Notices
 
Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 103
  1. Despre femei-ce ati dori? 
    #1
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Inshaa ALLAH sper si ma rog la ALLAH swt sa ne ajute sa facem ceva mai bun pentru surorile noastre din Romania si nu numai.
    Asa cum multe dintre voi stiti deja,in urma cu cateva luni a luat nastere Asociatia "Surori musulmane" cu ,pentru si Inshaa ALLAH in folosul femeilor musulmane .
    In curand va avea loc o conferinta privind integrarea femeilor musulmane in societatea romaneasca si mai ales vor fi dezbatute teme privind copiii nostri :cum ii educam,unde ii trimitem la scoala?Cum sa facem fata presiunilor care inevitabil ii afecteaza si pe ei...
    Astept propunerile si gandurile voastre,ceea ce credeti ca ar fi de interes,ceea ce considerati ca ar trebui sa constituie prioritatea acestei asociatii,temele de interes...tot ce doriti .
    Va doresc numai bine.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  2.  
    #11
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Pai,ca veni vorba de cresterea copiilor,sa-mi dau si eu cu parerea,nu?
    O sa-ncerc sa schitez numai cateva idei:

    - in primul rand,toleranta!Sa-i invatam sa fie toleranti.Profetul nostru(SAWS) ne-a dat atat de multe pilde de toleranta,incat practic nu ne ramane decat sale aplicam in educatia copiilor nostri.
    Dragele mele,respectul,impresia placuta despre Islam,pe care suntem datori s-o lasam celor din jur,nu se impune cu pumnul,nici cu vorbe grele!!!
    Ele se castiga mult mai lesne prin vorba buna si prin rabdare.
    O,rabdarea,ce calitate de nepretuit!Cat de mult ne-a vorbit Trimisul(SAWS) despre ea!!!

    -apoi,sa ne obisnuim sa vorbim cu ei,sa le cerem sfatul in toate privintele care tin de familie si au legatura directa cu ei.Si aici,din nou am in minte o povestire extrem de impresionanta din viata Profetului(SAWS).
    Numai asa ii vom invata sa-si asume responsabilitati,numai asa ii vom putea invata sa aiba personalitate si cuvantul lor sa fie respectat in societate.

    -educatia,ce problema spinoasa in societatea noastra!
    Ce problema acuta in lumea musulmana!Vedeti,si numai din aceasta prisma,daca ar fi sa judecam,am vedea ce mult ne-am departat de Cale!
    EDUCATIA ESTE O OBLIGATIE IN ISLAM!Stiti ca vom fi intrebati despre educatia copiilor nostri?

    Stiti care este procentul de analfabetism in lumea musulmana???Infiorator de mare,dragele mele!

    Sunt sigura ca stiti cat se poate de bine ca educatia unui copil sta,intr-o masura covarsitoare,in mana mamei!
    Sunt la fel de sigura ca stiti cat se poate de bine cum puteti oferi o buna educatie islamica copiilor vostri,fara a exclude si ceea ce este pozitiv in societatea vestica!

    Acest mod de a impleti cele doua culturi va da o anume siguranta in comportamentul copiilor vostri!Ma adresez in special voua,celor care traiti in tari fara majoritate musulmana.
    Invatati-i voi insiva ceea ce-i bun la vecinii de gard,asta ca sa nu invete ei insisi ceea ce-i gresit!!!

    Si o ultima remarca:nu va straduiti din toate puterile si din toti rarunchii sa dati la o parte TOT ce ati invatat pana acum!!!Sunt unelelucruri care va pot fi folositoare in continuare...
    Islamul nu trebuie sa va izoleze de lume,dragele mele!Islamul este universal,el nu se confunda cu lumea araba si...punct!
    Ganditi-va putin la o imagine de la Hajj!Ati vazut oamenii aceia care se invart in cercuri concentrice?Ce poate fi mai minunat,mai inaltator decat faptul ca ei,desi provin din civilizatii diferite,din culturi diferite sunt uniti in Islam!
    Nota bene!Sunt uniti in Islam,iar nu izolati in Islam!

    Allah(SWT) sa va aiba in Paza Sa,dragele mele surori!Pe voi si pe toata Ummah Muhammad.
    Allah(swt) sa ne dea puterea si intelepciunea sa ne crestem copiii asa cum i-ar fi placut si Profetului nostru iubit(SAWS),asa cum Ii place Lui(SWT)!
    Allah(SWT) sa aduca,prin copiii nostri,lumina invataturii si stralucirea Islamului!
     
     

  3.  
    #12
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Quote Originally Posted by Ishtar
    [FONT="Georgia"][COLOR="Teal"][B][I]
    Invatati-i voi insiva ceea ce-i bun la vecinii de gard,asta ca sa nu invete ei insisi ceea ce-i gresit!!!
    O vorba foarte inteleapta,o s-o retin.:smile06:
     
     

  4.  
    #13
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Va imbratisez cu drag pe toate Inshaa ALLAH am sa trimit surorilor noastre ideile si gandurile voastre.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #14
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Maryam,habipti te rog sa ne faci o mica sinteza sa ne comunici si noua ce ati facut la acea conferinta!Daca sunt idei care le putem developa cu voi ar fi excelent.Pupici
     
     

  6.  
    #15
    Harnic Nour0604's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Kuwait City
    Age
    40
    Posts
    150
    Thanked
    0
    Rep Power
    187
    Assalamu alaikoom wa rahmatullah wa barakatuhu

    MashALLAH Maryam... Allah swt sa te rasplateasca pentru tot ceea ce faci.
    Cand v-a fi aceasta conferinta? Eu cred ca in primul rand ar trebui discutata problema femeii musulmane si apoi problema copiilor, si nu spun asta pentru ca acesti copii nu ar fi importanti, ba dimpotriva sunt viitorul societatii musulmane si inshAllah trebuie sa le acordam o educatie asa cum Allah swt ne-a indemnat, dar momentan exista probleme foarte mari priving femeia musulmana in Romania. Si ma refer la incalcarea anumitor drepturi care sunt prin lege oferite oricarui cult si care unei femei musulmane ii sunt incalcate pentru ca... e musulmana.
    Exista in Romania aproximativ 70.000 de credinciosi musulmani turci, tatari, albanezi, arabi etc, ceea ce este un numar destul de mare (si aceasta statistica este facuta cu ceva ani buni in urma, cu siguranta numarul lor s-a marit), si cu toate astea drepturile femeii musulmane sunt incalcate total.
    Eu as vrea sa vad cate femei musulmane care poarta hijjab sunt angajate si si-au putut gasi un post de lucru fara probleme? Si daca si-au gasit acest post, cate dintre ele au putut sa isi practice religia (ex cele 5 rugaciuni zilnice) in cadrul serviciului? Exista femei musulmane care nu cunosc propria religie. SobhanALLAH, am intalnit o doamna musulmana care vopsea oua de pasti, o alta domana spunand Hristos a inviat (astaghfirullah). Cu siguranta multe nu au avut parte de lectii sau nu au avut posibilitatea de a ajunge sa citeasca, sa cunoasca propria lor religie. Ceea ce ma doare enorm de mult si ma simt neputincioasa ca nu pot ajuta in vreun fel, este faptul ca in Constanta la ora actuala nu sunt primite femeile musulmane cu batic pentru a-si face documentele (buletine, pasapoarte) si li se cere sa renunte la acesta daca vrea sa faca poza. SobhanALLAH ...
    De aceea spun ca Asociatia "Surori Musulmane" ar trebui sa se axeze mai mult pe problema femeii musulmane din Romania.
     
     

  7.  
    #16
    Incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    62
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Assalam aleikum wa rahamtullah
    Sicera sa fiu si eu m-am lovit de problema asta cand mi-am facut pasaportul anul trecut. Dar cea care poza era o femeie si mi-am dat baticul jos. Nu aveam nici certificat de musulmana si era laborios procedeul iar eu aveam nevioie de pasaport in cateva zile. Cred ca in parlamentul romaniei ar trebui sa existe si un reprezentant al musulmanilor din romania care sa ne apere drepturile. Parerea mea e ca in constitutie ar trebui reglementat acest drept. Atata timp cat legea e evaziva nu interzice dar nici nu permite fotografierea femeilor musulmane in acte cu batic totul ramane la latitudinea autoritatilor iar autoritatile sunt impotriva baticului desi nu mi se pare corect.
    Pana una alta ne conformam si Dumnezeu sa ne ierte.
    Allah sa ne binecuvanteze. Assalam aleikum wa rahamtullah
    LA HUWALA LA QUWATA ILLA BILLAH
     
     

  8.  
    #17
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    nu stiu ce sa zic in legatura cu actele... eu cand mi-am facut pasaportul roman nu purtam pe vremea aceea 7jab, deci nu stiu cum e cu pasaportul... insa o data am intalnit la un birou o doamne musulmana si am vazut ca avea ID-ul ei in mana si am vazut ca avea poza cu hejab... deci nu vad de ce pt ID e posibil si pt pasaport nu.....
    insha allah sa se faca ceva in privinta asta.....

     
     

  9.  
    #18
    Harnic Nour0604's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Kuwait City
    Age
    40
    Posts
    150
    Thanked
    0
    Rep Power
    187
    Hanna cer permisiunea de a spune ca mie nu mi s-a parut deloc ambiguu textul de lege in privinta tulburarii libertatii unui cult care spune foarte clar in art 5 alineat 1 "Orice persoana are dreptul sa-si manifeste credinta religioasa în mod colectiv, conform propriilor convingeri".

    Art. 1 (al 1) Statul român respecta si garanteaza dreptul fundamental la libertate de gândire, de constiinta si religioasa al oricarei persoane de pe teritoriul României, potrivit Constitutiei si tratatelor internationale la care România este parte.

    (al 2) Nimeni nu poate fi împiedicat sa dobândeasca si sa
    exercite drepturi recunoscute prin lege si nici nu poate fi constrâns, urmarit sau pus într-o situatie de inferioritate pentru credinta sau apartenenta sa la o grupare, asociatie religioasa sau cult ori pentru exercitarea, în conditiile prevazute de lege, a libertatii religioase.

    Art. 2(1) Libertatea religioasa include libertatea oricarei persoane de a-si manifesta credinta religioasa în mod individual sau în colectiv, în public sau în particular, prin cult, învatamânt, practici si îndeplinirea ritualurilor, precum si libertatea de a-si schimba credinta religioasa.

    Este adevarat ca nu exista nici un articol care sa se refere clar la hijjabul femeii musulmane, asa cum nu exista nici un articol care sa se refere clar la acoperamantul maicutelor carora li se acorda dreptul de a face poza asa. Atunci unde este buba?

    Genan mai rar s-a intalnit aceasta problema la pasapoarte decat la buletine, cel putin aici in Constanta . In Constanta, la ora actuala, nu te primeste cu batic pentru a face buletinul la politia municipala.
     
     

  10.  
    #19
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    pai si ministeru de interne ce pazeste? adica intr-un judet sa fie cumva si in altu altfel.......
    aaaaaa... am uitat... welcome to romania.........

    :smile33: :smile33:

     
     

  11.  
    #20
    Harnic Nour0604's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Kuwait City
    Age
    40
    Posts
    150
    Thanked
    0
    Rep Power
    187
    Eu cred ca isi pazeste scaunul... ca doar atat il intereseaza.
    Romania.. tara tuturor posibilitatilor
     
     

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 03-05-2010, 02:11 AM
  2. Trecuta cu vederea...barfa...
    By ummraschid in forum Islamul
    Replies: 12
    Last Post: 04-28-2007, 03:02 PM
  3. Ce pot face barbatii pentru femei
    By Anna in forum Viata de cuplu
    Replies: 5
    Last Post: 08-25-2006, 05:08 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •