Notices
 
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 34
  1. A treia sotie.... a patra sotie....... 
    #1
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    S/a tot discutat despre varianta cu doua sotii, acum cred ca ar fi bine sa dezbatem problema acceptarii unei a treia sau a patra. Cate dintre voi ati fi capabile sa acceptati acest lucru? Cum ar trebui sa fie barbatul caruia sa/i spuneti DA in aceasta situatie? Sunt de acord ca e islamic , e permis dar eu vreau sa discutam chestii concrete,. cum v/ati simti daca sotul ar veni si v/ar anunta senin ca el isi mai ia inca 2 ptr ca e dreptul lui desi nu intruneste toate conditiile care sa/i permita sa aiba 3 sau 4 sau 2 sotii?
     

  2.  
    #2
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Daca nu indeplineste conditiile financiare pt a avea 3, 4 sotii atunci nu are acest drept. Cred ca Islamul este f clar in aceasta privinta.

    Eu pe a 2 a sotie as accepta-o , dar de acum 3, 4 ...nici intr-un caz.
     

  3.  
    #3
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Personal . Nu cred ca acest subiect are vreo importanta pentru romani .
    Astfel de intrebari , trebuie puse unde se intampla , si femeilor care au fost cu inca 3 pentru acelasi barbat ...

    -------
    Poate sa ajunga o romanca sfanta din punct de vedere religios , dar tot gandire romaneasca o sa aiba , si pana la urma tot "femeie" o sa ramana
     

  4.  
    #4
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    ha ha ha

    Suleiman, ai dreptate, de aceea fetelor necasatorite, luati-va musulmani romani, le cunoasteti mentalitatea.
     

  5.  
    #5
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by Mariyah View Post
    ha ha ha

    Suleiman, ai dreptate, de aceea fetelor necasatorite, luati-va musulmani romani, le cunoasteti mentalitatea.

    Nu sunt de acord cu indemnul asta.Poate sa fie oricat de roman dar totusi sa-si doreasca o alta sotie.Nu cred ca dorinta asta are vreo legatura cu nationalitatea.Sau mentalitatea,ca sa spun mai exact,nu are legatura cu nationalitatea.De-aia n-am vazut eu si romani cu tendinte spre poligamie,si arabi care sa nici nu auda de asta.
     

  6.  
    #6
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Personal . Nu cred ca acest subiect are vreo importanta pentru romani .
    Astfel de intrebari , trebuie puse unde se intampla , si femeilor care au fost cu inca 3 pentru acelasi barbat ...

    -------
    Poate sa ajunga o romanca sfanta din punct de vedere religios , dar tot gandire romaneasca o sa aiba , si pana la urma tot "femeie" o sa ramana

    Cred ca esti constient ca nu trebuie sa fii romanca pentru a fi geloasa . E de ajuns sa fii femeie...nu stiu,adica nu pot sa cred ca exista femeie care sa nu fie deloc deloc geloasa .
     

  7.  
    #7
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Si ceea mai pura musulmanca , mama dreptcredinciosilor Aisha رضي الله عنها a fost geloasa .

    Poligamia are reguli si motive ... Daca nu sunt implinite , atunci ea devine pacat ...
     

  8.  
    #8
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Quote Originally Posted by Mariyah View Post
    ha ha ha

    Suleiman, ai dreptate, de aceea fetelor necasatorite, luati-va musulmani romani, le cunoasteti mentalitatea.

    Asa-i , romanul nu isi ia alta sotie , isi ia amanta , sa fie " fara obligatii "

    Huda cred ca Allah a spus clar in Quran Al Kareem , daca stie ca poate sa fie corect cu toate , sa nu faca deosebire intre ele , sa isi ia , dar daca o tine pe una ca " atarnata " , in Ziua Judecatii jumatate din el merge bine , jumatate se taraste , as ca daca ar fi cu FRICA DE ALLAH , ar spune al hamdulillah la ce are acasa , si nu s-ar mai uita dupa " pustoaice " { in general a doua , a treia sau a patra sunt mult mai mici decat prima } .
    Allah sa o rasplateasca pe cea care suporta sa fie a doua , sau a treia .
    Only ALLAH can judge me !
     

  9.  
    #9
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Sara,dar la prima te gandesti? Oare numai a doua sau a treia are meritul de a suporta sa fie a doua sau a treia sau prima nu suporta la fel,poate in unele cazuri mai mult?
     

  10.  
    #10
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Ba e vb de mentalitate...cati musulmani romani cunoasteti voi cu 2 sotii si cati arabi?
     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •