Notices
 
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 34 of 34
  1. A treia sotie.... a patra sotie....... 
    #1
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    S/a tot discutat despre varianta cu doua sotii, acum cred ca ar fi bine sa dezbatem problema acceptarii unei a treia sau a patra. Cate dintre voi ati fi capabile sa acceptati acest lucru? Cum ar trebui sa fie barbatul caruia sa/i spuneti DA in aceasta situatie? Sunt de acord ca e islamic , e permis dar eu vreau sa discutam chestii concrete,. cum v/ati simti daca sotul ar veni si v/ar anunta senin ca el isi mai ia inca 2 ptr ca e dreptul lui desi nu intruneste toate conditiile care sa/i permita sa aiba 3 sau 4 sau 2 sotii?
     

  2.  
    #31
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    eu cred ca depinde foarte mult cum este barbatul respectiv, pentru ca prima sotie sa poata sa accepte impacata alta sotie.

    acum barbatii "de soi" (scuzati expresia) sunt cam rari, dupa parerea mea.

    s-au schimbat vremurile; si in ceea ce priveste caracterul oamenilor dar si in ceea ce priveste bunurile materiale pe care ni le dorim, munca, timpul liber, etc.
    oricum, cred ca este mai greu pentru un barbat din ziua de azi sa fie drept cu mai multe sotii. e mai complicat.
     

  3.  
    #32
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by amal View Post
    eu cred ca depinde foarte mult cum este barbatul respectiv, pentru ca prima sotie sa poata sa accepte impacata alta sotie.

    acum barbatii "de soi" (scuzati expresia) sunt cam rari, dupa parerea mea.

    s-au schimbat vremurile; si in ceea ce priveste caracterul oamenilor dar si in ceea ce priveste bunurile materiale pe care ni le dorim, munca, timpul liber, etc.
    oricum, cred ca este mai greu pentru un barbat din ziua de azi sa fie drept cu mai multe sotii. e mai complicat.
    Din acest punct de vedere iti dau perfecta dreptate! Depinde foarte mult de barbat, dar si de standardele pe care ni le impunem noua insine pentru a ne declara multumiti si fericiti. Cu cat modul nostru de viata este mai simplu, cu atat este mai usor de facut dreptate...
     

  4.  
    #33
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Nu Am Citit Toate Postarile Voastre....si Sper Sa Nu Repet Ceea Ce Poate Deja Ati Scris.....
    Nu Reusesc Sa Imi Imaginez Cum Este O Casatorie In Trei, Dar Va Asigur Ca Din Cazurile Pe Care Le Cunosc Am Vazut Doar Nefericire Si Tristetze.
    Cateodata Barbatul,musulmanul Crede Ca E De Cuviintza Sa Ia O A Doua Sotie Sau A Treia....cu Bune Intentii....(ma Refer Doar La Barbatii Care Au Inteles Sensul Poligamiei In Islam)....si Crede Ca Va Reusi Sa Fie Egal Cu Toate In Toate Privintele.....dar In Final Ajunge Sa Fie El Cel Mai Nefericit Si Nefericirea Lui Distruge Ambele Casatorii....
    Egalitatea Nu Consta Doar In Cat Aur Cumpara La Una Si Alta....cat De Frumoasa E Casa La Una Sau La Alta.....toata Nefericirea Incepe De La Sentimente..
    Mie Sotul Ar Putea Sa Imi Ofere Sarea Cu Marea....si Tot Aurul Din Lume Si Nu Ar Reusi Sa Ma Faca Fericita Daca Ar Apartine Si Altei Femei....
    Asta E Punctul Meu De Vedere.
    Nu Vreau Sa Fiu Inteleasa Gresit...nu Judec Pe Cine Reuseste Sa Traiasca In Poligamie....allah Sa Ii Ofere Multa Recompensa Ptr Rabdare Si Sacrificiu....
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     

  5.  
    #34
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    Cum am zis fiecare ESTE UNIC in felul sau,deci niciodata nu vom putea avea aceleashi sentimete,gandiri s.a.m.d.

    Inshallah Allah subhanahu sa ne tzina pe calea celor dreptzi.

    Va multzumesc tuturor pentru gandurile voastre,Allah subhanahu sa fie multziumit de voi !


    Wa alecom salem
     

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •