Notices
 
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 34
  1. A treia sotie.... a patra sotie....... 
    #1
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    S/a tot discutat despre varianta cu doua sotii, acum cred ca ar fi bine sa dezbatem problema acceptarii unei a treia sau a patra. Cate dintre voi ati fi capabile sa acceptati acest lucru? Cum ar trebui sa fie barbatul caruia sa/i spuneti DA in aceasta situatie? Sunt de acord ca e islamic , e permis dar eu vreau sa discutam chestii concrete,. cum v/ati simti daca sotul ar veni si v/ar anunta senin ca el isi mai ia inca 2 ptr ca e dreptul lui desi nu intruneste toate conditiile care sa/i permita sa aiba 3 sau 4 sau 2 sotii?
     

  2.  
    #11
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    Mie nu mi-ar conveni nici sa aiba pe a doua darmite inca 3....
    Chiar daca asa scrie in Quran asta nu inseamna ca eu as rezista la asa ceva, deci nu i-as interzice dar as divorta pe loc. Asta este asa sunt si eu nu as putea sa accept asa in fata altora si in inima mea sa fie necaz. Mai bine fara barbat. Asta este situatia la mine, nu sunt altceva decat un om pana la urma
     

  3.  
    #12
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Quote Originally Posted by Saira View Post
    Sara,dar la prima te gandesti? Oare numai a doua sau a treia are meritul de a suporta sa fie a doua sau a treia sau prima nu suporta la fel,poate in unele cazuri mai mult?

    Merci iubita ptr precizare , categoric ca-i vb si de prima .
    Allah sa le rasplateasca pe toate .
    Only ALLAH can judge me !
     

  4.  
    #13
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by Mariyah View Post
    Ba e vb de mentalitate...cati musulmani romani cunoasteti voi cu 2 sotii si cati arabi?

    Maryiah,e vorba de mentalitate,nimic de zis...dar uite romanii,ca si arabii,sunt barbati.Si nu judeca in functie de nationalitatea pe care o au,judeca in conformitate cu ceea ce isi doresc si ceea ce stiu ca pot avea sau la ceea ce stiu ca pot face fata. Si asa se prea poate intampla ca si un roman sa isi doreasca o a doua,a treia sotie la fel de bine ca un arab.Sau amandoi pot sa isi doreasca sa fie monogami si gata.


    Iar daca un roman musulman nu are mai multe sotii,asta nu inseamna musai ca nu si le doreste,ci poate din diverse motive nu le are.
     

  5.  
    #14
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Iar daca un roman musulman nu are mai multe sotii,asta nu inseamna musai ca nu si le doreste,ci poate din diverse motive nu le are

    Nu tot ce-ti doresti se implineste.Ma intereseaza rezultatul: nu isi va lua.

    Am citit multe opinii ale barbatilor musulmani romani despre poligamie si pot spune clar : sunt de apreciat.
     

  6.  
    #15
    membru de onoare
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    350
    Thanked
    7
    Rep Power
    387
    Quote Originally Posted by Mariyah View Post
    Nu tot ce-ti doresti se implineste.Ma intereseaza rezultatul: nu isi va lua.
    Corect. Si eu multe imi doresc pe lumea asta dar nu pot .......
     

  7.  
    #16
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Sfatul meu si sper sa nu va suparati. Puneti-i pe barbat la respect , ganditi-va la ce va dori voi in primul rand, mai lasati gandurile lor, ca isi doresc z femei.
    Sa se implice in viata de familie, nu sa stea cu gandul la altele. Dati-le treaba prin casa si sa ii vedeti apoi, trimite-i la servici, sa educe copiii, sa ii plimbe etc.
     

  8.  
    #17
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by Mariyah View Post
    Nu tot ce-ti doresti se implineste.Ma intereseaza rezultatul: nu isi va lua.

    Am citit multe opinii ale barbatilor musulmani romani despre poligamie si pot spune clar : sunt de apreciat.


    Ba ce mi-ar placea sa ii vad cu cate 2-3 poate chiar 4,asa sa spargem tiparele! Sa se vada ca si barbatii romani sunt poligami
     

  9.  
    #18
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    ``daca vrea poligamie in stil islamic, de ce sa nu ia o vaduva, o femeie mai in virsta, o femeie neajutorata...nu una tinara care oricind isi poate gasi un partener pe masura....``

    Mashallah draga AishaA,cata dreptate ai!!


    ``Invatati despre islam, cunoasteti-va drepturile, fiti bune musulmane si nu va lasati manipulate de teorii le aparent islamice ,subordonate unor dorinte si interese cit se poate de meschine.... ale unor asa/zis musulmani...``

    Cat despre acest pasaj nu imi ramane dacat sa te felicit :smile06::smile06::smile06entru ADEVARUL CARE L AI ASHTERNUT in cateva cuvinte!

    Allah subhanahu sa fie multzumit de tine,mashallah!!!
     

  10.  
    #19
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    ploiesti
    Age
    35
    Posts
    11
    Thanked
    5
    Rep Power
    0
    Mashallah surioara..cred ca ai atins toate aspectele acestei probleme! as dori sa adaug cateva versete din Coran,iar peste ceea ce a lasat Allah sabhanu wa ta'ala nu poate sa vina nici un om sa schimbe sau sa rastalmaceasca : "Printre oameni sunt unii care spun "Noi credem in Allah si in Ziua de Apoi",in vreme ce ei,de fapt,nu cred.Ei incearca sa-i insele pe Allah precum si pe cei care au crezut,dar nu se inseala decat pe ei insisi fara sa isi dea seama.In inimile lor e o boala,iar Allah le va spori boala si vor avea ei parte de chinuri dureroase pentru ceea ce au mintit.Daca li se spune lor "Nu faceti stricaciune pe pamant!",ei zic "Noi,doara suntem facatori de bine."Insa ei sunt cei facatori de stricaciune,dar nu isi dau seama."(surat Al Baqara,ayat 8-12) Asa ca fetelor ce dovada ne mai trebuie? si in Coran se vorbeste despre astfel de oameni ipocriti care isi vad doar propriile interese si spun ca urmeaza calea lui Allah sabhanu!Ce arma e mai puternica decat cuvantul lui Allah?!datoria noastra e sa invatam,sa luam aminte si sa punem in practica ceea ce invatam! sa nu ii lasam pe acesti ipocriti sa creada ca isi bat joc de noi sau ca pot face ce vor ei din noi!daca nu ne-am nascut in familii musulmane si nu am primit o astfel de educatie inca de mici asta nu inseamna ca suntem nestiutoare si naive si ca le permitem sa isi bata joc!
     

  11.  
    #20
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    ُE frumos sa ne aducem aminte de versetele Quranului dar nu e bine sa le folosim unde nu trebuie ca sa ne sustinem ideile .

    Versetele pe care sora erica le-a scris sunt despre cei care arata credinta si ascund necredinta , si nu vad legatura intre "munafiqin" si cei care nu fac dreptate intre soatele lor ...

    Va rog frumos sa fiti mai atenti cum folositi Quranul .
     

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •