mohamed ( 12 cum ai spus tu) si sa spui ca dupa alte surse ar fi ca Mohamed a avut 11 si chiar 15. Mi s-a parut ca ai dat intrebarea ca la un fel de concurs tu doar completand unde o sa fie cazul.
    Bafta la ce? Nu am inteles.
    Te asteptam cu postarile tale.Poate chiar multi dontre noi musulmanii nu am citit cartea pe care o ai tu , si ne-ar fi si noua interesant .
    Allah barik fiki.
     
     

  9.  
    #9
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    In cateva momente voi reveni cu un raspuns.Insha Allah
     
     

  10.  
    #10
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    1. Khadija ( s-a scris mai sus despre ea)

    2. Sauda Bint Zam'a. El s-a căsătorit cu ea în Şauual, anul zece al Profeţiei, la câteva zile după moartea Khadijei. înainte de aceasta ea a fost măritată cu un văr patern de-al ei, As-Sakran bin 'Amr, mort şi el înaintea căsătoriei acesteia cu Profetul.

    3. 'A'işa Bint Abu Bakr. S-a însurat cu ea în al unsprezecelea an al Profeţiei, Ia un an după căsătoria iui cu Sauda şi cu doi ani şi cinci luni înainte de migrare. Când s-a însurat cu ea, 'A'işa avea şase ani. Oricum, el nu şi-a consumat căsătoria cu ea până în Şauual, la şapte luni după emigrarea la Medina, când ea avea nouă ani. A'işa a fost singura fecioră cu care s-a căsătorit şi cea mai dragă fiinţă dintre toate pentru el. De asemenea, a fost şi cea mai instruită femeie în jurisprudenţă.

    4. Hafsa Bînt 'Omar bin Al-Khattab. Fostul ei soţ era Khunais bin Huzafa As-Sahmi în perioada dintre bătăliile Badr şi Uhud. Mesagerul Iui Aliah s-a însurat cu ea în anul 3 d.H.

    5. Zeinab Bint Khuzaîma. Era din neamul Hilal bin 'Amir bin Sa'sa'a. Era poreclită "Umm Al-Masakin" datorită bunătăţii şi grijii faţă de săraci. A fost soţia lui 'Abdullah bin Jahş, care a fost martirizat la Uhud şi s-a măritat cu Profetul în anul 4 d.H., dar a murit la două-trei luni după căsătoria cu Mesagerul lui Aliah.

    6. Umm Salama Hind Bint Abu Omaiia. Ea fusese soţia lui Abu Salama, care a murit în Jumada AI-Akhir, în anul 4 d.H. Mesagerul lui Aliah s-a însurat cu ea în luna Şauual a aceluiaşi an.

    7. Zeinab bint Jahş bin Riiab. Era din neamul Asad bin Khuzaima şi era verişoara Profetului. Era soţia lui Zaid bin Haritsa, care pe atunci era considerat fiul adoptiv al Profetului. Oricum, Zaid a divorţat de ea, iar Aliah a trimis nişte versete coranice în această privinţă:
    "...Apoi, când Zaid a întrerupt orice legătură cu ea, Noi Ţi-am dat-o ţie să-ţi fie soaţă,..." (33:37}
    în legătură cu ea, Allah a trimis nişte versete din "Capitolul Al-Ahzab", care discutau în amănunt problema adoptării copiilor, însă vom detalia mai târziu această problemă. Mesagerul lui Allah s-a însurat cu ea în Zul-qi'de, în anul 5 d.H.

    8. Juuairiia Bint Al-Harith. AI-Harith era căpetenia neamului Al-Mustaliq din tribul Khuza'a. Juuairiia era printre prizonierii pe care i-au luat musulmanii de la neamul Mustaliq. Ea a fost dată lui Thabit bin Qais bin Şammas. El a făcut cu ea un legământ să o elibereze la un moment dat. Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvânteze şi sâ-l miluiască! -a realizat legământul şi s-a însurat cu ea în Şa'ban, anul 6 d.H.

    9. Umm Habiba Ramla. Este fiica lui Abu Sufian. A fost căsătorită cu 'Ubaidulla şi a migrat cu el în Abisinia (Etiopia}. Când 'Ubaidulla a renunţat la islam şi a devenit creştin, ea s-a menţinut în religia ei şi a refuzat să se convertească. 'Ubaidulla a murit în Abisinia. Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască! - l-a trimis pe 'Amr bin Omaiia Ad-Damiri cu o scrisoare la regele Negus, cerându-i mâna lui Umm Habiba. Aceasta se întâmpla în luna Muharram, în anul 7 d.H. Negus a consimţit şi a trimis-o Profetului - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască!, însoţită de Şarhabil bin Hasna.

    10. Safiia Bint Huiai bin Akhtab. Din neamul lui Israel, ea s-a numărat printre cei prinşi şi ţinuţi ca sclavi în bătălia de la Khaibar. Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască! - a luat-o pentru el însuşi. A eliberat-o şi s-a însurat cu ea după acea victorie, în anul 7d.H.

    11. Maimuna Bint Al-Harith. Fiica lui Al-Harith şi sora lui Umm Al-Fadl Lubaba bint Al-Harith. Profetul - Allah sa-l binecuvânteze şi să-l miluiască! - s-a căsătorit cu ea după micul pelerinaj de recuperare. Aceasta se întâmpla în Zul-qi'de, anul 7 d.H.
    Acestea sunt cele unsprezece femei cu care s-a căsătorit Mesagerul lui Allah - Allah să-l binecuvânteze şi să-l miluiască! - şi cu care şi-a consumat căsătoria. Cele două soţii cu care nu şi-a consumat căsătoria au fost: una din neamul Kilab şi cealaltă din neamul Kindah, care se numea Al-Jauniia.

    In afară de acestea, el a avut două roabe. Prima era Maria, copta (o egipteană creştină), un dar de la AI-Muqauqis, regele Egiptului. Ea a dat naştere fiului lui fbrahim, care a murit, copil fiind, în Medina, pe 28 sau 29 Şauual, în anul 10 d.H., adică 27 ianuarie 632 e.n.. A doua a fost Raihana bint Zaid An-Nadriia sau Quraziia, o prizonieră din neamul Quraiza. Unii spun că ea era una dintre soţiile lui. Totuşi, Ibn Al-Qaiiim acordă mai mult credit primei versiuni. Abu 'Ubaida a amintit de încă două roabe, Jamila, o prizonieră, şi cealaltă, o sclavă dăruită lui de către Zeinab bint Jahş.'11
    Oricine meditează la viaţa Mesagerului lui Allah - îşi dă seama că Profetul, petrecându-şi primii treizeci de ani alături de Khadija şi apoi de Sauda, nu s-ar fi putut căsători după vârsta de patruzeci de ani cu un număr aşa de mare de femei doar pentru a-şi satisface o simplă dorinţă carnală, ci a fost motivat de un ţel mult mai nobil.
    Tendinţa Mesagerului lui Allah - de a stabili o legătură prin căsătorie atât cu Abu Bakr, cât şi cu 'Omar, prin căsătoria lui cu 'A'işa şi Hafsa, precum şi prin căsătoria fiicei sale, Fatima, cu 'Aii bin Abu Talib şi a celorlalte două fiice ale lui, Ruqaiia şi Umm Kulthum cu 'Uthman, arată limpede că ţinta lui era întărirea legăturii dintre cei patru oameni ale căror sacrificii şi realizări importante pentru cauza islamului sunt bine cunoscute.
     
     

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 21
    Last Post: 11-28-2008, 10:37 PM
  2. Replies: 24
    Last Post: 03-12-2007, 07:41 PM
  3. Fatima,fiica Profetului
    By Saira in forum Islamul
    Replies: 14
    Last Post: 01-16-2007, 06:36 PM
  4. Ziua de nastere a Profetului saaws
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 18
    Last Post: 05-05-2006, 01:06 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •