Notices
 
Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 187
  1. Retete arabesti...si nu numai - partea a 2-a 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    am pus ca thread separat continuarea postarii propuse de maryam.
     

  2.  
    #2
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Amal,am sa intaresc spusele amudicei .Sa stii ca soacra-mea face niste cantitati uriase de sarmale de astea minuscule numai la mana.nici nu poseda un asa aparat.Tin minte ca i l-am aratat cumnatei intr-un super-market si-a facut o fatzaaa de mai bine lipsaaa
     

  3.  
    #3
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Gospodinelor,am pus un pui la dezghetat.Sariti repede cu niste retzete de alea de sta matza in coada.
    Haidetzi ca nu mai stiu ce sa gatesc,vreau ceva nou si buuuuuuuuun de sa te lingi pe degete.
     

  4.  
    #4
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Iubita,posibilitati sunt................;hai una rapide il dai cu toate mirodeniile care voua va fac placere sa le mancati,umpli o sticla cu apa bagi pe domnul cocos in teapa (serios)il tragi de picioare inainte,el sta si se uita la tine si tu de oftica ca lui nu e rusine si se uita la tine il dai cu ulei il pui intr-un platoul inalt un pic ,(ca sa nu sara sa iti murdaresca aragazul cand sare uleiul)pui o cana de apa si repede iti bati joc de el si il bagi in cuptor;
    Daca e mare (1.800kg)il lasi doua ore si un pic la foc bun;daca e sub 1.500kg,il lasi pana in doua ore, o ora juma.
    Ataci cu o garnitura de orez facuta la vapor(cel basmati de il stii)facu t cu gingibar,sare si un pic de unt;
    O salata,nu stiu eu ce pofete aveti voi;
    Daca nu e bine,curatal despical pe spate il dai cu mirodeni cureti carofi si ii dai si pe ei cu aceleasi mirodeni ca pe pui ,poti aduga si ciuperci(daca va plac)o cutie gata taiate spalate si aruncate in acelasi platou si doua trei feli de lamaie ;o canita cu apa si CEAU ANGELO.
    Dupa o ora juma la foc bun ai un" musli bil gej" de moare dusmanul.
    SI surioara POFTA MARE,daca nici una din doua nu e buna mai am si iti dau cate ceva asa ca pentru tine
    W AS RW BW
     

  5.  
    #5
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    eu una mor de foame... mi-am lasat mielul in cuptor si intre timp o sa pun reteta .numai sa am rabdare sa-l las sa se faca bine.
    hannen sper reteta gabrielei ti-a picat la timp...
     

  6.  
    #6
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    na, ce bine, acuma ma pot pune pe scris ca eram ocupata cu mancatul unei inghetate si mi-a picat pe jos imi vine si sa plang si sa rad...dar deja m-am obisnuit, fac boacane cam des ...
     

  7.  
    #7
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Hi,hi!CrED CA ERA PT ALTCINEVA INGHETATA DE TI-A PICAT PE JOS:smile26:
     

  8.  
    #8
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Miel condimentat cu iaurt

    Ingrediente:

    2 kg pulpa miel
    4 catei usturoi, taiati in sferturi
    2 lingurite boia dulce
    2 lingurite chimen macinat
    2 lingurite coaja rasa de lamaie
    2 cani (500ml) iaurt
    1 lingurita curcuma macinata (daca nu aveti, inlocuiti cu ghimbir pt ca sant inrudite)
    1 lingurita coriandru macinat
    1 lingurita piper negru macinat
    1/2 lingurita cardamom (gasiti de cumparat in hipermarket)
    1/2 lingurita sofran

    1. Folosind cutitul, faceti taieturi adanci (15x4cm) in pulpa de miel, si presati in ele usturoiul.
    2. Amestecati condimentele, sofranul, coaja rasa de lamaie si iaurtul intr-un castron, amestecati bine. Cu acest amestec ungeti bine pulpa de miel, puneti-o intr-un vas acoperit si lasati-o peste noapte in frigider, la rece.

    3. Puneti pulpa de miel pe grilajul unei tavi adanci, turnati in tava suficienta apa pentru a acoperi baza (eu folosesc tava de la cuptor in care torn apa, iar cu un nivel mai sus pun grilajul cuptorului cu pulpa de miel). Coaceti mielul in cuptor la foc moderat pt aprox 1 1/2 ora sau pana cand se formeaza o crusta maronie si carnea este frageda.
    4. Scoateti carnea din cuptor, acoperiti-o cu folie de aluminiu, lasati sa se odihneasca 30 min inainte sa o taiati.

    mie mi se pare cam mult 500ml iaurt, de fiecare data cand am gatit, a ramas compozitie in plus...vedeti voi cum va convine mai bine.

    important: eu tot adaug apa in tava pt ca altfel iese o fumaraie de numa de la sosul care se scurge in tava...dar sa aveti grija cand adaugati apa sa nu picure pe sticla de la usa cuptorului, sa nu se sparga in bucati, eventual tineti un prosop sub cana cu apa.

    Serviti cu rosii gatite pe grill sau legume (eu imi fac la cuptor dovlecei taiati in lung felii, sarati, stropiti cu ulei masline si presarati cu busuioc sau cimbru)
    .
     

  9.  
    #9
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Quote Originally Posted by latifa
    Hi,hi!CrED CA ERA PT ALTCINEVA INGHETATA DE TI-A PICAT PE JOS
    da, o fi fost pt spiridusi...am inteles ca si ei mananca...nu spiridusii din capul meu, ci djinii
    sau poate a fost self-difence sa nu cumva sa imi stric silueta
     

  10.  
    #10
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Gabriela ,multumesc pt. retzeta.Si eu fac pui pe sticla,adica faceam.Aici nu dispun de un cuptor in care sa incapa zburatoarea in picioare,deci nu fac.
    L-am preparat totusi intr-un hal
     

Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Retete speciale pt diete
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 14
    Last Post: 01-11-2010, 11:14 AM
  2. Link-uri cu retete
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 48
    Last Post: 09-21-2009, 12:32 PM
  3. Retete grecesti
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 18
    Last Post: 12-18-2007, 04:39 PM
  4. Retete arabesti ...si nu numai
    By maryam in forum Bucataria
    Replies: 170
    Last Post: 04-26-2006, 06:18 PM
  5. Arhiva retete arabesti...si nu numai
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 0
    Last Post: 04-10-2006, 01:26 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •